Autor Tema: RAZNA PITANJA  (Pročitano 540255 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #30 poslato: Januar 21, 2012, 20:35:52 »
Hvala

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #31 poslato: Februar 03, 2012, 12:03:34 »
Molio bi savjet, Prošle godine sam desetak dana prije bagrema stavio matične na prvi nastavak pošto ne živim tamo tek kod vrcanja bagrema našao sam u svim košnicama ostatke matičnjaka pa su se najvjerovatnije izrojile.Pošto ne bi htio istu grešku napravit ove godine može objašnjenje onako školsko-šta sam trebao napravit ili kad a i inače od kad bi trebalo otvarat košnice i tražit matičnjake i kako često.,Hvala i pozdrav svima.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #32 poslato: Februar 03, 2012, 15:13:35 »
Molio bi savjet, Prošle godine sam desetak dana prije bagrema stavio matične na prvi nastavak pošto ne živim tamo tek kod vrcanja bagrema našao sam u svim košnicama ostatke matičnjaka pa su se najvjerovatnije izrojile.Pošto ne bi htio istu grešku napravit ove godine može objašnjenje onako školsko-šta sam trebao napravit ili kad a i inače od kad bi trebalo otvarat košnice i tražit matičnjake i kako često.,Hvala i pozdrav svima.
Evo ja ću da iznesem svoj način rada samo u ovom delu postavljenog pitanjem.
Iznad matične rešetke uglavnom prenosim ramove sa zatvorenim leglom. Za RV košnice u plodištu
ostavljam par ramova sa otvorenim leglom, po ram dva izvučenih ramova, po ram dva ramova sa
satnim osnovama i bar jedan kao krajnji ram sa hranom.
Nakon 7 a najdalje 10 dana ramove sa leglom iznad matične rešetke obavezno pregledam i ram na
kome ima matičnjak / mogu iskoristiti za stvaranje novog nukleusa / ili uklonim sve matičnjake iznad
rešetke. Ukoliko ima potrebe pri toj kontroli može se u nastavku / ili nastavcima / u zavisnosti
od jačine društva dodati koji ram sa satnom osnovom.
To bi najkraće bio odgovor na postavljeno pitanje.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #33 poslato: Februar 03, 2012, 21:36:11 »
Hvala vam gospodine Savo na odgovoru sad mi je jasnije ,onaj okvir sa matičnjakom slobodno uzmem za formiranje novog nukleusa jel to prisilni matičnjak protiv koga večina pčelara kaže da su najslabije matice,hvala i pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #34 poslato: Februar 04, 2012, 07:58:55 »
Kolega Mirko

Postoji i unutar tog vašeg podpitanja jedna mala " caka " koju možete preduprediti.
Evo ovako, ŠESTOG DANA od momenta podizanja ramova iz plodišta u nastavak / ili
nastavke / iznad matične rešetke pregledaćete ramove sa leglom i na ramovima
na kojima već tada ima zatvorenih matičnjaka, NJIH uništite a dozvolite društvu
da ostale matičnjake na tom ramu / odnosno tim ramovima / nastavi da zatvori
ostale započete matičnjake.
Ako ste se opredelili za taj način, onda takve ramove obavezno iskoristite
za proizvodnju matica.
Takve matice iz tih matičnjaka su kvalitetnije jer su ih pčele počele da prave od
prvog dana kada je iz jaja krenula larva.
U prilogu ću postaviti sliku koja predstavlja pomagalo za vremensko praćenje
u proizvodnji matica.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #35 poslato: Februar 04, 2012, 08:51:25 »
Hvala za ovo ,čuo sam i prije da govore šesti dan a sad mi je jasnije o čem se tu radi-pozdrav svima

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #36 poslato: Februar 09, 2012, 12:44:16 »
Opet jedno početničko pitanje nekom možda smiješno al mene brine pa da pitam-Pošto je napadalo snijega a još ga se očekuje ovaj vikend jel se mora očistit košnice ili one ispod snijega imaju dosta zraka za normalan život,košnice su mi daleko nekih 50 km pa ne obilazim ko da su mi u dvorištu-hvala i pozdrav svima.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #37 poslato: Februar 09, 2012, 13:52:48 »
Dok je snega neće im ništa smetati. Da kažem da je to još povoljnije neće ih vetar uznemiravati.
Kada počne otapanje snega, najbolje je ukloniti sa krovova deo snega koji bi padao na poletaljku,
a još je bolje da nema preko zime poletaljke u tom slučaju ja ih ne bi ni obilazio samo zbog namere
da pogledam posledice po otapanju snega.
U slučaju kada na košnici tokom zime nema poletaljke, otopljeni sneg sa krovova spadao bi duž stranica košnice i padao na zemlju.
U svakom slučaju zbog pčela koje će tokom zime uginuti / stare pčele / i mogućnosti da one
zatvore leto na košnici, korisno bi bilo da neko povremeno obidje pčelinjak i proveri da led nije
zatvorio leta a da sa unutrašnje ima pčela koje su takodje pale na podnjaču.
Komadom žice sa kukom / ili nešto slično / treba malo " prodžarati " levo i desno u unutrašnjem
delu košnice iza leta i i izbaciti deo uginulih pčela.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #38 poslato: Mart 14, 2012, 19:36:51 »
Sta je americki razmak i cemu sluzi?

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #39 poslato: Mart 14, 2012, 19:49:35 »
Evo izgled i proizvodjac americkog razmaka za ramove.
http://spos.info/forum/index.php?topic=17861.msg298029#msg298029
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Aleksandar Karakas

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 83
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #40 poslato: Mart 25, 2012, 18:13:29 »
Postovane kolege danas sam izvrsio prvi pregled svoje 1 kosnice i imam veoma veliki problem. Imam u sredini dva rama zatvorenog legala 10cm2 zauzimaju na ramu . okolo je sve polen  1 i 10 ram su prazni a ostali su puni sa nektarom i polenom donji nastavak je prazan. Sta da radim? mislim da je u gornjem nastavku blokirana matica sa nektarom i polenom. I pcele su mi veoma agresivne.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #41 poslato: Mart 25, 2012, 19:11:43 »
Aleksandre, po količini legla i tome kako si opisao stanje u tom društvu, mislim da je ono jednostavno slabo. Zato opkoljava leglo polenom, da sačuva toplotu.
Ako se bojiš “blokade” polenom, možeš do legla na jednoj strani staviti ram sa vencem meda. Ali moraš paziti: ako je stvarno slabo (kao što mislim da jeste) treba ga ostaviti da se razvija koliko može. Pčele neće bez razloga da skladište puno polena oko legla.

Taj prvi nastavak treba skloniti.

Utopli društvo sa gornje strane. Najbolje je da nema ni jedan otvor (npr. da krov bude direktno na poklopnoj dasci). Ali tako da pčele mogu da se kreću po satonošama, da se ne pojavi buđ. To je ono standardno rastojanje od satonoša do poklopne daske od 10 mm.

Trebao si postaviti bar jednu sliku da se vidi pravo stanje. Tada bi moglo da se zaključi da li je potrebno sužavanje prostora (Blinovljeva metoda – sa vertikalnom pregradom).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Aleksandar Karakas

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 83
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #42 poslato: Mart 25, 2012, 19:17:40 »
Nemam cime da prebacim slike na kompijuter. Pcele su zaposele u gornjem i donjem nastavku sve ulice i to u veoma velikom broju. Na letu vidim da tokom celeog dana ulaze i izlaze bez zadrzavanja i donose polen. Malo sam zagrebao stare ramove sa medom.
A sta da radim da nebudu toliko agresivne?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #43 poslato: Mart 25, 2012, 21:45:00 »
Ako si siguran da su baš toliko jake, možeš do legla ubaciti po jedan prazan ram, a ako su stvarno pčele u oba nastavka i toliko su uspele da zablokiraju maticu - može i po dva rama do legla.

Zanimljivo je da matica ne silazi sa leglom u prvi nastavak. Mada je i to moguće, ako su svi ramovi izgrađeni prošle godine i u njima nije bilo legla do sada.

Onda bi bilo dobro da vodiš računa o tome kakva je ta matica koja uz toliku pčele ne može da zanese više legla. I naravno, pazi ti ipak hoće li imati hrane dovoljno, ako imaš samo unesen nektar.

Što se tiče agresivnosti, ovih danu su uglavnom sva društva malo ljuća, jer je vreme promenljivo, a paša i dalje nestabilna. Moguće je da je i agresivna upravo zbog te loše matice. Za sada ne možeš ništa da uradiš, osim da je zameniš ako neko ima u rezervi.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #44 poslato: April 28, 2012, 20:25:56 »
Danas je 28.April.......koliko bih trebao da imam danas  ulica pcela u DB12 kosnici i koliko u RV kosnici. Da kazemo da drustva treba da budu dobra,..ne ekstremno jaka ali ni slaba,..znaci drustva od kojih mozemo ocekivati prinose na bagremu ( ako zamedi ) ?