Autor Tema: Вирус црног матичњака - Black queen cell virus(BQCV)  (Pročitano 3049 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
11:20 Рус је превео вирус као поцрњење лутака матица...




2.7. Вирус црног матичњака (BQCV)
Узрочник је РНК вирус из фамилије Dicistroviridae, род Triatovirus, оригинално је
изолован из угинулих ларви и лутака матице из поклопљених ћелија (Bailey and Woods, 1974) и
доказан као најчешћи узрок угинућа ларви матице у Аустралији (Benjeddou et al., 2001). Ова
вирусна инфекција је такође детектована и у Америци, Европи, Азији и Африци (Allen and Ball,
1996). Код инфицираних друштава, вирус је распрострањенији међу адултима него код лутака
(Tentcheva et al., 2004), док су клинички значајнији је утицај на развој ларве и лутке матице,
које су примарни домаћини овог вируса.
Вирус црних матичњака манифестује се појавом црне скраме на зиду матичњака у
коме се налази мртва предлутка или лутка матице. У раном стадијуму, оболела предлутка личи
на мешинасто легло и има више бледо жуту боју, а течни део садржи много честица вируса
(Bailey and Woods, 1974; Plavša i Pavlović, 2017).

Извор:
http://www.nsveterina.edu.rs/oldsite/sites/default/files/Brboric%20diplomski%2026%2006%202019konac%20ver_0.pdf
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Вирус црног матичњака - Black queen cell virus(BQCV)
« Odgovor #1 poslato: Decembar 30, 2020, 15:21:17 »
Одличан видео и одличан приказ како „наука“ једног доброг пчелара баца у „несвест“ :). Погледајте пажљиво (негде око половине 13-тог минута) како човек разматра озлоглашену нозему церану.

Такође ми је занимљив сам завршетак где упућује пчеларе на сарадњу ветеринара (који у огромној већини слабо познају пчелињу заједницу, али јако добро баратају „протоколима“ разним) и да ће они бити од користи...неће то донети ништа добро. Права медицина је откривање и отклањање узрока болести, а лечење је углавном „бизнис“. Зато и постоји "мали милион" патогених вируса и бактерија (на папиру).

Али, пре тог закључка је врло занимљив приказ како употреба хемикалија (било које врсте) лоше утиче на пчеле.

О разним вирусима не бих трошио речи, као и о лечењу. Вируси као изазивачи болести (као и бактерије  или гљивице у том смислу) су прича без везе (осим ако изузмемо разне протеинске форме које су отрови – сама реч вирус значи отров) и то не заслужује моју пажњу (ко је верник патогених вируса нека верује).

Наравно и чувени амитраз. Они што су ме мрзели „до коске“ јер сам им дирао „члана породице“ (малог Амитраза  :) ) у новије време раде (и сада и они препоручују) на начин који сам ја препоручивао – а то је један или два третмана током јесени (и то је све за целу годину, што се тиче амитраза, изузимајући можда појединачно друштво јако нападнуто крпељом). Ако би уследио још један током зиме, опет је то  јако далеко од препорука разних шалабајзера који су упућивали пчеларе да третирају од марта па до краја године (и онда уследи препорука почетком септембра: сада је право време да се узме прополис који се после тако затрован продаје нечијој деци).

Стрес као узрочник болести је очигледан (стрес као прихваћена туђица и остаје у употреби иако је у ствари поремећај и оскудица хране или неки други поремећај). Човек нуди решење да умањи утицај слабог медења (које ја називам медење у траговима) који су у ствари узрок болести (од кречног легла па надаље), а то је благовремено храњење пчела.

У закључку треба рећи да је јако занимљив видео прилог и да се ради о врло добром пчелару за којег је, чини ми се, постојала сумња да га исмевам...мис'им само сам применио начин храњења пчела који је игром случаја сличан... :)



Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).