Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128225 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #510 poslato: Oktobar 08, 2021, 09:09:35 »
Ma, sija kao zlatna!!!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #511 poslato: Oktobar 08, 2021, 09:27:57 »

Хвала Душане, свака похвала прија.

А знаш ли како било какав успех греје ове ''маторе'' кости? :). Скоро као кројтерхоф (коњски) гел...  ;D ;D ;D 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #512 poslato: Oktobar 08, 2021, 09:42:39 »
Браво Зоко! Имаш ти у себи потенцијал за још достигнућа. Да се мало активираш на грудима би се вероватно и нека златна медаља засијала.

Честитке и за ћерку и за тебе!
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #513 poslato: Oktobar 08, 2021, 13:04:47 »


Хвала Војо.
с обзиром на физичку спремност предлагао сам да ме пријаве за нову трку у категорији м75 (мушки 75+) али правила не дозвољавају. :) :) ;)

Кажу још неку са рекреативцима а после ћу морати да освајам бодове у Оријентиринг лиги. И, да, ове зиме на зимске припреме у Ђурђеву тврђаву на атлетску стазу - стицање кондиције.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #514 poslato: Oktobar 08, 2021, 14:49:05 »





Хвала Војо.
с обзиром на физичку спремност предлагао сам да ме пријаве за нову трку у категорији м75 (мушки 75+) али правила не дозвољавају. :) :) ;)

Кажу још неку са рекреативцима а после ћу морати да освајам бодове у Оријентиринг лиги. И, да, ове зиме на зимске припреме у Ђурђеву тврђаву на атлетску стазу - стицање кондиције.


Можеш ти и на - 30 још си у доброј кондицији.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #515 poslato: Novembar 21, 2021, 13:50:40 »
Колега Јано Супек који је ове године имао успеха у количини меда на сунцокрету... Ево мало његових размишљања са фејзбук групе:


...posle bagrema razrojim i obično roj ostaje na društvu koje se razrojilo. Ne tetošim ga nešto previše. Na početku dobije oko pola kile pogače i to je sve. Kad spajam, ima oko pet rama legla većinom zimskih pčela a ostalo su ramovi sa hranom plus donje društvo koliko ima legla i hrane koje sam ostavio prilikom vrcanja i dodatak sirupa sa nozevojem je i previše hrane. Kad se izvrši spajanje to dođe kao da sam rotirao nastavke.
Tretman i dodavanje sirupa sa nozevojem vršim posle vrcanja, tako da nema kontaminacije meda koji se vrca.
Kad sve to odradim, društvo više nediram, ono lepo smesti hranu i med gde njemu to najviše odgovara. Sirup dodajem odmah po oduzimanju viška meda u društvo ne roju...

Када спаја рој и друштво:

...nema u kom mesecu. Pratim prognozu i kad je par dana miholjsko leto, to dođe krajem septembra krajem oktobra. Maticu iz donjeg društva uklanjam i preko novina spojim sa rojem. Povuće donje društvo po koji matičnjak ali mogu se nakon 6-7 dana ukloniti ili ako se ipak dole izlegne matica, pčele je ubiju jer već su prihvatile novu maticu.
Nikad mi se nije desilo da mi ubiju maticu iz roja koji spajam sa društvom a radim ovako petnajstak godina.


Ова техника ми се чини погодна за стационаре где се не продају ројеви и где се у јесен стварају јака друштва са много зимских пчела. Та друштва у пролеће лако достигну јачину и буду спремна за багрем.
Опет као код колеге Супека друштво од кога је већ одузет рој стигне да се развије до сунцокрета и да донесе мед.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #516 poslato: Novembar 22, 2021, 13:34:38 »
Да, корисна су сва искуства.

Мислим да се у нормалним условима и једноматично друштво до багрема развије на одговарајућу снагу и ако му посветимо мало више пажње са пролећним прихранама стварамо и вишак од неколико рамова легла који нам може послужити за формирање новог роја у трећем или четвртом наставку у истој кошници. Док ће нам основна заједница остати са ограниченом матицом у првом наставку.
Такав рој може уз неко мало појачавање ако му се дода матичњак или још боље матица, може да се развије у одличну горњу или другу заједницу у истој кошници.
Током ове година на једном сељеном  пчелињаку од око 60 кошница имао сам чак 34 дупле заједнице. Много је лакше када се ради у стационару.

Нисам имао довољно времена у том периоду да то све опишем.
Осим тога ја не постављам слике, нити знам а нити хоћу да учим, мада знам да је то једноставно па због тога ништа од тих мојих искустава није приказано.
У сваком случају постижу се добри резултати.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #517 poslato: Novembar 28, 2021, 18:14:30 »
 
Данас топао али мало и ветровит дан. И сунце се пробило и измамило пчеле из кошница.
Ипак пчеле доносе и полен.
Мораћемо да чекамо крај децембра за оксалну киселину.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #518 poslato: Novembar 29, 2021, 10:49:38 »
Можда ће то бити и раније Зоране.
То што сада донесу по које зрнце полена не значи да имају легла.
Отвори па провери, може се док пчеле лете лепо отворити по која кошница, ништа им неће бити. Само треба бити пажљив.
Кад крену јутарњи мразеви пчеле најчешће прекину са леглом. Поздрав.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #519 poslato: Novembar 29, 2021, 12:59:04 »
Možda nije u ovoj temi, jedno pitanje. koliko može da stoji napravljen rastvor oksalne, jer mi je kolega pčelar doneo rastvor koji mu je ostao višak pozdrav.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #520 poslato: Novembar 29, 2021, 14:30:20 »
Славољубе, где год сам наишао на то питање одговор је био да не треба да стоји. Сад је више на хемичарима да дају тачан одговор. Ја кад год сам радио, вишак проспем у канал јер рачунам да ће вода да раствори већ растворену киселину. Ионако је то увек била мала количина, при дну флаше.
Иначе сам раствор оксалне са осталим додацима у лимунади против варое чувао по месец дана.
Оксална релативно није скупа па остатак раствора не мора да се чува. Сад, ни ја не волим да бацам вишкове али нешто мора и да се баци с времена на време.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #521 poslato: Decembar 15, 2021, 13:00:54 »
Управо сам завршио третирање шећерним раствором са додатком оксалне киселине.
Сва друштва на броју. Број улица пчела од 4 - 6 улица. Неке улице запоседнуте од једне до друге странице.
Три друштва су провирила на сатоноше али мислим да имају довољно хране. Зашто су горе ко зна? За два знам да су уносила полен кад сам писао ономад. Можда су тада имала легло? Нисам хтео да прчкам по рамовима.
Остала дубоко између другог и трећег наставка. Хране има, наставци тешки.
Сад чекамо пролеће.

П С. Остатак раствора је завршио где? У каналу... :)
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #522 poslato: Decembar 15, 2021, 17:20:03 »
Добро је што је коначно мало захладило да се може урадити одвај третман где је то потребно.
То што се у неким кошницама клубе мало помери горе то је вероватно да би угрејале мед изнад клубета да би га могле користити.
Срећно зимовање Зоране.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #523 poslato: Decembar 15, 2021, 17:33:12 »


Хвала Војо, биће како треба да буде.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #524 poslato: Decembar 31, 2021, 23:49:55 »
Свим колегама, пчеларима желим све најбоље у новој години. Нека нам 2022. донесе више рада, зноја, превешавања, разројавања, пресељавања на нектаробрања... али и више изврцаног меда.
Нека су нам пчеле живе и здраве, матице плодне а трутови са педигреом.
Да увек имамо помоћ када затреба али и да имамо коме да понудимо помоћ...
Нека нам живот буде сладак као мед!