Autor Tema: LR košnica i pčelarenje sa njom  (Pročitano 132859 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milovan Đurović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Svako ima svoju priču.
  • Lokacija pčelinjaka: Užice
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #75 poslato: Mart 08, 2014, 19:09:38 »
Hvala Dragane za ove informacije i lepe savete. Nama početnicima ovaki saveti su zlata vredni.
Svako ima svoju priču.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #76 poslato: Mart 09, 2014, 17:04:29 »
Danas sam pogledao par društava (ona moja pomoćna društva koja zimuju na malim ramčićima). Temperatura nije prešla 9 °C i pčele su celog dana bile praktično u klubetu. Tako da ono što sam napisao u poslednjoj rečenici - kada ne znaš šta da radiš, čekaj, ima smisla.

Treba dodati da sam na brzinu pogledao ramove do legla i nisam video ni jednu ćeliju sa polenom. Sada ima više vlage u košnici, nego što je bilo cele zime.

To znači da hranjenje sirupom, proširenje legla i ostale nerazumne stvari ne dolaze u obzir, pri ovakvim temperaturama i nikakvom unosu polena.


Hvala Dragane za ove informacije i lepe savete. Nama početnicima ovaki saveti su zlata vredni.

Hvala i tebi kolega što smatraš da moji saveti i moje mišljenje imaju smisla.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #77 poslato: Mart 10, 2014, 03:20:47 »
Dragane hvala na odgovorima. Neke kolege u želji da ,,pomognu" svoje ljubimice malo preteruju i već dodaju so i počinju sa prihranom sirupom. Lično smatram da društva koja su imala početkom septembra dovoljno hrane ne treba bez potrebe pomagati ni dirati do početka  cvetanja jabuke.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Milovan Đurović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Svako ima svoju priču.
  • Lokacija pčelinjaka: Užice
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #78 poslato: Mart 10, 2014, 13:06:51 »

Hvala Dragane za ove informacije i lepe savete. Nama početnicima ovaki saveti su zlata vredni.

Hvala i tebi kolega što smatraš da moji saveti i moje mišljenje imaju smisla.

Kolega izreka kaže
#Knjige čitaj a iskusne pitaj#
« Poslednja izmena: Mart 10, 2014, 22:24:08 od strane Moderator 1 »
Svako ima svoju priču.

Van mreže Mirko Maric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #79 poslato: Jun 18, 2014, 21:45:48 »
Kolega Dragan Sosic
Posto ste period do bagrema lepo  objasnili i skicirali,kako izgleda raspored drustava u periodu posle bagrema,pa sve do suncokreta,da li se leglo prevesava,da li je plodiste na dva nastavka,ili jednom?



Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #80 poslato: Jun 19, 2014, 00:03:31 »
Posle bagrema je jednostavno (na mom pčelinjaku). Rešetku  još pre bagrema postavim na prvi nastavak (na LR plodište) i ne diram više ništa do momenta zazimljavanja.

Ovo nije pravilo, ali nemam vremena da se bakćem po pčelinjaku. Međutim, radim svaki dan oko društava koja odgajaju matičnjake. I pregledam poneku košnicu, koja nije u tom postupku, kada smatram da je to potrebno.

Uglavnom, pčele održe dobru snagu. Pokazalo se da je LR nastavak sasvim dovoljan za održavanje snažnih društava. Usput, izbegnem da „upropastim“ neka društva (pisao sam da često pčelar u najboljoj nameri to uradi).

Ako mi trebaju prejaka društva (npr, za suncokretovu pašu), uspostavim dvojna, a potom dvomatična društva i ovaj „problem“ je rešen.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #81 poslato: Jun 19, 2014, 17:49:57 »
Imenjace cuo sam od izvesnog cika Mileta pcelara sto kod vas kupuje matice,da su ti matice stvarno dobre molim te reci mi imas li i koja je cena?

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #82 poslato: Jun 19, 2014, 21:45:53 »
kolega dragane ja sm pre dvadesetak dana kupio matice od nekogradovana iz sela sugubina kod trstenika i koštaju 6 evra. Matice mnogo dobro rade a kazu da su mu mnogo mirne pčele. Ako te interesuje telefon je 0637203624. pozdrav,

Van mreže slavko asanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #83 poslato: Januar 21, 2015, 16:33:01 »
Dobar dan momci, ja sam novi na forumu i novi u pčelarenju, čitajući ove silne tekstove o načinu pčelarenja sa LR košnicama imam utasak da nikad neću naučiti.
Prošle sezone kad sam nabavio nekoliko LR društava ja sam na prvi plodišni nastavak postavio MR pa onda polunastavak sa satnim osnovama jer nijesam imao izgradjenih, dobro sam ih isprskao sirupom.Sasvim sam zadovoljan kako je bilo.Sad samo razmišljam da li da radim na isti način ili da probam jednu od ove dvije varijante:
da postavim polunastavak iznad plodišta sa izgradjenim ćelijama i da proširim leglo a iznad toga MR i polunastavak kao medište,
- ili da postavim polunastavak sa izgradjenim saćem iznad i da kad matica udje i počne da polaže da je zatvorim sa dvije MR i da ostane ograničena sa leglom od 47000 ćelija u toku jake paše. Volio bih da čujem nekoliko mišljenja kako bih neko prihvatio.
Hvala

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #84 poslato: Januar 21, 2015, 19:17:00 »
Pošto na ovom forumu nema gosp. Marjanovića te ga ne mogu direktno pitati zanima me što vi mislite o tehnici koju primjenjuje gosp. Marjanović na LR Kontejneru. Meni dosta toga ima smisla o čemu on govori. Ako netko misli drukčije molim da se izjasni te argumentira zašto se ne slaže sa istim. Sam kontejner ima dosta prednosti ali i mana koje ću morati riješiti na ovaj ili onaj način.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #85 poslato: Januar 21, 2015, 19:21:53 »
Anto, ja pčelarim sa LR u kontejneru, a ovaj snimak sam gledao ranije.
Postavi malo konkretnije pitanje.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #86 poslato: Januar 21, 2015, 19:35:15 »
Dušane evo konkretno:
- polunastavak DA/NE?
- plodište na jednom nastavku?
- ram hranilica iznad medišta
- univerzalna poklopna daska

sviđa mi se ideja da imam čisto medne okvire. U slučaju 2 LR tijela u plodištu , jedno tijelo iz plodišta ide u medište i gubi se "čistoća" meda

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #87 poslato: Januar 21, 2015, 20:25:45 »
Anto, evo ponovo gledam snimak kolege Marijanovića...
Njega sam upoznao na ovom forumu i mogu ti reći da je jedan od autoriteta čije stavove podržavam. Posebno je izražena njegova slkonist za izradu (konstrukciju i upotrebu) pčelarske opreme. Počev od izrade delova košnica(ovde je pokazao poklopnu dasku, bežalicu...), pa do izrade kontejnera i čega sve još. Njegova sklonost za racionalno, ekonomično...
- polunastavak DA/NE?.....Da. Ja radim sa pn170. Razmišljam da uvedem pn121,(što bi bila polovina plodišnog)koji bi služio isključivo(!) kao medna kapa plodišnog. Brže ga pčele izgrade i napune u proleće.
- plodište na jednom nastavku?...Da. Mislim da je dovoljno (kad polunastavak odigra ulogu medne kape).
- ram hranilica iznad medišta....Da. Ja imam običan žičani zbeg visine 7cm. Nekad u njega stavim sirup u flašu "voda-vode"(to je ona četvrtasta 2l), a nekad ram meda(preko plastične folije sa malim otvorom).
- univerzalna poklopna daska...Ne. Ja nemam, a kad ću neznam - odlična je!

Van mreže Radovan Mandic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbas
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #88 poslato: Januar 21, 2015, 21:18:43 »
Veci deo sa ovog predavanja ja primenjujem kod mene na pcelinjaku ukljucujuci i poklopnu dasku i kontejner. Pcelarim po Venerovom sistemu ali bih iskoristio priliku da pitam iskusnije kolege. Mednu kapu (polunastavak) bih ove godine podigao a na maticnu resetku stavio mediste u bagremovoj pasi pa onda vratio polunastavak na mediste? Ima li prednosti? Leglo u tom slucaju ostaje bez medne kape...

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #89 poslato: Januar 21, 2015, 21:23:12 »
- plodište na jednom nastavku?
С. Марјановић прелази на плодиште чија је сатоноша ЛР, дубина ДБ, са системом АЖ (вађење рамова са стране). Медишта су полунаставци 170мм. Имам једну такву кошницу и много ми се, као хобисти, свиђа. Кажу да је практична за контејнере.