Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 137511 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

• Više od prijatelja foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #720 poslato: April 20, 2024, 21:14:54 »
...i da obećaš, ovako češće fotografije...! Slike govore više... :)

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
« Odgovor #721 poslato: Maj 02, 2024, 18:40:17 »
Последња три дана сунчана али ветровита. Тако је то кад сам у предграђу Баната.
Таман је сунце засијало а кошава тутњи кроз долину.
Пчеле су се бориле са ударима ваздуха. Данас су посебно биле вредне.
Могуће да ће бити и кише па се припремају. Не уносе полен а велика гужва на улазима.
Процветала је жестика, има доста цветова дивље жалфије, багрем је заласку и има тек пар каснијих цветова. Наравно, има још коровског цвећа и доста процветалих биљака поред Дунава.
Почео је да се отвара багремац али само цветови при дну цвасти. И одмах пчеле на цветићима.
Очекујем сутра да ће бити пауза јер најављују кишни дан.
Али на терену где је пчелињак никад није сигурно да ће киша и да падне.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
« Odgovor #722 poslato: Maj 05, 2024, 11:14:45 »

Багремац је процветао и пчеле су га јуче посећивале.
Ипак чини ми се да их није било превише на локацији близу колибе.
Међутим зујале су и гурале се на улазима у кошнице.

Van mreže dusan lazic

• Lokacija pčelinjaka: vojka
« Odgovor #723 poslato: Maj 05, 2024, 11:31:34 »
Hristos vaskrese...

(ovo me je naučio jedan stari pčelar, na početku mog pčelarenja...)
Posmatraš leto, posmatraš izlazak i učestalost izlaska pčela. Posmatraš onaj prvi deo putanje koju pčela izveda (obično oko pola metra, izleće kao metak) Što je ta putanja duža(60-70cm) i što je veća brzina izlaska - to je bogatija paša!

Ne znam dali sam uspeo da objasnim... :)

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #724 poslato: Maj 05, 2024, 15:27:08 »
Ваистину воскресе, мој драги Душане.
Нек је са срећом Вама и Вашој породици и нека нам Бог подари онолико колико можемо да понесемо....

Добро сте објаснили и мислим да сам разумео. А то сам већ данас видео на примеру. ДБ кошнице у манастиру Заова. Пчеле излећу као метак... Укосо ка горе неких метар право у небо... :)
Иначе у том подручју још увек траје багрем. И добро се држи на дрветима поред пута. Шта је у шуми не могу да проценим.

Хвала још једном...

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #725 poslato: Maj 11, 2024, 21:51:34 »
Чачкао мало по кошницама... Унос је добар, "капљу рамови".... У свакој РВ кошници има доста рамова пуних меда само чекамо поклопчиће.
Има доста заперака јер сам смањио број рамова на непарни број. Поготово ЕВ јер се рамови тешко ваде.
У РВ медиштима кад се мало размакну рамови саће се подебља и баш изгледа лепо. А и кад се скидају поклопчићи буде лакше.

Рамови у плодиштима су црвенкасто наранџасте боје као и пчеле које доносе полен са багремца.

Пчелињак бруји и мирише на нектар и унос.

ЕВ које су сложеме по Ренсону у том првом наставку одоздо има доста перге. И то ћу ускоро да извадим, вероватно кад будем врцао.

Ако наставе овако биће баш добро... Хвала Богу на овим даровима.

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #726 poslato: Maj 18, 2024, 21:08:39 »

Било је неких падавина прошле недеље али је три дана дувала кошава па пчеле нису летеле.
Данас излећу као метак али багремац је на заласку. Вероватно има негде где још меди овде близу колибе у песку је завршио.
Погледаћу сутра мало кошнице. У плану је да у ЕВ кошницама у Ренсон систему одузмем рамове са пергом па да их ускладиштим у фрижидер на зрење.
Можда скинем и неки наставак ЕВ за врцање како бих имао да заменим амбалажу под условом да проценим да нема где да се складишти донети нектар.
Има и затворених рамова у РВ кошницама па можда одузмем и неколико РВ рамова.

Одлучићу на терену по осећају....

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #727 poslato: Maj 21, 2024, 14:57:34 »

Пчеле су узеле свој део, за време ових лоших дана су само трошиле оно што су и донеле.

Ја ћу одузети по један РВ и два ЕВ наставка са по девет рамова. Оставићу им да имају довољно за себе јер свака кошница има по један ЕВ наставак меда који није поклопљен. И на њима је да допуне за себе а можда и буде и вишка крајем лета.

Јуче сам поставио бежалице на четири наставка: два ЕВ и два РВ. Сутра ћу ако све буде како треба кренути са врцањем.
Већ сам припремио чаршаве, крпе, посуде и остаје још само пар посудица и крећем.

Багремац је при крају и пчеле још понешто доносе. Има доста ливадског биља које цвета али служба за одржавање креће полако да коси даму (долму) па ће опет за десетак дан почети понешто да цвета.
Оно што је сада потребно је једна добра киша. Није ''поштена'' киша пала одавно. Надамо се да ће ускоро и да падне.
Нека падне да освежи :) ...

Van mreže Rakovac Goran

• Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
« Odgovor #728 poslato: Maj 22, 2024, 11:37:06 »

" Свршеном послу мане нема ".
Пчеле су свој део посла одрадиле. Сада је на тебе ред да се потрудиш. Медно.

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #729 poslato: Maj 22, 2024, 13:49:37 »

Хвала Горане.

Можда и не будем врцао данас ако буде баш јака киша а мути се време... Влажно је време па ће мед дохватити мало влаге из ваздуха али боље врцати кад је облачно него кад упече... а најбоље је врцати онда кад можеш и мораш.
Пало је нешто кише а кад будем обишао колибу видећу да ли је то довољно да биљке одахну бар неко време. Киша је преко потребна.

Углавном с' Божјим благословом крећем...

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #730 poslato: Maj 23, 2024, 15:12:23 »

Јуче сам урадио оно што сам планирао јер ме је време послужило. Врцао сам мед и поставио бежалице на остале планиране наставке а изврцане наставке вратио пчелама.

Напунио сам буренце и измерио 24кг меда. Остало је још један део у прихватној посуди у коју мед излази из центрифуге. Данас ћу један део сипати у тегле.

Остали део наставка ћу врцати највероватније у петак.

Сад мало о меду. Ове године мед има лепу златно жуту боју ћилибара. Можда мало тамнију нијансу. Кад га сипам у тегле видећу баш како изгледа на светлости. Мед је ове године доста слађи, скоро да ме подсећа на багрем по слаткоћи. Очигледно да су пчеле пронашле негде и багрем.
Ове године је мед густ и ароматичан.
Декларисаћу га као мешавину воћног меда, багрема, багремца и осталог пролећног ливадског цвећа поред Дунава.

Од викенда па кроз следећу недељу према првим прогнозама ће бити лепо и сунчано време. Пчеле ће имати лепог времена да скупљају нектар. Мислим да је купина почела да цвета. Увелико цвета дивља жалфија.

Али то су прогнозе, у мају је увек нестабилно време па ће пљускови бити нормални.
Још увек

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #731 poslato: Maj 24, 2024, 12:02:25 »

''Сад мало о меду. Ове године мед има лепу златно жуту боју ћилибара. Можда мало тамнију нијансу. Кад га сипам у тегле видећу баш како изгледа на светлости. Мед је ове године доста слађи, скоро да ме подсећа на багрем по слаткоћи. Очигледно да су пчеле пронашле негде и багрем.
Ове године је мед густ и ароматичан.
Декларисаћу га као мешавину воћног меда, багрема, багремца и осталог пролећног ливадског цвећа поред Дунава.''

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #732 poslato: Maj 27, 2024, 14:08:11 »
У четвртак поподне сам теглирао мед и напунио 24 тегле.

У петак наставио врцање. Напунио још једно буренце и остало је још у прихватној посуди.

У суботу теглирао мед из тог буренцета и напунио 20 тегли. Досипао вишка меда и поново напунио пола буренцета.
Остаје да га пребацим у тегле.
Биће неких тридесетак тегли за продају а остатак ће бити за кућу и пријатеље.

Ових дана ћу почети третирање мрављом киселином јер је временска прогноза повољна.
Пчеле су мало љуте јер су негде вероватно нашле липу или су љуте јер сам им узео мед :) .

Купио на пијаци четири саднице лаванде и посадио близу пчелињака. На тераси сам размножио резницама још десетак комада па ћу те да пресадим на јесен. Током лета планирам да размножим још лаванде.

Ових дана сређујемо грашак а вишње смо већ обрали.

Сређујемо башту колико стигнемо али генерално фали кише.

Сладили се са првим трешњама које су плод мога калемљења на подлогу вишње.

Парадајз у пластенику:

млади кромпирићи:

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #733 poslato: Maj 29, 2024, 13:44:55 »

Јуче сам напунио још 5 тегли меда и остало је још у бренцету за две три тегле.

У кошнице сам поставио посуде са мрављом киселином и заменио најлоне. Пчеле су мање нервозне али и даље љуте. Не боду него само зује.

У претходном периоду сам направио три роја, два у пелетовом систему а један рој у петорамном оплодњаку. Видећемо како ће ићи и да ли ће се ти ројеви добро развијати.
Немам намеру да проширујем пчелињак већ само да се задржим на овом броју кошница. Ови ројеви ће ми служити само ако у неком друштву крене по злу и да заменим матице.

Близу пчелињака сам пресадио тридесетак биљака дивље лаванде које сам нашао на дами (долми) где расте слободно.
Сад то интензивно заливам. Још ранијих година сам пресадио десетак биљака које сада цветају и пчеле их посећују.

То је мој мали допринос разноврсности биљне флоре у воћњаку.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #734 poslato: Maj 31, 2024, 12:46:37 »
Браво Зоко. То је све одлично.
И ми смо прекључе врцали мед на ћеркином пчелињаку. Није било много, тек око пет килограма по кошници али она је задовољна са тим.
Мало смо додатно залили кајсије и нове овогодишње воћке, вишњу и једну смокву. Оне старије није требало заливати јер су добиле довољно кише у претходном периоду.
Важно је уживати у плодовима свога рада.
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.