Autor Tema: 42. Међународни сајам пчеларства "Ташмајдан 2016"  (Pročitano 15754 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





               Сајам био и прошао . Овај знатно скромнији и мање посећен од претходних. Македонци нису изневерили. Ипак су дошли ,додуше у мањем броју него прошле године. Било је и нових познанстава , приче и дружења. Очекујемо фотографије ако их има.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Moj prvi sajam pčelarstva se završio kako se i očekivalo - u kafani...  8)

Rezultati i utisci su sledeći:
-Na sajmu su mnoge stvari skuplje, nego što ih prodavci inače nude, kao npr. ramovi. Ipak, napazario sam dosta toga i neka to bude mojih 5 centi svima, koji su rezervisali ( i platili ) prodajna mesta.
- Upoznao sam par desetina kolega pčelara, kako domaćih, tako i makedonskih, što je, realno gledano, najveći domet ovog slatkog festivala. Tu su, izgleda Bosanci malo zatajili.
- Odlično druženje, kako u kafeu "Bona Fides", tako i u restoranu "Stara Srbija"

Za one, koji nisu upoznati, iz restorana sam krenuo peške ka Vukovom spomeniku ( garaža ) sve sa 6L invertovanog sirupa, 1kg meda, 100 neukovanih RV ramova i još nekim sitnicama. Nisam ni stigao do Kalenića pijace, glavne su mi se kese pocepale, a i više puta sam izgubio život.  ;D
 Spas sam našao u jednom kiosku, čiji je prodavac prihvatio da svu robu pričuva, dok ne doteram limuzinu...
Da sam taj bagaž vukao celim putem, ili bi umro još nekoliko puta, ili bi se ubio sam od sebe i jednom za svagda...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                   Ево и слике са седељке у Bona videsu . Друштво углавном познато и старо а од нових нам се придружио господин Ненад Туцаков .

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Prvi put sambio na ovom sajmu.Prosle i ove godine sam bio na sajmu u Kamenovu pa evo mojih utisaka.Napravicu poredjenje.

Sto se tice cena meda i pcelinjih proizvoda poprilicno sam razocaran. Ovo je sajam i cena meda bi trebalo da bude atraktivna,ove godine je bila od 800-1000din,sto je previse,mada pitanjekolike su kotizacije bile.Ostale cene su bile razumne,cena polena 1200din,perge 600-750 din za 10 gr,neka neko kaze da li su to realne cene,stvarno ne znam koliko je realna cena polena i perge,meni se cini da jesu. Ne svidja mi se sto prodavci nemaju fiksiranu cenu,nego kako koga 'zakace',  proceni kupca i onda nekome proda med po 800,nekome 1000 nekome 1200 din ....sto deluje jako ruzno,video sam svojim ocima. 80% tezgi je bilo iz Homolja,Kamenova,Petrovca na Mlavi,ko da se samo tamo pcelari(izvikan brend,loze se Beogradjani na Kamenovo).....i bukvalno vuku prolaznike za rukav,odmah se vidi da su to nakupci koji su zakupili vise tezgi , a poseban hit mi je homoljac sa bosanskim naglaskom. Nekoliko njih sam i prepoznao,stalno se seljakaju sa pijace na pijacu,cas su na karaburmi,cas na djermu,cas na kalenicu.....Pet sest indenticnih standova takticki rasporedjenih sa sokolskih planina,i oni su mi zapali za oko..... Svi prodaju ovogodisnji bagremov med,a ne znam da li je uopste neko negde imao bagrem ove godine.....a iz price sa nekoliko pcelara sam saznao da su u petak sanitarni i veterinarski inspektori uzeli od svih uzorke,i da je 60% bilo neispravno,sto je verovatno tacno posto sam i sam na tri cetiri mesta video buckuris od meda. Od coveka iz Srema koji radi polen sam takodje saznao da se masovno uvozi polen iz Kine i prodaje kao nas i zbog toga trpi izvoz nasih pcelinjih proizvoda,nekoliko puta su vratili med iz nemacke zbog rezidua tog polena u medu.

E sad da ne ispadne da samo kritikujem,evo i dobrih stvari. Cene pcelarske opreme su sasvim pristojne, solidna ponuda,cak sam video neke stvari koje nisam nasao u Kamenovu. U Kamenovu je puno ljudi i pcelara,i ako ne odes na vreme,bukvalno se sve rasproda,jedva sam ove godine nasao zbegove kakve sam zeleo.Ovde ima mnogo manje prodavaca ali nije tolika frka sa kupovinom i ponuda je istakao u Kamenovu.
Neko je gore napisao da su cene vece nego obicno. Gde god sam pitao za kosnice svuda je bilo:  camova LR kosnica,komplet 45E,ram 30 din,kovani 32din,za armirano sace 35din,nastavak 5,5E(ali je izrada bila oslicna,bez cvorova smreka)......u Kamenovu su npr. ramovi bili 35-40 din ove,prosle godine 30din,nastavak 6E. Vrcaljke 135E-150E(4 LR rama tangencijalna),180E(6 LR rama ili univerzalna),naravno prohromske.Ostala oprema (kapa,bluza,noz,viljuska,nitne,kopce za osiguravanje nastavaka.....sve je to bilo jeftinije nego u Kamenovu)
Hranilica 120din,maticna resetka 200din lasticna,350 din uramljena plastificirana,bezalica 100 din.....to su standardne cene.

Jedino gde je bila tanka ponuda opreme su satne osnove, ne nadjoh zadovoljavajuci kvalitet,sve sam parafin,svega na tri cetiri mesta su prodavali satne osnove cena 1300-1400din kg,vosak otkupljuju za 600-800 din,poneo sam vosak da zamenim za satne osnove 15kg,i vratio ga kuci, necu da menjam vosak za djubre.


Posto planiram i dogodine da kupim rojeve pitao sam koliko ce kostati rojevi i koliko su bili ove godine,svi su mi rekli neke nerealne cene 50-60E za LR roj na 5 ramova,ove godine sam placao 8E po ramu.

Rimljani su imali jednu lepu izreku "ovcu mozes vise puta da osisas,ali samo jednom mozes da je oderes"



Van mreže Goran ilic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gornje Suhotno 220m
Dusane,ti bas iznese neke cudne (po meni) informacije..
Ako su inspektori uzeli uzorke meda,kako za dan ili dva stigose analize i da je 60 % neispravno??? Ko ti to rece???
Satne osnove,kako si utvrdio da je "sve to smece od parafina"??? Vizuelno,na prvi pogled???
Svaka cast na tvojim sposobnostima da mozes oceniti procenat voska u parafinskim osnovama....
Nije mi bila namera da kritikujem gore napisano,ali mislim da stvarno nije uredu ono sto si napisao....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
@D. Miletić:
Citat
Neko je gore napisao da su cene vece nego obicno. Gde god sam pitao za kosnice svuda je bilo:  camova LR kosnica,komplet 45E,ram 30 din,kovani 32din,za armirano sace 35din,nastavak 5,5E(ali je izrada bila oslicna,bez cvorova smreka)......u Kamenovu su npr. ramovi bili 35-40 din ove,prosle godine 30din,nastavak 6E.
pitao sam koliko ce kostati rojevi i koliko su bili ove godine,svi su mi rekli neke nerealne cene 50-60E

Napisao bata Nele...
Pa to ti kažem... Ove su cene više u odnosu na one, koje ćeš pronaći na raznim oglasima. Ja u petak naručih da mi za subotu donesu 100 RV ramova ( neukovanih ). Kao pravi Džek ( čitaj dilajla ) nisam ni pitao za cenu. Dobio sam izuzetno loše ramove, rekao bih III klase, po 30 din. Preživeo sam i to dranje, ali kako kažeš Dušane, to može jedared, a ako Bog da, trebaće mi još tih ramova...
Ramova za LR je bilo i plastičnih, sve sa plastičnom satnom osnovom, po 200 din i tu nije bilo dileme oko procenta voska. Bilo je i osnova po 850 din, a prodavac nije znao da kaže udeo parafina.
Kupio sam i te plastične ramove  i te osnove po 850 i te po 1350 din/kg. Pčele će naproleće reći svoje...

Rojevi su ove godine prodavani, po mojim saznanjima, izmedju 35 i 40 njihovih novaca.Oobzirom da se radi o konvertibilnoj valuti, ne vidim da ima razloga da dogodine budu skuplji. Osim, ako nisu vezani za Švajcarac. :P

Kada sam rekao "skuplje", nisam mislio na cene u Kamenovu, jer tamo nisam bio, već na cene u raznim online oglasima. I naravno, ne mogu to tvrditi za sve artikle, već za neke, meni interesantne.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Само да се јавим и кажем да сам и ја био на Таш,е сада,ако веќ морамо да се изјашњавамо какав је сајам,онда ќу да кажем да је сасвим ок!
Година је узела данак, слободно могу да кажем да је 40% младих пчелара одустало од пчеларења,цене су каке су,чак и тезге су биле једно из друго,што је ово по први пут у задњих 5 година одкако ја долазим,небитно,купујеш ил не купујеш? нико те не тера силом,углавном,ја сајмове гледам овако дружење пчелара,са свих страна,видети се и дружити,ако се нешто уз пут купи купи се,понуда је велика,преваре су нормална ствар,ал овде можеш да видиш и бираш,на нету слабо некако!
Кад је восак био јефтинији,ја сам обавезно куповао по 5-10кг,и вуко га до Македонију,јбг променило се доста тога,није оно што је некад било!Углавном рамове радим сам,никад нисам куповао рамове и кошнице,разумем све ал да купујем рамове,то не,можда кошнице да,јел треба машине за то,ал рамови може свако да скарабучи то би требало бити мањи проблем!
Надам се да никог нисам омаловажио,јер је то ипак само моје мишљење,било ми је драго видети старе и упознати нове пријатеље,живели!

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Satna osnova moze itekako da se proceni mirisom ,i vizuelno donekle,ali to je sve subjektivan osecaj. Ja razumem da nema cistog voska,da uvek ima rezidua od proslih satnih osnova koje su imale parafin prilikom topljenja. Bukvalno su ove satne osnove imale neki cudan ,za mene neprijatan miris,ko loptice naftalina,i to je kostalo cudo je kostalo 1200-1400din,nasao ih na tri standa,i to je bila celokupna ponudaSO.
Nikog nisam hteo da vredjam u proslom postu, mozda sam trebao da biram reci.Ja sam izneo svoj stav.
Bilo je nekoliko firmi iz Rume (evrotom,technotorm...) 1350 din kg satnih osnova, ali vosak otkupljuju po 600, 5% odbijaju i 150 din  po kg izrade prilikom zamene,sto mislim da je nekorektno. Pre dve godine je vosak placan 550-600 dinara,a SO su bile 800,.....ove godine su poskupele prvo na 1200,pa onda na 1400 din,a cena voska je ostala na 600,a realno treba da bude 1000din.
Na sajam sam isao svaki dan od srede do subote(samo u nedelju nisam isao) u popodnevnim satima posle 15h pa do mraka,pa je zato i bio mali broj prodavaca.
Moze lako da se napravi tester za vosak sa alkoholom i destilovanom vodom,pa da se proceni koliko parafina ima,da li uzorak tone ili pliva.

Informaciju da je bilo dosta losih uzoraka meda koji su uzeti u petak izjutra sam dobio od dva izlagaca i jednog pcelara iz okoline Lazarevca(on mi je rekao da oko 60% uzoraka ne valja). Jeste ovo rekla-kazala,ali ko sto sam gore napisao svojim ocima sam video vise puta, izlozen med koji se delimicno usecerio,i sav je ispredvajan u slojevima,nije kompaktno useceren.

Ja sam iz istocne Srbije,opstina Boljevac,imamo 4 veca pcelara u mom selu(50 i vise kosnica)i nas nekoliko amatera pocetnika,selo je zapustelo ispod 100 stanovnika,mozda se u celom ataru posadi 50-60 ha zita i kukuruza,ima 10-15 ha vocnjaka i  vinograda,ostalo se samo kosi,skoro da nema hemije i prskanja,bagrem cesto zezne stvar,ali livada je jako stabilna pasa, ,mozda nema sta da se vrca,ali uvek pcele skupe dovoljno za sebe,raj za pcele,i svake godine dolaze po nekoliko nakupaca da kupuju  med, cik pogodite odakle,Kamenovo i Homolje.Cesto sam Beogradu,i gde vidim da se prodaje med pridjem i pitam za cenu,i bukvalno vidjam jedne te iste prodavce na raznim lokacijama,a jednog sam video vise puta kod mene u selu da otkupljuje med,toliko o geografskom poreklu.poz


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje



                      На жалост Душан је у праву за све што је овде изнео. Српско пчеларство је у озбиљној кризи . До пре неколико година на крађу у пчелињаку се гледало као на крађу у цркви. Грех и то велики. Задњих година од крађе кошница се више не преза ни у по бела дана . Хтели ми то или не али за стање су највише криви сами пчелари. И они који краду али и они који по багателним ценама после купују знајући да је украдено. О меду и сатним основама да не говоримо. Где би нам био крај да није тако близу ? ? ?

Van mreže Radivoje Stojanović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: okolina Beograda


Aa i Vi naivni, što bliže ognju. Živo me zanima da li je tog dana bilo nekih predavanja i konsultacija u zgradi do Vas.
Veliki pozdrav ekipi sa fotografije



                   Ево и слике са седељке у Bona videsu . Друштво углавном познато и старо а од нових нам се придружио господин Ненад Туцаков .

Van mreže gradimir avramovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac



    Svaki sajam ili pčelarsku izložbu u Beogradu prvenstveno koristim da se upoznam sa novim i vidim stare prijatelje koji ne dolaze često. Retko kad šta kupim jer kad se pčelari zapričaju- dan proleti pa ili se roba rasproda ili se trgovci razbeže ;D
     Postaviću nekoliko fotografija sa druženja...

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
... Retko kad šta kupim jer kad se pčelari zapričaju- dan proleti pa ili se roba rasproda ili se trgovci razbeže ;D


Оће то ...  ;D  Поздрав пријатељу!  :)

Van mreže Goran ilic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gornje Suhotno 220m
Pozdrav za ekipu,i vidimo se uskoro u prosirenom sastavu....

Van mreže gradimir avramovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac



 Dragane, dugo te nema i društvo se pita dal da mi, onda, krenemo za Moštanicu :D

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Kad i gde se formira konvoj?