Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380148 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2565 poslato: Septembar 11, 2021, 16:25:15 »
Зашто би нпр. у децембру или јануару гајиле легло ако је зима колико толико нормална (ако није нормална зима тј. ако је претерано топло и јача ће отпочети са леглом и биће више легла).

„Разлог“ не мора да их мучи :) ако су у клубету и нема услова за покретање легла. Изузетак је ако их газда и не погледа (по систему - не дирам до марта) и у настављачи буде клубе у првом наставку. Тада се створе услови за легло.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2566 poslato: Septembar 12, 2021, 20:45:38 »
Да, Дуле није у праву али је ако гледамо по јединици пчеле онда у праву.
Истина је да слабије заједнице сразмерно броју пчела имају више легла у фебруару или марту.

Ипак током зимовања слабије заједнице троше око 400-500 грама месечно док јаке троше око 700-800 грама и тако за октобар, новембра, децембар, јануар и фебруар или укупно пет месеци слабија заједница потроши око 2 до 2,5  килограма меда а јака заједница потроши око 3,5 до 4 килограма меда .
Током марта јака заједница потроши у повољним условима за развој легла око 5 килограма док ће она слабија потрошити тек можда три до четири килограма и тада настаје велика разлика.
Јака заједница ће имати много бржи развој  и унос хране у њој ће бити много већи док слабија заједница брзо остаје без резерви.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2567 poslato: Septembar 13, 2021, 08:18:35 »
Shodno vašim komentarima, ako u košnicama ima između 20 i 28 kg meda, mogu da prestanem da sirupam...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2568 poslato: Septembar 13, 2021, 17:01:54 »
Количина хране не значи много ако је распоред лош (не само да не значи много него завара пчелара и друштво оболи или пропадне). Мислим да сам опширно писао о мерењу кошнице и не бих да опет „смарам“ тиме.

Ако имаш толико хране која је у повољном распореду, то би требало бити више него довољно (подразумева се да је мед највећим делом поклопљен). Није исто ако се „љусне“ пар огромних „оброка“ (мислим, нису оброци али не пада ми нека боља реч на памет), пчеле то сместе у саће, прош'о воз за поклапање меда и то се сматра повољном измереном количином. Далеко је то од доброг...


ПС

Нисам се бавио тиме колико грама потроши друштво јер је то променљиво и зависи од много услова. Мислим да је Релић указивао на то да слабија друштва потроше више хране (по јединичној пчели) јер се ту гледа однос површине и запремине клубета. При мањем пречнику је тај однос неповољнији и тиме се губи више топлоте.

И наравно, због мање (количинске) потрошње хране не треба држати слаба друштва :). Као што рече Воја, то касније дође на „наплату“...а није добро ни за само зимовање јер ипак јака друштва боље подносе зиму.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2569 poslato: Septembar 13, 2021, 17:13:20 »
Kad kazemo da je slabo drustvo? Koliko "ulica" pcela u slabom drustvu ima: 3,4 ili 5?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2570 poslato: Septembar 13, 2021, 19:35:51 »
Зависи у које доба године се посматра број улица и одређује снага.Три улице није друштво – то је шака пчела које треба припојити неком друштву.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2571 poslato: Septembar 13, 2021, 22:34:10 »
Слабо друштво које улази у зиму је оно које има 5-6 РВ рамова пчела током септембра.
Може у повољним зимама да презими и заједница која има 4 улице пчела али те заједнице је најбоље спојити.

Шоле је добро рекао  три улице пчела су шака пчела  и то мора да се спаја. Чак и четири улице пчела на РВ рамовима ( у септембру ) не препоручујем да се оставе самостално да зимују.
Пет РВ рамова пчела  у овом периоду током зиме сакупиће се на четири а затим у време јачег захлађења на три улице може да презими али те заједнице у пролеће треба појачати како би стигле на оптималну снагу у време цветања багрема.

Заједнице које сада имају десетак или више рамова пчела су одличне заједнице ( наравно ако имају довољно хране и ако су очишћене од варое)  и само их треба оставити на миру да зимују.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2572 poslato: Septembar 14, 2021, 11:30:40 »



Овако изгледа друштво усликано и зазимљено прекјуче 12.септембра.
Зазимљено је на 3. наставка ( ЕВ на подњачи а затим два укрштена РВ настака изнад). У сваком наставку је по 9. рамова који су тако постављени још половином августа. Плодиште је постављено на врх кошнице и у њему се виде са стране повучени заперци које нисам хтео да уклањам. У кошници је у моменту зазимљавања 15 - 16 улица пчела , мало легла на 3.рама и  више од 15.килограма хране.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2573 poslato: Septembar 14, 2021, 12:17:16 »
Што ниси очистио те заперке...осим што ничему не служе, само су штетни када ту стоје.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2574 poslato: Septembar 14, 2021, 13:02:31 »
Што ниси очистио те заперке...осим што ничему не служе, само су штетни када ту стоје.


Их Драгане што нисам ?


Недеља , касно поподне , враћање изврцаних рамова ,  замена места наставцима ( изврцани рамови у средњем наставку ) , подизање плодишта на врх , истовремено стављање мравље киселине на картонима и на крају још и прихрана. Много посла за једну главу и две руке.
Наредног викенда додајем шприцом мрављу киселину по картонима ( ови што сам купио су поприлично излапели ) и онда ћу уклонити. Уосталом има их само на пар места па ће се и то завршити очас посла.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2575 poslato: Septembar 14, 2021, 13:09:14 »
Добро, слажем се ако се нешто не постигне, али си написао да ниси хтео да их уклањаш  па ме чисто занимало зашто.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2576 poslato: Septembar 14, 2021, 13:38:27 »



Ове године сам са пчелама постигао све што сам хтео. Током маја месеца сам узео годишњи одмор од месец дана и сваког јутра од 6,30 до 8,00 сати сам седео у сред пчелињака у Плани са дуплом оседланом кафом. Седео , пијуцкарио , планирао шта ћу тог дана да урадим и уживао.
Иде михољско лето , годишњег одмора више нема али ту су суботе и недеље . Намера ми је мењам само термин и пиће. Уместо јутра касно поподне а уместо кафе ладно пиво. Може и шприцер у зависности од ручка. На здравље.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2577 poslato: Septembar 14, 2021, 14:26:00 »
Ма добро нису спорни успеси ни 'ладно пиво :). Реч је о заперцима по зидовима кошнице (није добро ни да остају по сатоношама током зиме).

Ти заперци не треба да остану по зидовима кошнице током зиме јер сметају ако се којим случајем померају рамови. Затим, могу побуђати (обично се то и дешава). Ако се случајно одвале комади, могу пчеле изнети пред кошницу или на лето и тиме заварати пчелара да је можда миш у кошници.

ПС

Зашто сам досадан са тим заперцима :)...па одговор је јасан: ти си већ узоран и успешан пчелар и тиме си узор почетницима (или пчеларима са мање искуства). Тако могу сматрати да они имају неку битну улогу у кошници...а по мени немају и још може бити и штетно што су ту (током зиме, наравно).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2578 poslato: Septembar 14, 2021, 14:48:39 »



У праву си Драгане. Ти си , кад је било које питање из пчераства , хируршки прецизан у одговору. Зато сви и пратимо свако твоје јављање на овом форуму јер вреди сувог злата.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2579 poslato: Septembar 14, 2021, 23:40:22 »
Баш се добро удебљао онај са десне стране...  :D  Тако дебео касније се нигде не може поставити између рамова а да не нарушава размак.

Има времена за поправни,  :D првом приликом треба га спустити у доњи наставак а на његово место додати сатну основу.
Мислим да је увек боље са обе стране додати по једну основу и оставити их да зимују на десет рамова уместо на девет.

Тим начином се смањи буђавост то јест побољша  венталација а посебно у условима зимовања на три наставка.

Мени је око зазимљавања остало да спојим један безматак који сам малопре довезао са другог пчелињака и удаљености око 130 километара од овог пчелињака на који иде.  :) Повезао сам га успут нараввно и не бих само ради њега ишао на тако далек пут.
Вечерас сам на једном пчелињаку дао последње количине сирупа и то је бола ванредна допуна за заједнице за које сам проценио да им треба додати седам литара сирупа. Срећом мало је таквих заједница да им је потребна оволика прихрана. То су обично нове младе заједнице од пролетос које су добиле нове младе матице и које су током летњег периода шириле легло како би ушле што јаче у зиму.
На том удаљеном пчелињаку вечерас смо прихранили 68 заједница са по један литар густог лековитог сирупа са Нозевојом и то им је четврта таква прихрана. Без обзира што неке заједнице имају око 13-14 кг меда све ће добити минимално 5 литара густог сирупа а неке и више по потреби.
Током ове седмице завршавамо са прихраном за ову сезону.  :)

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.