Autor Tema: RAZNA PITANJA  (Pročitano 540220 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #240 poslato: Novembar 28, 2013, 21:43:46 »
da li maticu onda izdvojiti prilikom tretmana ili ne?pošto sam čitao da može doći do oštećenja matice,tj poremeti joj se zalijeganje...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #241 poslato: Novembar 28, 2013, 22:23:42 »
Ne, zašto je izdvajati?

Paziti samo na dozirenje primenjenog sredstva. Poremećaj zaleganja nije baš kritičan, jer se tretira kada su uglavnom jaja (početak razvoja roja). Takođe, rojevi se pojavljuju u vremenskom razdoblju koje omogućava da  se kasnije dobro razvije. Na poremećaj zaleganja se pazi kada pčele već odgajaju zimske pčele i može se reći da je leglo dragoceno.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #242 poslato: Novembar 29, 2013, 14:44:07 »
Neznam,čitao sam o izdvajanju,nemogu sada naći gdje,pa sam zato pitao,bolje pitati nego napraviti glupost!

Hvala Dragane na odgovoru!

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #243 poslato: Novembar 29, 2013, 20:31:13 »
Ja bih preporučio obavezno tretiranje rojeva koji nisu vaši, (pretpostavka je da ako su sa vašeg pčelinjaka, da držite varou pod kontrolom) iz razloga što rojevi mogu biti iz prirode tj od društava koja su se ko zna kad nekom izrojila i preživela zimu i mogu sledeće godine biti puni varoe.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #244 poslato: Novembar 29, 2013, 21:04:39 »
Da, bilo bi dobro tretirati svaki roj. Takođe bi bilo dobro razrađivati i usavršavati način biotehničkog odstranjivanja varoe. U roj bi bilo dobro ubaciti ram sa nepoklopljenim trutovskim leglom. Ako nema trutovskog, može i radiličko. To su ramovi mamci.



Ovo bi išlo u tom smeru da se i rojevi koji se veštački prave na isti način (veći broj rojeva). Tako da se dolazi do iskustva i ritma rada. Ovim se tretiranje usmerava ka jednom ili dva društva. Ima sasvim dovoljno vremena da se i iz vežeg broja rojeva ti ramovi prebace u „sanitarna“ društva koje je moguće tretirati. Ovakav način se može primeniti pri odvajanju ranih rojeva uoči bagremova paše. Ujedno, društvu ostaje uglavnom poklopljeno leglo (može se koristiti efekat roja). Ne gubi se na prinosima.

U rani roj se odvaja mlado leglo (nepoklopljeno) sa ranije pripremljenim građevnjakom.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #245 poslato: Novembar 30, 2013, 19:40:19 »
ja sam baš konkretno mislio na tretman prilikom stavljanja roja na satne osnove,znači nemam izgrađenih okvira,saća,samo satne osnove!

Hvala na odgovoru!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #246 poslato: Novembar 30, 2013, 21:10:43 »
Pretpostavljam da smo se dobro razumeli. I u roj koji je smešten na satne osnove može se ubaciti građevnjak (ne mora biti velike površine). Bitno je da nije poklopljen.

Tehnikom pčelarenja se može smanjiti upotreba hemije (bilo koje) ili ograničiti samo na jedan broj društava. To ne znači da ne treba vršiti glavni treman (obično kraj jula, početak avgusta), ali će varoa manje uticati na život i razvoj društva.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #247 poslato: Novembar 30, 2013, 21:36:14 »
Svakako da smo se razumjeli,bitno mi je na vrijeme napraviti pravu stvar da kasnije nebi žalio..

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #248 poslato: Novembar 30, 2013, 23:05:15 »
Pitanje vrlo jednostavno a odgovor.... :-\


Pošto je kod EV plodište prilično malo kako kod te košnice primeniti metodu rama građevnjaka?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #249 poslato: Novembar 30, 2013, 23:23:36 »
Nema tu problema. To ti je kao i kod mog sistema sa LR plodištem i polumedištima. U plodište se ubaci polumedišni ram, koji pčele izgrade kao građevnjak sa trutovskim leglom. Ove godine ću gledati da u svaku košnicu ubacim dva građevnjaka (dva polurama sa radiličkim leglom u čijem produžetku će pčele izgraditi trutovsko leglo).

Trutovsko leglo ću ukloniti kada mi se uklopi u neke radove. Tokom sezone će oba stajati do zida. Ako ih isečem isečem, a ako ne, pčele će same otklopiti te trutovske ćelije.


Na isti način možeš u svaku RV košnicu ubaciti prazan EV ram. Ako ne grešim, po dimenzijama odgovara.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #250 poslato: Decembar 02, 2013, 01:56:27 »
Šole, kod mene su sve EV, plodište na 1 nastavku...( izuzev u proleće dok se ne razviju). Plašim se da ću korištenjem građevnjaka u tako malom plodištu izazvati slabljenje društava...Da li bi prošlo da recimo ubacim samo pola satne osnove na ram (pola rama prazno, pola radiličke izvučene od SO)...


Pozdrav!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #251 poslato: Decembar 02, 2013, 23:11:10 »
Građevnjak ima smisla stavljati samo onda kada se društva razviju. Tada grade trutovsko saće. Dok je društvo u periodu početka razvoja, gradi radiličke ćelije na građevnjaku. Kasnije završetak saća dovrši trtovskim ćelijama. Ako je društvo dovoljno jako, građevnjak će uvek biti samo sa trtovskim leglom.

To znači da građevnjak ubacuješ kada ima smisla. Nije ti potrebna ta kombinacija sa radiličkim saćem u tako niskom ramu – jednostavno, čekaš dobar razvoj društva. Ne može uvek reći kada je momenat za dodavanje građevnjaka i kada je društvo postiglo punu snagu. To svakako zavisi od početne snage društva i podneblja gde se pčelari.

Mešano trutovsko i radiličko leglo u građevnjaku pravi problem ako se iseca trutovsko leglo. Uvek se mora sporo raditi. Ako svo saće izgrađuješ bez osnove, ramove koje su pčele delimično izgradile sa pomešanim trutovskim i radiličkim ćelijama polako pomeraš prema zidovima košnice i kasnije sklanjaš.

Ako pre postignutog dobrog razvoja staviš građevnjak, tada nepotrebno preopterećuješ društvo.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #252 poslato: Decembar 11, 2013, 12:17:14 »
Tihomire,
u najboljoj nameri da drugi put ne napraviš istu grešku moram reći da je prikazano, klasičan primer greške koju pčelari prave u LR košnicama. Donje telo sa starijim ramovima i vrlo malo meda a gornje sa devičanskim ili malo zaleganim ramovima sa medom. Društvo će klube uvek bez dileme formirati na tamnijim ramovima (više puta zaleženim tu otpočeti prvo leglo i neće ga napustiti po cenu stradanja što se u vreme ledenih dana skoro bez izuzetka dešava. Sve to samo potvrđuju snimci koje si pokazao.
Pitaćeš kako je bilo ispravno uarediti pčelinje gnezdo za zimu. Dovoljno rano (početkom avgusta) treba tamne ramove sa leglom podići u centar gornjeg tela a do njih postaviti takođe ležene ramove sa najviše meda. U donjem telu ostaju mlađi ramovi sa manjim količinama meda. Društva se po potrebi prihrane da bi formirala dobre medne kape (na najtanjem delu oko 12 cm) i do ovakvog stradanja sigurno ne može doći.
Pozdrav.
Ja sam napravio grešku i uzimio pčele kao Tihomir.Šta mi je sada činiti?Da li da izvučem fijoku ispod mrežaste podnjače i tako ih nateram da matica otpočne polaganje jaja u gornjem sada toplijem nastavku ili da sada stavim matičnu rešetku između gornjeg i donjeg nastavka?Da li se ovo zaleganje matice u starijem saću,pa ako se ono nalazi i ispod klubeta,redovno dešava ili sporadično?
 Ne razumem, zašto bi klube napustilo gornji nastavak sa devičanjskim saćem i OSTAVILO HRANU i prešlo dole gde nema ili ima vrlo malo hrane.
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Ranko Vukovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Fruska gora
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #253 poslato: Decembar 15, 2013, 15:57:16 »
Pozdrav, postavio bih pitanje iskusnijim kolegama. Sad je zimski period a ja sam pocetnik pa me interesuje kolika je normalna smrtnost pcela u zimskom periodu. Kad se pogleda na podnjaci koliko bi bio neki prosek. Unapred hvala.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #254 poslato: Decembar 15, 2013, 16:14:07 »
u principu to sad niko ne broji jer ne želi da  uznemirava pčele, a pogotovo da ne strese klube sa ramova.Verovatno imaš nešto pčela oborenih oksalnom kiselinom, ako si tretirao i to nije strašno (da lupim do 50) sve više od toga znači da nešto sa društvom nije u redu ali sve što sada možeš je da dodaš pogaču ako nemaju hrane, a za sve ostalo je kasno...