Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344690 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #810 poslato: Februar 05, 2019, 15:43:55 »
                    ...Проверу количине хране у кошници можеш извршити и без отварања кошнице. Једноставно са задње стране мало одигни кошницу и под руком ћеш осетити по тежини кошнице да ли је са храном сумњиво или не. После тога отвараш само ону кошницу која је сумњива а не све.
 

Са овим начином провере стања хране не могу никако да се сложим. Како може по тежини да се одреди где је храна у односу на клубе?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #811 poslato: Februar 12, 2019, 08:36:16 »



             У прави си Драгане. Количина хране да али позиција клубета и доступност хране не. Преко зиме када хоћу да видим где се клубе тачно налази а да не отварам кошницу прегледам увлаку на АВ подњачи. Са ње се лако прочита број улица пчела и потрошња. Ако је клубе којим случајем отишло скроз у страну отворим кошницу и вратим га у средину. За разлику од многих немам страха од хладног времена. Шта више највише ми и одговара када је око нуле .
             У претходној поруци сам био непрецизан због журбе али није за замерити.
             

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #812 poslato: Februar 12, 2019, 19:23:18 »
Потрошња хране ме не занима :) - значајна ми је количина меда доступна пчелама. Ни једно ни друго се не може поуздано утврдити само провером увлаке.

Провером увлаке се може закључити снага друштва и „релативни“* положај клубета :). Повећаном количином „труња“ тамније боје се да закључити да је било легла и тиме потрошња јесте увећана, што не значи да је храна за преостали део зимовања потрошена и да није у захвату клубета (свакако да ово зависи од од почетне количине залиха).

Ако се не ставља погача "као украс" или прека потреба, једино погледом на друштво при нижој темератури се може утврдити колико је хране око клубета. С обзиром да је то мали посао и није трагичан по друштво, не видим разлог да се тако не повери стање хране у односу на клубе.

При томе би се у повољнијим околностима (ако неме ветра) могло врло лако закључити и присутво легла (по топлоти изнад клубета) или по уочљивијој покретљивости пчела.



*Ово је под наводницима јер се односи на повољност положаја клубета: клубе може бити „идеално позиционорано", али у доњем наставку који је већ без хране.     
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #813 poslato: Februar 12, 2019, 19:55:48 »



            Хвала на сугестијама  "маестро". Задовољство је испратити твоје поруке и послушати твоје савете.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #814 poslato: Februar 18, 2019, 08:43:19 »



                 Последњих неколико дана , посебно јучерашњи , условили су масовни излазак пчела. Брујао је не само пчелињак већ и цело двориште. Ваљало је прошетати па и поседети на пчелињаку.
                 Ваљало је , наравно , по нешто и одрадити. Сходно расположивом времену одлучио сам се за чишћење подњача. Из резерве сам узео две чисте и онда лагано уз асистенцију пријатеља заменио подњаче на целом пчелињаку. Општим стањем сам и више него задовољан.
                 У природи све лагано креће. Ипак , има разлике на пчелињаку у Радовању на 230 метара надморске висине и на оном у Плани који је око 150 метара ниже. И поред масовног изласка пчела у Радовању ни на једној нисам приметио да носе полен. У самом дворишту ми је велика леска и лескар од 30 ари одмах ту поред али пчела на њима није било. Погледао сам мало боље и утврдио да леска ту још није отворила. Ранијих година и при оштријој зими то је било знатно раније али ове је тако како је. Обишао сам и пар стабала дрена и они још увек мирују. Не памтим да је на овом терену оволико каснило.
                 За разлику од Радовања у Плани на 5-6 километара  ваздушне линије 80 % пчела је било натоварено поленом. Носиле су га баш масовно. Микролокација и микроклима значи ипак чине своје и неопходно их је познавати за своју локацију пчелињака.
                 

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #815 poslato: Februar 18, 2019, 10:14:21 »
Dali si možda zavirivao malo detaljnije? Ima li(koliko) legla?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #816 poslato: Februar 18, 2019, 10:58:44 »



             Нисам завиривао у кошнице . Детаљно сам очистио и заменио све подњаче. Код неких су подњаче биле изузетно чисте ( углавном пуне подњаче ) а било је и оних са мртвим пчелама ( више код АВ подњача).
             Такође бацио сам око преко пластичне фолије на сатоноше. Понегде и мало подигао фолију и додао по пола погаче тамо где су појеле ону од пре пар недеља. Сатоноше такође чисте. Пчеле мирне. Има их више него ранијих година. Јесенас сам их добро зазимео као никада до сада и то сада даје резултате. Масовно су излетале те је у појединим тренутцима све личило на игру младих пчела.
             Као што рекох у претходној поруци оне у Плани су масовно доносиле полен. Довољно ми је то да видим. Недостатак времена чини своје. Једва сам стигао и ово да завршим.
             Следећи пут пчелињак обилазим за две недеље. Тада ћу извршити први пролећни преглед и пописати рамове са леглом.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #817 poslato: Mart 12, 2019, 08:23:26 »



                  У недељу 10.марта сам мало привредио на пчелињаку. Леп дан је искоришћен и посађено 20 комада разног растиња. Има од свега по мало од еводије до мушмула. Све је поклон колеге са овог форума Зорана Вучковића. Ово је прилика да му се на поклону јавно захвалим.
                  Иначе и код мене од биљака , као уосталом и на другим местима , је све запупело и спремно да се отвори. За викенд је радио дрен , брест и вероватно још понешто од шуме а само по негде се стидљиво појављује и маслачак. Ипак , све се спремило за пролећни старт и са првим лепим и топлим данима имаћемо екслозију цветница.
                  Сва друштва су у савршеном реду и одлично раде. Постављена нова појилица са засољеном водом. И мини пчелињак у Великој Плани добро напредује. Идућег викенда одлазак на Уб у испомоћ колегама па онда поново Радовање.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #818 poslato: April 09, 2019, 12:53:32 »



          Након , ево , месец дана поновно јављање са пчелињака.
          На пчелињаку сам заједно са Војканом Станојевићем провео претходна три дана. Прегледали смо и средили сва друштва. Стање солидно. Ипак нека друштва су се предвојила и то тако што има изузетно напредних али и пар комада која тапкају у месту. По мојој оцени било је прскања инсектицидима у непосредној близини и неколико друштава је остало без излетница што се одразило и на њихов развој. Сумњам на прскање шљиве ( око 30 ари на пар стотина метара ) , боровнице ( пар хектара на неких 700 - 800 ) метара и на уништавање корова на више места највероватније тоталом. Кажу да он није опасан за пчеле али не верујем у то. Код мене су због брдског предела углавном мале парцеле и до овакве појаве свремена на време долази у окружењу. Дешава се да се одједном по неко друштво буквално преполови са бројем пчела и то у једном до два дана. Ранијих година је такво стање било код неких комшија пчелара на удаљености око километар - два а ове је изгледа то мене закачило. Штете има али није ненадокнадива. Закачило је око 10 % пчелињака. Сва та друштва су сведена на један наставак и остављена као помоћна.
           Остали део пчелињака је сасвим солидан. Пчела у просеку има на једном и по до два РВ наставка. Легла 6 - 7 рамова а има и оних са по 9 рамова. Перге има у кошницама а меда мање јер га очигледно добро троше у развоју. Појилице одлично посећене. Пчеле мирне и радили смо без димилице. Једну смо запалили али је уопште нисмо користили.
           Природа се нагло развија. У суботу ујутру шума је тек ту и тамо стидљиво пустила лишће док је јуче предвече потпуно олистала. Посебно липа. Невероватан преображај у само три дана.
           Цвета буквално све од шљиве , тршење, вишње до крушака и јабука. Коровског биља исто у изобиљу. Суша чини своје слабији је унос нектара те ће пар надолазећих кишних дана добро доћи.
           Багрем се убрзано развија. На младом багрему цвасти су на око 3. цм. Старији је нешто спорији али и он ће тешко дочекати први мај. По свој прилици багрем ће се забелети за Ускрс. Чекања више нема и за следећи викенд вероватно иде уједначавање и матична решетка.
           Већина садница посађених пре месец дана се примила. И њима ће киша добро доћи. Друштва сам у недељу вече први пут прихранио са по 250 - 300 грама сирупа 1 : 1. Оставио сам довољно шећера да ми Саја прихрањује сваке друге вечери али само оне на земљи. У контејнер неће улазити.
           У недељу сам имао посету једног нашег пријатеља са форума. Добио је на поклон два ЕВ роја са по 12. изграђених рамова од којих је сваки рој са по 6 рамова легла. Матице прошлогодишње.
           Све у свему морам бити задовољан тренутним стањем. Следи трка са временом и багремом. Сада треба паметно одрадити и спремити производна друшта. Поздрав свима који свраћају на ову тему.


П . С .


            Пчелињак полако сводим на РВ тако да ћу половином маја имати на продају већи број ројева на Еко Воја рамовима. Уколико има заинтересованих могу се јавити за ближи договор. Биће у понуди и нешто мањи број РВ ројева.

           
           

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #819 poslato: April 09, 2019, 13:51:24 »
Gorane, ovde ću napisati da sam u nedelju proveo jedan od najlepših dana, dan koji ću pamtiti do kraja života. Hvala ti što si me uveo i otkrio jedan novi svet, svet pčelarstva. Hvala ti što si jedan pre svega dobar čovek, dobar i pravi domaćin koji drži do svoje reči. Jer malo ko bi poklonio dva društva pre bagrema.
Evo, dok sedim ispod rascvetale višnje i pijem kafu (treću) ispred košnica a pčele zuje i ispred i iznad mene razmišljam kako je to Božja promisao odlučila da se sve to tako brzo i neverovatno izdešava...
Toliko priča je bilo ispričano u nedelju i toliko sam saveta dobio od tebe i Vojkana...
Otvoriću posebno temu gde ću postaviti fotografije ali moje devojke nisu još odlučile kako će nazvati ovaj mini pčelinjak.
Hvala ti još jednom od sveg srca.
« Poslednja izmena: April 09, 2019, 23:26:52 od strane Global Administrator 1 »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #820 poslato: April 09, 2019, 18:48:31 »
Dok je tebi Vojkana majkane, ne brinem.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #821 poslato: April 09, 2019, 20:59:42 »
Da ste samo videli tu kombinaciju na delu... neverovatan timski rad.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #822 poslato: April 10, 2019, 16:44:12 »
У недељу ми је Горан показао како у пракси изгледа Ековоја рам као грађевњак.
Касније је скинуо саће испод рама а ја сам вадио трутовске ларве и покушавао да нађем вароу. Нисам је пронашао иако сам извадио двадесетак ларви.



Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #823 poslato: April 11, 2019, 08:37:15 »



           Трутовско саће испод доње летвице на овом ЕВ раму који у РВ кошницама користим као грађевњак је остало од прошле године. Овај рам је први залежен ове године и одличан је за проверу присуства варое у кошницама. При прегледу кошница прошлог викенда исекао сам га и Зоран га је детаљно прегледао. Ни на једној ларви није пронашао вароу што указује да се јесењи третмани добро одрађени и да су дали резултата.
           При првом пролећном прегледу сам у свако РВ плодиште поставио по један овакав рам али без доле извученог трутовског саћа на треће место са леве стране РВ наставка. При ограничавању матице пред багрем у првом наставку који је на подњачи ( плодишту ) остављам два оваква рама на друго и девето место. Они служе као клопка за вароу и током године их исецам при прегледима ако имају затвореног трутовског легла. Прегледом ларвица из њега увек се може констатовати присуство или не варое што помаже да се пчелари потпуно без хемије.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #824 poslato: April 11, 2019, 08:55:06 »



           Трутовско саће испод доње летвице на овом ЕВ раму који у РВ кошницама користим као грађевњак је остало од прошле године. Овај рам је први залежен ове године и одличан је за проверу присуства варое у кошницама. При прегледу кошница прошлог викенда исекао сам га и Зоран га је детаљно прегледао. Ни на једној ларви није пронашао вароу што указује да се јесењи третмани добро одрађени и да су дали резултата.
           При првом пролећном прегледу сам у свако РВ плодиште поставио по један овакав рам али без доле извученог трутовског саћа на треће место са леве стране РВ наставка. При ограничавању матице пред багрем у првом наставку који је на подњачи ( плодишту ) остављам два оваква рама на друго и девето место. Они служе као клопка за вароу и током године их исецам при прегледима ако имају затвореног трутовског легла. Прегледом ларвица из њега увек се може констатовати присуство или не варое што помаже да се пчелари потпуно без хемије.
Mogu samo da potvrdim, lično iskustvo...
Dodavanje građevnjaka ranije, nema(mislim) nekog efekta. Osim toga, u tom periodu (do bagrema) važan nam je svaki ram radiličkog legla.