Autor Tema: Izrada loših košnica  (Pročitano 38000 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Izrada loših košnica
« poslato: Mart 17, 2015, 23:19:07 »
Danas sam video oglas koji je na forumu SPOS-a postavio kolega Ivan Stajić (član je i ovog foruma) na molbu majstora koji "nema vremena" da sam oglasi svoje majstorije.

 „Majstor“ koji radi košnice je iz Vranića i na slikama su košnice koje „uvaljuje“. Zato, pripazite i to naročito kada vam velikodušno doveze i kaže: "Ako nećeš idem dalje već su naručene". Pre toga malo razvuče sa izradom i stavi vas u priliku da su vam nastavci hitni.


Meni je uvalio 40 takvih nastavak kada su mi stvarno bili hitni (to su ona dva na primerima koji su već obojeni). Ove što su na slikama (neofarbani) sam vratio. Vraćena je količina od 40 nastavaka iako je dogovoreno da bude 50 nastavaka (još jedan u nizu dogovora koji ne poštuje) „Majstor“ se mnogo uvredio i naljutio i kaže da sam nezgodan čovek i da samo sa mnom ima problema. Vidite slike i prosudite.

Uočljiva je fina izrada „nogama“ odnosno vrlo aljkavo. Treba pogledati dimenzije koje su različite i nema ni jednog nastavka koji ima standardne mere. Debljina daske je oko 18 mm, a visine nastavka se kreću od 245 mm do čak 260 mm!!! Spojevi su naročito dobro urađeni da čovek zaplače. Jednostavno je sramota da neko uvaljuje kolegama ovako nešto (kažem kolegama, jer i on ima pčele).

PS

Ivan je postavio oglas i kaže da mu je saradnju preporučio neki Nenad Savić. Šta je imao da preporuči, vidi se na slikama.
« Poslednja izmena: Mart 17, 2015, 23:47:31 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #1 poslato: Mart 17, 2015, 23:22:51 »
Камо слике? Ево и слика  ;D 
Е шта су ти мајсторска посла  ::)  У праву си, са "мајсторима", и не може другачије. Пчелари би коначно требали да се опамете и да "мајсторе", мало доведу у ред. Ако овако ради и продаје кошнице, шта ли онда ради са пчелама?


Читао сам на спосу, да неки мајстор из Обреновца ради добро кошнице и испоручује пчеларским удружењима, људи су презадовољни квалитетом. 

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #2 poslato: Mart 17, 2015, 23:32:42 »
Slike su tu. Trebalo je malo vremena da se postave.

Inače, na slikama to i ne izgleda tako kako je u stvarnosti. Tek tada se vidi koliko je sve to loše. Naročito su loši (neprecizno rezan0) spojevi u gornjem osetljivom delu gde je usečen oslonac za ramove. Tu zjapi rupa od 1 mm i ima nešto malo lepka.

Dobar majstor, zar ne - mada, zidar pravi manju grešku. ;D

Inače lepak za drvo je izgleda neki skup "mineral" kada ga toliko malo stavlja.

Zanimljiv je i komentar mladog kolege koji kaže: koliko para toliko muzike. I on nije zadovoljan. Ali, pre te muzike "majstor" sve lepo obeća i kaže da će to biti prva liga, ali on eto kao radi povoljnije. Tako da pored ostalog prodaje i laž (jes' da je na sniženju, ali je proda ;D ).

PS

Za majstora iz Obrenovca bih izbegao komentar, ali je bolje da ne postavljam slike.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #3 poslato: Mart 18, 2015, 00:38:59 »
Najvaznije kod kosnuca su prvo mere, da bude sve kako je propisano standardom, pa tek onda kvalitet materijala-daske, pa kvalitet izrade istog materijala...
Kada bi i hteli da posteno platimo za kvalitet kosnice rama i sl. tesko bi nasli takvog majstora...znam da kvalitet kosta ali to danas niko ne radi...jer znam gledao sam stolare ljudi poruce prvu klasu drveta sa brenti oni dovuku dasku sarena od cvorova ko dalmatinac...a pre toga doveze ti dve ture odlicne daske a posle svega i svacega...tako rade i kosnice par tura odlicne pa posle par tura sa greskom sve van mera...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #4 poslato: Mart 18, 2015, 17:20:17 »
Naravno da su dimenzije bitne. Na slikama se vidi da majstor tome nije pridavao značaj.

Moj pristup je takav da kada ne poznajem čoveka, smatram da je dobar i pošten čovek. Trebalo bi da je to ljudski i prirodni pristup.

Nisam se ja upecao na cenu. Svakako da nisam moron i da mislim da neko nešto daje za dž. Ovde je postojao dogovor i dogovor je bio razmena za matice, na predlog „majstora“. Tako da sam i ja smanjio cenu.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #5 poslato: Mart 18, 2015, 18:21:09 »
Najvaznije kod kosnuca su prvo mere, da bude sve kako je propisano standardom, pa tek onda kvalitet materijala-daske, pa kvalitet izrade istog materijala...
Kada bi i hteli da posteno platimo za kvalitet kosnice rama i sl. tesko bi nasli takvog majstora...znam da kvalitet kosta ali to danas niko ne radi...jer znam gledao sam stolare ljudi poruce prvu klasu drveta sa brenti oni dovuku dasku sarena od cvorova ko dalmatinac...a pre toga doveze ti dve ture odlicne daske a posle svega i svacega...tako rade i kosnice par tura odlicne pa posle par tura sa greskom sve van mera...
Slavisa kod kosnice je sve vazno aliima jedan problem kaze se koliko para toliko muzike.Pcelar sam i bavim se proizvodnjom kosnica sad da udjes u proizvodnju ima uradjenih bar 500 tela ako nadjes neko van mere dajem ti kosnicu za svako. Problem je sto se neko pojavi sa nekom smesnom cenom a pcelari kazu sto je kod tebe kosnica 40 do 45 e bez ramova kad ima i za 35 sa ramovima.Nasim ljudima je prvo bitna cena pa onda kvalitet.Cena daske varira  od 100 do 400e  kad kazete nekom da vam uradi kosnicu od 35e sa ramovima terbalo bi da se zna sta treba da se ocekuje kosnica se uradi od kratice od 100e.Nista licno ali moramo znati sta kupujemo i koliko sta vredi i to sto kupujemo treba prvo videti.
pozdrav

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #6 poslato: Mart 18, 2015, 18:56:24 »
Najvaznije kod kosnuca su prvo mere, da bude sve kako je propisano standardom, pa tek onda kvalitet materijala-daske, pa kvalitet izrade istog materijala...
Kada bi i hteli da posteno platimo za kvalitet kosnice rama i sl. tesko bi nasli takvog majstora...znam da kvalitet kosta ali to danas niko ne radi...jer znam gledao sam stolare ljudi poruce prvu klasu drveta sa brenti oni dovuku dasku sarena od cvorova ko dalmatinac...a pre toga doveze ti dve ture odlicne daske a posle svega i svacega...tako rade i kosnice par tura odlicne pa posle par tura sa greskom sve van mera...
Slavisa kod kosnice je sve vazno aliima jedan problem kaze se koliko para toliko muzike.Pcelar sam i bavim se proizvodnjom kosnica sad da udjes u proizvodnju ima uradjenih bar 500 tela ako nadjes neko van mere dajem ti kosnicu za svako. Problem je sto se neko pojavi sa nekom smesnom cenom a pcelari kazu sto je kod tebe kosnica 40 do 45 e bez ramova kad ima i za 35 sa ramovima.Nasim ljudima je prvo bitna cena pa onda kvalitet.Cena daske varira  od 100 do 400e  kad kazete nekom da vam uradi kosnicu od 35e sa ramovima terbalo bi da se zna sta treba da se ocekuje kosnica se uradi od kratice od 100e.Nista licno ali moramo znati sta kupujemo i koliko sta vredi i to sto kupujemo treba prvo videti.
pozdrav

Apsolutno tako, imate li vi neki svoj sajt, cenovnik, ili ovde na forumu ako vam nije tesko otvorite temu svoje proizvode u fotografiji da svi vidimo o cemu se radi, ja prvo gledam kvalitet i izradu mere, a cena je meni zadnja opcija.

Pozdrav.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #7 poslato: Mart 18, 2015, 19:03:15 »
Moj pristup je takav da kada ne poznajem čoveka, smatram da je dobar i pošten čovek. Trebalo bi da je to ljudski i prirodni pristup.

Potpisujem.

Znas kako kazu,...dobar glas daleko se cuje, a los jos dalje...

Eto pre neki dan kupio desetak LR ramova rinfuz, da testiram busac ramova, busac testirao podesio super radi, ajde da jedan ram sklopim i skujem klemaricama, kad oces vraga, falc na satonosi za bocnu letvicu 20mm a na letvici 18mm...od istog proizvodjaca, a predhodna tura od 150 komada svi kao jedan u bocu odradjeni...znaci ne drze do kvaliteta kada krene velika potraznja ide se u krljanje i kolicinu a mere...ko te pita...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #8 poslato: Mart 18, 2015, 19:19:48 »
Nikad sa stolarima nisam bio zadovoljan do kraja. Urade nekoliko serija kako treba a posle možeš samo da plačeš i tražiš novog.
I onda hajmo Jovo nanovo.
Posle ovog Jove opet dođe novi Jovo pa hajmo Jovo nanovo.
I OPET hajmo Jovo nanovo.
I tako redom!
I svaki se kune u njegovo poštenje a promenio sam ih 7-8 do sada za poslednjih petnaestak godina. Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #9 poslato: Mart 18, 2015, 20:14:17 »
U se i u svoje kljuse ... uzme se gradja, neki mali cirkular i za sopstvene potrebe uvek covek moze da napravi dovoljan broj. Posle toga sedne i gleda pa za godinu dana kaze - moram vise da susim gradju, vise lepka, keks masinica, stega za nastavke mora drugacija i za par godina zadovoljan ...

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #10 poslato: Mart 18, 2015, 20:48:27 »
Problem je sto veci deo pcelara uopste ne gleda kvalitet nego samo cenu.Ne moze kosnica da bude kvalitetna ako kosta ispod 50 e.Gledao sam kosnice koje su radjene od kratice daske,sa fiokom na podnjaci od stamparskog lima, sa hranilicom i krovom od stamparskog lima.Ja takve uopste ne radim za prodaju.Moja kosnica je od cpc daske, limovi su pocinkovani 0.5 mm i na podnjaci i hranilici i krovu i jos letovani na spojevima.Nastavci sa limenim nosacima ramova, oslajfovani i sa tacnim merama.

Takva kosnica mora da ima svoju cenu i garanciju od dve godine, pod uslovom da se dobro zastiiti.Moramo se drzati standarda i kvaliteta inace ce nas ovaj bofl od kosnica unistiti.
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #11 poslato: Mart 18, 2015, 21:00:30 »
Evo malo slika.
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #12 poslato: Mart 18, 2015, 22:14:27 »
Šole ovi moji Šarbanci se snabdevaju košnicama u Vraniću. Danas razgovaram sa kolegom i pričam šta sam ovde pročitao (danas farbao nove nastavke) uzmem metar i malo pogledam dobre mere. Međutim u Vraniću ih ima trojica. E sad na kog si naleteo ...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #13 poslato: Mart 18, 2015, 22:34:27 »
ovako izgleda deo mog pcelinjaka  i jedna slika kosnice

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #14 poslato: Mart 18, 2015, 22:41:20 »
Nikad sa stolarima nisam bio zadovoljan do kraja. Urade nekoliko serija kako treba a posle možeš samo da plačeš i tražiš novog.
I onda hajmo Jovo nanovo.
Posle ovog Jove opet dođe novi Jovo pa hajmo Jovo nanovo.
I OPET hajmo Jovo nanovo.
I tako redom!
I svaki se kune u njegovo poštenje a promenio sam ih 7-8 do sada za poslednjih petnaestak godina. Pozdrav svima....
Vojo prijatelju ljudi moraju odgovorno da rade svoj posao ma sta god da rade  moramo da shvatimo da neko daje tesko zaradjen novac za nas proizvod i oni koji kupuju da za male pare ne moze da se kupi dobra kosnica.Ja dasku placam 360e kubik i od nje nemoze da se uradi kosnica za 37e sa ramovima ali daska je bez cvora susena u susari nastavljana sirinski na ravno a duzinski na cesalj moje je samo da ispostujem mere
                                      pozdrav prijatelju