Autor Tema: Процена броја зимске варое у кошници  (Pročitano 4669 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Зимска вароа живи од 6 до 8 месеци.
Уколико пратимо природно опаданје  варое (мада ово није баш поуздана метода)у овом периоду за од рецимо  10 дана не сме бити више од 2 природно пале варое.
Максималан број ћемо добити када просечан дневни пад помножимо са 240 .
Добијени резултат не сме прећи 50 вароа по друштву.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Процена броја зимске варое у кошници
« Odgovor #1 poslato: Januar 02, 2013, 19:03:18 »
Колега Дражене, по мом мишљењу не сме да опада ни једна вароа ни седмично ни месечно а не дневно.
Пре неки дан радио сам експеримент на 18 заједница које сам третирао оксалном киселином са намером да током пролећа контролишем штетност оксалне киселине на пчелиње заједнице и упоређујем развој заједница које су третиране оксалном са оним које нису третиране.
После 3 дана контролисо сам број опалих вароа на укупно 5 кошница (од 18 третираних) где имам могућност контроле опале варое. У само једној подњачи нашао сам само једну вароу коју је уништила оксална киселина.
Надам се да ми на пчелама на нешто око 100 заједница није остала ни једна једина вароа а и ако је остало у пар кошница по једна вароа опет није ништа страшно.
Код мог брата на  око 85 кошница за целу сезону са десетак третмана Брстиваром од априла до октобра опало је свега 5 вароа.
И то у једној кошници томом октобра нашли смо 4 варое а у још једној једну вароу.
Човек просто није могао да верује да је тако снажно и моћно дејство Брстивара па је десетак заједница током октобра истретирао митаком и опет ни у једној подњачи није нашао ни једну вароу.

Па се онда питам о каквом природном опадању вароа можемо говорити ако смо већ правилно одстранили вароу.

Чиме сте третирали пчеле током сезоне?


Поздрав.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Процена броја зимске варое у кошници
« Odgovor #2 poslato: Januar 02, 2013, 23:08:43 »
Морам да признам да нисам знао за ове податке , то је супер ако је тако и ја ћу да пробам ове године брстивар .
Хтео сам да укажем колегама на евентуални пропуст са третиранјима  и на алармантну ситуацију са повећаним бројем варое.
Пчеле не третирам ничим током сезоне користим биотехничке методе против варое,евентуално одрадим голе ројеве или нека друштва неким средством ако је неопходно.
Поздрав

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: Процена броја зимске варое у кошници
« Odgovor #3 poslato: Januar 04, 2013, 20:01:24 »
ja sam varolik, checkmite, oksalna. na 6 društava opala jedna varoa poslje oksalne. od tada niti jedna više a prošlo je 2 mjeseca...