Autor Tema: Varoa 2017  (Pročitano 35712 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Akik

• Stari član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #45 poslato: Jul 17, 2017, 12:14:28 »
Ја уп ред јело.

Van mreže zoran drpljanin

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
« Odgovor #46 poslato: Jul 17, 2017, 12:40:45 »
Ode nam Dule u gastronome..... Nemoj samo umesto onog Lepog Brke da emisija o kulinarstvu bude, Duletove kucne carolije,,,,,,

Van mreže Bojan Šušnjar

• Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
« Odgovor #47 poslato: Jul 17, 2017, 20:19:54 »
Uh al' smo svrzli na Duleta.

Čovjek je u pravu i nije mu uopšte loša ideja. Bolje od kartona i truleksa.

Van mreže dusan lazic

• Lokacija pčelinjaka: vojka
« Odgovor #48 poslato: Jul 17, 2017, 23:24:55 »
More, stavljao bi ja i piškote i grancle i tulumbe i ...samo da onoj prokletinji, varoi, doakam!

Van mreže Nenad Tucakov

• Školovan pčelar sa uverenjem
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
« Odgovor #49 poslato: Jul 18, 2017, 03:10:52 »
Uh al' smo svrzli na Duleta.

Čovjek je u pravu i nije mu uopšte loša ideja. Bolje od kartona i truleksa.
Još ako je oblanda integralna...

Van mreže Jovanovic Nesa

• Mladi član foruma
  • **
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
« Odgovor #50 poslato: Jul 22, 2017, 12:31:50 »
Evo podataka o Varoi sa jednog od pcelinjaka ( prilog -attach prtsc.)

Van mreže Dragan Jovanovic 75

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
« Odgovor #51 poslato: Avgust 01, 2017, 23:04:08 »
               Kolege, zna li neko gde mogu da se nabave "super strips" štapići?  U Loznici ih nema nigde.

Van mreže Nikola Radunovic

• Mladi član foruma
  • **
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
« Odgovor #52 poslato: Avgust 01, 2017, 23:34:28 »
U KG imas.

Van mreže Bojan Šušnjar

• Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
« Odgovor #53 poslato: Avgust 15, 2017, 09:29:37 »
I tako temperature se polako spustiše blizu granice prihvaljive za tretman sa MK.

U narednom periodu bar prema vremenskoj prognozi najavljene su prilično ustaljene temperature pa se polako pripremam za tretman sa MK.

U ovoj temi smo napisali dosta korisnih informacija ali se ne sjećam da smo govorili o konkretnim temperaturnim marginama za ovaj tretman. U Svetinoj temi sam pročitao da je idealan temperaturni raspon 14°C do 25°C ali bi bilo fino da neko sa ličnim iskustvom malo obogati ovaj dio teme. Kod mene recimo najavljuju temperature i koji stepen preko 30°C pa me zanima da li je u takvim uslovima moguće bezbjedno raditi sa MK.

Malo sam uporedio dva pomenuta načina tretiranja sa MK, tj. Svetin i Krešin način i mislim da oba imaju prednosti i mane ali se meni više sviđa način koji primjenjuje Krešo iz nekoliko razloga.
Prvo ne postoj potreba za dodavanjem MK na svakih nekoliko dana kao što je to slučaj sa ulošcima. Zbog obaveza mi je teško ispoštovati takav način rada. Kod Krešinog načina sipa se predviđena količina za ukupan tretman i kada sva kiselina ispari tretman je gotov.
Nema opasnosti od probijanja uloška iglom ili da pčele progrizu uložak ako se zakasni sa dodavanjem MK.
Količina isparene kiseline se može podešavati površinom papira ili krpe koja se koristi na tanjiriću a i zapremina isparene kiseline se može pratiti vizuelno. To opet nije slučaj sa ulošcima.

Ono što je mana Krešinog načina je potreba za praznim nastavkom gore prilikom tretmana kao i potencijalno povećana opasnost od prevrtanja posude sa kiselinom i polijevanja iste po pčelama prilikom manipulacije. Ovo drugo se može ublažiti korištenjem adekvatnih posuda koje se teže prevrću.

Molim kolege da u okviru teme nastave pisati svoja iskustva ne samo sa MK nego generalno sa načinima suzbijanja varoe i zapažanjima u vezi sa brojnošću napasnika jer iako je počela pčelarska 2018 godina mi iz košnica još nismo protjerali varou iz 2017 godine.

Pozdrav svima.

Van mreže Rakovac Goran

• Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
« Odgovor #54 poslato: Avgust 15, 2017, 10:27:48 »

Ове године сам третирао друштва брстиваром и то прскањем фајталицом. Учинио сам то до сада  два пута 05. и 13. августа. Наредна два викенда планирам још трећи и четврти третман . На овај начин бих покрио период од три недеље.
                Половином септембра планирам да урадим третман мрављом киселином. Њу до сада нисам користио. Почетком децембра уобичајени третман оксалном киселином.

« Odgovor #55 poslato: Avgust 15, 2017, 10:46:34 »
Zasto tri nedelje Majkane, neki dan sam sa jednim starim pcelarom , koga inace postujem imao prepirku oko toga....Na kraju ,posto sam ja tvrdio da je to period od 12 dana u kome treba uraditi tretmane na svaka tri dana i varoa resena, on se drzao tri nedelje i perioda izlaska legla na svaki 4-5  dan. Sto opet po meni nema veze sa razvojem varoe... Je posle nekog mog misljenja ,koje imam o tome, rekao da sam u pravu i da ce raditi ta cetiri tretmana na treci dan... Jos samo da ne koristi mitak, bilo bi odlicno..

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #56 poslato: Avgust 15, 2017, 10:49:54 »

Лако је теби Мајкане када си стално на пчелињаку. Ја мој обилазим само викендом и зато је 4.третмана у 3.недеље. Таман толико брстивара и имам.

« Odgovor #57 poslato: Avgust 15, 2017, 10:55:24 »
Da, bas tako, ali kada negde budemo otvorili polemiku o tretmanu od 21 dan, kao sto vecina tvrdi, obrazlozicu zasto sam ja ubedjen da je to 12 dana a tu mi je bitno i tvoje misljenje .. Znas kako,stalno sam sa njima i definitivno sam dobio diagnozu,pcelar. Veruj mi da sto ih vise posmatram i njihovo ponasanje mi sve vise govori o recimo, kada ukljuciti sisteme u malinjaku, kada ce kisa, vrucine. Poceo sam cak i berbe da uskladjujem po njihovom ponasanju...

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #58 poslato: Avgust 15, 2017, 11:07:20 »

Паметно Мајкане. Пчеле непогрешиво осећају и реагују на сваку промену у природи. У складу са тим се и понашају. Само треба препознати шта одређено понашање значи , односно каква промена следи. Ти пуно времена проводиш на имању па лакше можеш да изводиш праве закључке.
               Што се брстивара тиче нисам много размишљао о дужини третмана када се користи брстивар прскањем по сатоношама. Ове године сам га набавио у количини таман толико да урадим 4.третмана па ћу сав брстивар искористити. Не може да шкоди јер се ради о природном препарату.
               Половином септембра , како већ рекох , мравља киселина. То ће бити и нека врста контролног третмана. Поздрав.

П. С.

Дај мало новости о твом малињаку. Са сликама наравно. Оне поседње су биле прелепе.

« Odgovor #59 poslato: Avgust 15, 2017, 11:20:45 »
Joj, nemoj ove god o malinjacima, kada idem u njih kao da idem na robiju.. Tropske temp.  uzele danak a sto je preteklo uzese mi ove propalice na 120 din.. Pitanje da li cu biti na 0+ ove godine, pa mi sve nesto lepse i draze medju pcelama.. Veruj mi da sam hteo sve da pokosim na pocetku berbe, ali sin nedade, inace bi ja davno i zapalio sve a ne samo pokosio......