Autor Tema: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ  (Pročitano 74089 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #90 poslato: Maj 21, 2018, 12:51:18 »
Da pitam kolege i Gorana:

- ako nema maticnjaka u gornjem nastavku i dodam sparenu maticu u kavezu da li ce je pcele prihvatiti?

- ako se u gornjem nastavku nalazi po neki krzljavi maticnjak i dodam sparenu maticu u kavezu da li ce matica biti prihvacena?
da bi matica bila prihvaćena ne sme imati drugu maticu ili matičnjak!!!!!!
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 306
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #91 poslato: Jul 31, 2018, 17:49:11 »
Posle bagremove paše na nekoliko košnica radio sam Pelletov način razrojavanja. Konstatovao sam da je uglavnom matica izležena, a posle izvesnog vremena i pronela. Pojačavam ih sa ramom zatv.  legla. Medjutim nešto kasnije više nema novog legla, a matica je i dalje tu. Roj nije dovoljno ojačao da bi se odvojio. Na nekim košnicama sam novi gornji roj odvajao pregradnom daskom i tada je roj bivao još slabiji.
Gorane, da li sam u nečemu pogrešio i šta mi valja činiti sada i u buduće.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #92 poslato: Jul 31, 2018, 20:14:22 »
Јеси ли на време припремио лето на очекиваној, приближној висини лета роја?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 306
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #93 poslato: Jul 31, 2018, 21:20:18 »
Šole nisam baš razumeo pitanje. Ako može pojašnjenje.
 Da li nešto smeta, ako duže vremena na osnovnom društvu ostane roj nastao Peletovim sistemom. To bi bilo naneki način dvomatično društvo.
Ponavljam kod nekih košnica novi Peletov roj se nije razvijao, niti se kao takav  mogao odvojiti od osnovnog gdruštva.

Šole dogovorićemo se za matičnjake sledeće godine Bože zdravlje.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #94 poslato: Jul 31, 2018, 22:06:25 »
Ако немаш горње лето на кошници, највећи број пчела оде на доње лето и потпуно осиромаши рој.

Ја користим матичну решетку са летом. Ако је потребна промена висине у кратком року, стављам полумедиште исте боје преко ЛР плодишта и на њега решетку. Углавном се већи део пчела навикава брзо на то лето. Наставак плодишта окрећем за 180⁰, јер пчеле хоће да крену према доњем лету код промене.

Тако имаш довољно пчела у горњем роју.

На исти начин ових дана удвајам друштва. Потребно је да је матична решетка (или на други начин остварено лето) буде дуже на кошници да се пчеле навикну на лето у значајнијој мери. Прву кошницу коју сам удвојио (то је слично Пелет начину одвајања роја) сам лоше удвојио. Била је слабија (јер је сељена и на други багрем и „убила се медом“ – превише меда у плодишту и мало легла). Изнад је било млађе саће и пчеле су већином биле у првом наставку. Упште нису користиле горње лето. Није било много легла (и то што је било је са огромним венцима) и није било разумно да се подиже легло изнад и зато је горње лето било неупотребљиво.

У одређено време сам увео другу матицу (поред постојеће) и удвојио друштво као двоматично и поделио легло и храну. Када сам физички раздвоји горње и доње друштво, све пчеле које су бар минут обилазиле околину су сишле доле. Сада полако изједначавам снагу тако што поступно пребацујем излазеће легло у горњу.

Код друштава која све време користе лето матичне решетке (где редовно подижем легло у други наставак – уобичајен поступак када се ради са матичњацима или млечом, тако да немам додатни посао), раздвајање ће бити изузетно лак посао. Моје је само да поделим легло тако да доње буде јаче и са леглом и са храном и то само због сигурности: боље је када је доње јаче, јер је теже радити касније проверу или допуну рамом меда и слично. Такође, младу матицу остављам доњем друштву, јер ако решим да мењам горњу, то је лакше урадити.

(Зимују као два посебна друштва под једним кровом. Када крене багрем, ту на пчелињаку поставњам плодиште доњег друштва. Сва излетница се враћа на своје лето и унос је одличан.)


Имаш нешто у овим порукама (погледај претходне поруке са сликама) које ће ти мало разјаснити проблем (горње лето пчеле радо користе у рано пролеће и то омогућава да се одвоји рој по Пелету и да сачува снагу).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #95 poslato: Jul 31, 2018, 22:26:24 »
Када направим рој на овакав начин (раније још пре багрема или после багрема), удвајам га преко мреже да се пчеле сједине. За неких 5-7 дана га удвајам као двоматично преко решетке.

Осим што се смањује могућност да доње друштво уђе у ројеви нагон, удвајањем се ствара врло јако друштво. Пчеле из доњег учествују у одгоју легла и у гоњем друштву. Често селим и двоматично на сунцокрет (јако добро се развије), само што је потребно више наставака.

Тако да ми није јасно зашто би раздвајао. Једино што треба удвојити на неко време да се оба развију скоро подједнако. После ти одређујеш које ће бити јаче, а које слабије. Пред багрем раздвајаш. Пре тога се у разумно време удвоје да буду двоматично друштво (што је једноставан поступак) и тиме одлажеш ројеви нагон.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 306
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #96 poslato: Avgust 02, 2018, 14:57:02 »
Šole, nije mi jasno stvaranje i dopunjavanje zaliha za zimu kod dvomatičnih društava (nastavljače )
Zar neće lagerovati zalihe samo ispod hranilice u nastavku gornjeg društva. Kako dopuniti zalihe donjem društvu. Hvala unapred.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #97 poslato: Avgust 02, 2018, 21:27:37 »
Ако је друштво дуже време двоматично, већина хране ће бити распоређена у горњем наставку*. Зато се врши распоређивање хране (које сам навео), тако да доње друштво добије нешто више хране. Само то треба да буде разумна количина да омогући повољан развој легла.

Прихрана се врши умереним оброцима (ја им дајем 0,45 л, по једну џезву за кафу – то ми је посуда за допуну зимнице). Допуна зимнице траје довољно дуго да се одржи легло и прилично добро попуне рамови.

Када вадим један рам из ових двојних друштава, обично вадим неки средњи рам, јер је ту остало више празног простора због легла. Рам не склањам у августу (како то неки раде) и не храним огромним оброцима (такође како то неки раде). Тај средишњи рам склањам у новембру (наравно уз опрез да не убијем матицу).

Начин прихране је померање горњег друштва, око 10 цм напред. Користим преграду од лексана (која лако клизне по збегу доњег друштва), а матична решетка омогућава лето. Да доње друштво не би градило саће у збегу, ставља се најлон преко сатоноша. С обзиром да је најлон тако сечен, пчеле лако и редовно долазе до хранилице и односе сируп (најлон не прекрива сву површину, већ је по око 1 цм до зидова). Зато и кажем да се доњем друштву даје мало више меда и зато се пре заврши прихрањивање (горње је мање проблематично по питању прихрањивања). Понекада је потребно користити и димилицу јер се пчеле мало узнемире код померања, али то је најмањи проблем.

Када се заврши прихрана, склањам збег, хранилицу и најлон и лексан служи као „поклопна даска“ доњем друштву.





*Исто се дешава и када је двоматично сељено на пашу. Обилан унос меда „угуши“ другу матицу, односно смањи се површина са леглом на два-три рама са огромним венцима. Ако се закључи по количини пчела, пресложи се мед у оба наставка и може се раздвојити на два дела за зиму. Недовољно пчела ово чини немогућим.


ПС

Ако немам времена да пресложим на време, заменим места наставцима тако да се ублажи проблем смештања више хране у горњем наставку (код горње матице).

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan Jordanović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • 50 košnica DB12
  • Lokacija pčelinjaka: Gornja Draguša kod Blaca
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #98 poslato: Maj 02, 2020, 07:03:33 »
Imam pitanje.
Isprobao bih ovaj metod na DB košnici, neposredno pre ili nakon vrcanja bagrema, zrele matičnjake bih kupio, ali nemam dovoljno matičnih rešetki da stavljam po 2, mada mogu i njih da dokupim, one jeftinije PVC.
1.Da li se MR stavlja iznad prvog nastavka, tj ispod medišta, da matica ne bi prešla u medište (u DB12 verovatno i ne bi) ili da bi novo društvo u trećem nastavku što slabije osećalo miris matice u prvom, ako bi se popela u medište bio bi jači.
Ja sam naime planirao da treći nastavak, tj novo plodište pored MR (gde  nemam posebno okruglo leto na sanduku) postavim i mrežu za komarce, kako bi pčele bile potpuno odvojene, samo bi se mirisi mešali, ali čitanjem teme, stičem utisak da bi srednji medišni nastavak bio zajednički, tj oba društva bi tu skupljala med, u ovom slučaju su potrebne 2 matične rešetke, gde imam već postojeće okruglo leto na trećem sanduku, možda je dovoljna samo mreža za komarce.
Međutim, čitao sam da gornje društvo treba prihraniti sirupom prvih dana, pa ne bi bilo baš zgodno da ne nose u medište.
Da li bi gornje društvo uopšte nosilo med u sanduk koji se nalazi ispod?

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #99 poslato: Maj 06, 2020, 09:38:43 »
Gorane pitanje. kod db košnice dali treba ispod medišnih polu nastavaka stavljati mr, i dali odmah otvoriti novo leto na novom nastavku. pozdrav.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Милеров систем
« Odgovor #100 poslato: Maj 13, 2020, 14:09:28 »
Није Пелетов него Милеров систем.
Методу умножавања друштава коју овде описујемо смислио је, развио и детаљно описао у својим књигама и чланцима др Чарлс Милер*, Касније је исту методу популарисао Френк Пелет, oбојица у САД. На другим локацијама се метода сматра дискутабилном, вероватно због различитих услова и раса пчела.
Стога, претрага на енглеском за "Пелетовом методом" или начином, тешко да ће дати жељене резултате. Али, можда нас неко обрадује**?

* изумитељ Милерове хранилице, композитор, лекар коме је рој дошао на терасу па је променио професију
** Напомињем да сам ово нашао на брзину, успут, за 10так минута. Можда се неко додатно потруди.

Разне методе разројавања описане су у "Земља магазину."










Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4402
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #101 poslato: Maj 16, 2020, 01:41:02 »
Рајко пријатељу, свет на једну страну а ми на другу...   :)

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #102 poslato: Mart 04, 2021, 11:49:31 »
Ако буде доста легла почетком априла (имам такав предосећај), да ли је ово најбољи систем за ширење пчелињака? Моји услови су следећи: не могу их селити на 4км и не могу често обилазити пчелињак (1 у седам дана). Молим за савете искуснијих...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #103 poslato: April 19, 2021, 14:50:38 »
Ако буде имало 13, 14 рамова легла приликом ограничавања, јел' може да се у највиши наставак стави 2 рама затвореног и 1 рам отвореног легла, а испод матична са летом? Испод би била стандардна рв конфигурација...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #104 poslato: April 28, 2021, 16:44:42 »
Јел' ико радио овако, да ле тако сигурно да неће бити ројења?
Или имате ли други предлог шта урадити ако затекнем 13,14 или 15 рамова легла при сутрашњем прегледу, а да максимално смањим шансе за ројењем?