Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380299 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2595 poslato: Januar 21, 2022, 17:44:31 »

Жао ми је што је такво стање. Већ ће искусније колеге да ти напишу шта они мисле.
Али немој много кривити себе јер си почетник. Сваки ппочетак је тежак. Ове године крени опет.

Да ли је окружење где су ти кошнице пријатељско?

другарски поздрав
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2596 poslato: Januar 21, 2022, 17:51:18 »
Verujte mi da mi svako mišljenje znači, a posebno ikusnijih pčelara, mada bih rekao da ni Vi niste bez iskustva. Ne znam koga bih drugo mogao kriviti, moja dela i neznanje su sigurno krivci, sumnjam da je nešto "palo sa neba". Naravno, slažem se da nije sve u rukama čoveka. Hvala Vam na podršci, ne planiram da bilo kada prekinem bavljenje pčelarstvom.

Košnice se nalaze kod mog dobrog prijatelja u dvorištu na obodu grada, a sa svim komšijama je u dobrim odnosima, ako na to mislite? Sumnjam da je ljudski - komšijski  ;D - faktor u pitanju.

Srdačan pozdrav!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2597 poslato: Januar 21, 2022, 18:32:54 »
Третман против варое си вршио само прскањем Војвиром?

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2598 poslato: Januar 21, 2022, 18:46:31 »
Da, samo Vojvirom, nisam hteo da koristim ništa drugo od sredstava protiv varoe.

Tačnije, razmišljao sam o Brstivaru, međutim, ipak sam ostao samo na Vojviru.

Srdačan pozdrav!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2599 poslato: Januar 22, 2022, 07:17:37 »
Мислим да је то разлог; да је неопходно било макар још једно средство (димљење брстиваром, стављање летвица, третман киселином...).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2600 poslato: Januar 22, 2022, 10:33:16 »



Два третмана са једним средством - премало.
Третмани тек у септембру - прекасно.
Зимска пчела излежена током августа и прве половине септембра - заражена.
Спаса није било. Оба друштва су била осуђена на пропаст што се на крају и догодило.
Вароа се мора држати под контролом током целе сезоне. Први третман у септембру је гашење пожара чашом воде. Залудан посао.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2601 poslato: Januar 22, 2022, 12:01:48 »
Zdravo Jovane,
nisam ti neki strucnjak ali svake godine imam po neku situaciju koju analiziram samostalno i uz konsultaciju sa po nekim kolegom pokusavam da odgonetnem.
Da probam da pomognem, mozda se ukljuce u analizu bolji znalci.
Znaci ovako:
-pcele su uginule ispred kosnice, hrane ima dovoljno, nema tragova grabezi i borbe (izgrickano sace a i vidi se da ima meda), nema tragova nozemoze (usrane poletaljke i leta), americke i evropske trulezi, mali je broj pcela unutar kosnice a ove koje su aktivne i slecu na poletaljku deluju dezorjentisano.
Ja bih zakljucio da su otrovane. To je moj nivo znanja u ovom trenutku,ne zamerite ako nisam u pravu. Mislim da varoa slabi i unistava pcelinju zajednicu postepeno sve do smanjenja broja pcela u kosnici te pcelinja zajednica nije sposobna da se bori sa brojnim izazovima. Na snimku koji si prilozo izgleda kao da je neko istresao uginule pcele ispred kosnice.
Pozdrav.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2602 poslato: Januar 22, 2022, 12:17:42 »
Gosn Milane, hvala Vam za mišljenje, u sličnom pravcu sam i ja naslućivao da je problem.

Gosn Gorane, ovakva sistematična analiza je dragocena. Pročitao sam celu temu Pčelarenje Rodnom Vojom, ali nisam uspeo da izvučem ove zaključke, koji su, rekao bih, sasvim logični.

Otvoren sam za svaku moguću sugestiju i od ostalih kolega pčelara, nemojte se ustručavati.
Primetio sam da postoje "čarke" među starijim kolegama, kada su u pitanju određena pitanja i teme i mislim da bez toga nije ni moguć napredak srpskog pčelarstva, a mislim da je to svima u interesu. Takođe, vrlo sam otvoren za razmenu mišljenja, da čujem šta svako ima da kaže, a za sada samo mogu da slušam i pratim, budući da nemam iskustva ni znanja na osnovu kojih bih mogao da udjem u raspravu, osim malo zdravog razuma.  :D

Onog momenta kada odustanemo od rasprave argumentima, možemo smatrati da smo odustali od svega za šta smo se i za šta se borimo u životu, bez obzira o čemu je rasprava.

Srdačan pozdrav!

P. S. Dok ovo pišem javio se Gosn Zoran Ristović.
Razumem, samo, pitanje je, čime bi mogle biti otrovane? Prskanjem protiv komaraca, kojeg je, doduše, bilo samo dva puta i to tokom 7. i 8. meseca, koliko se sećam? Nekim drugim otrovom koji je neko namerno postavio? Prskanje nekih poljoprvrednih kultura?
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2603 poslato: Januar 22, 2022, 12:55:01 »



Два третмана са једним средством - премало.
Третмани тек у септембру - прекасно.
Зимска пчела излежена током августа и прве половине септембра - заражена.
Спаса није било. Оба друштва су била осуђена на пропаст што се на крају и догодило.
Вароа се мора држати под контролом током целе сезоне. Први третман у септембру је гашење пожара чашом воде. Залудан посао.
Kolega Jovane, ovo što je Goran napisao - to je suština!
Varoa nije bauk ali je moraš poznavati: proučiti teoriju i steći iskustvo.
Teoriju - to znaš kako ćeš...
Iskustvo - najvažniji postupak: "kontrola broja varoe u košnici, tokom godine".
Svako dobro.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2604 poslato: Januar 22, 2022, 21:02:44 »
Kolega Dušane, znači mi i Vaše mišljenje.

Jasno, kada čovek nešto poznaje, onda mu to nije bauk. Hvala Vam za savete, potrudiću se da ih primenim.

Nadam se da će biti neke prilike da se upoznamo.


Srdačan pozdrav!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2605 poslato: Januar 23, 2022, 09:56:27 »
        Мени је тако прошле године крајем фебруара и почетком марта страдало неколико заједница. Имале су меда на рамовима, а поред тога доста угинулих пчела увучених у ћелије саћа.
Након сваког прочисног лета испред тих кошница је била скоро шака угинулих пчела, тако да се у кошници смањивао број.
        Ја сам сумњао да су у питању  друштва која су до краја септембра имала доста легла, па се ту вароа намножила, а вероватно је било и више краткоживећих пчела.

Van mreže Vlado Vukovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica Donja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2606 poslato: April 14, 2022, 21:00:10 »
Poštovane kolege početnik sam treća godina,pčelarim samo RV za sad 12 košnica,već treću godinu inam isti problem pčele mi se previše razviju u proljetnoj paši i slijedi robenje,juče pregledao društva na dva nastavka uglavnom po 15-16 ramova legla otvorenog i zatvorenog,oba nastavka prepuna pčele....nisam pametan šta raditi kako ih sačuvati do bagrema,znam da sam zakasnio s pregledom ali vremenske prilike su me omele ove godine,molim za savjet LP.

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2607 poslato: April 15, 2022, 10:04:46 »
Čoveče,
Šta bih dao da sam na tvom mestu!

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2608 poslato: April 15, 2022, 12:09:54 »
Ako imaš slabije košnice pojačavaj sa tim jakim,

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2609 poslato: April 15, 2022, 12:27:17 »
Пишем као велики почетник, 2. година пчеларења. Док се искуснији пчелари не јаве, ево мог виђења једног од могућих решења, а предлог г. Славољуба сматрам врло корисним, ту радњу често млади пчеларе забораве, од којих сам први ја.

Мислим да би формирање нових ројева у многоме било корисно:
1. Спречио би се или би макар био одложен ројеви нагон. Уколико је друштво ушло у ројеви нагон, мислим да му ројење не гине. У том случају се рој ухвати и пчелињак ће бити богатији за једно ново друштво следеће године.
2. Добили би се врло јаки ројеви, који би стигли да се развију за багремову пашу, те би било више кошница из којих се може врцати мед.
Проблем код овог поступка је евентуални недостатак празних кошница, али се за оваква друштва вреди жртвовати који динар/евро више.
3. Уколико немате довољан број празних кошница, можете продати ројеве, јер купци свакако доносе своје кошнице у које би се сместио нови рој.

У сваком случају не треба очајавати, од тих друштава треба много очекивати., чак и да се изроје.
Надам се да сам некако помогао.


Срдачан поздрав!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733