Autor Tema: Košnica Ivana Brndušića  (Pročitano 47391 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Košnica Ivana Brndušića
« poslato: Decembar 14, 2010, 12:52:39 »
Kolega Mario
Ja sam tokom 2010. godine aktivirao useljavanje nekoliko nastavaka IB kosnica.
Za one koji neznaju o ovoj kosnici mnogo, rekao bi da je to IVAN BRNDUŠIC preuredio Alpsku kosnicu
na mere koje po njemu odgovaraju potrebama pčela i naravno da i pčelar od toga može imati vise koristi.
To je takodje kvadratna ali devetoramna kosnica UNUTRASNJIH DIMENZIJA 340 * 340 mm a visina nastavaka 230 mm. Hofmanov ram je visok 220 mm.
U prilogu teksta prikazacu sliku IB kosnice koju je Ivan Brndušić objavio.
Moji nastavci IB kosnice su uradjeni od stirodura debljine 30 mm,  tako da spoljne dimenzije nastavka iznose
400 mm. Spoljne dimenzije nastavaka Rodne Voje su 414 mm, tako da ove dve kosnice sa neznatnim odstupranjima mogu da se slažu jedna na drugu koristeći i ostale elemente ( podnjača, ram sa matičnom rešetkom, poklopna daska - hranilica i krov ). Naravno ovo za slučaj nužde. Najbolje je da one budu odvojene sa svojim nastavcima, medjutim ja sam u ovoj godini isao na soluciju kombinovanja jednih sa drugim nastavcima. I ovo važi samo za debljine stranica nastavaka od 30 mm. Za dasku od 20 mm to ne bi bilo najbolje rešenje. Za takvu situaciju treba za ovaj tip košnica uraditi sve po merama predvidjenim za sam nastavak.
Kako je ova godina za stacionarne pčelinjake bila lošija, a posebno za terene koji nisu imale suncokretovu pašu, moja iskustva u pasi se mogu stvarati tokom naredne godine.
Evi par fotografija.

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #1 poslato: Decembar 14, 2010, 16:30:11 »
Kolega Savo,

Hvala Vam na detaljnim informacijama, crtežima i slikama.

Ako nemate ništa protiv, ja bih zamolio Administratora, da otvori novu
temu u forumu košnice, pa da Vaše postove prenese tamo.
Mislim da bi to bilo pravo mesto gde bi mogli
da postavljamo pitanja, a i Vi da nam objasnite tehnologije kako Vi radite
sa IB košnicom i sa Brndinim nukleusom.

Ako mi dozvoljavate jednu opservaciju, kvadratne košnice manjih volumena
sve više nalaze primenu u našim uslovima i na našim prostorima. Moguće je
da su one prema svojoj zapremini i dimenzijama najpribližnije diametru prirodnog
pčelinjeg staništa kod nas. Mislim da bi Vi o tome mogli da nam, sa praktične strane,
mnogo kažete.

Hvala Vam unapred.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #2 poslato: Januar 12, 2011, 23:46:54 »
Pozdravljam prijedlog,
Obavezno bih se uključio (Warre-Alpska-Brnda), a najljepše bi bilo da ovdje pozovemo i autora Brndu. Ako se slažete, pozvaću ga lično, tj. zamoliti. Ako se Vojo slaže, mogao bih (kad bih znao) ovdje postaviti jedan Brndin video (imam njegovo odobrenje za to).
Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #3 poslato: Januar 13, 2011, 00:24:33 »
Kolega Esade, svakako da se slažem sa idejom da se pozove kolega Brndušić, da nam se priključi i da svojim znanjem i iskustvom obogati sadržaj ovog foruma.

Ovde su svi pčelari dobrodošli kao i svi oni koji svojim radom unapređuju svet pčelarstva.

Film možete postaviti i ovde u temi.

Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: Januar 13, 2011, 00:36:12 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #4 poslato: Januar 13, 2011, 02:37:27 »
Kolega Esade, svakako da se slažem sa idejom da se pozove kolega Brndušić, da nam se priključi i da svojim znanjem i iskustvom obogati sadržaj ovog foruma.

Ovde su svi pčelari dobrodošli kao i svi oni koji svojim radom unapređuju svet pčelarstva.

Film možete postaviti i ovde u temi.

Pozdrav svima.....

Uredu, pozvaću ga. Nadam se da će pristati. A što se tiče filma, došao mi je na p.p., a ja ga, bogami, ne znam postaviti. Pomozite.
Pozdrav.

Moderator.1

  • Gost
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #5 poslato: Januar 13, 2011, 08:41:23 »
Kolega Esade,

Ako je film postavljen na YouTube onda je manipulacija jednaka kao
i sa svakim drugim video klipom koji se postavlja na ovom forumu.

U slučaju da je film kao fajl, na Vašem kompjuteru, nećete ga moći
postaviti na Forumu zato što je prisutno ograničenje po veličini datoteka
koji se postavljaju na sistemu i ono je 200 KB.

Medjutim, to nije prepreka za postavljanje fajlova većih od 200KB.
Molim Vas da film pošaljete na moj mail i biće postavljen u ovoj temi.

S poštovanjem
Košnice Voja tim

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #6 poslato: Januar 13, 2011, 19:13:42 »

« Poslednja izmena: Januar 13, 2011, 21:06:23 od strane admin »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #7 poslato: Januar 13, 2011, 23:23:14 »
Zahvala!
Zahvaljujem administratoru na uloženom trudu prilikom postavljanja videa gospodina Brndušića. Iako je to podveo pod moje ime, nisam ja nimalo tome doprinio, osim što sam film poslao meilom administratoru i Savi Mitiću, jer više i ne znam. Dakle, sve zasluge pripadaju administratoru. Da se zna. A kad se nešto lijepo desi Brndi, to je baš kao da je i meni, mislim da ne treba ništa više pojašnjavati.
Hvala, pozdav, sretno i svako dobro.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #8 poslato: Februar 21, 2011, 00:39:14 »
Kolega Savo,
Malo sam šetkao po Forumu pa vidjeh ovu meni tako dragu temu. Zato moram reći da je Emil Warre imao i osmoramnu, ali i devetoramnu košnicu kvadratnog oblika, razlika je što osmoramna ima samo satonoše, a devetoramna okvirove i šira i duža je (po oko 5 mm uža i kraća od Brndine, ako se dobro sjećam). Eh, pošto sam prošle godine naseljavao i Warre i Alpske (osmoramne), bilo mi je mrsko posebno praviti devetoramnu pa sam išao na uštrb širine bočnih letvica te ubacio i deveti okvir i sve je bilo uredu (negdje sam postavio slike, mislim na Farkaševom Forumu). Uostalom, zadivljen sam Warreovim i životom i radom. Zato i jesam najviše čitao o njemu i njegovom radu i uporedo i o Vojinom.
Pozdrav i svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #9 poslato: Septembar 24, 2011, 01:19:43 »
Brndaaaaaaa...!
Javi se, čovječe! Hajde, ti si bar majstor za slike. Daj nam otvori tvoju košnicu i pošalji koju lijepu sliku. Nemoj da te više molim. Ima li šta novo? Zadovoljan? Kako sin? Ostalo?
Dok se ti ne javiš, ja ću ti uzurpirati temu. Postaviću koju sliku Warreove devetoramne, ali dimenzija Alpske (uži rasponi na počecima bočnih letvica), danas slikao. Hajde, naljuti se pa zagalami. Obrati pažnju na zadnju sliku. Neće ventilaciju! Svu mrežu zalijepiše. Inače, od prije 20- akdana, strahovito su počele lijepiti propolisom, mada su bile nesnosne žege. Slute li gadnu zimu?!
Pozdrav, živ bio, svako dobro!

« Poslednja izmena: Septembar 24, 2011, 01:42:08 od strane Esad Jusić »

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #10 poslato: Septembar 26, 2011, 15:09:57 »
Esade, dali su ti (polu)ramovi - satonoše na 32mm ?

Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #11 poslato: Septembar 26, 2011, 19:50:44 »
Esade, dali su ti (polu)ramovi - satonoše na 32mm ?

Pozdrav.


Da, Marko,
Morao sam smanjiti razmake da bih ugurao devet ramova u osmoramnu košnicu, bilo mi mrsko praviti novu (340x340). Ne vidim naročitog problema, ustvari, i nema ga, osim, kao što vidiš i na slici, što pčele "mostićima" malo povezuju saće poprijeko. No, bilo bi bolje da je raspon 36 mm, ali da nisam ovo probao, ne bih ti mogao reći za "mostiće". Druge probleme nisam primijetio.
Usput, izvini što sam zaboravio da si ti onaj sa voskom u šprici pa sam u jednom postu rekao za tebe da si "neko", ali je to Željko ispravio.
Jah, umalo zaboravih, nisu ni ramovi niti poluramovi u pitanju, nego samo satonoše sa dijelom bočnih letvica radi pravca i čvrstoće saća.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #12 poslato: Septembar 27, 2011, 09:46:32 »
Esade, onaj 'neko' nisam ni primetio a nije ni važno :D .
Što se tiče razmaka 32mm je sam ove godine počeo i sa Warre košnicama pa sam imao jedno interesantno iskustvo.
Umesto standarnih 8 satonoša ubacio sam u sve tri W košnice devet i u jednoj su mi i jednom nastavku (gornjem, druge nisam gledao) izgradile samo ... evo, sam prebroji :D .

Pozdrav.



Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #13 poslato: Septembar 27, 2011, 09:52:56 »
Kolega Marko
Ja sam izbrojao OSAM ramova.
Evo i vi proverite.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #14 poslato: Septembar 27, 2011, 10:50:25 »
Ako bi doveo komšiju Mitu koji još od svitanja kreće sa nazdravljanjem on bi možda izbrojao i deset.  :D
Stvarno malo čudno kolega Marko. Ubaciš im 9 satonoša a one izgrade 8 satova. Bilo bi interesantno videti kako su počele da grade saće.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.