Autor Tema: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ  (Pročitano 74086 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #75 poslato: Januar 28, 2017, 08:38:07 »
Bas tako Nenade,  dok ne saznamo onih 10 do 20 koji su i odakle potiču nema selekcije,  kod nas ne možemo da odradimo valjano selekciju goveda, svinja i ovaca a kamoli matica.  Pozdrav ode tema na drugu stranu

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #76 poslato: Januar 28, 2017, 09:18:59 »
Odosmo daleko od Peleta, a odlican nacin za razrojavanje i cak dobijanje mlade matice....Mada izvorni pelet ne poznaje dobijanje matica na ovaj nacin vec dodavanje sparene ili maticnjaka....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #77 poslato: Januar 28, 2017, 11:45:18 »
Mada izvorni pelet ne poznaje dobijanje matica na ovaj nacin vec dodavanje sparene ili maticnjaka....
Verovatno je stvar praktične prirode...
Da bi smo stvorili maticu, od jajeta do zasejavanja, potrebno nam je šezdesetak dana. Praktičnije je da odmah nakon bagrema imamo roj, koji će se razviti, uneti zimske rezerve, a ako suncokret i livada dobro zamedi...
Glasam za sparenu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #78 poslato: Januar 28, 2017, 16:10:09 »
Mada izvorni pelet ne poznaje dobijanje matica na ovaj nacin vec dodavanje sparene ili maticnjaka....
Verovatno je stvar praktične prirode...
Da bi smo stvorili maticu, od jajeta do zasejavanja, potrebno nam je šezdesetak dana. Praktičnije je da odmah nakon bagrema imamo roj, koji će se razviti, uneti zimske rezerve, a ako suncokret i livada dobro zamedi...
Glasam za sparenu.
60 ili 30 ?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #79 poslato: Januar 28, 2017, 16:43:06 »
U današnje vreme kad je tehnika napravljena da mogu snimiti sve i svašta. Termokamere, mikrokamre i ko zna koja čuda ppstoje... Al još niko nije snimio trenutak kad matica polaže jaje u matičnjak... Ako mi neko pokaže taj snimak častim pečeno jagnje 2l rakije i 2gajbe piva po izboru za društvo sa foruma... Ja nissm video ni to kako pčele prenesu jaja u matičnjak ali prenesu ga...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #80 poslato: Januar 28, 2017, 17:24:18 »
Isto kao sto ljudi stave oplodjenu jajnu celiju u matericu zena. Nisam ni ja video nigde to ali verujem u pisanja i tvrdnje pojedinih pcelara da to rade.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #81 poslato: Januar 28, 2017, 17:34:48 »
Isto kao sto ljudi stave oplodjenu jajnu celiju u matericu zena. Nisam ni ja video nigde to ali verujem u pisanja i tvrdnje pojedinih pcelara da to rade.
nije mi jasno šta to pčelari rade?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #82 poslato: Januar 28, 2017, 17:36:08 »
Citat
60 ili 30 ?
Još sam pod utiskom Velagića. A možda sam malo i dremkao.
A da se izvadim tako što je 6 iznad 3 na numeričkoj tastaturi...

Oko 60 dana dok njena dečica ( ženska ) se izlegu.
16 dana ona + do 10 dok se razdeviči, pa par dok pronese....
Plus 19,5 do 20 dok se izlegu radilice ( ovo je onaj sporan podatak ).
Znači razlika je oko mesec dana.

Odakle njemu 60 dana? Il sam ja opet nešto tripovao...

U svakom slučaju, glasam za oplodjenu.

Edi@ Ne rade pčelari, već čele...
A rade i pčelari. Kineskim iglama.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #83 poslato: Januar 28, 2017, 17:43:42 »
Nejasan sam bio Edi, mislio sam da pcelari tvrde da to pcela radi.  Sad kako mozda i saznamo nekada. Pozdrav

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #84 poslato: Januar 28, 2017, 17:57:02 »
 :D
Mislio sam da pčelari iz druge rečenice zapravo pripadaju domenu ljudi iz prve rečenice pa da stavljaju ,ovaj ,nešto.......... :D
Ma šalio sam se bre.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #85 poslato: Januar 28, 2017, 22:37:44 »
Da, da, da, u pravu si Edi bacsi. :) ;D ;)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2225
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #86 poslato: Maj 07, 2018, 09:22:54 »



               Још од раног пролећа једна кошница која је зимовала у РЕВ комбинацији се издвојила као изузетно добра. Матица лепа , подњача чиста и блистава , легла на све стране у више наставака као да је имала лифти претрчавала из једног наставка у други. Ограничио сам је у ЕВ наставку који сам поставио на подњачу пре 20 - ак дана . При следећем обиласку пчелињака проверио сам њено ЕВ плодиште. Било је то у четвртак 26.априла. Багрем је код мене тек био отворио и кренуо је јачи унос . Њено плодиште је било препуно 6  рамова легла , остало перга и мед. Носила је као луда. Онда сам урадио следеће :
               У нови ЕВ наставак сам поставио рам са матицом на коме је била. Остатак наставка сам испунио  са два рама са  сатним основама , једним потпуно празним рамом и са 6.изграђених рамова. Тако формиран наставак сам поставио на подњачу као ново плодиште. Изнад матична решетка , један РВ , два ЕВ наставка и на врх бивше плодиште у које сам уместо одузетог рама са матицом поставио празан рам у средину. Кошница је значи остављена на 5. наставака ( 1 - РВ и 4 - ЕВ).
               Прекјуче 05.маја , дакле након 10.дана прегледао сам најпре тај горњи ЕВ наставак. Легло затворено , комактно од летвице до летвице  и гомила прелепих матичњака . Около рамови пуни меда. Поставио сам тај наставак на ново место на пчелињаку и од њега формирао рој са два матичњака која сам нашао на једном раму. Остале добре матичњаке сам искористио за формирање још два роја. Неколико комада сам порушио.
               Наставио сам са прегледом доњих медишних наставака . Сви су пуни , крцати медом. У ЕВ наставцима је било још по мало излазећег легла па њих нисам дирао. РВ наставак у коме није било легла сам изврцао иако мед није поклопљен а увече сам јој вратио тај наставак јер више није имала где да носи.
               На овај начин сам формирао од ње нов рој са целим ЕВ наставком пуним пчела , легла и меда , искористио матичњаке за формирање још два роја а само матично друштво није битно ослабљено већ само растерећено и проширено наком одузимања меда из РВ наставка. У недељу је радило истом снагом и еланом.
               Матичњаци из овог друштва су изузетно крупни што кажу као палац. Због свега овога ћу до краја багрема на ово друштво обратити посебну пажњу. На крају багремове паше ће добити још једном Пелет комбинацију јер се ројеви од овакве матице не налазе сваки дан па ни пропуштају.
               
                 
               

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #87 poslato: Maj 15, 2018, 12:39:22 »
Juce sam uradio razrojavanje po ovom sistemu, u nedostatku matica i maticnjaka, gore sam ostavio svo staro leglo i jedan ram u sredini sa najmladjim leglom.Pusticu da povuku maticnjake, porusiti sestog dana sve zatvorene i lose a kasnije i sve ostale sem dva najbolja. Inace je ta kosnica donela najvise repice a sada i dva nastavka bagrema, matica je zalegla u plodistu devet ramova legla, tri prepuna nastavka pcele, sve kuva i uplasio sam se da ne ode na granu. Sve se pokloilo da probam ovaj nacin, koji je Goran opisao.

Znam da  ovo sa povlacenjem maticnjaka , nije bas najbolje resenje, ali probam ..

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #88 poslato: Maj 21, 2018, 08:37:57 »
Da pitam kolege i Gorana:

- ako nema maticnjaka u gornjem nastavku i dodam sparenu maticu u kavezu da li ce je pcele prihvatiti?

- ako se u gornjem nastavku nalazi po neki krzljavi maticnjak i dodam sparenu maticu u kavezu da li ce matica biti prihvacena?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2225
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #89 poslato: Maj 21, 2018, 08:58:04 »



                     
Da pitam kolege i Gorana:

- ako nema maticnjaka u gornjem nastavku i dodam sparenu maticu u kavezu da li ce je pcele prihvatiti?

- ako se u gornjem nastavku nalazi po neki krzljavi maticnjak i dodam sparenu maticu u kavezu da li ce matica biti prihvacena?


                   Питања која си поставио нису везана за Пелетов систем производње матица. Пажљиво прочитај почетак ове теме , прву страну ту је све кратко и јасно објашњено. Овај систем је осмишљен да би се матице произвеле а не додавале . Зато ја никада не бих додавао матице у горњи наставак. Не видим уопште сврху тога. Ако имаш слободне матице формирај са њима ново друштво на новом месту.