Autor Tema: Prelazni RV nastavak  (Pročitano 40518 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #15 poslato: Februar 13, 2011, 23:10:55 »
  Tomo,rafija ili lika to ti je prirodan materijal koji se nalazi ispod kore drveta i kad se osuši sa njim se vezuje vinograd, jer vremenom istruli .Pitaj starije ljude objasniće ti i pokazati.Inače kupuje se u svim radnjama koja prodaju opremu za vrtove,bašte,vinograde itd.Da si bliže pa da ti pošaljem.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #16 poslato: Februar 13, 2011, 23:16:46 »
Eh hvala opet dragi Moma, i kolega Dragane na dopuni.... ma sad mi je jasno, znam sad sta je rafija, okruzen sam vinogradima i gledao sam kad ljudi vezu vinograd.

 A bas su zakon ovi pčelari, ma brate sve znaju...
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #17 poslato: Februar 22, 2011, 20:08:37 »
Kolege, kada da krenem sa prelaskom iz LR na RV, cim se priroda probudi, kad budem siguran da je kraj zimi ili treba cekati još neko vrijeme?
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #18 poslato: Februar 22, 2011, 20:22:37 »
Tomo prijatelju, ja bih ti preporučio da to bude krajem marta ili početkom aprila. Kada pčele krenu sa leglom i kada krene ozbiljniji unos polenovog praha.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #19 poslato: Februar 22, 2011, 20:42:36 »
Ok, onda ce mi biti glavni orjentir ozbiljniji unos peludi.... hvala.

Još jedna stvar.. meni zimuju pčele na 2 LR nastavka... kada budem radio prelaz onda bih RV nastavak stavio na 2. LR nastavak u onom trenu kad zajednica bude imala zaležena 2 RV okvira.

A pitanje je, koja je bolja situacija u proljetnom prijelazu.. kad se prelazi sa jednog ili više LR nastavaka U RV nastavak...





This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #20 poslato: Februar 22, 2011, 20:54:44 »
Ja sam prošle godine RV prelazni nastavak (isto i prelazni EV nastavak) stavljao između dva puna LR nastavka, s tim da mi je matica ostajala u donjem LR nastavku (na podnjači), a matičnu rešetku sam stavio iznad prelaznog RV nastavka. Pčele su za 5 do 7 dana uradile sve satne osnove u prelaznom nastavku i matica je počela da leže jaja u novom saću. Kada je bilo 3 rama zaleženog saća u prelaznom nastavku ja sam ramove iz prelaznog nastavka stavio u RV nastavke, novo društvo ostavio na starom mestu a LR nastavke odneo na drugo i dodao im drugu maticu. Mislim da sam bio nestrpljiv, trebalo je da sačekam da bude bar 5 do 7 ramova legla u prelaznom nastavku pa tek onda da uradim prebacivanje ramova iz prelaznog u RV nastavke. Ove godine ću o tome voditi računa i neću žuriti. Pozdrav.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #21 poslato: Februar 22, 2011, 21:11:57 »
Kod mene je slučaj da mi pčele zimuju u gornjem 2. nastavku tako da će se leglo prvo gore pokrenuti..

kada budem imao 4 zaležena RV okvira matičnu r. stavio bih ispod RV nastavka u kojem su ta 4 zaležena okvira i tada bih i maticu prenio u taj RV nastavak, te čekao da RV nastavak bude bas tako kako ste rekli kolega Sveto sa 5-7 okvira legla.. i onda uklanjao LR nastavke i spustio RV nastavak na njegovu podnjaču.. razumije se da drustvo nikud nije micano sa svog prvotnog mjesta. 

Razliku RV i LR nastavka bih jednostvano prekrio potrebno velikom daščicom..   

pozdrav..
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #22 poslato: Februar 22, 2011, 21:24:30 »
Tomo,
Kad maticu digneš gore iznad H.R., ako dolje u LR-u ostane otvorenog legla, povući će matičnjake, a ti odluči šta ćeš dalje.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #23 poslato: Februar 22, 2011, 21:58:36 »
Onda, da li bi naj rijesenje bilo čekati da matica sama prijeđe gore,i tad dodati MR, a to bi bilo moguće od nje očekivati jer je gore toplije...
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #24 poslato: Februar 23, 2011, 07:10:24 »
Onda, da li bi naj rijesenje bilo čekati da matica sama prijeđe gore,i tad dodati MR, a to bi bilo moguće od nje očekivati jer je gore toplije...

Tomo,
Pčelar ne čeka, nego radi. Do tebe je šta hoćeš od određenog posla. Čini mi se da ti je Sveto dobro rekao, a Vojo nadopunio. No, evo šta možeš. Ako hoćeš da i dolje dobiješ mladu maticu, staru digni gore pa četvrti ili peti dan poslije toga poruši dolje sve zatvorene matičnjake, a ostavi dva najbolja, ali otvorena, i stvar riješena. Poslije 25 dana dolje ofarbaj mladu maticu, a onda dalje radi po želji. Naravno, ima još varijanti: odnijeti novo društvo na novu lokaciju; odnijeti starku na novu lokaciju; rušenje ili ostavljanje matičnjaka; dodavanje matičnjaka ili mlade matice itd. Ma, nije to nikakav problem, ići će to kao podmazano.
Pozdrav, svako dobro.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #25 poslato: Februar 23, 2011, 12:28:44 »
Moja je zelja samo da mi pčele pređu iz LR u RV... tako da ću napraviti kako sam napisao u postu 21 i ako se pojavi koji matičnjak njega ću porusit..

da ostavljam matičnjake i da uklanjam staru maticu to ne bih, iz razloga jer ko zna koliko će u to vrijeme biti trutova na raspolaganju...

hvala na komentarima... Lp
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #26 poslato: April 16, 2011, 17:07:23 »
Evo zajednica "2" mi je potpuno presla sa LR na RV, to sam odradio 12. 4. i sad je ta zajednica na 3 RV nastavka, zajednica je razvijena na nekih 25 ramova pčelica.

jako sam zadovoljan sa razvojom zajednice.

U zajednici je matica nepoznate starosti.

Ta je zajednica uvijek kasnila na izletanje nasuprot drugoj u kojoj je proslogodisnja matica, no što je meni jako interesantno je to da sad kako je zajednica potpuno smjestena samo sa RV nastavcima više nije slučaj da zajednica kasni sa izletima za zajednicom sa mladom maticom.. vec  paralelno izleću a cak bi se usudio reci i brojnije izlijeću...  

zajednica "1" sa mladom maticom ce biti potpuno prebacena sa LR na RV oko 27. 4. '11.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #27 poslato: Februar 16, 2012, 08:27:50 »
Hvala kolega Savo-ostaje drugi deo pitanja-Koji tip izabrati,da li ici samo sa jednom visinom nastavaka ili ici kombinaciju dubokih i plitkih???Pozz iz ok Kraljeva...

Ako sam dobro razumeo pitanje, kolega Branislave, prelazne nastavke treba napraviti sa visinom
200 mm da bi se u njima normalno mogli da izgradjuju RV ramovi i kasnije preselili u RV nastavke.
Ovde sve govorimo o izgradnji RV ramova za potrebe novih RV nastavaka.
I DB prelazni nastavak / bilo da je sa koliko DB ramova u nastavku / treba biti sa visinom
od 200 milimetara.
Ako ste pak mislili na prelazni nastavak za EV ramove, visina tih prelaznih EV nastavaka
treba biti 130 mm.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #28 poslato: Februar 20, 2012, 17:12:31 »
Evo mog prelaznog nastavka RV oblelženog sa П3, punog meda, ispod LR 12.

Nešto mi je bilo tanko to LR društvo sa hranom.

Nisam imao kad da kontrolišem da li ga je prenela gore, mislim na med.

Pozdrav.

Van mreže Hajriz Suka

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Suva Reka
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #29 poslato: Maj 11, 2012, 21:00:41 »
Postovane kolege pcelari,postovani mentoru g.Brstina

    Koristim prelazni nastavak 414x504 x200 mm u koji stane 12 RV rama koji su delimicno izvuceni i popunjeni nektarom i polenom, a na LR plodiste 414 x 504 x 242 mm.
    Moje pitanje je:Da  li moze da prelazni nastavak ide na plodiste(podnjacu) ili izmedju dva LR nastavaka od kojih jedan je na podnjaci a drugi iznad prelaznog nastavka, na trece mesto.
   Moram da primetim da u mom slucaju prelaz sa LR na RV ide dosta sporo....,moguce je da se meni jako zuri,pa dobijam takav dojam.
   Unapred hvala.

Iskreni pozdrav:medno i zdravi bili