Autor Tema: Вароа 2015.  (Pročitano 21182 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Вароа 2015.
« Odgovor #30 poslato: Novembar 01, 2015, 15:15:11 »
Anto, baš me raduje što imaš tako dobre rezultate, bar se tako čini.
Interesuje me kako izgleda tvoja celogodišnja borba sa varoom?
Hvala.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Вароа 2015.
« Odgovor #31 poslato: Novembar 01, 2015, 19:52:29 »
Pozdrav Dule, ništa spektakularno - mislim da mi je toplo vrijeme ove godine išlo na ruku. U novu godinu ušao temeljito očišćen od varoe. Od proljeća do ljeta samo građevnjaci mada ni u njima nisam primjetio varou. Poslije suncokreta stavio Bayerove Checkmitte trakice ali ni tu nisam vidio značajniji pad varoe. Neki dan zadimim amitrazom i opet ništa. Kolega ima pčelinjak 500-njak metara od mene i każe da je našao i do 200 varoa. Sada čekam 15-20 dana da se klupko stabilizira i temparatura bude na cca 5 stupnjeva pa da odradim i oksalnu.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Вароа 2015.
« Odgovor #32 poslato: Februar 03, 2016, 11:40:44 »
Iskoristio sam temperaturu od 18 stepeni za vikend i dimio sam brstivarom sve košnice,na po 2 papirića po 10 do 12 kapi na svaki odnosno 20 do 24 kapi ukupno,brstivar sa parafinskim uljem kako ga gdin Voja sprema i dostavlja.

Padanje varoe je bilo od 0 do 5,medjutim na 2 društva koja su smeštena u najdubljoj hladovini,LR košnice i koje su u septembru imale po 4 do 5 ramova legla gde je Brstivar oborio na trakicama trulexa tokom septembra po oko 400 do 500 varoa,zatekao sam ujutro po 100 tinak varoa.Ponovljenim dimljenjem isti dan samo tih društava oboreno je još po oko 150 do 200 komada.

Inače jedini tretmani ove godine su radjeni samo Brstivarom na trulexu po 10 do 12 ml i to nakon bagrema tokom juna,pa opet tokom jula,pa tokom septembra ukupno 3 tretmana.

Nažalost pregledom juče na Deli Jovan planini na mom skromnom pčelinjaku,našao sam da su ova 2 pomenuta LR društva stradala.Na AV podnjačama sam našao mrtvih po oko 1000 komada varoe,opale narednih dana nakon dvokratnog tretiranja dimljenjem Brstivarom početkom novembra.Nisam bio u prilici da ispratim opadanje zbog obaveza u Beogradu.U slabijoj od ova 2 društva sam našao svega oko 6 do 8 000 uginulih pčela i to na podnjači košnice,a nešto malo i ispred.Veči deo meda je odnesen .Jače društvo je takodje bilo na podnjači,orijentaciono 15tak do 20000 pčela i veći deo medne rezerve je ostao sačuvan.Ne bih isključio mogućnost da je prvo slabije društvo bilo žrtva grabeži verovatno u toplom periodu tokom decembra,pa da je i jače društvo bilo napadnuto ali se odbranilo,ali i odvojilo od mednog venca u medištu.Ipak smatram da je previše varoe glavni uzrok stradanja ova 2 društva,moguća grabež je sekundarna posledica,jer da su društva bila jača,ne bi ni bila meta napada .Legla nije bilo ni u jednoj od ove 2 košnice.

Ostalih 24 zazimljenih društava su u redu,jedino mi je novoformirani roj prilično utanjio sa rezervom hrane,pa sam mu dodao LR ram bagremovog meda odozgo,oko 2 kg meda,tako da bi trebalo da mu to bude dovoljno do kraja zime i pojave prvog unosa.

Definitivno ću i ove godine tretirti samo Brstivarom,ali ću povećati broj tretmana sa trakicama,a definitivno planiram i jedan ciklus dimljenja na svaka 2 dana,pa 8 do 10 x početkom jula.Trebalo bi da to bude dovoljno i da mi se više ne ponovi ovakav gubitak zbog varoe,a nadam se da neće ni druge vrste stradanja,daleko bilo.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Вароа 2015.
« Odgovor #33 poslato: Februar 03, 2016, 11:47:15 »
Još jedan detalj je da su ta 2 društva trakice sa Brstivarom izbacile iz košnice u tretmanu tokom jula,što nije dobro,a u avgustu nisam mogao raditi nikakve tretmane jer su pčele bile jako ljute i po ceo dan i noć je bar pola društva visilo u bradi ispred košnica...ne pamtimo ovakvo vrelo i suvo leto kod nas.E pa ta 2 društva što su u julu izbacila trakice van košnice i bila su u najdubljoj hladovini,ta su i stradala.Ostala koja su na osunčanijim mestima i kod kojih je julski tretman prošao uspešno ,su dobro prezimela do sada,nadam se da će tako i ostati,a i padanje na kraju u završnom dimljenju je bilo minimalno 0 do 10tak komada varoe,početako novembra tretman.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Вароа 2015.
« Odgovor #34 poslato: Februar 03, 2016, 12:17:38 »


                                               Поздрав колега Перићу ,

                  Истрајали сте у борби против варое искључиво употребом брстивара и начелно је то показало добре резултате. Међутим , та два друштва која  су имала велику зараженост вароом и то показала још у септембру морала су имати и третман још неким другим средством. Но лако је бити генарал након битке , није ми то ни намера ни циљ , жалим што је резултат такав какав је . Хвала што сте са нама поделили Ваше, нажалост, негативно искуство.
                   И сам кошнице током године третирам у више наврата брстиваром и задовољан сам резултатима. Међутим , почетком децембра их истретирам и оксалном те иако тада готово да немам никаквог опадања варое то чиним опреза ради. Надам се да ће са осталим друштвима бити све у реду те да ћете овај губитак надокнадити током ове сезоне. Још један поздрав и главу горе после кише увек сунце изгреје. Биће боље.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Вароа 2015.
« Odgovor #35 poslato: Februar 03, 2016, 15:45:58 »
Kolega Periću, ovo je za sve nas dragoceno iskustvo. Moja nastojanja borbe protiv varoe se kreću u pravcu kako si i ti postavio.
Hvala za iskren izveštaj.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Вароа 2015.
« Odgovor #36 poslato: Februar 03, 2016, 23:05:18 »
Sa druge strane ove teme - nisam ni video Miroljube tvoj post pa da sad odgovorim - moj cilj je da tretiram malo ili ni malo ali samo sa onim sto znam sta je posle mog iskustva sa Argus Ras-om. Ovo ne znaci da sumnjam u Brstivar i u to da je potpuno prirodan ali je takav moj trenutni stav.

Znaci ovo mi je treca godina a samo dva tretiranja u decembru oksalnom. Ove godine cu u prolece malo statisticki i "naucno" otpratiti pricu o varoi na pcelinjaku i koristiti gradjevnjake a na kraju godine oksalnu ponovo. Ako docekamo 2017 mozda ubacim jedan tretman mravljom preko leta.

Ove godine prvo procena brojnog stanja u kosnici brojanjem pcela na letu a zatim odredjivanje stepena zarazenosti varoom nekom od metoda i to cu pratiti na svakih mesec dana kako se krece u bar 3-4 kosnice. Zatim cu u avgustu resiti da li ove godine da radim i mravlju ili samo oksalnu uz sve ono sto sam radio do sada - razrojavanje kao i isecanje viska trutovskog saca kao i drzanje svih kosnica na suncu bez raznog rashladjivanja i pravljenja promaje.

U svakom slucaju mram biti vrlo obazriv ove godine od samog pocetka jer ako sam omasio sa mojim eksperimentom lako mogu da se vratim na pocetak. Ono sto je dobro je izolovanost pcelinjaka bez dodira sa drugim pcelinjacima ...

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Вароа 2015.
« Odgovor #37 poslato: Februar 04, 2016, 09:06:12 »
Hvala vam dragi kolege na rečima podrške i savetima.

Nadajmo se boljoj pčelarskoj godini,a što se tiče varoe,definitivno ću povećati broj tretmana trakicama sa brstivarom,plus obavezan ciklus dimljenja brstivarom tokom jula,bar 7 do 8 dimljenja,svaki drugi dan.Trebalo bi da to onda bude dovoljno,kada je varoa u pitanju,uz naravno završno dimljenje brstivarom kada nestane legla.
Pozdrav svima,s poštovanjem kolega Aca