Autor Tema: Утицај сигнала мобилне телефоније на пчеле и пчелиња друштва  (Pročitano 5715 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Надам се да нисам превидио постојање сличне теме. Вјерујем да значајан број пчелара има нека искуства по овом питању.

Много шта се може прочитати о утицају сигнала мобилне телефоније, односно електромагнетног зрачења,  на пчеле и пчелиња друштва. Рађена су различита истраживања, што наручена што не наручена и резултати истих су врло често потпуно различити. Крећу се од никаквог до изразито негативног утицаја на пчеле, као и од потпуне мирноће до изузетне агресивности током употребе мобилног телефона на пчелињаку.

Данас, пошто сам прегледао кошнице сјео сам  десетак метара далеко од најближе (морам нагласити да су пчеле биле мирне, радио сам без димилице). Услиједио је телефонски позив и послије минуте разговора једна пчела ме напала ударивши два пута директно у телефон. Није то било оно испитивачко, радознало – љутито зујање, него јасан, директан напад усмјерен према телефону. Лагано сам се повукао двадесетак метара даље и наставио разговор. Прошло је пар минута, да би затим услиједио нови напад и зарадио сам  убод испод ока. И први и други напад прошли су без углавном уобичајног, карактеристичног, пријетећег кружења, пчела је очигледно имала јасан циљ и првенствено мотив напада. Размишљао сам и покушао наћи неке друге узроке осим мобилног телефона који су у том тренутку могли испровоцирати напад. Једноставно их не налазим.
 

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Kolega, ja sam nedavno u temi o ponašanju pčela pisao da sam ove godine primetio da su pčele jako agresivne na mob i da kidišu na njega ako hoću da zovem ili da se javim na njega. Na SPOS-ovom forumu pitao sam u vezi ove teme, kako utiče vaga koja šalje podatke o stanju unosa a koja radi preko gps-a. Dobio sam odgovor da to ne smeta pčelama. Pazi molim te, gps ne smeta a na mob kidišu kao kamikaze. Tu po meni nešto ne štima a možda im se ne sviđa marka mob-a. Šta th kažeš kolega?

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Kolega, ja sam nedavno u temi o ponašanju pčela pisao da sam ove godine primetio da su pčele jako agresivne na mob i da kidišu na njega  - Ovo je tacno bar iz mog iskustva. Evo sta sam ja snimio u Septembru, cucete pred kraj snimka kako pcela udara u telefon kao kamikaza : http://www.youtube.com/watch?v=_QxHgh82lfw

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Pisao sam još i o vetrenjačama, koje država planira da postavi u mom kraju, radi proizvodnje struje i ne znam koliko će to loše da utiče na pčele. Pozdrav

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Vetrogeneratori ne bi trebali biti problem za pčele...Lopatice i sam generator su im relativno visoko a brzina okretanje nije velika...Kod njih je veći problem zagađenje bukom (o tome (Uticaj buke na pčele) niko još nije eksperimentisao) kao i dalekovodi do njih (veći naponski nivo opasniji za pčele zbog orijentacije..).




Usput,na linku  http://www.pcelinjak.com/content/view/378  naučni rad na ovu temu...

a što se tiče gsm vage ona kratko emituje EM talase GSM telefonije otprilike deo sekunde(povremena komunikacija se baznom stanicom da je aktivna i slanje poruke sa podacima u zadano vreme) što je mnogo manje od minuta razgovora kojeg mi obavljamo na pčelinjaku, pa verovatno zbog toga kažu da ne smeta pčelama, jer je veći deo vremena u stend baj režimu a jako kratko u režimu razgovora ili slanja podataka...Neki indijci su dokazali da mobilni telefon u režimu razgovora postavljen u košnicu može posle nekog dužeg vremena da izazove napuštanje iste...(mrzi me sad da tražim link, ali sigurno sam to negde pročitao, ako treba postaviću...)


Pozdrav svima!

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Borise ja sam čitao da vetrogeneratori prave zvuk koji smeta i drugim insektima a ne samo pčelama i tamo gde su oni postavljeni kažu da ni poljoprivreda ne cveta i skoro u svim zemljama u tim delovima ima samo pašnjaka. I još i ovo da znaš, trebali ih postaviti kod Vršačkih ritova ali su promenili lokaciju jer tamo bi njihovo magnetno polje, koje stvaraju oko sebe, smetalo divljim guskama, koje tu lokaciju koriste za odmor prilikom seobe. Pazi, to su stručnjaci rekli. Pozdrav. Nego jesi ti naselio nove RV?

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Svaki generator, pa tako i vetrogenerator stvara oko sebe jako magnetno polje (vetrogeneratori su inače opremljeni jakim prirodnim permanentnim magnetima pa sigurno imaju stalno magnetno polje oko sebe, dok ostali generatori uglavnom imaju elektromagnete, pa tako magnetno polje samo dok su u pogonu) koje može imati uticaj na živi svet (pogotovo na orijentacione sposobnosti ptica selica a i pčela koje se orijentišu prema Zemljinom magnetnom polju), međutim pošto se vetrogeneratori postavljaju na visinu 75 -100 metara, a jačina magnetnog polja opada sa udaljenosti ostajem pri tvrdnji da je za pčele veći problem buka koju stvaraju lopatice rotora ( seti se samo uznemirenja pčela zbog buke prilikom košenja trave trimerom u blizini košnice, pogotovo ako se koristi najlonska nit a ne nož)...Inače se lokacija za njih pažljivo bira tako da budu negde gde je prosečna brzina vetra uglavnom preko 1,5 m/s pa mislim da je više čest vetar uzrok necvetanja poljoprivrede na tim mestima, a ne same vetroturbine (pašnjaci su bili tamo i pre postavljanja turbina)...


Inače EV nukleusi su trenutno u procesu naseljavanja, a ja u traženju lokacije za suncokret...
Pozdrav!

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
 Borise , kod mene je problem košava pa ipak se uspešno pčelari, tako da ja mislim da to neće biti  problem a ako nam postave vetrenjače, videćemo. Sada su u fazi merenja količine vetra za godinu dana. Mi se nadamo da im neće biti dovoljna.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Ako ih i postave gledaj da ti pčelinjak bude uz vetar od njih jer se buka širi uglavnom niz vetar od njih....Pozdrav...


Inače, ameri imaju sličan problem, ali ne mogu sa sigurnošću da tvrde kako je smanjenje broja pčela uzrokovano povećanjem broja vetrogeneratora iako se raspored vetrofarmi i smanjenja broja pčelinjaka poklapa, ali je u tim oblastima bilo i jakih oluja (Ivan, Katlin i slične) koje su delom zaslužne za štetu na pčelinjacima...


Kod nas je ipak veći problem noćni posetioci u skorije vreme nego vetrofarme, ali mi je tvoja zabrinutost u potpunosti na mestu. Pošto su velike pare u pitanju, pčelare neće niko ništa pitati ( jedino kad bude javna rasprava o uticaju navedenog projekta na životnu sredinu pa da ih malo usporiš dok ne iznesu potrebne dokaze o uticaju na pčele, ali to bi bilo otprilike sve što možemo mi mali protiv velikih...)

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Što se tiče projekta, sve je odrađeno i naš predsednik je prisustvovao tom sastanku i izneo je štetan uticaj na pčele. Navodno mu obećali da ćemo dobijati neku nadoknadu. Živi bili pa videćemo. Sve su to obećanja.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m