Autor Tema: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ  (Pročitano 74087 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2225
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« poslato: Avgust 08, 2016, 08:44:59 »





                   У последњих пар месеци имао сам поприлично позива путем пп порука и телефоном у вези одгајања матица применом Пелетовог система. О овом систему се у оквиру више тема говорило и писало тако да су подаци о њему разбацани и тешко их је све испратити. Систем је врло једноставан , рад по њему лак а ефикасност добијања младих матица у задовољавајуће високом проценту. Са свих ових разлога мислим да заслужује посебну тему на којој би се размењивала искуства оних који га примењују.
                   Овај систем је на овом форуму први описао колега Мома Милошевић на теми Замена матица па на овом месту преносим његов текст који сажето описује примену овог система.
           
Zamenu matica vršim krajem maja ili početkom juna meseca.Način koji ću opisatikože se koristiti kod košnica nastavljača sa jednakim plodištem i medištem.U literaturi je ovaj sistem,sa neznatnim razlikama,poznat kao PELLETT-ov sistem odgajanja i zamene matica.
    Ovaj način odgajanja matica ne zahteva stalno prisustvo pčelara na pčelinjaku,te je posebno pogodan za pčelare u redovnom radnom odnosu i za one čiji su pčelinjaci udaljeni od stalnog mesta boravka.

    Osnovna prednost ovog sistema je u tome što odgajamo maticu u društvu iz kog stara matica nije uklonjena,te ako matica ne uspe-društvo ništa nije izgubilo od svoje snage.
    U košnici u kojoj,pored već postojeće,želimo odgojiti novu maticu treba da izvršimo sledeće radnje:
    U 1.nastavak stavimo postojeću maticu i sve satove sa otvorenim leglom.Ostali prostor popunimo sa praznim satovima izgrađenim ili SO.
 Iznad njega stavljamo MR.
    U 2.nastavak prenesemo sve satove sa medom-tim on postaje medište.
    U 3.nastavak prenesemo sve satove sa zatvorenim leglom.
    Sutradan 3.nastavak dodamo 1-2 zrela matičnjaka.Na okviru MR otvorimo leto sa poletaljkom.
 Pčeleu 3.nastavku ponašaće se kaoposebno društvo i odgojiće sebi maticu iz dodatih matičnjaka.Ukoliko nemamo zrelih matičnjaka možemo dodati sat sa mladim otvorenim leglomiz koga će pčele same izgraditi matičnjake i odgojiti maticu.
    Stara matica dobila je dosta praznog saća i nastaviće intezivno sa izvođenjem legla,kao da se iznad MR ne stvara novo društvo.
 Ako smo sve uradili kako je opisano možemo slobodno ptići na godišnji odmor,a kad se vratimo imaćemo dve matice u košnici.
 Posle toga možemo postupiti na jedan od tri načina:
    1.Nastaviti dvomatično pčelarenje;
    2.Gornji nastavak odvojiti kao posebno društvo;
    3.Staru maticu uništiti,leglo iz oba društva spojiti,a time smo izvršili i zamenu matice i dobili vrli jako društvo.
 Opisani način odgajanja matica lično sam zadnjih godina praktikovao usvim košnicama(DB,LR,RV),a uspeh je bio u proseku 80%,novoodgajenih matica.
 Zato ga najtoplije preporučujem svim mladim (početnicima) i starijim pčelarima.
                   

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2225
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #1 poslato: Avgust 08, 2016, 09:14:16 »





                Пелетов систем добијања и одгајања младих матица сам користио уназад пар годима у РВ , Еко воја и кошницама РЕВ комбинације. Што се тиче резултата добијања младих матица они су по мени више него задовољавајући. Прошле године су били готово стопроцентни а ове око 70%. Мој закључак је да је систем одличан а мањи број спарених младих матица ове године се не може приписати систему већ временским приликама и уопште овогодишњим проблемима са оплодњом матица. Пелет сам ове године радио на двадесетак кошница. Прве четири слике које постављам су кошнице постављене по овом систему у другој половини маја месеца и почетком јуна. Од багремове паше ионако није било ништа па сам тражећи какву такву рачуницу бар кренуо са умножавањем друштава и проширењем пчелињака.
                 На првој слици по Пелету су сложене РВ кошнице у комбинацији жуто - браон и бело - зелено - плаво - зелена кошница.
                 На другој слици то је РВ бело - жуто - браон кошница.
                 На трећој су то две РВ на четири наставка.
                 На четвртој је приказан Пелет  на РВ и Еко воја кошници.
               

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #2 poslato: Avgust 08, 2016, 15:10:47 »
Problem nastaje ako pčelariš u kontejneru jer je gornji dio košnice zatvoren, inače za stacionar najbolja metoda.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #3 poslato: Avgust 08, 2016, 16:42:39 »
Gorane imam dva pitanja. Prvo je da li matična rešetka mora biti na prvom nastavku kao što je Moma naveo ili može i iznad drugog tj. trećeg nastavka kao što primetih na tvojim fotografijama? Drugo pitanje, kakav je raspored kad je košnica na 4 nastavka, da li se novi roj formira u 3. nastavku i šta je onda u četvrtom ili se novi roj formira u četvrtom nastavku i šta je onda u trećem. Inače sad vidim da ustvari jedan stariji pčelar u mom kraju koji ima RV i od kog sam prošle godine dobio roj, taj roj je bio proizveden na ovaj način, tačnije čovek je skinuo komplet treći nastavak u kom su bili izvučeni matičnjaci i dao mi ceo nastavak, a iz tog roja i od te matice sam ja ove godine razrojio i dobio još 3 nova roja. Tada nisam znao da je to ustvari Peletov način iako mi je on rekao da najčešće razrojava tako što skine treći nastavak u kom su matičnjaci, ali mi nije govorio o detaljima. Hvala na odgovorima unapred. Pozdrav svima.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #4 poslato: Avgust 08, 2016, 21:50:18 »
Roj se uvek postavlja na vrhu kosnice iz vise  razloga

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2225
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #5 poslato: Avgust 09, 2016, 07:30:04 »
Problem nastaje ako pčelariš u kontejneru jer je gornji dio košnice zatvoren, inače za stacionar najbolja metoda.


               Баш тако Анте . За контејнер је ово мало незгодна метода и због затворености контејнера али и због оријентације младе матице при враћању са оплодње. За стационар је идеална јер захтева мало рада а лака је и провера постојања младе матице. При раду је пожељно да се лето највишег наставка у коме се леже млада матица окрене у страну да би се она лакше оријентисала при повратку у кошницу. Може тако али и не мора . Лично сам радио и на један и на други начин и није било разлике. Поздрав.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2225
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #6 poslato: Avgust 09, 2016, 07:41:04 »
Gorane imam dva pitanja. Prvo je da li matična rešetka mora biti na prvom nastavku kao što je Moma naveo ili može i iznad drugog tj. trećeg nastavka kao što primetih na tvojim fotografijama? Drugo pitanje, kakav je raspored kad je košnica na 4 nastavka, da li se novi roj formira u 3. nastavku i šta je onda u četvrtom ili se novi roj formira u četvrtom nastavku i šta je onda u trećem. Inače sad vidim da ustvari jedan stariji pčelar u mom kraju koji ima RV i od kog sam prošle godine dobio roj, taj roj je bio proizveden na ovaj način, tačnije čovek je skinuo komplet treći nastavak u kom su bili izvučeni matičnjaci i dao mi ceo nastavak, a iz tog roja i od te matice sam ja ove godine razrojio i dobio još 3 nova roja. Tada nisam znao da je to ustvari Peletov način iako mi je on rekao da najčešće razrojava tako što skine treći nastavak u kom su matičnjaci, ali mi nije govorio o detaljima. Hvala na odgovorima unapred. Pozdrav svima.


                           
                              Код Пелета се постављају две матичне решетке. Једна је увек изнад првог наставка који је на подњачи и у коме је стара матица са леглом. Ова матична се независно од Пелета поставља пре багрема када друштво и спремамо за багремову пашу. Након завршеног багрема тај први наставак са матичном изнад њега остаје где је и био. У другом наставку је медиште. То је обично наставак који смо вратили са врцања. На њега се сада поново ставља матична решетка и у трећем наставку поново пар рамова легла са матичњацима. Ова друга матична решетка служи да млада матица када се излеже не сиђе доле већ да остане горе у том трећем наставку. Дакле све је онако како је Мома и написао. Ја сам овај систем и видео из његовог писања , пробао га пар сезона и сада га редовно користим. На овај начин добијам увек добре матице из ројевих матичњака.
                              Тебе је на слика вероватно збунило што су моје кошнице углавном на четири наставка. Разлог за то је што је ове године багрем омануо , нисам га врцао , те сам Пелет радио у четвртом наставку који сам додавао. КОд свих ових кошница на сликама матична решетка је изнад првог и испод највишег наставка. То је суштина. Надам се да сам појаснио.Поздрав.
                               

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #7 poslato: Avgust 09, 2016, 08:27:33 »
Jasno kao dan  :) Mislio sam da ide samo jedna MR, ali sad kapiram. Hvala jos jednom. Pozdrav

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #8 poslato: Avgust 09, 2016, 09:24:35 »
Ovo je idealan nacin i za prosirenje pcelinjaka. U slucaju da se rojevi nagon kod PZ javi pre pocetka  obilnje pase, kao sto je napr. bagremova, ona ce nastaviti da radi bez problema kao dvomaticno drustvo a kasnije se u njoj moze zameniti stara matica ili dobiti novo drustvo. Na snazi u toku predstojece pase, PZ nece izgubiti nista, cak ce ista funkcionisati kao mnogo jaca, te ce i prinos normalno biti kudi kamo veci.
[size=78%] [/size]

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2225
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #9 poslato: Avgust 10, 2016, 08:34:26 »





                                Пронађох слику РВ кошнице која је разројена Пелетовим системом и на којој се Пелет може лако објаснити. Кошница је била на три наставка од којих је први - бели плодиште а два горња - жута са округлим летима су била медиште. Матична решетка је била само једна изнад плодишта - белог наставка.Тако је била постављена на почетку багремове паше.
                                Обзиром да од багрема није било ништа урађено је следеће :
                                Из плодишта сам у највиши - трећи наставак пребацио три рама најстаријег затвореног легла и један рам са једнодневним леглом који сам одмах обележио. На место ових узетих рамова у плодиште сам ставио рамове са сатним основама.Пчелама је тако омогућено да имају шта да раде у плодишту а матици да несметано даље залеже. Између другог и трећег наставка сам поставио још једну матичну решетку.
                                Наредног викенда сам погледао само највиши трећи наставак. У њему су пчеле повукле матичњаке на оном обележеном раму са једнодневним леглом. Оставио сам два најбоља матичњака а остале порушио. Наредне две недеље кошницу нисам отварао.
                                При следећем отварању ( три недеље од прве урађене радње ) сам опет отворио и погледао само највиши наставак и констатовао да су младе матице изашле из матичњака. Фактички сам подигао и погледао само онај обележени рам , констатовао да су матичњаци отворени и из њих  изашле матице.Све то је трајало мање од минута.
                                Четвртог викенда 28 - 29 дана од прве радње сам поново прегледао само трећи наставак тражећи легло као доказ да се млада матица оплодила , вратила у кошницу и занела. Тако је и било, видело се младо легло.И овај преглед је кратак , минут - два. Кошница је сада била двомачична.
                                Петог викенда сам од трећег наставка формирао ново друштво тако што сам испод њега убацио подњачу и тако дотадашње друштво које је било двојно поделио на два. .Матичну решетку која је била између другог и трећег наставка сам наравно уклонио.На овај начин је читав процес разројавања по Пелету завршен. Рад врло лаган , без ризика уз минималан утрошак времена за све радње од неких десетак до петнаест минута и уз минимално узнемиравање пчела.
                                Слика коју достављам показује завршну фазу након свих изведених радњи када су већ формирана два одвојена друштва. Стара матица је и даље у белом најнижем наставку - плодишту , изнад ње је матична решетка и други жути медишни наставак и ту се прво друштво које сам разројио завршава. Изнад њега је тамно плава подњача и друго разројено друштво настало од бившег трећег наставка са младом матицом. Њега сам могао и да поставим на ново место на пчелињаку али због недостатка кровова сам га оставио за сада овако.


                               


Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #10 poslato: Avgust 10, 2016, 09:38:02 »
 Gorane, pitam te radi potvrde(a cini mi se da si o tome i pisao prosle godine ili proletos): da li se PELET moze pouzdano primeniti u periodu kada je PZ u rojevom nagonu i da li ce se tada izbeci njeno prirodno rojenje, odnosno, da li ce se Peletom spreciti odlazak roja iz kosnice?
 Hvala unapred i
Pozdrav iz Sumadije

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #11 poslato: Avgust 10, 2016, 09:49:18 »
Gorane, hvala za jednostavno, lako razumljivo objašnjenu metodu.

Naravno, uvek ima pitanja  :)

Da li  ima uticaja to što treći nastavak, u kom je proizvedena nova matica, koristiš kao
novu košnicu ( pretpostavljam kao plodište ), ili je sa identičnim efektom moguće
samo prebaciti ramove u novu košnicu, kao prilikom kupovine roja,
a da to nema odraza na brzinu razvoja društva?

Pozdrav

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2225
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #12 poslato: Avgust 10, 2016, 10:37:22 »





                     
Gorane, hvala za jednostavno, lako razumljivo objašnjenu metodu.

Naravno, uvek ima pitanja  :)

Da li  ima uticaja to što treći nastavak, u kom je proizvedena nova matica, koristiš kao
novu košnicu ( pretpostavljam kao plodište ), ili je sa identičnim efektom moguće
samo prebaciti ramove u novu košnicu, kao prilikom kupovine roja,
a da to nema odraza na brzinu razvoja društva?

Pozdrav


                                      Могуће је пребацити рамове у нову кошницу , зашто да не. Мислим да је бесмислено пребацивати свих десет рамова ( лакше је пренети цео наставак ) али се може узети део садржаја са матицом ( рецимо само рамови са леглом ). Идентични ефекат не може бити јер чим се пчеле преместе на ново место излетнице се врате на стару локацију и уђу у она два доња наставка. На овај начин неминовно долази до тренутног слабљења новоформираног друштва због губљења излетница. У питању је још увек рој зар не ?
                                      Иначе , након урађеног Пелета могуће су разне комбинације од којих свака има неке предности али и мане. Изложићу моје размишљање и у вези тога чим добијем мало времена.

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #13 poslato: Avgust 10, 2016, 10:45:16 »
Gorane, pitam te radi potvrde(a cini mi se da si o tome i pisao prosle godine ili proletos): da li se PELET moze pouzdano primeniti u periodu kada je PZ u rojevom nagonu i da li ce se tada izbeci njeno prirodno rojenje, odnosno, da li ce se Peletom spreciti odlazak roja iz kosnice?
 Hvala unapred i
Pozdrav iz Sumadije
I mene ovo zanima :)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2225
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #14 poslato: Avgust 10, 2016, 11:46:48 »
Gorane, pitam te radi potvrde(a cini mi se da si o tome i pisao prosle godine ili proletos): da li se PELET moze pouzdano primeniti u periodu kada je PZ u rojevom nagonu i da li ce se tada izbeci njeno prirodno rojenje, odnosno, da li ce se Peletom spreciti odlazak roja iz kosnice?
 Hvala unapred i
Pozdrav iz Sumadije


                           Одлично питање Мирославе . У два наврата сам разројио кошницу у поодмаклом ројевом нагону али са озбиљном модификацијом Пелета и успело је оба пута. Урадио сам овако :
                           На пчелињаку имам и троделни РВ оплодњак ( његове слике сам постављао на теми Пчелињак Раковац и Оплодњаци и нуклеуси ). Два дела оплодњака примају по 4. РВ рама а један 3. РВ рама. За оно што сам ја радио потребно је да друштво у ројевом нагону има најмање 4.добрих матичњака ( идеално је 8 ) а обично их има и више. Такво друштво ( најчешће се ради о мају месецу на почетку или у сред багремове паше ) има од 6 до 8-9 рамова легла . Разројавање сам вршио на следећи начин :
                           1.  ИЗ плодишта друштва у ројевом нагону сам најпре пунио оплодњаке и то тако што сам у сваки део оплодњака у средину стављао по један рам са леглом , пчелама које са на њему налазе и са матичњаком ( боље је ставити по два добра матичњака ако их има довољно али може и само један ).
                           2.  Остатак оплодњака сам пунио са по два рама са храном и пчелама узетим из медишта исте кошнице. У сваки део оплодњака ставим и по један рам са сатном основом. У сваки део оплодњака стресем пчеле са још једног рама из друштва које је у ројевом нагону. Оплодњак сам остављао на посебном месту на самом пчелињаку.
                           3.  Под претпоставком да је у плодишту кошнице коју разројавам било 7.рамова легла , што је најчешћи случај , остала су нам на располагању још 4.рама легла. Два од тих рамова са старом матицом остављам у плодишту старке са још два рама хране а остало попуњавам рамовима са сатним основама.
                           4.  Преостала , последња два рама са леглом и са матичњаком стављам у трећи највиши наставак ( Пелет ). Остатак у овом наставку су рамови са храном.


                           Излетнице пребачене у оплодњак се враћају на старо место и настављају са својим радом у старки .Добар део младих пчела које би изашле са ројем , да све ово није урађено, су пребачене у оплодњак где један део њих мора да се преорјентише на излетнице а имају и рам са сатном основом да се упосле . Стара матица има довољно места за залегање а младе пчеле остале у старки посао око изградње сатних основа ( шест комада ) које смо убацили у плодиште . Из кошнице која је у ројевом нагону смо избацили укупно 9.рамова са младим пчелама и стресли пчеле са још 3.рама , које би све да није тога отишле на грану.   
                           Чињеница је да је старка свим овим радњама знатно ослабљена али она неће изгубити много на свом сакупљачком капацитету ако је ово урађено у сред багрема. Готово све излетнице су ту и оне раде свој посао на сакупљању нектара. Број младих пчела у старки смо драстично смањили а оне које су остале добро  упослили . У старки је остало довољно легла ( 4.рама два у плодишту и два у трећем наставку ) да се обнови број одузетих и у оплодњак убачених младих пчела. Услови за одгој матица су одлични и у старки  у трећем наставку
јер је урађен Пелет и у оплодњаку. Темпирам да све ово одрађујем када су матичњаци стари 10 - 12 дана и ако се временски услови за оплодњу младих матица поклопе и све буде у реду од једног добијам још 4. нова друштва ( три у оплодњаку и једно у трећем по Пелету постављеном наставку на старки ).
                             Ја сам овако радио Пелет на друштву у ројевом нагону и успело је.


                             На крају и конкретан одговор на Мирослављево питање.
                             Не верујем да се само Пелетом може спречити природно ројење . Мишљења сам да се добар број младих пчела мора одстранити из кошнице што сам ја чинио формирањем оплодњака . Ово је само моје мишљење и не мора значити да је тачно. Поздрав за мог комшију Мирослава Шумадинца.