Autor Tema: Пролећни развој 2022 - е године  (Pročitano 7375 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #15 poslato: April 21, 2022, 19:44:47 »
Само се надам да и ове године не буде као прошле да све касни и онда угреје и све крене одједном и преклопе се цветања, и све се заврши у кратком периоду. Таман крене развој а онда пауза до багрема , и онда друштва морају да се прихрањују да би одржала развој до багрема. И после питање да ли ће багрем да замеди и шта са јаким друштвима ако изостане паша.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #16 poslato: April 26, 2022, 10:32:38 »



Мишко не замери на мојој опасци јер је добронамерна. Видим да у протеклих месец дана многи гледају теме пролећних развоја из прошлих година што је нормално и добро. Међутим , шта да гледају ако нико ништа не пише. Онда и та тема а и сам форум губе смисао.
Осим тога ситуација је драстично различита на различитим теренима и различитим надморским висинама. Добар пример је ово што си ти сада писао јер баш показује различитост пашних прилика и њихов утицај на пролећни развој. Код тебе је снег и воће тек треба да крене са цветањем а код мене је то све већ завршено. То су све битне разлике у конфигурацији терена , клими што се све одражава на стање кошница.
У мом крају ( долина Велике Мораве и први обронци Шумадије ) је ово једна од најбољих година што се развоја тиче. Ових дана сам ограничио сва друштва у припреми за багрем. Ниједно производно друштво није било испод 10 рамова легла. Ограничавао сам их на 11 - 12 рамова а до багрема ће поново догурати до 14 - 15. Значи мораћу изнова да вадим рамове са леглом иначе одоше све на грану. Зато ће ројеви бити и рани и јаки.
Поздрав за Зупче и Ибарски Колашин посећивао сам тај твој крај и увек се лепо провео.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #17 poslato: April 26, 2022, 13:07:59 »



Снимак од пре десетак крушке у пуном цвету. У првом плану виљемовка а иза стара сорта Аранђеловка.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #18 poslato: April 26, 2022, 16:54:40 »
     Ау, Горане овако нешто још нисам видео. Толико цветова, као да је пао снег.
Код мене репица цвета у пуном јеку, а од јуче и меди. Повећава се број рамова са леглом.
Јуче сам спустио по три рама са леглом у доњи наставак, а у горњи додао празне рамове за залегање.
У петак следи провера.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #19 poslato: April 27, 2022, 08:29:56 »

Код мене ни кајсија још није процветала. Ако претпоставим да ће процветати у суботу 26. марта испада да ће ''моји'' багремови процветати 4. маја. Иначе остало ми је у околини 4.5 стабла јер су цигањи исекли дебље стабло једног багрема који је имао два избојка из корена.

Јуче је почела да цвета дуња код мене у воћњаку. Уз пар хладнијих дана багрем би, да га има, почео да цвета око 10. маја.
Видећемо... нисам гледао колика је величина цвета на она 4,5 дрвета.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #20 poslato: April 29, 2022, 08:39:57 »
Код мене стандардно одличан пролећни развој што доказује чињеница да сам обе кошнице ограничио 27. априла са 12р легла, и притом направио три нуклеуса са по 3р легла. Значи да их нисам дирао до краја априла старке би имале безмало 20р легла.
Трњина, шљива и копривица су завршили, трешња, крушка, вишња се још држе, а маслачак, клен, јабука су главни извор за пчеле ових дана. Само време да нас послужи...