Autor Tema: Dupla EV  (Pročitano 24363 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Dupla EV
« Odgovor #15 poslato: Septembar 22, 2011, 14:46:01 »
Hvala, Esade ;)
Da želeo sam, da bude u plodištu što manje 'drva' - znači što manje letvica, a umesto toga što više neprekidanog saća. Da ne treba da griju drvo nego leglo ;) .
Zbog toga dajem sada svim društvima, koja su u ovim duplim EV košnica, još jedan prazan nastavak ispod, da bi mogle saće još produžiti.
A gore iznad idu 2012 klasični EV nastavci za med. Naravno prvi za pčele pa ako donesu nešto u sledeće i za mene.

Pozdrav svima.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dupla EV
« Odgovor #16 poslato: Septembar 22, 2011, 19:48:46 »
Marko,
sve te razumijem i sve mi je jasno, a mislim da dobro radiš. Još kad bi te simpatične EV probao i na Rensonovoj metodi, a šta bi ti falilo, jer vidim da voliš "čačkati". Med? Mislim da ga u takvim malim i optimalno iskorištenim košnicama mora biti i za tebe. U svakom slučaju, sretno.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Dupla EV
« Odgovor #17 poslato: Septembar 22, 2011, 21:05:06 »
22. septembar :

Poslednji trutovi !
Polen donose oko 17.30 ...

I puno puno propolisa  :) .

Svima pozdrav.


Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Dupla EV
« Odgovor #18 poslato: Septembar 22, 2011, 21:06:45 »
Med? Mislim da ga u takvim malim i optimalno iskorištenim košnicama mora biti i za tebe. U svakom slučaju, sretno.
Pozdrav, svako dobro!
Da, slažem se ali prvu godinu posle useljavanja roja sve puštam pčelama. Princip ;) .

Pozdrav svima i sve dobro.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Dupla EV
« Odgovor #19 poslato: Septembar 23, 2011, 16:42:41 »
Marko, pravilno. Kad se usele u novi stan neka jim ostane i DDV.
Lp Branko

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Dupla EV
« Odgovor #20 poslato: Februar 14, 2012, 09:02:36 »
Marko ,ima li kakvih vesti ili slika o trenutnom stanju. Pozdrav.

Van mreže Tomislav Ilić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aranđelovac
Odg: Dupla EV
« Odgovor #21 poslato: Februar 29, 2012, 19:30:45 »
Zar nije bolje da je dole RV plodišta pa može i dva a gore EV medišta.Šta smeta da RV ramovi budu bez osnove?
Toma

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dupla EV
« Odgovor #22 poslato: Februar 29, 2012, 23:24:27 »
Kolega Tomo, Marko nema RV nastavke i ramove. Koliko se sećam Marko je imao samo EV košnice pa je spojio dva EV nastavka i ostavio EV ramove da bi ih pčele produbile to jest nadogradile saće kroz dva nastavka. I to je koliko sam razumeo služilo kao plodište.

Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: Februar 29, 2012, 23:37:43 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Tomislav Ilić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aranđelovac
Odg: Dupla EV
« Odgovor #23 poslato: Mart 01, 2012, 00:28:41 »
Ja nameravam da na RV plodišta postavim EV medišta,da bi tako dobio eko med i vosak.Šta bi ispalo da ne stavljam osnove u RV ramove?
Toma

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dupla EV
« Odgovor #24 poslato: Mart 02, 2012, 00:33:43 »
Ja nameravam da na RV plodišta postavim EV medišta,da bi tako dobio eko med i vosak.Šta bi ispalo da ne stavljam osnove u RV ramove?

Čika Tomo, postavljanje EV medišta je dobro rešenje. Ipak mislim da je neophodno ostaviti makar još jedan RV nastavak iznad matične rešetke i prvog plodišnog nastavka.
U EV medište obično pčele lageruju od 10-12 kilograma meda i takvi nastavci su laki za rad.

Ako pak u RV nastavke dodajete RV prazne ramove bez osnova opet možete dobiti čist ekološki med u pčelinjem saću.
Imam dosta takvih ramova koji se ne lome prilikom vrcanja.
Važno je da u toku izgradnje takvih ramova nema previše saća i puno praznih ramova u odnosu na snagu pčelinje zajednice  i tada pčele saće izgrade do donje letvice i praktično preko 98% izgrade saće u ramu i napune ga medom.

Ako se želi obezbediti saće sa medom za punjenje tegli onda su za to podesniji EV ramovi čija je veličina to jest unutrašnja visina predviđena za saće prilagođena visine standardne staklene tegle.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Dupla EV
« Odgovor #25 poslato: Mart 02, 2012, 08:03:26 »
Poštovani Vojo. Kad društvo u EV dostigne optimalnu snagu, 3-4 nastavka, može li se onda početi sa dodavanjem nastavaka sa praznim ramovima ,ili sa započetom linijom S.O. kako bi pčele same izgradile saće. Predpostavljam da njihovo saće može kasnije normalno da se vrca i vraća u košnice. Trajaće duže i biće manje meda za pčelara ali mislim da će pčelama biti mnogo bolje u svom budućem radu. Predrag.

Van mreže Tomislav Ilić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aranđelovac
Odg: Dupla EV
« Odgovor #26 poslato: Mart 03, 2012, 22:32:32 »
Vojo,
Da li je dovoljno da kada se ograniči matica time što se ostavi donji plodišni nastanak,odnosno,nastavak sa maticom ispod rešetke a drugi nastavak digne iznad rešetke sa zatvorenim leglom ili treba dodati još jedan RV nastavak na mat.rešetku pa EV nastavke pa na kraju RV nastavak sa leglom?
Toma

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dupla EV
« Odgovor #27 poslato: Mart 04, 2012, 02:00:54 »
Poštovani Vojo. Kad društvo u EV dostigne optimalnu snagu, 3-4 nastavka, može li se onda početi sa dodavanjem nastavaka sa praznim ramovima ,ili sa započetom linijom S.O. kako bi pčele same izgradile saće. Predpostavljam da njihovo saće može kasnije normalno da se vrca i vraća u košnice. Trajaće duže i biće manje meda za pčelara ali mislim da će pčelama biti mnogo bolje u svom budućem radu. Predrag.

Predraže, društva u EV košnicama obično dostižu optimalnu snagu kada su u 5-6 nastavaka. Međutim kod njih se povoljna starosna struktura koja omogućava kontrolu matice i potpuno iskorišćenje pčelinje paše stvara već u snazi preko 40 ramova pčela to jest 4 nastavka.
Već tada se može krenuti sa dodavanjem praznih ramova između već izgrađenih ali to mora biti u isto vreme početka neke jače paše.
Ovi ramovi mogu normalno da se vrcaju ali se mora voditi računa gde se posle vrcanja dodaju-vraćaju. Ne sme se dozvoliti stvaranje velikog plodišta sa dosta trutovskih ćelija jer će zajednica proizvesti veće količine trutova i što je najnormalnije krenuti u rojevi nagon.

Što se tiče izgradnje saća u praznim ramovima mislim da nema razlike u opterećenju pčelinje zajednice da li pčele izgrađivale satne osnove ili prazne ranove. Tu se utroši isto snage. Maksimalna razlika po mom mišljenju je 1-2% ako je i tolika.

 
Vojo,
Da li je dovoljno da kada se ograniči matica time što se ostavi donji plodišni nastanak,odnosno,nastavak sa maticom ispod rešetke a drugi nastavak digne iznad rešetke sa zatvorenim leglom ili treba dodati još jedan RV nastavak na mat.rešetku pa EV nastavke pa na kraju RV nastavak sa leglom?

Kolega Tomo, sad ovo pitanje nisam najbolje rezumeo.
Možda ste mislimi da li je dovoljno da ispod matične rešetke bude jedan RV nastavak kao plodišni i jedan RV nastavakao iznad rešetke u kome bi bilo zatvoreno leglo i iznad njih EV nastavci.
Da, tako bi bilo najbolje po mom mišljenju.
Nadam se da sam sad bio malo jasniji. Da li ste mislili na neku drugu varijantu ?

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Dupla EV
« Odgovor #28 poslato: Mart 05, 2012, 07:54:15 »
Hvala Vojo. Da li bi pravo rešenje bilo vraćanje izvrcanih ramova u plodište,ali smo dok je matica ograničena na prvi nastavak? Pozdrav

Van mreže Tomislav Ilić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aranđelovac
Odg: Dupla EV
« Odgovor #29 poslato: Mart 05, 2012, 12:43:14 »
Tako sam i mislio ali bio sam u dioemi da li treba jo[ jedan RV pa ostali EV nastavci jer sam video u onom klipu [to je 'erka snimila da si imao dva RV iynad re[etke i dva EV.Hvala na odgovoru.
Toma