Autor Tema: Rojevni nagon  (Pročitano 15569 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže goran blažok

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sisak
Rojevni nagon
« poslato: Oktobar 30, 2013, 11:30:40 »

Dali se uopće može zaustaviti rojevni način ,kako prepoznati zajednicu koja ulazi u fazu rojenja i kako djelovati na vrijeme ?lp
Goc

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 30, 2013, 14:46:43 »
kao početnik mogu samo reći da mlada matica i dovoljno prostora za zalijeganje smanjuje rojevni nagon.sada,vjerovatno jos ima dosta toga..to ce ti morati reci netko iskusniji!

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 30, 2013, 20:40:33 »
Moram da pitam bas suprotnu stvar: kako drustvo najlakse naterati da se roji sto ranije u prolece: vise me interesuju maticnjaci nego rojevi. I da to bude sto ranije npr na vocnoj pasi pre  bagrema?

Pozdrav Miodrag

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 30, 2013, 21:08:25 »
unos polena i vrsta polena takođe imaju uticaja....rojenja neće biti kad nema obilnog unosa polena, a ne bi ga trebalo biti ni u periodu jakog medenja (npr kad je suncokretova paša) jer pčele "izblokiraju" maticu medom (medarice više donesu meda nego što kućne pčele izgrade ćelija za leglo)


jedan od znakova je pojava matičnjaka uz prisustvo matice ( kojoj ništa ne fali...)


Bilo je nekih video snimaka gde se osluškujući košnicu može zaključiti da je u fazi rojenja,a  zasigurno znam da postoji aplikacija za iphone koja na osnovu audio snimka postavljenog mikrofona u košnici upozorava pčelara da je društvo krenulo u rojevi nagon... http://www.youtube.com/watch?v=JGra71Bftwo i ovohttp://youtu.be/4ZkjMBenLy8ovo http://youtu.be/sE02T8B2LfA ti možda može pomoći.. ali kad dođe do ovoga već si zakasnio u sprečavanju i sa pomaže samo brza reakcija pčelara odnosno razrojavanje( npr Taranovom daskom)


Ista sam pitanja i ja postavio pre par meseci i uglavnom rojevi nagon  se "sprečava" upošljavanjem "mladih" kućnih pčela dodavanjem novih SO ili ramom građevnjakom, uklanjanjem matičnjaka ili izdvajanjem ramova sa matičnjacima u oplodnjake, razrojavanjem....sve zavisi od namera pčelara...

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 30, 2013, 21:17:26 »
@ Miodrag


matičnjaci te interesuju više nego rojevi?  Nije mi baš jasno tvoje pitanje. Koja je svrha proizvodnje matičnjaka? Šta tebi u stvari treba?

Van mreže dragi milic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 30, 2013, 23:04:21 »
Ja sam dobijao rano maticnjake po Vojinom uputstvu.25 aprila sam pravio nukleus u koji sam stavljao cetri rama legla gde mora bar jedan ram da ima otvoreno leglo a 5 maja sam rasporedjivao zrele matinjake u troramne oplodnjake i tako pravio nova drustva.Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 31, 2013, 01:16:15 »
Moram da pitam bas suprotnu stvar: kako drustvo najlakse naterati da se roji sto ranije u prolece: vise me interesuju maticnjaci nego rojevi. I da to bude sto ranije npr na vocnoj pasi pre  bagrema?

Pozdrav Miodrag

Заједницу која се на пчелињаку најбрже развија требало би више пута стимулативно прихрањивати да би се убрзао процес развоја. По потреби може се из две до три опет јаче заједнице у два наврата одузети по рам-два затвореног легла и додати у заједницу коју желимо разројити.
 Неколико дана након што заједница прошири легло (са доданим рамовима) преко 45.000 радиличких и трутовских ћелија започеће изградњу матичњака, испрополисати их и натерати матицу да их залеже.

Добро је да се на дриугом или деветом раму нађе рам са трутовским саћем кога ће матица у воћној паши веома брзо залећи а ускоро након првих затворених трутовских ларви појавиће се залежени матичњаци.

Обзиром да је Родна Воја због укрштеног саћа доста топлија кошница у којој пчеле лако одржавају темпераутуру и без оптерећења отхрањују легло можемо приметити изузетно брз пролећни развој заједница.  Тo нам отвара могућност да по потреби заједнице усмеримо у ројеви нагон.

Колега Миодраже ако имате додатних нејасноћа слободно питајте...

Желим Вам успешно зимовање..

Поздрав са севера Србије....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 31, 2013, 08:38:57 »
Ako udje u rojevno stanje cilj mi je da iskoristim te maticnjake za nove nukleuse ... Kad se pojave maticnjaci, a uz moje stalno prisustvo na pcelinjaku zbog prihrane, sa koliko ramova i maticnjaka da oformljavam nukleuse? Posto nemam dovoljno izgradjenog saca a zbog mogucnosti da prihranjujem svakodnevno da li su dovoljna tri rama pcela i legla po jednom nukleusu?

Med me ne zanima ove godine nesto posebno...

Pozdrav Miodrag

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 31, 2013, 10:36:33 »
ako je cilj uvećanje pčelinjaka onda pročitaj ovo  http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=88.0.....
precizno objašnjeno kako od jednog društva napraviti do 10 rojeva u toku jedne godine....

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 31, 2013, 14:25:30 »
Citao vise puta ali ja sam na 1000 mnv nemam bagrem, nemam uljanu repicu samo voce i livada... Potpuno je drugacije pcelariti u Vojvodini ili Sumadiji nego na planini na toj visini. Drugi problem je sto sam krenuo u organsko pcelarenje od pocetka nema satnih osnova i nista ne moze tom brzinom.

A da je za prosirenje jeste ili to ili Milerova metoda ... Mislim da je bolji nacin da ih uteram u rojevi nagon pa izdelim ramove po novoosnovanim nukleusima ...

Van mreže Milan Ilić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #10 poslato: Novembar 20, 2013, 09:50:05 »
Evo i mog doprinosa ovoj temi. Ovogodisnje razrojavanje RV kosnice sistemom Taranove daske. Imam i fotografije celog postupka, ako nekog bude interesovalo mogu postaviti.
"Nema dobrih i loših zanimanja, treba samo u zanimanju koje odabereš biti dovoljno dobar."

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #11 poslato: Novembar 20, 2013, 15:47:32 »
Naravno da nas interesuje....
Lepo prikazano video snimkom
 Pozdrav

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #12 poslato: Novembar 20, 2013, 19:55:22 »
Само напред колега Милане.
И мене интересују фотографије и наравно резултати методе.
Поздрав из Новог Сада.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #13 poslato: Maj 18, 2023, 10:23:33 »



Помучио сам се да пронађем ову давно заборављену тему каја је данас више него актуелна.
Наиме , јуче сам отишао да погледам мали пчелињак од 6.кошница у Миријеву. О овом пчелињаку сам у више наврата по нешто написао у мојој теми " Пчелињак Раковац " пре свега зато што је од свих почетничких пчелињака које обилазим овај далеко најбољи. Од 6. друштава ( све прошлогодишњи доста касни ројеви ) 5 је у ројевом нагону. За ову годину друштва имају поприлично уноса , препуна су пчела али кренуо је ројеви нагон који ако се не третира одмах и на одговарајући начин може све ово упропастити.
Стање је било такво да сам у односу на то са чиме смо на пчелињаку располагали одмах направио 4 роја која су синоћ пренета у Гроцку. Пету кошницу сам покушао да санирам на нешто другачији начин те да је разројим ових дана ако издржи јер амбалаже више није било.




Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Rojevni nagon
« Odgovor #14 poslato: Maj 18, 2023, 16:56:16 »
И ја очекујем сутра да ћу затећи једну у ројевом нагону. Првог маја сам јој одузео 3 рама легла и 2 рама хране, а додао 3 основе и 2 изграђена рама. Тада је остала на 10 рамова легла и нисам је отварао више, највише због лошег времена кад год сам био на пчелињаку. Посматрањем пчела на леету пре четири дана сам приметио да понеке пчеле као "грицкају" отвор у жељи да га прошире (код мене су и даље сужена леета 8цм) па претпостављам да су ушле у ројеви нагон, тј да имају око 15 рамова легла. Исто тако се надам и да се није изројила, јер је претходних дана дувао јак ветар, данас већ као да је "најтежи" јесењи дан...

Сутра планирам ограничавање, па смем ли појачавати слабије (ако их буде имало са мање од 12р легла) са леглом и пчелама из заједнице која је у нагону? Или да вишак искористим само за нове нуклеусе?