Autor Tema: Stege stolarske  (Pročitano 12154 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Stege stolarske
« poslato: Januar 15, 2012, 11:40:58 »
Veliki deo pčelara samostalno izrađuje košnice ili njihove delove.
Za dobijanje određene širine materijala potrebno je spajanje-lepljenje elemenata, a za to su nam potrebne stege.
Evo kakve sam ja sebi napravio (od materijala koji se zatekao - ono što sam već imao, i zato nemojte kritikovati koroziju isl.).
Veliki pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 15, 2012, 11:48:06 od strane Lazovic Zivojin »

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: Stege stolarske
« Odgovor #1 poslato: Januar 17, 2012, 19:51:40 »
  Lazo mocnije nism video priznajem ;D

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Stege stolarske
« Odgovor #2 poslato: Januar 17, 2012, 20:09:27 »
Evo mojih stega, svi su detalji naslikani, pa ko hoce da napravi sebi jednu garnituru, neka izvoli.

Lazo hteo sam i stim mehanizmom da napravim sebi jos jednu garnituru, ali bi iskoristio mehanizam od zaba dizalice. Super su stege, samo nemas sredinju letvu radi uvijanja kada se cela stega koristi, to je vrlo bitno.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 17, 2012, 20:14:36 od strane Boza Trbojevic »

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Stege stolarske
« Odgovor #3 poslato: Januar 17, 2012, 23:30:28 »
...Super su stege, samo nemas sredinju letvu radi uvijanja kada se cela stega koristi, to je vrlo bitno.

Pozdrav
Božo, veruj probao sam na pun kapacitet, negde oko 95 cm i nema krivljenja jer ove makaze (mehanizam) ujedno i zatežu uzdužno šipke.Ovako mi je zgodnije jer mogu ubaciti lagano daske koje spajam a da one budu bilo koje debljine (naravno iste).U svakom slučaju ću poslušati tvoj savet, a radi boljeg pritezanja stege odozdo i odozgo, na taj način što ću ubaciti još po jednu identičnu cev između postojećih i tako dobiti veći razmak makaza i veću silu pritezanja  silama gore-dole.
Hvala za sugestiju i puno pozdrava

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Stege stolarske
« Odgovor #4 poslato: Januar 18, 2012, 05:33:45 »
Moje su stege 1500mm. duzine i kada su pune obavezno u sredinu ubacujem letvu slika 0324 i nema uvijanja. Bez obzira na makaze koje su kod tvoje stege i kod mojih stega zatezu se kutije, ali daska je ta koja hoce da se vitoperi i sredinu odize. Ako koristim polovinu stege, onda do podizanja ne dolazi. Provereno Lazo garantovano. Ja spajam daske duzine 600mm. s jednom stegom, a kada su u piranju duze daske, koristim dve stege.

Pozdrav

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Stege stolarske
« Odgovor #5 poslato: Januar 20, 2012, 07:27:57 »
Skinuto sa neta.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Stege stolarske
« Odgovor #6 poslato: Januar 27, 2012, 23:55:23 »
Sve pohvale za stege iz samogradnje !
Pitanje za Živojina, koji je to profil, znam da nije mnogo bitno ali ipak?
Pitanje za Božu, malo sam glup za mehaniku pa mi nije jasno kako se montiraju te letve na sredini sa onim šarafima i šelnama kad su unutra daske, ima li neka fotografija sa daskama sa koje se to vidi?

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Stege stolarske
« Odgovor #7 poslato: Januar 28, 2012, 10:52:11 »
Pitanje za Živojina, koji je to profil, znam da nije mnogo bitno ali ipak?...
Dragane, profil je od kvadratnog profila 20x20 mm (takve sam imao). Verovatno bi bilo bolje da su profili pravouganog oblika i onda postavljeni "na kant". Od materijala koji sam kupio, jedna navojna šipka i nekoliko vijaka sa običnim i leptir maticama (sve zajdno oko 200 din) i to je to...
Za Božu:
Ideja za izradu ovih mojih stega je i potekla od te sa neta....

Veliki pozdrav

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Stege stolarske
« Odgovor #8 poslato: Januar 29, 2012, 05:07:12 »
Dragane !!! Dragane!!!

Nisti ti glup, nego neces da razmisljas i vidis na slici kako stoji, zato sam i naveo broj slike da bi se lakse snasli.
Kako se postavlja, jednostavno, letva ima izbusene dve rupe isto kao i na flahovima, letva se postavi izmedzu kutija 20x20 a flahovi , jedan iznad i jedan ispod kutija, provuku se srafovi i ona, mislim na letvu, seta izmedu kutija. Kada se daske poredjaju do sredine, priljubi se letva uz te daske, redzaju se sledece do kraja, kada se poredzaju sve, pritegnu se ovlaz srafovu na letvi, a priteze glavni stezuci sraf, i kada seo delimicno pritegne, kontrolise se da slucajno neka od dasaka nije kliznula jedna s druge ukiloko nemaju feder u sredini ili nisu falcovane, znaci ravno na ravno. Pritegnu se srafovi na letvi i nastavi pritezanje glavnod stafa za pritezanje i normalno, ona je prakticnija kadu tanje dascice u pitanju pa su stim i prakticnije.

Mozda sam malo iskomplikovao pricu, ali pogledaj jos jednom bolje sve slike i mislim da ces se snaci, cak sam postavio slike detalja da bi, ko se odluci  napraviti takve stege, lakse razumeo o cemu se radi. Da napomenem, minimalan razmak izmedzu kutija je 20, a maksimalan 55mm. i to je debljina dasaka koja se moze postaviti, mogu i tanje, samo onda bi luft trebalo popuniti drugim letvicama do 20mm.
Naprimer, zelite sastavljati dascice 10mm. onda vam trebaju jos jedne od 10mm da bi lepo nalegle izmedzu kutija i one nedozvoljavaju mogucnost vitoperenja dascicama koje se sastavljaju-lepe.

Kod Zikinih stega se tanje daske mislim ispod 20mm. lakse sastavljaju jer je veca mogucnos priblizavanja kutija jedna drugoj, a to diktira debljina srafa stezaca.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 29, 2012, 06:18:31 od strane Global Moderator 1 »

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Stege stolarske
« Odgovor #9 poslato: Februar 01, 2012, 18:22:26 »
Jasno je sve Božo, nesporazum, pisalo je da lepiš do 1500 mm, pa sam mislio da možeš tu širinu zalepiti odjednom, tj da se sve lepi, a onda se ne mogu ubaciti letve između, ali ako lepiš na uže dimenzije onda jasno mogu ići letve između.Pozdrav.

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Stege stolarske
« Odgovor #10 poslato: Februar 01, 2012, 23:51:54 »
Dragane

Moze se lepiti i cela sirina koliko su i stege dugacke 1500mm, ali u tom slucaju bi isla jedna dodatna varijanta, a ona je... da se uzmu dve duze letve, obicno nesto jaceg tvrdzeg drveta, bukove naprimer, jedna se stavi s donje strane jedna s gornje i rucnim stegama se pritegnu tako da bi sada one potiskivale kutije umesto ona dva flaha. Ali  nama za kosnice nije potrebna ta sirina.
 Pravio sam ih duze samo iz razloga da se moze vise dasaka zalepiti odjednom, tako da jenu stegu spakujem s daskama, odlozim je pa onda drugu, kada i ovu drugu spakujem, oalozim je, a onu prvu vracam i odmah skidam i ubacujem druge, zato i radim brzovezujucim lepkom da nebi cekao dugotrajno susenje.
Ako malo sednem da se odmorim uz rakici ili pivkanu, desava se da lepak koji je malo iscureo toliko stegne da se jedva spahlom da skinuti, pa moram smirglati. Lepak "Gkk 606" je strtava lepak.

Pozdrav

Van mreže Saša Milojević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rečka
Odg: Stege stolarske
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 23, 2016, 21:41:14 »
Posle dužeg vremena evo ponovo listam forum.Naišao sam na ovu temu pa evo da i ja postavim svoje stege koje nisu mnogo komplikovane
ali odlično rade.
Naravno manje su moćne od tvojih ali neka vide pčelari i ove, možda se neko odluči da napravi i takve.
Pozdrav tebi i ostalim kolegama.