Autor Tema: Oksalna kiselina  (Pročitano 100585 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Šugić

• Prijatelj foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #360 poslato: Decembar 25, 2017, 11:05:54 »
Jeste, ali kažu da je sublimacija mnogo opasnija..
A što se tiče rastopljenih kristala u šećernom sirupu, ja sam nehotice malo prosuo po ruci i ništa nisam osetio..... Niti se zacrvenelo. A što se tiče isparenja slušao sam da izgori pluća pri samo jednom udahu..... Nebi bilo loše da se uključi u temu neki iskusniji kolega koji ima saznanja o opasnosti prilikom rada oksalnim na ovaj način....
Jer ako ovom našom prepiskom spasimo makar jednog lakovernog početnika učinili smo veliko delo...

Van mreže Vladimir Todic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
« Odgovor #361 poslato: Decembar 25, 2017, 11:33:24 »
Колико сам ја схватио, нека ме неко исправи ако грешим, сублимација је кад кристале загрејемо на нешто испод 200 степени па они испаравају... Ја сам мислио на разређену ОК у алкохолу па димним топом...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže zoran drpljanin

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
« Odgovor #362 poslato: Decembar 25, 2017, 11:57:58 »
Dok se ne edukujemo i shvatimo opasnosti koje upotreba OK nosi, sem standarda nakapavanjem, ne treba nista pocinjati ni eksperimentisati na svoju ruku.... Sto se tice sublimacije, pa tamo je sto se tice opreme, najskuplja zastitna maska, a to govori o opasnosti koju sa sobom nosi... Mozda je izuzetno efikasan taj nacin primene, najjeftiniji gledano dugorocno.. Ali imamo primer smirti kolega iz Madjarske, znaci nije bezazleno..Za ovo sa dimnim topom i Ok, nikada nisam cuo..

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
« Odgovor #363 poslato: Decembar 25, 2017, 21:10:25 »
Pregledao sam danas podnjače i prosto sam zatečen koliko je gamadi otpalo. Danas je bio šesti dan od kako sam društva tretirao oksalnom. Nema košnice gdje nije bilo 50 komada otpale gamadi. Na jednoj izbrojano 190 komada. A radio sam amitraz u septembru, u julu herba strip... I ono što me začudilo je činjenica da je varoa nekako sitnija nego što je obično, kao da se prepolovila ili je meni otišla dioptrija na naočarima?