Autor Tema: Brstivarom protiv Varoe  (Pročitano 178926 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dejan Lazic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bela Zemlja - Užice 750mnv
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #330 poslato: Decembar 15, 2016, 16:40:44 »
Pitanje za domaćina foruma

Kao što sam već napisao tretirao sam društva prvi put Brstivarom u Nedelju.
Po prognozi koju pratim iole toplije vreme u mom kraju se najavljuje opet u sledeću Nedelju.
Koji bi trebao da bude vremenski terminal između dva tretiranja?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #331 poslato: Decembar 15, 2016, 17:13:00 »
Pitanje za domaćina foruma

Kao što sam već napisao tretirao sam društva prvi put Brstivarom u Nedelju.
Po prognozi koju pratim iole toplije vreme u mom kraju se najavljuje opet u sledeću Nedelju.
Koji bi trebao da bude vremenski terminal između dva tretiranja?

Мислим да може већ након 5-6 дана.. После тог периода након 5-6 дана треба урадити контролни третман оксалном киселином.
ја сам био нестрпљив па сам 3 дана након другог третмана Брстиваром одмах кренуо са оксалном киселином. Требао сам сачекати још 2-3 дана, посебно јер је наишло мало влажније време када се клубе мало отпушта и може се десити да су варое убијене од Брстивара а да је клубе било јаче стиснуто и ове последње варое које приписујемо оксалној да су заправо уништене Брстиваром а сада се тек нашле у подњачи.
 Врло је интересантно јер су ове варое које сам данас нашао просто СУВЕ или ИСУШЕНЕ. И када сам их стиснуо ноктом на лесониту није из њих ништа истиснуто..
Зато верујем да су убијене још раније од Брстивара.

Поздрав драгим пријатељима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #332 poslato: Decembar 16, 2016, 15:57:44 »
Данас нађем још 3 варое у подњачи у првој кошници а ни једну у другој..
Све варое су потпуно СУВЕ!
Оне су сада сам потпуно уверен страдале давно ( највероватније од првог третмана Брстивара) и узрок смрти им није оксална киселина..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Lazic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bela Zemlja - Užice 750mnv
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #333 poslato: Decembar 18, 2016, 11:59:34 »
Danas sam opet tretirao društva Brstivarom.
Usput sam malo detaljnije pregledao efekat prošlog tretmana.
Na jednom društvu sam našao oko 5 varoa dok na drugima 1-2 ili ni jedna.
Proveriću podnjače opet za koji dan kada planiram da odradim i kontrolni tretman oksalnom kiselinom.
Varou sam našao na prošlogodišnjim rojevima, na ovogodišnjim ni jednu. Što je možda i logično jer sam ove jeseni tretirao društva četiri ili pet puta sa Mitakom. Koga mi je krajnji cilj da na kraju izbacim iz upotrebe.

Moj utisak posle dva tretiranja prskalicom po satonošama i nije baš najbolji.
Jako je teško ujednačeno naneti istu količinu Brstivara na svako društvo.
Prvi put kada sam radio potrošio sam oko 350ml na 43 društva.
Drugi put sam nabio veći pritisak u prskalicu i potrošio sam jedva 200ml.
Javiću rezultate posle ovog drugog tretmana a i posle oksalne.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #334 poslato: Decembar 18, 2016, 12:20:08 »
Dejane, nemoj toliko da ih uznemiravas,svakom otvaranjem im ometas njihovo mirovanje a to im jedino sada treba....Otvaranjem krovova im remetis mikroklimu one tada trose hranu a samim tim i sebe a te zimske pcele ti trebaju u kondiciji da odneguju prvo leglo.....

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #335 poslato: Decembar 18, 2016, 14:43:36 »
Pocetkom novembra sam dimio drustva sa po 3 do 4 papirica sa po 10 kapi brstivara na temperaturi od 15 stepeni.Opadanja varoe je bilo uglavnom 3 do 5 komada u par po 20tak komada.

Resio sam da ih ne tretiram oksalnom kiselinom,komu u proteklih 12 godina nisam koristio uopste.
Nadam se da ce biti bar neki dan krajem februara sa temperaturom oko 15 stepeni da ponovim dimljenje tada,brstivarom,jer u to vreme kod mene u vecini drustava jos nema legla.Mozda i eventualnom prsnem i malo brstivara fajtalicom po pcelama na satonosama.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #336 poslato: Decembar 18, 2016, 17:28:04 »
Resio sam da ih ne tretiram oksalnom kiselinom,komu u proteklih 12 godina nisam koristio uopste.
Aco ovo je "posrebren" podatak. :D
Pozlati ga informacijama čime si tretirao i da li i kako su PZ preživljavale.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #337 poslato: Decembar 19, 2016, 09:21:14 »
Kolega Nenade,zadnjih 4 ili cak 5 godina glavno sredstvo za tretmane prvenstveno dimljenjem mi je Vojin Brstivar,s kojim tretiram posle vadjenja bagremovog meda u par navrata,pocetkom juna,pa poklapam ceo ciklus legla sa 7 do 8 dimljenja na 2 do 3 dana pocevsi od prvih dana jula,pa tokom avgusta i septembra takodje jos nekoliko dimljenja,a cim nestane leglo krajem septembra pocetkom oktobra zavrsni ciklus dimljenja 2do 3 puta zaredom u 2 do  3 dana.Ove godine sam radio i sa Brstivarom na trakama,ali sam i ceo avgust dodatno isao sa Korac stapicima jer je godina pogodovala za razvoj varoe.
Takodje sam isao u 2 ciklusa sa bee hive cleanom pre 5 godina,a pre toga sam u 2 godine koristio Argus ras tokom jula meseca,a par godina pre toga najvise Korac stapice i Eko varosan,a u par sezona i Api gard.

Pre toga pre jedno 9 godina isao sam i sa mravljom kiselinom,ali sam to prekinuo jer su mi u 3 najjaca drustva stradale matice i po par hiljada pcela.Zato mravlja vise nece uci kod mene,mada pre 10 godina Matexova kombinacija timol i mravlja u njihovim isparivacima nije napravila tolike probleme,mada je bilo nesto malo uginulih pcela,par desetina najvise.Ta njihova kombinacija je solidna,ali radije cu Brstivar i dalje koristiti kao glavno oruzje,uz ponekad koraceve stapice,kad su godine sa puno varoe,a ponekad cu i dalje da koristim bee hive clean.Gubitci od varoe 2 drustva krajem jeseni prosle godine.
Pored ta 2 gubitka,u proteklih 12 godina stradalo mi je jos oko 8 lr drustava tokom zima jer nisu uspele da predju u medisni lr nastavak sa medom,ali tih problema nemam zadnjih 6 ili 7 godina jer ih zazimljavam sa plitkim ev prelaznim nastavkom iznad plodista,punim meda,12 kg priblizno je u njemu.

Imao sam i j1 stradalo drustvo od grabezi,plus 2 il 3 koja sam sam rasformirao zbog laznih matica .to je moj saldo gubitaka u ovih 12 godina,mada bi valjalo spomenuti i 3 ukradena Db10 drustava u dolini Peka na lipovoj pasi.


Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #338 poslato: Decembar 19, 2016, 09:44:25 »
Aco hvala na iscrpnim podacima, od neprocenjive koristi.
Da bi slika bila potpuno zaokružena, molim te da napišeš i sa koliko PZ pčelariš.

One, koje su umrle od gladi, zbog nepremošćavanja smrtnog prostora, ne računam u ovu temu.  :)

Verovatno će i kod mene OK tiho odjahati u legendu, kao Doc Holidej...

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #339 poslato: Decembar 19, 2016, 10:26:43 »
Trenutno sam na broju 22,jer sam tokom katastrofalnih 2013 i 2014 ,bez prinosa meda,morao da prodam 27 proizvodnih drustava.sa kosnicama zajedno,a predhodnih godina sam takodje morao da prodam jos 40tak.Kolege koji su od mene kupovali su jako zadovoljni kvalitetom i zdravljem drustava ,jedan je cak uz svojih 20 i 15 kupljenih od mene,danas dogurao na 300 drustava.Ove godine se spremam da povecam za jos 10tak zajednica,daske se suse i cekaju prolece,a pcele su trenutno ok,nadam se da ce tako i ostati i do kraja zime.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #340 poslato: Decembar 19, 2016, 11:04:36 »
Još jednom hvala Aco.
Slika je sada zaokružena, a informacije pozlaćene...  :)

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #341 poslato: Decembar 23, 2016, 22:13:31 »
Данас сам прегледао све подњаче на кошницама и на истима није било опале варое.
Борба са вароом је почела почетком јуна, димљењем накапаних листића, након тога, а по сазнању и коришћењем трулекс крпица са 10 мл Брстивара. У свом том периоду било је опадања варое у не великом број. Заборавио сам да урадим третман наношења линије Брстивара на сатоноше, за који имам позитивно мишљење од преходне године. То ћемо одрадити као први третман на пролеће, јер нема негативног утицаја на пчеле и пчелиње производе.
Квалитет третмана Брстивара проверио сам почетком септембра са по једном летвицом Херба стрипа и ниво опадања је био на нивоу опадања при третману Брстиваром, због чега их након 14 дана вадим.
Након тога, још два пута, првог и трећег викенда, димим Брстиваром на листићима, с тим да првог викенда, грешком у једну кошницу убацујем два листића, а кошница број 10 остаје тај пут без димљења или 21 дан до следећег третмана. У том периоду све кошнице су имала више или мање легла.

Стање мојих РВ и РЕВ друштава је  такво, што се каже, да не кваримо.   

Прича се да су пчелари почели да плешу, као индијанци у току кише, јер је  ред на доласку пролећа.
Да сте сви живи и здрави и да дочекате пролеће са што бољим ПД.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #342 poslato: Decembar 24, 2016, 00:18:11 »
Данас сам прегледао све подњаче на кошницама и на истима није било опале варое.
Борба са вароом је почела почетком јуна, димљењем накапаних листића, након тога, а по сазнању и коришћењем трулекс крпица са 10 мл Брстивара. У свом том периоду било је опадања варое у не великом број. Заборавио сам да урадим третман наношења линије Брстивара на сатоноше, за који имам позитивно мишљење од преходне године. То ћемо одрадити као први третман на пролеће, јер нема негативног утицаја на пчеле и пчелиње производе.
Квалитет третмана Брстивара проверио сам почетком септембра са по једном летвицом Херба стрипа и ниво опадања је био на нивоу опадања при третману Брстиваром, због чега их након 14 дана вадим.
Након тога, још два пута, првог и трећег викенда, димим Брстиваром на листићима, с тим да првог викенда, грешком у једну кошницу убацујем два листића, а кошница број 10 остаје тај пут без димљења или 21 дан до следећег третмана. У том периоду све кошнице су имала више или мање легла.

Стање мојих РВ и РЕВ друштава је  такво, што се каже, да не кваримо.   

Прича се да су пчелари почели да плешу, као индијанци у току кише, јер је  ред на доласку пролећа.
Да сте сви живи и здрави и да дочекате пролеће са што бољим ПД.


И ово су такође злата вредне информације...

Добро би било да се и овде постави она табела са оксалном киселином која је објављена у теми Оксална киселина....

Поздрав драгим пријатељима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #343 poslato: Decembar 24, 2016, 09:49:02 »
Табела 

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #344 poslato: Decembar 24, 2016, 09:55:55 »
Vojo, de me podseti, da ne kiksiram opet...
Šta nam je signore Nanneti pričao u Novome Sadu, koliko je dana dejstvo OK?
Reče on, posle kol'ko dana već nema te kiseline u klubetu...