Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 129537 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #690 poslato: Decembar 06, 2023, 07:59:38 »

Браво Зоки све је то добо испало. Мирно спавај.

Хвала Горане, како сам радио и колико сам се посветио пчелама тако ће и оне да врате следеће сезоне.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
« Odgovor #691 poslato: Decembar 11, 2023, 15:11:56 »
У суботу сам отишао на пчелињак и погледао четири кошнице. Пиркао је ветрић али није било страшно.

Стање савим другачије него прошлог викенда када је ипак било топлије.

Ради лакшег разумевања пчеле се код мене налазе на два наставка горњи (испод крова) и доњи (испод горњег) с тим што имам и ''повишену подњачу'' коју представља празан ЕВ наставак. Тај ЕВ наставак штити пчелиње гнездо од ветра који стално дува зими.

Пчеле су се у три РВ кошнице налазиле на прелазу између горњег и доњег наставка. И захватиле су помало тај горњи наставак. У горњем наставку је требало да буде затворене хране (оно што су пчеле скупиле из природе и оно што сам ја додао кроз лековити шећерни сируп - ''лековити?''(уз додатка нозевој+)). И било је с тим што сам још једном додавао шећерни сируп током јесени.
Сада се у тим рамовима налази отворена храна.
Писао сам да су прошлог викенда када сам радио третман оксалном киселином пчеле налазиле у растреситом клубету и да су вероватно отклопиле храну. Мада ми је и то мало вероватно (имам ружна искуства од пре две године са том отклопњеном храном).
Једна од тих РВ је отишла скроз до једне стране кошнице па сам је мало погурао ка средини.

ЕВ кошница коју сам погледао имала је горњи наставак празан али испод њега је наставак пун као и наставак испод њега где се налазе пчеле.

Ипак општи утисак који ми је остао и који ме и даље држи је да сам много више оптимистичнији него што сам био током јесени и више него што сам био после оксалне киселине.

Оно што ме још радује је што ће ове недење ипак бити сунчаних периода, као што сунце лепо сија данас, и да ће пчеле моћи да препакују храну до следећег сунчаног периода. Најављује се и пар леших дана и следеће недеље.
Утом ће и Божић па ћемо тада да видимо како се пчеле понашају.

Од осталих 4 кошница једна је ЕВ која целе године као пресликана са овом ЕВ. Једна је РВ са три улице пчела и ако доживи Божић добиће малу погачу па шта јој Бог да.
Једна РВ је пресликана као једна коју сам гледао. И једна је која је увек била добра.

Углавном у ову пчеларску годину ушао са претпоставком да ће ова зима бити (мање/више) одлучујућа за моје пчеларење.  Ово ми је пето самостално зазимљавање и има она теорија да се тада дешавају грешке и лоше одлуке.

Међутим, иако сам мање времена посветио пчелама ипак су ми ове године донеле или сам им, боље рећи, отео највише меда до сада.

Не посустајем, не одустајем, Горан Раковац ми је и даље велика подршка а добре савете добијам и од Душана Лазића.
Та двојица озбиљних пчелара, блиставог размишљања, оштроумних и брзих одлука право су благо овог форума.
Штета што је и Драган Шошић утањио писање..

другарски поздрав

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #692 poslato: Decembar 17, 2023, 10:26:11 »

Данас је диван породични празник Детињци. Везали смо децу како обичаји налажу. Везали за себе, за традицију за будућност...

Van mreže dusan lazic

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
« Odgovor #693 poslato: Decembar 17, 2023, 16:07:08 »
Sretni bili..

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #694 poslato: Januar 15, 2024, 09:05:19 »

Загризли смо ову нову годину... ову нашу тек један дан. Хладно време у ово време је добро за пчеле. Што хладније то боље.
Стекао сам обичај по препоруци Горана Раковца да је добро да се мало завири на Божић у кошнице. Ове године сам тај дан прескочио. На Бадње вече после Бадње вечере смо сви, породично, отишли на Божићно јутрење и прву Божићну Литургију која је почела у првим минутима Божића у цркву Светог апостола Луке на Царини у Смедереву.

После тога кад сам се вратио кући и ''замастио'' се после поста није ми баш било до одласка на Дунав :) .

Углавном кад нисам пчелице посетио на Божић урадио сам то јуче на мали Божић на први дан Православне нове године.
Па кад је ето нова година кренула тако сам и ја кренуо са пчелицама.

Стањем сам задовољан колико сам то могао да проценим. Онај рој који је прежаљен још раније и дефинитивно је скинут са списка. Пчеле су негде у доњем делу највишег наставка а понегде у другом.
У једној кошници има баш пуно пчела и налазе се у два наставка. У горњем наставку са 9 рамова пчеле су биле скроз до источне стране наставка па сам померио рамове ка средини а преместио два пуна наставка хране. Крајњи рамови су били са мање хране а при премештању и брзинском згледању сам приметио да има затвореног легла величине длана. Ово није добра ствар јер пчеле сада треба да мирују. Надам се да је легло само у тој кошници.

Углавном добио сам и два убода па сам добио ''дозу'' за почетак нове године.

Видећемо како ће све ово даље ићи. Још увек мислим да ће на развој пчела утицати та нека дешавања током лета које сам описивао у ранијим писањима.
Сачекаћемо пролеће а пре тога још неки леп временски период током фебруара како би додатно погледали стање.

Свима који читају ова моја писања желим све најбоље...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #695 poslato: Januar 16, 2024, 01:15:22 »
Хвала Зоко пријатељу, такође све најбоље.
Било је доста топло у дуем периоду у сред зиме и то још од средине децембра па све до Божића а то је тих двадесетак дана које су неке пчелиње заједнице искористиле за производњу једне генерације легла. Ноћи су биле релативно топле са температурама око 2-3 па и до десет степени и у заједницама где је било доста перге у залихама пчеле су ( надам се) квалитетно отхраниле то мало легла. Вероватно ће у тим заједницама доћи до повећања снаге заједница за око један рам пчела.
И ја сам обишао два пчелињака за мали Божић и нашао очекивано задовољавајуће стање.
Свако добро за тебе и пратиоце ове теме.
Поздрав свима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #696 poslato: Februar 05, 2024, 09:21:23 »

Јуче сам искористио мање више лепо време да одем до пчелињака.
У ''налетима'' је било сунчано са облачним периодима а ни ветрића није фалило... Током прошле недеље сам често мислио на пчеле и првобитни циљ ми је био да урадим брзо-детаљнији преглед како би проценио залихе хране а и додао нову тамо где је потребно. Можда и још нешто више од тога.
Ипак у недељу сам због ове промене времена устао на ''леву ногу'' прилично безвољан па сам на једвите јаде отишао на колибу.
Како се време мењало тако и моје расположење. Кад је сунце пробијало облаке тако сам и ја постајао живахнији... Углавном натерао сам себе да се пресвучем и отишао до кошница. Пчеле су биле активне и излетале из кошница.
Поделио сим кошницама по 500 грама хране без детаљнијег гледања а на једној сам ипак приметио да пчеле лепезају крилима. Могуће да ту нема матице.
Добио сам и један убод у врат кроз одело чисто да допуним дозу.

Зашто ипак нисам урадио нешто више? Вегетација још није кренула, трава је свуда још увек жута и ''спаљена'', нема нових биљака, нема мртве коприве, леска се још није ''опустила''. Мислим да нама сам природа поручује да период мировања још траје.
Мада по неким теоријама природа креће у фебруару тако што се коренов систем покреће и почиње са стварањем материја за исхрану биљака.

Пчеле ће искористити ову недељу дана да ураде прочисни лет, да препакују храну онако како им одгова и да сачекају нове налете зиме.
Барем ја то тако видим...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #697 poslato: Februar 08, 2024, 18:12:12 »
Добро видиш добро размишљаш Зоко пријатељу.
И код мене је исто стање.
Леска тек отвара и пчеле са крајева полако преносе мед у центар клубета.
Поздрав свима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #698 poslato: Februar 10, 2024, 20:12:37 »

Свратио сам у четвртак до колибе и погледао леску. Неке сорте су опустиле ресе а неке још нису.
Пчеле нису излетале јер је већ било касно али мислим да уносе полен.

Сутра ћу то проверити.

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #699 poslato: Februar 29, 2024, 12:46:05 »
Јуче сам свим кошницама дода око пола килограма хране. За неке кошнице сам сигуран да имају довољно хране а за неке нисам. Ипак сам додао свима па нека лагерују или нека им помогне у овом наредном периоду.
Пчеле вредне и радне, уносе полен жут и наранџаст.

Вегетација је кренула. Има маслачка и мртве коприве, леска је прошла а цвета мигавац. Нису сва стабла процветала али можда је то и боље јер ће цветање трајати дуже.
Почео је и понеки цвет кајсије да се отвара а бадем само што није.

Солитарне пчеле су изашле и оне одмах после парења крећу да скупљају полен и да остављају потомство за следеће генерације.
Чак сам чуо и један крекет жаба.

Један пријатељ ми је помогао па сам мало култивирао воћњак и ако се временски услови склопе на тим деловима ћу посејати детелину у априлу. Видећемо како ће то ићи.

Воћке којима је то требало сам орезао (минимално) а остало је дајош скинем вишак избојака леске.

Башта је активирана а после посете мотокултиватора посејани лук, грашак и кромпир.

Мислим да ће ова година да буде веома тешка и да ће спадати у категорију оних ''гладних''. А мислио сам да ове године нећемо садити ништа.

Чудни су путеви Господњи....

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #700 poslato: Mart 03, 2024, 18:20:00 »
Вратих се са колибе....

Милиони солитарних пчела зује на све стране... Много сам их намножио али нека... Имају оне своју сврху....

Пчеле радне и вредне... Посећују мигавац који се расцветао а и једна сорта бадема. Понека кајсија је процветала а оне у воћњаку заостају у цветању од оних ближе колиби.
Углавном пчеле нећу да дирам, нека се развијају у складу са природом.
Биће лепих дана али биће и хладних... Биће како Бог хоће и како смо заслужили....

Van mreže dusan lazic

« Odgovor #701 poslato: Mart 03, 2024, 18:32:46 »
Uvek se nasmejem kad se setim tvog objašnjenja za "migavac"... :D Pozdrav.

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #702 poslato: Mart 03, 2024, 18:50:27 »

Поздрав Душане, прави домаћине!

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
« Odgovor #703 poslato: Mart 08, 2024, 12:35:19 »

Пронађох на интернету интересантно извођење... а и певач ми је нешто познат...

Van mreže dusan lazic

« Odgovor #704 poslato: Mart 08, 2024, 15:47:32 »
Eh, Zoki... :)