Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344820 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Radisa Zdravkovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 216
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Naupare Podnožje planine Jastrebac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #690 poslato: Decembar 25, 2017, 21:03:27 »
Lepo je čuti ovako lep izveštaj sa pčelinjaka.Gorane drago mi je
da je sve u redi i nadam se da će tako i ostati do proleća.
      Svako dobro i pozdrav iz Naupare kod Kruševca

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #691 poslato: Decembar 28, 2017, 10:55:43 »



                 Свим члановима форума Родна Воја а посебно онима који свраћају на ову тему желим да у здрављу и весељу проведу наступајуће новогодишње и божићне празнике и срећну и медну 2018.годину.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #692 poslato: Decembar 28, 2017, 11:21:07 »
Hvala majkane, rado svracam ovde i cekam izvestaje....

Van mreže Milan Đorđević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Jasenica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #693 poslato: Decembar 28, 2017, 11:46:20 »
Takođe, Gorane Vama i drugim kolegama srećna Nova i predstojeći Božićni praznici! Živeli! :)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #694 poslato: Januar 08, 2018, 09:32:15 »





                 Божић и лепо време сам искористио за обилазак пчелињака . Стање добро све живе и здраве . Између празника њиве које сам дао на обраду пооране , лескар потањиран све чисто и уредно , лепота погледати. Време топло , сунчано без ветра. Пчеле масовно излазе , опште са природом. Леска спремна за отварање ту и тамо има маслачка . Воћке напупеле .
                 Кошнице које су на стационару , на отвореном сам прегледао. Од оних на контејнеру тек по неку . Већину сам отворио и извршио одокативан преглед преко сатоноша али је било и оних које сам прегледао баш детаљно. Пажњу сам усмерио на  - бројност пчела , количину хране , појаву легла и позицију клубета.
                 Што се бројности тиче стање је сасвим задовољавајуће. Све имају сасвим довољно пчела понеке и више него што је потребно. Посебну пажњу сам обратио на оне које су при ранијем прегледу изгледале слабије и биле на три - четири улице. Одличне су и немам примедби . Хране сасвим довољно . На пар комада је клубе било отишло у страну ( код једне прве на контејнеру скроз улево вероватно због осунчаности те стране контејнера и топлоте која се ту ствара ) те сам са те стране до зида преместио пар рамова пуна хране и тако их вратио у средину.
                 Легла има , кренуло је али не код свих што ме је посебно обрадовало ( не волим прерано легло мада му је сада време да крене ) посебно при оваквим временским условима. Код свих кошница са АВ подњачом сам извадио увлаке из подњача и очистио их. Види се одмах да су се расклубиле . Увлаке од дрвета и лесонита су суве као барут али оне направљене од ламината имају влаге на себи. Очигледно да се код њих врши кондезација што није добро али није , бар у овом тренутку ни превише забрињављјуће. Има кристала од оксалне киселине и врло - врло мало мртвих пчела . Тек ту и тамо по нека .Општа оцена целог пчелињака оцењујући од 1 - 5 би била добра четворка . Врло добро - служимо природи . Стање у односу на прошлу годину знатно различито у позитивном смислу.
                 Уз пут сам из једне од саксија извадио и у башти пресадио цвеће испред саме колибе јер се ваља Божић је. Сл

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #695 poslato: Januar 29, 2018, 15:12:47 »



              За викенд обиђен пчелињак . Набављен шећер по 56 , 00 динара и код Зокија Ранчића направљене погаче. У погаче стављен мед и јабуково сирће. У недељу погаче подељене скоро свим друштвима.
               Време облачно , магловито , хладно једва који степен изнад нуле. Пчеле у јаком клубету нису излазиле али при додавању погача доста љуте.
               На сликама Зоки Ранчић у својој пчеларској радионици.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #696 poslato: Januar 29, 2018, 17:35:35 »



              За викенд обиђен пчелињак . Набављен шећер по 56 , 00 динара
Gorane, jel možemo saznati u kojoj trgovini po ovoj ceni? Hvala unapred, pozZ

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #697 poslato: Januar 29, 2018, 19:02:47 »
Šećer je sada svugdje pojeftinio izgleda. Kod mene ga ima po marketima po 0.99KM što je oko 60 dinara i to pakovano po kilo pa vjerujem da se na džakove može dobiti i jeftinije. Možda valja napraviti neku rezervu jer je kod mene do nedavno bio oko 1.45KM tj. oko 88 dinara.

Pozdrav svima...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #698 poslato: Januar 29, 2018, 19:21:22 »
Паметно збориш момче. :)

С обзиром на околности, може се десити врло рано цветање (што рано цвета, рано и заврши). Ово је реална могућност. Такође постоји могућност да и време прилично упропасти унос или га битно умањи и може бити великих проблема.

Годинама је тако и у ово доба је шећер јефтинији.

Неће народ да кува џем у јануару па шећеру падне цена. :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #699 poslato: Januar 30, 2018, 08:58:28 »



      Шећер су купили већи пчелари у Великој Плани који купују по пар тона. Наручили су код неке фирме која им је шећер довезла кући по тој цени. Ја сам се са 100.килограма убацио преко Зокија Ранчића. Видећу у току дана са њим о којој се фирми ради и објавити.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #700 poslato: Januar 30, 2018, 11:45:11 »





               Фирма се зове " Бобан -комерц ". Ранчић не зна тачно одакле су да ли из Крушевца или Краљева. Ако им се наручи одређена количина шећера за пун камион долазе и довозе на кућну адресу. У Плани се окупило више пчелара сви наручили и тако достигли потребну количину . У зависности од количине је и цена.

Van mreže Radisa Zdravkovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 216
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Naupare Podnožje planine Jastrebac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #701 poslato: Januar 30, 2018, 18:34:54 »
Boban-komerc je iz Vrnjačke Banje ,redovno kupujem šećer kod njih,veoma korektni
Evo i telefona 036 632-1oo

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #702 poslato: Februar 06, 2018, 10:08:24 »



                    Вишенаменски сандук за рад на пчелињаку за РВ кошницу.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #703 poslato: Februar 06, 2018, 22:03:41 »
Majstorcina!!!
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #704 poslato: Februar 08, 2018, 08:20:55 »
Majstorcina!!!


                  Богами јесте мајсторчина . Ово је усликано на сајму пре неки дан. Лепо и квалитетно направљено. Имали су само једну за РВ а већ је била капарисана па нисам купио. Цена по мени сасвим пристојна - 2.000 динара . Све једно узео сам телефон од мајстора па ће ми послати поштом.
                  Иначе интересантно је замишљена. Са једне предње стране је направљено место за постављање димилице што се и види на сликама. Са друге стране је место за труд , фајталицу или шта већ пчелар понесе на пчелињак. Са бочних страна се направљене увлаке за пчеларски нож , четку или други ситнији алат . Све што треба да се понесе на пчелињак је на једном месту на дохват руке . У сандук стаје 5.РВ рамова . Мени је одмах синула идеја за коришћење при разројавању , скидањем роја са гране , одузимањем рамова или тарановом даском. Може да послужи за ношење роја на даљину. Са предње стране има и округло лето тако да пчеле привремено могу да остану у њему док се не среди за њих кошница за стално станиште.
                  Као што рекох у претходној поруци - вишенаменска и преко потребна стварчица.