Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340491 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #420 poslato: Februar 13, 2016, 18:11:16 »
Погледао сам пар друштава онако из знатижеље и да видим граде ли заперке. Прошле недеље су градиле заперке са трутовским ћелијама на ЛР рамовима који су због сигурности подигнути у полумедиште. Било је неколико заперака величине длана и само трутовске ћелије.


Како је унос полена био тек да се примети да пчеле носе и време је прохладно и ветровито, легло се држи у приближном обиму колико је и било. Полена у саћу скоро да и нема – све је утрошено на легло. На рамовима које сам погледао су два ситна заперчића, али овог пута са радиличким ћелијама. Спољни услови утичу и на понашање друштва у односу на легло: има повољног уноса, теже да се шире са намером размножавања, а када унос стане усмеравају се на обичан развој односно опстанак. Што значи да нема ништа неприродно и невероватно – пчеле се понашају у складу са спољним условима.

Потрошња хране се увећава и на ово треба обратити пажњу (ветровито је и потребно је одржавати повољне услове за легло, а то захтева и енергију).


Појилице су пуне пчела, а друштва у клубету и када је јако изгрејао Сунце (температура није прелазила 13°С).

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 166
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #421 poslato: Februar 14, 2016, 13:41:57 »
Danas po lepom vremenu temperatura 16 c, pcele u punom izletu , masovno posecuju pojilice, i donose polen sa leske, leske cele bruje od pcela, posto je juce bila velika kisa i zemlja je dosta vlazna posmatrajuci leta na kosnicama primetio sam da pcele koje padnu na zemlju tesko ponovo polete, pa sam rasturio malo slame ispred kosnica u nadi da ce im biti lakse kad padnu da ponovo polete. Stanje prema posmatranju leta i  izletu pcela zadovoljavajuce ,.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #422 poslato: Februar 14, 2016, 21:50:04 »
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #423 poslato: Februar 14, 2016, 22:21:24 »
 Dejane, jel ti i gornje i donje leto na košnicama stoje ovako otvorena preko cele zime?

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #424 poslato: Februar 14, 2016, 22:33:20 »
Na ovoj kosnici da,jer nisam mogao da stavim cesalj na donje
A inace gornje uvek otvoreno!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 166
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #425 poslato: Februar 16, 2016, 13:27:58 »
Danas po suncanom i lepom vremenu, 20c, izvrsio pregled pcelinjih zajednica, pcele od ranog jutra u punom izletu, donose polen i vodu, posto dosta posecuju pojilice vise one sa slanom vodom. Stanje u zajednicama zadovoljavajuce legla ima na po dva sredisnja rama obostrano, zatvoreno leglo po pola sake i isto toliko otvorenog legla, sto za ovo vreme mislim da je u redu bez obzira na ove lepe dane mislim da pcele znaju i da matica zaleze taman koliko treba, nista vise, taman onolliko koliko mogu da pokriju i odrzavaju, sto rece kolega Dragan znaju pcele same sta rade i koliko legla treba da bude, i da se mi ne preopterecujemo mnogo oko toga. Pozdrav za sve kolege i medno.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #426 poslato: Februar 23, 2016, 21:29:25 »
Очекивао сам да ће данас пчеле само да вире на лету, али се испоставило да су од јутра до мрака радиле иако је сипила киша.

Носе више врста прополиса и прилично нектара. Лепог уноса нектара је и јуче било.

Чак ме ме мало и нервирало колико су јуче нектара носиле, јер треба полена за легло  :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 166
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #427 poslato: Februar 23, 2016, 22:17:00 »
Danas po suncanom toplom i vetrovitom danu, temperatura oko 16c, pcele radile neumorno donoseci polen, i vodu. Polen najvise po mom posmatranju vucu sa drena, koji je ove godine po mojoj evidenciji procvetao 13 dana pre nego prosle godine.
Brine me samo zahladjenje koje najavljuju za mart, ali sta cemo kako bude, mi cemo uraditi sto je do nas a od Boga kako bude. Medno.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #428 poslato: Februar 23, 2016, 22:25:16 »
Мишко разматрао си додавање погача пре неки дан. Ако ниси додао, додај погаче с обзиром да си писао да немају баш нешто пуно хране.

Сада се може већ сматрати да је повољно додати погачу, ако за тим има потребе. Постојање легла омогућава да буде довољно влаге и ако пчеле не могу да излећу у природу. Уз то има полена и пчеле лакше подносе прераду погаче.

Не отварај најлон целом површином погаче. Направи само два-три прореза са доње стране ширине до 10 мм највише.


Ако буде захлађења, чекаћемо да прође :) :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 166
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #429 poslato: Februar 23, 2016, 22:43:37 »
Hvala na savetu kolega Dragane, danas sam mislio da postavim pogace ali je duvao jak vetar i nisam hteo da otvaram kosnice.   
Pa cu pri prvom lepom danu to odraditi. Jos jednom hvala.

Van mreže Petkoski Ilija

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: s.Manastir - Mariovo opstina Prilep 580 m. n.v.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #430 poslato: Mart 01, 2016, 00:48:16 »
За викенд и ја сам био на пчељнак ,27.02.2016 субота време топло пчеле носили су полен , направио сам рутински преглед на све заједнице сви су добро легло има више него што сам очекивао на  задни рамови са обе стране има доста меда ,а  гледао сам само први рам са легло . Додао сам погаче и поред тога што има доста хране јер је време воома топло и мисли да храна ќе да се троши.Пчеле више излази на отвор  који имам на поклопној даски па ме интересује од искусни пчелара дали тај отвор треба да спустим на 8 см на сандук или може овако до сада то код мене успешно функционише. Посебно хочу ако могу да добијем одговор код кошнице Р.В дали смета таква горна вентилација или не

Van mreže Petkoski Ilija

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: s.Manastir - Mariovo opstina Prilep 580 m. n.v.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #431 poslato: Mart 01, 2016, 00:50:51 »
Еве још нека слика да се види горна вентилација која пчеле сада више користе.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #432 poslato: Mart 01, 2016, 13:02:16 »
Колега, што се тиче мене лично, ја бих та горња лета оставио где и јесу (нисам само разумео шта значи да се спусте на 8 цм).

Постојање (или касније отварање) горњег лета сам предлагао у циљу удвајања кошнице (део пчела се пребаци у наставак изнад тог лета и физички раздвоји дан или два пред додавање матичњака). То би био „мој допринос“  Пелет систему прављења роја (с обзиром да нигде нисам нашао податак да се тај начин разројавања припрема правовременим отварањем горњег лета). Међутим, пчелари сматрају да је пчелама „хладно“ када је горње лето отворено. Ја не сматрам да им је хладно. О овоме сам писао на форуму СПОС-а, али се колега којем сам хтео помоћи јер тражи матицу у „мору“ пчела, наљутио што му кварим тему.

С обзиром да су тако и зимовале, нека остане тако и може се првом приликом (када буду спремни матичњаци) раздвојити. Наравно да пчеле морају користити и доње лето, јер у супротном, доње друштво ће бити јако слабо (мада се на снагу појединачних целина подељеног друштва може утицати).

Када намеравам да удвојим друштво, ја то радим крајем фебруара и тада је много већи проблем него када пчеле зимују са отвореним горњим летом. Пчеле одгајају легло у одређеним условима и поремећај тих услова може бити лош по друштво. Са отвореним горњим летом се све одвија у постојећим условима. Када отварам горња лета касније, постављам најлонску фолију на рамове, тако да пчеле могу прелазити из улице у улицу (поставе се две летвице на сатоноше).

ПС

Предлажем да сва друштва сведете на два наставка. Такође, све испред лета што помаже пчелама да се успењу до лета, „помаже“ и глодарима да уђу у кошницу. То би требало склонити.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Petkoski Ilija

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: s.Manastir - Mariovo opstina Prilep 580 m. n.v.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #433 poslato: Mart 01, 2016, 21:10:18 »
Poslao: Dragan Šošić Колега, што се тиче мене лично, ја бих та горња лета оставио где и јесу (нисам само разумео шта значи да се спусте на 8 цм)Драгане много хвала на твоје мишљење јер много ценим твоје мишљење изнесено на овај форум и друге , што се тиче оних 8 см мислио сам на округло помошно лето на кошници које видим на многе кошнице код веќина пчелара на фотографије на овог форума и на друге. Што се тиче до долног лета пчеле користе и сада али мање него горно. Исто тако прихватам и све твоје сугестије за препреке испред кошнице и све твоје друге савете.
Пуно поздрава из југозападне  Македоније среќна и медна годима Вама и све пчеларе

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #434 poslato: Mart 05, 2016, 18:42:32 »
Данас сам погледао неколико друштава са намером да додам полумедиште са медом (зимовале у 1 ЛР наставку). Има више легла него што сам очекивао. Чак и неки слабији ројчићи од прошле године су на 5 рамова легла у предњем делу рама (очекивао сам да буде само на три рама легла).

Једно друштво има 4 рама легла скоро „летње“ површине и цео рам јаја. Није храњено и зимује на меду који се ту „затекао“ када сам склонио препуно полумедиште меда. За разлику од њих, друштва која зимују у другом наставку (доњи је полумедиште) имају мање легла. Као што сам написао у некој од тема, друштво које је морало више да греје клубе и где је доступно више свежег ваздуха се брже развија.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).