Autor Tema: JUBILARNO XXX SAVETOVANJE PČELARA VOJVODINE  (Pročitano 4857 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
JUBILARNO XXX SAVETOVANJE PČELARA VOJVODINE
« poslato: Mart 04, 2012, 00:37:42 »
Juče, 03.03.2012. god. je održano jubilarno XXX pčelarsko savetovanje SPOV-a na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu.
Okupilo se sigurno preko 1.500 posetilaca, ali predavanja je pratilo negde maks. oko 400 posetilaca. Ostali su bili ili u prostoru gde se prodavala pčelarska oprema ili u restoranu!  ;) Veoma uspela predavanja održali su doc. dr Nada Plavša, prof.dr Zoran Stanimirović, dr Verica Milojković, Janoš Balint i dr Sreten Terzić.
Posle Savetovanja posetili smo Institut za Ratarstvo.

Za mene je sa ovog savetovanja i iz razgovora u Institutu najbitnije sledeće:
1. SVO suncokretovo seme u Institutu je za ovu godinu tretirano Krujzerom!!!
2. Tržištu će biti ponuđeni sledeći hibridi: Novosađanin, Branko, Baća, Rimi PR, Sremac, Duško, NS-H-111, Velja i NS-H-45.
3. Sve je veće učešće stranih hibrida sunocokreta takođe tretiranih neonikotinoidima,

Neka nam je Bog u pomoći kada je u pitanju opstanak pčela!

Evo nekoliko fotki sa Savetovanja i iz Instituta:

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: JUBILARNO XXX SAVETOVANJE PČELARA VOJVODINE
« Odgovor #1 poslato: Mart 04, 2012, 02:16:35 »
Žao mi je što nisam bio u prilici da prisustvujem savetovanju pčela i ovom malom jubileju.

Mislim da treba pronaći neko novo rešenje za zaštitu semena, nešto na prirodnim osnovama, a možda već tako nešto i postoji a ne može da ugleda svetlost dana.
 Svake godine se povećava koncentracija otrova u zemljištu. Nemam pojma gde je ta opasna granica kaja će ugroziti pčelarenje na ovim poljima gde se uzgajaju ove kulture niti da li neko o tome vodi računa.

Imamo li neke informacije sa pomenutog Instituta po tom pitanju?


Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: JUBILARNO XXX SAVETOVANJE PČELARA VOJVODINE
« Odgovor #2 poslato: Mart 04, 2012, 07:45:10 »
Imamo li neke informacije sa pomenutog Instituta po tom pitanju?

Ima! Moraju i dalje da koriste te otrove, jer kada to ne bi činili, izgubili bi sve kupce pošto bi se oni okrenuli konkurenciji!  >:(

Na sajtu UNAF-a vidim da je sada glavna borba protiv primene GMO. Nedavno(06.01.2012) je održano i nekakvo savetovanje pod nazivom "Pčela i GMO: morate izabrati".

U rubrici "Pesticidi" upozorava se i na primenu novog Bajerovog neonikotinoida (od proleća 2010) koji se zove Le Proteus (akt. materija je tiakloprid). Primenjuje se za zaštitu semena žitarica, krompira ali naročito uljane repice!. Mislim da ga kod nas još nema u prodaji, ali to ne znači da ga neće biti!  >:(