Autor Tema: Пчелињак Доброселица  (Pročitano 14451 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Пчелињак Доброселица
« poslato: Jul 02, 2022, 20:55:42 »
  Помаже Бог колеге пчелари.
  Најпре реч две о локацији мог пчелињака. Село Доброселица се налази на 10-ак км од вароши Рековац, а до Крагујевца има нешто више од 20 км ваздушном линијом. У питању су западни обронци Гледићких планина. Поднебље обилује добром ливадском пашом која је карактеристична за оваква брдско-планинска подручја, а наравно има и доста шуме, младог багрема, црног бора, липе, леске, дивљих купина, црног трна и свих дивљих воћака. Колико ми је познато овде се на широком потезу унаоколо ништа од култура не третира хемијом, па ћу се стога определити за органско пчеларство, а већ сам у процесу регистрације пољопривредног газдинства и себе као држаоца пчела.
  Морам још и да напоменем да ћу се бавити искључиво стационарним пчеларењем и трудити се да максимално искористим све благодети ове неискварене природе.
  Одлучио сам се за тип кошнице Родна Воја јер је због малог габарита и тежине лакша за рад и тренутно имам 5 друштава.
  Три друштва су ми у производној конфигурацији, на три наставка са матицом ограниченом у првом телу и горњим летом. Прво од та три настало је спајањем, истресањем две ДБ12 у којима је ове зиме презимио миш и направио огромну штету на саћу. Друга два друштва сам купио 30.04. као ројеве на 10 рамова (4 рама хране, 6 рамова легла и матица) са Пчелињака Раковац, од Горана, који је такође и мој ментор. Из та два роја изврцао сам 03.06. по 10 кг багрема још док су били у развојној конфигурацији на два наставка и без матичне решетке. 
  Преостала два друштва, која су сада и даље у развојној конфигурацији, такође сам набавио од Горана Раковца 24.05. Прехрањивао сам их сирупом 1:1 са мало Нозевоја, али сам сада престао са прихраном и ускоро ћу ограничити матице.
  Стављам листиће Тимола од 04.06. и данас сам обавио последњи третман.
  Било је потребно додати пуно сатних основа код проширивања десеторамних ројева, а и у недостатку изграђених рамова с обзиром да ми је ово тек прва сезона како пчеларим. У простору који су пчеле заопоселе унутар кошница основе су изграђене у великој мери, међутим не могу да кажем да сва три тела врве од пчела. Приоритет ми је да се ова друштва развију и да следеће године постану производна.
 

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #1 poslato: Jul 02, 2022, 21:04:26 »
Ево и неколико фортографија са данашње посете пчелињаку:

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #2 poslato: Jul 02, 2022, 21:06:48 »
 :)

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #3 poslato: Jul 02, 2022, 21:08:39 »
Све је то данас сликано изизев фотографије целог пчелињака.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #4 poslato: Jul 04, 2022, 08:39:47 »



Ко ће први да ти честита и пожели добродошлицу ако не ја. Нека се твој пчелињак и убудуће увећава и напредује и нека ти се остваре сви планови који нису мали. Свакога дана у сваком погледу све више непредујеш и биће од тебе добар пчелар. Све најбоље - Раковац.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #5 poslato: Jul 05, 2022, 08:46:33 »
  Хвала ти Горане на лепим жељама и на несебичној помоћи. Заиста бољег ментора нисам ни могао пожелети.
  Великодушно, од свег срца и са пуно разумевања се залажеш за друге и промовишеш пчеларство као начин живота.
  Желим ти пре свега пуно здравља и да још дуго уживаш у игри пчела на многим прелепим пејзажима широм Србије.
Медно :) 

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #6 poslato: Jul 05, 2022, 09:01:07 »
   Село Доброселица се налази на 10-ак км од вароши Рековац, а до Крагујевца има нешто више од 20 км ваздушном линијом. У питању су западни обронци Гледићких планина.
Једна исправка само, дакле у питању су источни, а не западни обронци Гледићких планина.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #7 poslato: Jul 11, 2022, 17:56:09 »
  Обављени радови на пчелињаку.
 Насумично прегледани медишни рамови од којих неки теже и по кило и више. Има заклопљеног и незаклопљеног меда.
 Код 3 друштва која су била на три наставка, матична решетка и горње лето подигнути на други наставак.
 На преостала два друштва која су била на два наставка без МР, додат трећи спрат и ограничена матица да залеже у првом и другом телу. Мало сам измешао СО горе са изграђеним рамовима одоздо. Изграђене рамове сам извукао из медишта старијих друштава, без ризика да случајно пренесем и матицу.
 Наставци су остављени са по 9 рамова због већег размака.
 Надам се да ће свих 5 друштава подићи мед у треће тело да бих га однео на врцање и да ће ускоро почети да производе зимске пчеле, па им се оставља више простора за легло. 
 Планира се да зимују на три наставка где ће се трећи подбацити испод првог.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #8 poslato: Jul 17, 2022, 18:55:33 »
  Данас ми је у гостима био Горан Раковац и прегледао детаљно моје кошнице. Ту  су код мене боравиле од 02.06. и две његове кошнице са којима је имао намеру да тестира ливадску пашу на локацији и добије нову генетику с обзиром да су му матице биле неспарене. На крају смо се ипак договорили да ја те кошнице са пчелама откупим од њега, тако да сада имам 7 друштава. 
 Од ливаде неће бити ништа за врцање, јер су пчеле утрошиле готово сав мед.
 Легла има поприлично и равномерно је распоређено.
 Уклоњене су матичне решетке као и горња лета и друштва сведена на два наставка, тако што су у средишњи део тела смештани тамни рамови, а до крајева светлији изграђени. Све неизграђене и полуизграђене сатне основе су повађене и  ускладиштене.
 Приступиће се интензивнијој прехрани сирупом 1:1 и очекује се да матица крене да залеже и у другом наставку. Уколико матица са леглом остане у првом телу само ћу ротирати прво и друго тело при зазимљавању и подбацити треће са празним рамовима из складишта, јер намера је да зимско клубе буде у највишем наставку.
  Не могу да будем незадовољан јер је суша учинила своје, а у багремовој паши сам имао 20 кг меда из тек донешених десеторамних ројева.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #9 poslato: Jul 17, 2022, 21:52:51 »
Bravo,kolega,Samo nastavi tako a cim su ti rojevi i drustva od Gorana me moze da prodje bez uspeha
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #10 poslato: Jul 18, 2022, 10:03:45 »



Све је баш како је Ненад и написао. До пре десетак дана је било уноса и пчеле су почеле да затварају мед. Међутим уследио је безпашни период и одмах су почеле да спуштају мед у плодишта , смањиле легло и од врцања ливаде на овој локацијији неће бити ништа.
Најгоре од свега је то што ће се безпашни период продужити бар још за две недеље а вероватно и дуже. По прогнози видим да у овом периоду од кише неће бити ништа а наилази нови тропски талас са константним температурама око и преко 35 степени. Ливаде су и онако пожутеле , земља испуцала а на 35 степени не може да меди ништа.
Ненаду сам рекао да одмах почне са прихраном ретким сирупом 1 : 1 и то по пуну хранилицу јер се сада мора мислити и на зимску пчелу а она у сиротињи и глади не може бити добро одгојена.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #11 poslato: Jul 28, 2022, 15:18:17 »
  Вршена прихрана по 0.7 литара сирупом 1:1, са мало нозевоја, на свака три дана 19., 22., 25.07. и данас 28.07.. Нормално, све су односиле.
 Редовно допуњавана појилица са око пола грама соли на литар воде. Данас сам први пут запазио да је пчеле посећују.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #12 poslato: Jul 28, 2022, 15:26:06 »
   Испоручена прва тура од укупно 15 нових кошница, које сам наручио за следећу годину када планирам значајно увећање пчелињака.
 Наручио сам да ми се изради више збегова са већ монтираном хранилицом од 1.5 литара, јер убрзо планирам да заменим ове 0.7 који су тренутно на кошницама. Тако ће пчеле односити више сирупа, а и ја нећу морати да идем у планину толико често.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #13 poslato: Jul 28, 2022, 22:18:55 »


Нек је са срећом и нек имаш пуно успеха. Желим ти да те нове следеећ године напуниш пчелама а ове постојеће и пчелама и медом.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #14 poslato: Jul 29, 2022, 12:59:58 »


Нек је са срећом и нек имаш пуно успеха. Желим ти да те нове следеећ године напуниш пчелама а ове постојеће и пчелама и медом.
  Даће Бог.
 Хвала на прелепим жељама, и Вама медно такође  :)