Autor Tema: Пролећни развој 2017 - е  (Pročitano 26853 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #60 poslato: April 19, 2017, 11:29:36 »

Ograničavanje matice postavljanjem MR?



                   Управо тако Еди. Узео сам слободне дане за идући понедељак и уторак. Више нема чекања. Преглед кошница.
                   Матица са отвореним леглом у наставак на подњачу. На друго и девето место рамови са сатним основама.  Изнад матична решетка. Затворено легло у средину другог и трећег наставка. Након тога се помолимо да багрем замеди.
                   Ја лично ћу уместо рамова са сатним основама у плодиште на друго и девето масто поставити изграђене ЕВ рамове као грађевњаке. Пчеле ће у празном простору испод њих изградити трутовско легло које ће матица да залегне. Након три недеље ово трутовско саће исецам и тако уклањам добар део варое из кошнице. Истовремено добијам чист восак. Овај восак посебно чувам. Када сакупим довољну количину користим га за прављење својих сатних основа које су еколошки потпуно чисте без икаквих примеса.
                   Ако неко мисли да треба урадити другачије нека каже.
                   





                 

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #61 poslato: April 19, 2017, 11:44:07 »
Šta me gledaš?
Ne mislim drugačije...
Za promenu. :P

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #62 poslato: April 19, 2017, 11:48:18 »
Šta me gledaš?
Ne mislim drugačije...
Za promenu. :P


                                  И не треба да мислиш другачије. Тако ти је то. Кад неће брег Мухамеду онда мора Мухамед брегу.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #63 poslato: April 19, 2017, 12:09:08 »
Ponedjeljak, utorak i srijeda kod mene su najavljeni bez padavina i sa dnevnim temperaturama do 25 stepeni pa treba to iskoristiti jer odmah poslije opet nestabilno sa mogućim padavinama. Nadam se da u ova tri dana neće biti mnogo vjetra. Krajnje je vrijeme da se društva obuzdaju nevezano šta će biti sa bagremom. Ako ga ne bude ja ću gledati da odmah proširujem pčelinjak. Bolje tako nego da vrat slomim skidajući rojeve sa stabala.

Imam jedno LR društvo na kojem je prelazni RV nastavak pa nisam siguran šta da radim sa njim. Nemogu prevješavati LR ramove gore. RV ramove mogu da uvezujem i dodam kao satne osnove u donji LR nastavak tj. plodište.
Jeste da nije tema ali ima veze sa razvojem zajednica.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #64 poslato: April 19, 2017, 12:38:13 »
"Управо тако Еди. Узео сам слободне дане за идући понедељак и уторак. Више нема чекања. Преглед кошница.
                   Матица са отвореним леглом у наставак на подњачу. На друго и девето место рамови са сатним основама.  Изнад матична решетка. Затворено легло у средину другог и трећег наставка. Након тога се помолимо да багрем замеди".

Горане, ја сам такође планирао да уочи овог викенда детаљно прегледам пчелиње заједнице. Питам, да ли да код заједница које још немају више од 10 рамова са леглом, спустим отворено легло на подњачу и поставим матичну решетку или да сачекам још неки дан. Поздрав.

Van mreže Resad Bucan

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: bar crna gora
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #65 poslato: April 19, 2017, 12:52:31 »
Pozdrav
Javljam se iz CG tacnije Bar
Pocetnik sam jeste da kod mene nijesu RV ili EV kosnice vec pcelarim sa DB kosnicaama
Alk svi u biti imamo problem s vremenskim nepogodama koje su nas zadesile.
Drustva imaju trenutno od 7-8 ramova legla,
Polena ima dosta unksa ali nektra dosta malo
Ja sam odradio dodavanje nastavka upravo kako bi eventualno sprijecio rojenje zaposljavanjem mladih pcela.....
Volio bih cuti misljenje iskusnih kolega.
Poz s uzburkanog Jadrana

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #66 poslato: April 19, 2017, 13:02:25 »
[quote author=Bojan Šušnjar link=topic=2423.msg50681#msg50681 date=149259654

Imam jedno LR društvo na kojem je prelazni RV nastavak pa nisam siguran šta da radim sa njim. Nemogu prevješavati LR ramove gore. RV ramove mogu da uvezujem i dodam kao satne osnove u donji LR nastavak tj. plodište.
Jeste da nije tema ali ima veze sa razvojem zajednica.




                               Ако ти је овај РВ наставак са изграђеним саћем онда изабери један најлепши, румен увежи жицом и спусти у плодиште у ЛР наставак у средину легла. Матица ће истог или наредног дана да га залеже и имаћеш на њему једнодневна јаја. Кад то имаш онда тај РВ рам врати у РВ наставак али пази да се на њему не налази матица. Матицу остави у ЛР наставку.
                               РВ наставак са пчелама које се у њему налазе и овим залеженим рамом сада спусти на подњачу и остави га на месту где ти се налази та кошница. То ти је новоформирани рој који ће сам произвести матицу.
                               ЛР наставак са пчелама које су у њему и матицом стави на нову подњачу и премести на ново место на пчелињаку. У току дана излетнице из њега ће се вратити на старо место где је сада новоформирани рој у РВ наставку. Рој ће дакле имати пчеле свих узраста.
                              Пчеле у ЛР наставку прихрани 3-4 дана сирупом 1 : 1 док не добију излетнице. За ово време му и сузи лето  на пар сантиметара. Након тога лето нормално прошири.
                              Шестог - седмог дана отвори новоформирани рој у РВ наставку. Прегледаш само онај залежени рам на коме ћеш имати неколико матичњака. Изабери и остави два најбоља а остале поруши. Наредне три недеље ову новоформирану кошницу не отварај. Када је будеш након тога отворио наћи ћеш младу матицу са њеним леглом и видећеш да све ово и није баш компликовано као што на први поглед изгледа.
                              Може и другачије али обзиром да ово до сада ниси радио описао сам ти начин у коме ћеш осим новог роја имати и задовољство у раду уз минималан утрошак времена и узнемиравања пчела. Поздрав.












                             

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #67 poslato: April 19, 2017, 13:28:10 »
"Управо тако Еди. Узео сам слободне дане за идући понедељак и уторак. Више нема чекања. Преглед кошница.
                   Матица са отвореним леглом у наставак на подњачу. На друго и девето место рамови са сатним основама.  Изнад матична решетка. Затворено легло у средину другог и трећег наставка. Након тога се помолимо да багрем замеди".

Горане, ја сам такође планирао да уочи овог викенда детаљно прегледам пчелиње заједнице. Питам, да ли да код заједница које још немају више од 10 рамова са леглом, спустим отворено легло на подњачу и поставим матичну решетку или да сачекам још неки дан. Поздрав.


                                                                                               Поздрав Небојша ,


                     Сумњам да ћеш уочи викенда кошнице уопште и отварати . Погледај прогнозу , нема шансе. Лепи дани када ће моћи да се ради су понедељак , уторак и среда идуће недеље ако је веровати голубарима. То су већ 24 , 25 и 26 април и ја ту више немам шта да чекам. Дај Боже да ми оних пар најјачих и до тада не уђу у ројеви нагон.
                     Урадићу значи баш оно што сам написао и то што пре у понедељак ако време дозволи. Том приликом ћу и изједначити производна друштва. Из помоћних заједница узимам рамове са затвореним леглом и заједно са пчелама их додајем производним друштвима. Да поновим још једном :
                     - на подњачу матица са пар рамова отвореног легла ( колико их има ) ,
                     - затим матична решетка са летом изнад ње ,
                     - у други и трећи наставак у средину по 5.рамова затвореног легла ( из те кошнице а ако фали додати из помоћних друштава ).
                     Знаш да сам ја викендаш и ако то не одрадим у та два дана оде ми цела година. 

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #68 poslato: April 19, 2017, 13:42:13 »
Koliko i gde satnih osnova ili izvučenog već zaleženog saća?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #69 poslato: April 19, 2017, 14:18:24 »
Koliko i gde satnih osnova ili izvučenog već zaleženog saća?


                 Еди напио сам сам врло јасно у одговору бр.60. Понављам још једном .
                 На подњачу матица са отвореним леглом и два рама са сатним основама на друго и девето место. Изнад матична решетка. Затворено легло у други и трећи наставак у средину. Са стране изграђени рамови.
                 Ако немаш изграђених рамова кажи онда мораш мало другачије.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #70 poslato: April 19, 2017, 14:39:10 »

                               Ако ти је овај РВ наставак са изграђеним саћем онда изабери један најлепши, румен увежи жицом и спусти у плодиште у ЛР наставак у средину легла. Матица ће истог или наредног дана да га залеже и имаћеш на њему једнодневна јаја. Кад то имаш онда тај РВ рам врати у РВ наставак али пази да се на њему не налази матица. Матицу остави у ЛР наставку.
                               РВ наставак са пчелама које се у њему налазе и овим залеженим рамом сада спусти на подњачу и остави га на месту где ти се налази та кошница. То ти је новоформирани рој који ће сам произвести матицу.
                               ЛР наставак са пчелама које су у њему и матицом стави на нову подњачу и премести на ново место на пчелињаку. У току дана излетнице из њега ће се вратити на старо место где је сада новоформирани рој у РВ наставку. Рој ће дакле имати пчеле свих узраста.
                              Пчеле у ЛР наставку прихрани 3-4 дана сирупом 1 : 1 док не добију излетнице. За ово време му и сузи лето  на пар сантиметара. Након тога лето нормално прошири.
                              Шестог - седмог дана отвори новоформирани рој у РВ наставку. Прегледаш само онај залежени рам на коме ћеш имати неколико матичњака. Изабери и остави два најбоља а остале поруши. Наредне три недеље ову новоформирану кошницу не отварај. Када је будеш након тога отворио наћи ћеш младу матицу са њеним леглом и видећеш да све ово и није баш компликовано као што на први поглед изгледа.
                              Може и другачије али обзиром да ово до сада ниси радио описао сам ти начин у коме ћеш осим новог роја имати и задовољство у раду уз минималан утрошак времена и узнемиравања пчела. Поздрав.
                             

Gorane,

Zapravo se radi o prelaznom nastavku sa 12 RV ramova. Nisu sa izgrađenim saćem. U sredini su dva rama sa ZL koji su bili uvezani pa su podignuti gore. Sada su i dva susjedna rama već izgrađena (znači ukupno 4) a ostatak su SO.
Sa ovim društvom moram nešto da uradim naredne sedmice jer ako ostane ovako ode u rojevi sigurno. Ako stavim matičnu neće da valja jer nemogu da podižem ZL. Imam u drugim košnicama poneki uvezani RV pa ću da vidim šta mogu da napravim od ukupnog broja RV ramova.

Možda uradim po tvom savjetu a možda bih mogao da prepakujem iz ovog prelaznog i ostalih uvezanih ramova iz drugih košnica jedan izgrađen nastavak za RV roj i da ga zajedno sa maticom i dijelom pčele iz ovog LR plodišta postavim na njeno mjesto a sa LR ramovima da formiram novi roj ili dapojačam druga društva gdje je to potrebno. Dok ne otvorim neznam sa čim raspolažem.

Hvala ti na sugestijama.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #71 poslato: April 19, 2017, 15:05:14 »





                Могу Бојане и те комбинације. У праву си док не прегледаш кошнице и не видиш са чиме тачно располажеш свака прича је излишна. Поздрав.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #72 poslato: April 19, 2017, 17:02:12 »
Хвала Горане.
Изгледа да смо сви у цајтноту. Када сам слободан викендом биће лоше време, а мислио сам да још једном прегледам пчелиње заједнице и по потреби их изједначим. Значи следеће недеље се мора све одрадити у једном цугу и постављање матичне решетке ( или да решетку поставим пред први мај). Мало ме то иритира, што нећу моћи да све одрадим лагано, јер слично је било и прошле године, па се онда направе и неки погрешни потези. Али, изгледа да је и код пчеларства као и у осталим областима пољопривреде, да временски услови диктирају динамику и тајминг послова.
Поздрав.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #73 poslato: April 19, 2017, 17:45:51 »
Šta ste se usprckali?
Ni mi, koji imamo svo vreme ovoga sveta ne možemo ništa da radimo po ovoj 'ladnoći...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #74 poslato: April 19, 2017, 19:18:02 »



                 Еди напио сам сам врло јасно у одговору бр.60. Понављам још једном .
                 На подњачу матица са отвореним леглом и два рама са сатним основама на друго и девето место. Изнад матична решетка. Затворено легло у други и трећи наставак у средину. Са стране изграђени рамови.
                 Ако немаш изграђених рамова кажи онда мораш мало другачије.
Hvala na odgovoru, imam izgrađenih ramova, uradiću kako kažeš, ja za sada i dalje pčelarim LR košnicama, nadam se da je isti raspored SO, to mi je bilo namera da pitam, ali sam predviveo taj deo oko tipa košnica. Izvinjavam se!
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.