Autor Tema: Izrada loših košnica  (Pročitano 38002 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #15 poslato: Mart 18, 2015, 22:43:06 »
http://i58.tinypic.com/2hczwvq.jpg
Izrada loših košnica

Odg: Izrada loših košnica

E na ovoj slici se lepo vidi, obelezio sam dva polja crveno i zelno, raspored tj polozaj godova na drvetu-dasci, ovi u crvenom su najlosiji (ovakva daska sa ovakvim polozajem godova izlozena suncu na njima uvek dolazi do pucanja i cepanja i vitoperenja daske i to skupljanja po visini nastavka) a ovi u zelenom polju su takozvani radijalni godovi i oni su najjaci...zamislite da je kosnica iz vana sva od ovakvih radijalnih godova, pa jos da je od smrce, e ta bi trajala najduze...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #16 poslato: Mart 18, 2015, 22:57:46 »
Može da prođe. Upravo kao na slici se postavi na bočne stranice gde je manje izložena.

Postoji greška u dve čeone daske. Ako se godovi tako postave, savija se prema spolja i teži da se odvoji.

Inače mi spajanje cinkovanjem nikako nije jasno. Dobijaju se slaba mesta i na čeonoj i na bočnoj strani. Ja tako nisam nikada radio košnice.

Inače ovo što vidim kod vas dobro izgleda.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #17 poslato: Mart 18, 2015, 23:51:04 »
Može da prođe. Upravo kao na slici se postavi na bočne stranice gde je manje izložena.

Postoji greška u dve čeone daske. Ako se godovi tako postave, savija se prema spolja i teži da se odvoji.

Inače mi spajanje cinkovanjem nikako nije jasno. Dobijaju se slaba mesta i na čeonoj i na bočnoj strani. Ja tako nisam nikada radio košnice.

Inače ovo što vidim kod vas dobro izgleda.


Nisam jasno napisao. Obično se razdvajanje pojavi u uglovima košnice. Reč je o donjoj desnoj polovini čeone daske i gornjoj levoj na nukleusu sa slike.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #18 poslato: Mart 19, 2015, 06:49:41 »
ovako izgleda deo mog pcelinjaka  i jedna slika kosnice



Sto bi reko Zoran Radmilovic, Evo resenjaa... ;D ;) 

Prvi put da vidim nesto ovako, sve radijalni godovi okrenuti prema vani sto tako i treba.

Ovo se trazi, ako ovako radis sve kosnice, svaka cast.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #19 poslato: Mart 19, 2015, 20:01:53 »
Zadnjih 6-7 godina radim sam kosnice,za sebe a mogao bi i prodavati al nekako mi se ne prodaju!Do 2014 g sam radio sa divom jasikom,zadovoljan sam al ne previse,jedino sto treba nauciti i to ne samo sa d.jasikom nego sa svakiom gragjom raspored i kvalitet rezane daske,jer nisu sve daske za nastavke,ramove...
Od 2014 g poceo sam sa k.topolom,i mogu slobodno reci da nije nesto posebno al sa dobrim odabirom dasaka moze se izragjivati solidne  kosnice al pre toga mora se ispostovati susenje daske!

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #20 poslato: Mart 19, 2015, 20:32:38 »
Blagoj kad bi se daska birala za kosnice ta kosnica bi bas mnogo kostala mislim da nema potrebe dovoljno je da daska bude suva da nema cvora i da bude nastavak iz vise parcadi da bi se daska sto vise smirila mada ima jos jedam problem pcelari bi da dobiju ekstra telo pa ga onda premazu obicnim sandolinom i kazu pukla daska itd.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #21 poslato: Mart 19, 2015, 20:49:29 »
Da se osvrnem na topolovu dasku. Kada se kaže kanadska topola ne znači ništa. Ja razlikujem najmanje četri vrste kanadske topole a ima ih više. Kvalitet daske zavisi od koje je vrste i načina rezanja tj struganja. Najkvalitetniji trupci su klon M-114. Takođe kvalitet daske je vezan i za klasu trupca. Što se tiče rezanja najkvalitetnije je rezanje taknzvani "carski rez" ali tako izlazi manje daske a više posla.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #22 poslato: Mart 19, 2015, 21:34:04 »
Najvaznije kod kosnuca su prvo mere, da bude sve kako je propisano standardom, pa tek onda kvalitet materijala-daske, pa kvalitet izrade istog materijala...
Kada bi i hteli da posteno platimo za kvalitet kosnice rama i sl. tesko bi nasli takvog majstora...znam da kvalitet kosta ali to danas niko ne radi...jer znam gledao sam stolare ljudi poruce prvu klasu drveta sa brenti oni dovuku dasku sarena od cvorova ko dalmatinac...a pre toga doveze ti dve ture odlicne daske a posle svega i svacega...tako rade i kosnice par tura odlicne pa posle par tura sa greskom sve van mera...

Ne slazem se sa tvojom konstatacijom Slavisa da je vazniji kvalitet drveta od kvaliteta obrade istog.Normalmo da je vazan kvalitet drveta, ali je mnogo vaznije da se kosnica uradi dobro i precizno.
     Sta vredi kolegi Sosicu i da mu je taj stolar uradio nastavke od smrce kad je omasio dimenzije skroz.
Smrca jeste najbolja, ali nema ko da pati to.Kada se uradi dobra zastita kosnice traje dosta dugo.
     
    Jedan nastavak=jedan kg. meda. Mislim da je suvisan svako dalji komentar.
« Poslednja izmena: Mart 19, 2015, 22:15:06 od strane Global Moderator 3 »
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #23 poslato: Mart 19, 2015, 21:45:48 »
Slazem se kolega Milutine samo je nekad roj bio jagnje ali vise nije

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #24 poslato: Mart 19, 2015, 22:49:29 »
Najvaznije kod kosnuca su prvo mere, da bude sve kako je propisano standardom, pa tek onda kvalitet materijala-daske, pa kvalitet izrade istog materijala...
Kada bi i hteli da posteno platimo za kvalitet kosnice rama i sl. tesko bi nasli takvog majstora...znam da kvalitet kosta ali to danas niko ne radi...jer znam gledao sam stolare ljudi poruce prvu klasu drveta sa brenti oni dovuku dasku sarena od cvorova ko dalmatinac...a pre toga doveze ti dve ture odlicne daske a posle svega i svacega...tako rade i kosnice par tura odlicne pa posle par tura sa greskom sve van mera...

Ne slazem se sa tvojom konstatacijom Slavisa da je vazniji kvalitet drveta od kvaliteta obrade istog.Normalmo da je vazan kvalitet drveta, ali je mnogo vaznije da se kosnica uradi dobro i precizno.     Sta vredi kolegi Sosicu i da mu je taj stolar uradio nastavke od smrce kad je omasio dimenzije skroz.Smrca jeste najbolja, ali nema ko da pati to.Kada se uradi dobra zastita kosnice traje dosta dugo.          Jedan nastavak=jedan kg. meda. Mislim da je suvisan svako dalji komentar.
Za mene nista ne vrede tacne mere kosnice ako je stolar uzeo dasku 5.klase i njasire godove okrenuo vani ka suncu, a radijalnih godova na telu kosnice ima samo u tragovima...i kada se skupi nastavak po visini izmedju dva nastavka 10mm otvor, gde nestadose one tacne mere u izradi...

Ima ovde kolega sto su okacili fotografije novih kosnica, zasticene extra akrilnom bojom ali su zato nakon nekoliko meseci zinule na spojevima kao novcanik...drvo kada povuce po velikim godovima ni Bog ga ne zaustavi posle puca li puca...

Dobar stolar ce i od vrbovine da napravi nastavak po tacnim merama, samo koliko ce dugo da bude u tim merama...

Pita se ne pravi od zelena zita, i bez alata nema zanata.

...A nekada je bilo, roj pcela = ovca (jagnje) = mali dukat.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #25 poslato: Mart 19, 2015, 22:52:37 »
a kilo meda kilo kajmaka

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #26 poslato: Mart 19, 2015, 22:56:13 »
a kilo meda kilo kajmaka
To ne znam, znam da je danas sve otislo u tri lepe, ljudi hoce vrhunski med po ceni manjoj od eurokrema, i prvoklasnu sljivovicu po ceni Vlasinske rose...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #27 poslato: Mart 19, 2015, 22:57:42 »
samo jos pravoj medovaci nisu skinuli cenu

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #28 poslato: Mart 19, 2015, 23:04:23 »
A i pcelari su platise, ubilo se ;D
Moje neko misljenje je da svaki nastavak kakav god da je trajace nekoliko god. Neko vec rece da kosta kilo meda. mislim da pcele zasluzuju i zarade to kg meda da joj se obnovi kuca. MI bi smo hteli da traje sto godina a da ne kosta nista.


Slazem se da mere moraju biti dobre i daska suva sve ostalo je manje vise nebitno.

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #29 poslato: Mart 19, 2015, 23:06:34 »
slazem se  Milojko