Autor Tema: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi  (Pročitano 68076 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #30 poslato: Maj 26, 2015, 16:28:32 »
Ovakve rasprave ne vode nikuda. Osim netačnih informacija za poreznike. Vrlo je moguće da Nikola ovo ima u vidu i da je "dopisni" član poreske uprave.

Zato sam u onoj drugoj temi koju je Nikola tako dobro "osmislio" i napisao da Milojko Vasić nije preterao. Naprotiv!
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Ivan Todorović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Stara Lipovica
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #31 poslato: Maj 26, 2015, 17:11:40 »
Ima li neko (pa barem približan) podatak koliki je desetogodišnji prinos po košnici profesionalnog selećeg pčelara? To bi sve objasnilo i učinilo ovu raspravu bezpredmetnom. Ako ima, dajte da vidimo ko je u pravu. Ako nema, onda je "poreska uprava" u pravu, barem u delu svojih tvrdnji da se nešto krije.

Nikola Bukovac

  • Gost
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #32 poslato: Maj 26, 2015, 17:28:20 »
Nikola, volio bih pročitati nešto više o tvojim ličnim iskustvima na bagremu i ostalim pašama.

Искуства су одлична.

Pišući u šestom licu "profesionalni pčelari ništa ne prepuštaju slučaju", stiče se dojam da ti možda i nemaš pčele. Oprostićeš ako sam u zabludi.

Ради се о трећем лицу колега, шесто не постоји.

Заблуда опроштена.

I da, tvoj gornji citat ...još jednom ćeš oprostiti ali na mašti bi pozavidjela i braća Grim.

Још једном опроштено. Видим колега да сте добро упознати са литературом за одрасле (пчеларе). Само наставите тим темпом.

Kako već napisa Miloš, ko se dobro oznoji i radi pošteno ne treba se previše brinuti.

Дакле слажемо се у закључку да се од 50 а најкасније од 100 кошница које - наравно - подразумевају рад може у најмању руку солидно живети на начин да је бар једна просечна месечна плата обезбеђена ?

То и јесте порука која произилази из свих мојих постова а упућена је почетницима.

Nikola Bukovac

  • Gost
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #33 poslato: Maj 26, 2015, 17:35:52 »
Ima li neko (pa barem približan) podatak koliki je desetogodišnji prinos po košnici profesionalnog selećeg pčelara? To bi sve objasnilo i učinilo ovu raspravu bezpredmetnom. Ako ima, dajte da vidimo ko je u pravu. Ako nema, onda je "poreska uprava" u pravu, barem u delu svojih tvrdnji da se nešto krije.

Ја сам их већ изнео али сам овде (директно или индиректно) проглашен за јеретика и бајкописца.

Што дуже читам постове неких колега све се више питам, да ли на овом форуму уопште има комерцијалних пчелара или су сви викендаши и пензионери...Без увреде, али шта нам један пчелар викендаш па макар и са деценијским "стажом" може рећи о комерцијалном пчеларству, приносима меда и заради ?

Nikola Bukovac

  • Gost
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #34 poslato: Maj 26, 2015, 17:40:47 »
Ovakve rasprave ne vode nikuda. Osim netačnih informacija za poreznike. Vrlo je moguće da Nikola ovo ima u vidu i da je "dopisni" član poreske uprave.

Zato sam u onoj drugoj temi koju je Nikola tako dobro "osmislio" i napisao da Milojko Vasić nije preterao. Naprotiv!

Ово је само зато "расправа" а не нормална дискусија зато што неко као Ви колега убацује овакве опаске са циљем да тему саботира без да у њој конструктивно учествује и нпр. изнесе, објасни и образложи своје ставове.

Међутим, ја мој циљ постижем у сваком случају : А то је промоција пчеларства код почетника.

Па зар постоји пчелар који не би пожелео младу и полетну конкуренцију у што већем броју ? Рецимо на испашама па раме уз раме. :)

Nikola Bukovac

  • Gost
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #35 poslato: Maj 26, 2015, 17:52:38 »
Hmmm, DA. Potpuno je izlizsno raspravljati se na ovu temu. Pogotovu sa nekim ko tudje misljenje shvata kao napad.
Nisam dugo na forumu, ali sam uspeo da steknem utisak da su ljudi ovde veoma prijatni, uzdrzani i spremni da pomognu.
Uvazavanje tudjeg misljenja i postovanje sagovornika je ono cime se ovaj forum moze ponositi.
Ne znam, kolega Bukovac, cemu taj ton u tvojim postovima...nije ceo svet protiv tebe ;)

Колега Бојане, као што је пчелама потребно константно проветравање тако је и овом форуму потребно мало свежег ваздуха. Па ево и мене да мало проветрим. На модераторима је да ли ће то тако прихватити или не. Да сам ову дискусију покренуо рецимо на форуму СПОС-а, одавно бих био избачен. А тамо тек што треба да се проветрава...

Не знам зашто сматрате да ја не уважавам туђе мишљење ? Ја не уважавам нетачне информације које за циљ заправо имају очување садашњег стања у броју кошница и пчелара те тоталну деморализацију почетника. То не само да не поштујем већ и не дозвољавам.

Мој "тон" је, надам се, директан. Мени лично рецимо више сметају шмокљани који шапућу и све се нешто пренемажу па никад да потекну. Код мене је што на уму то на друму па ком´ обојци, ком´ опанци. Сви смо демократе, зар не ?

Nikola Bukovac

  • Gost
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #36 poslato: Maj 26, 2015, 18:22:54 »
Uz dužno poštovanje kolega Bukovcu,ovi podatci su već decenijama krajne neadekvatni,zbog nepovoljnih pašnih uslova,klimatskih promena,i td. Lično nisam seleći pčelar,mada sam 3 godine selio oko 10tak društava u našem regionu Timočke krajine pa imam i lično iskustvo,uz iskustva par prijatelja koji jesu seleći pčelari sa po 30tak selećih društava.

Takođe sam radio u PSSS Zaječar u vrlo medonosnom regionu Sokobanje,Rtnja i td. Prinosi selećih pčelara iz tog regiona su sa nekadašnjih uobičajenih 50tak kg po društvu podatci iz vremena pre 15tak do 20 godina opali zadnjih desetak godina na od 0 kg,kao prošle godine ili 2008 godine,pa do uobičajenih 15 do 20 kg po društvu.Ovo su tačni podatci,za reon gde nema suncokretove paše i releventni su za period zdnjih 15tak godina.

U sezonama kada se mogu uhvatiti 2 dobre bagremove paše,a to je bilo 2005 i 2009 godine bilo je u proseku te godine 40 do 50 kg po boljem društvu,slabija su donela 20tak kg.

Što se tiče stacionarnog pčelarenja u dobrim godinama,a zadnje 2 su bile totalna katastrofa i bez vrcanja,uobičajeno je oko 20 kg po društvu,ali dobra godina je realno 1 od 4 do 5 godina,a obično je i 1 do 2 godine od tih 5 bez ikakvog vrcanja u stacionarnom pčelarenju.To je realnost,bar za Timočku krajinu.Verujem da kolege iz Banata ili Bačke,Srema na suncokretu često izvuku 2otak do 30tak kg,ali izvuku koliko znam i totalna trovanja pčelinjaka,a poneko i zapaljena vozila i izgorela društva sa košnicama.Kod nas srećom već 20tak godina nema medonosnog suncokreta,pa nema ni tovanja,ali ni prinosa.Eventualno medljika,jer je livada zbog suvih leta sve redja pojava.

Tako da podatci od 100 do 200 kg jesu davna prošlost a zadnjih 20tak godina su čist SF.

Što se tiče rojeva,kod nas nije moguće i jare i pare...tj ako se ide na medarenje,treba uglavnom zaboraviti razrojavanje za tu sezonu,jer se tako oslabe društva koja se ne mog više oporaviti za tu sezonu,a diskutabilno je i kako će dočekati narednu godinu i bagremovu pašu.Ako se ide na rojeve i odtavlja im se sav med jer mora tako,onda se mogu izvući 2 do 3 roja po jačem društvu,a da društvo ostane dovoljno jako i za narednu godinu.No ni ovo se ne može raditi svake godine,već se mora od 5 godina računati da bar 2 godine neće biti ni rojeva ni meda,ovo se odnosi na naš region i stacionarno pčelarenje uobičajenim pološkama,DB i LR košnicama.Ovo se odnosi na današnje vreme i releventno je za zadnjih 10tak do 15tak godina za naš region.

Sve ovo odgovorno tvrdim kao agronom i čovek naklonjen i istini i profesionalnosti čiji je bitan deo tačnost informacija. Inače tačno je da se do kupaca za rojeve ne dolazi svake godine,tako da čak i kada imate dobre rojeve u jednoj sezoni,ne znači da ćete ih i prodati.

Колега Перићу, ја ове Ваше податке не спорим као такве. Међутим разлика између зараде једног селећег професионалног (комерцијалног) пчелара и оног на стационару (па макар био и професор на пољопривредном) је огромна. Једноставно неупоредива. Такође је велика и разлика између пчелара викендаша или хобисте (па макар повремено и селио) и оног коме је то једина делатност и целодневна преокупација.

Ви такође добро знате да пчеларство као такво и посебно као посао зависи искључиво од пчелара а не од временских (не)прилика и природе која, узгред буди речено, пчелама ионако није нарочито наклоњена.

Комерцијални пчелар који пчелари на мед мора у сезони да изврца бар 50кг сортног меда јер је (с обзиром да је у селидби по правилу ограничен на највише 100 кошница, част изузецима) иначе у минусу и не може од тога живети. Ко је с тим задовољан, алал му и нека је жив и здрав. Такви оставе пчеле и врате се кући на спавање.  Ко са тим није задовољан, он у свом покретном пчелињаку спава (дакле даноноћно тешко ради), не касни на пашу нити један дан а камоли дуже, тачно зна где када иде и шта тамо ради. Његове пчеле није могуће украсти, запалити и отровати. Такав пчелар или врца на листу места или је развио неки други систем брзе замене или допуне друштава, замене локација и пашних прилика. Такав пчелар користи добре (по правилу војне) камионе као превозно средство да би стигао баш тамо где хоће и кад хоће и уопште у високој мери био независтан је од било кога.

Дакле, свака му дала ! И свака му и даје па за њега нема "лоше" или чак "катастрофалне" године већ само нешто боље и нешто лошије. Знате, има једна сељачка и углавном непримерена изрека, која ми се овде ипак намеће као добар закључак : Кривом к... и длака смета.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #37 poslato: Maj 26, 2015, 18:30:46 »
Moj kolega je seleći pčelar i kaže da nije problem dobiti 80-ak kg po košnici godišnje (osim ako nije kao prošla godina). Stoji i tvrdnja koju je napisao Esad da onda možeš zaboraviti na ženu, djecu, posao,....

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #38 poslato: Maj 26, 2015, 18:42:04 »
Gospodine Bukovac,kao prvo vi uopšte niste pčelar,zar ne,a kamo li taj profesionalni pčelar što vadi 100 do 200 kg meda u proseku godišnje po košnici u svojih 100tinak košnica koje seli,zar ne,ovo je pitanje? Ako sam pogrešio,molim vas lepo se predstavite,ko ste,gde je taj vaš pčelinjak i te super pčele,ja bih rado svratio da nešto naučim kako se ostvaruju takvi prinosi,ili da kupim te matice,od tako medonosnih pčela,mora da su to neke Afričke pčele ili šta li već.Takođe bih voleo da mi pokažete recimo danas,ili zadnjih par dana,šta to i gde tačno u Srbiji tako dobro medi?

Čak i da vi,ako je reč o vama ili taj vaš  kolega koji vam je nafilovao kako vrca 100 do 200 kg po društvu u proseku godišnje,čak i da vučete i šleper sa šećerom,pa ne praznite hranilicu od 5 litara,ja tvrdim da ni tako neće ukupan prinos biti 100 kg takvog takozvanog meda,mada je reč zapravo o preradjenom šećeru.Za vašu informaciju,na jakim pašama kao bagrem 2 do 3 godine od 5 u proseku,te lipi koja se javi burno jednom u 5 do 10 godina,pa i na suncokretu koji da 20 do 30 kg,,recimo 3 godine od 5.pčelinja društva oslabe jer mativca nema prostora da pravi puno legla jer je blokiraju nektarom,pa da se društvo nakon jedne burne paše vradi u kondiciju treba vremena,ne manje od 15 do 25 dana,čak i mesec.Takođe to kako treba samo sesti na kamion,pa malo ovde,malo onde i eto punih košnica,to jednostavno ne pije vodu,jer se bagrem uglavnom preklapa,prvi sa drugim i drugi sa trećim i ako se uhvati 15tak dana u bagremovoj paši od kojih nema bitnog unosa bar prvih 4 do 5 dana,a kad krene unos,čak i da imate 3 tela na svakoj košnici kao medišta,pa da sve napune,to je nektar a ne med i kada se sve preradi u idealnim uslovima,što nije zahladjenje i kiša,kada tada još uvek jaka društva puno i pojedu,jer nema unosa iz prirode,onda se može čovek smatrati srećnikom ako je uspeo da izvrca 30tak kg čistog i kvalitetnog meda.I to je realnost za 1 x u 5 godina,gde god da se vozikate po celoj ne Srbiji nego bivšoj Jugi.Takođe po toj teoriji ispade da ovde ima na ovim prostorima non stop paša i burnog unosa,što je moguće,ali u snovima osobe koja nema pojma o realnosti i nije ni videla košnicu,sem u snovima ili na televizijji,internetu i slično.

Ja imam prijatelje koji pčelare i žive od pčelarstva širom Srbije i u kontaktu sam sa svima i mogu vam reći da iz informacija kolega koji imaju pčelinjake baš u nacionalnom parku Fruška Gora,redovno visoke prinose u iznosu od 2otak do 40tak kg po košnici i sezoni,uglavnom na lipi i suncokretu,e pa te prinose imaju redovno neki kolege koji usred lipove paše redovno rokaju po par litara sirupa svakih par dana kad se isprazni zbeg hranilica od 5 litara.7 Ovo su proverene informacije jer su ih moji prijatelji redovno viđali kako to rade sa punim kanisterima sirupa/ .Ako na takav vid pčelarenja mislite i ako ste i vi i vaši prijatelji iz te grupe,to nije pčelarenje i medarenje već prevara i kriminal.  A čak i  na taj način pre će vam pčele pocrkati od toliko belog šećera nego što ćete imati redovan prinos od 100 do 200 kg meda po košnici.

Na kraju vam bez šale ponavljam,sedam u auto i dolazim odmah,i spreman sam da putujem celo leto sa vama i tim vašim kolegama i pomognem vam u vrcanju tog silnog meda 100 košnica 15 do 20 tona meda za sezonu,ovde u Srbiji,hajde da vidimo,da vam pomognem......jedino sigurnosti radi,uplatićete mi vi ili taj vaš lolega 5 000 e kao depoziz na račun za tih 5 meseci rada u sezoni sa vama i ja vam ih sve vraćam nakon toga ako prinos stvarno bude preko 100 kg po jednom društvu u tih 100tinak selećih košnica,samo pričamo o  čistom medu,ako je reč o nekoj kombinaciji sa šećerom, molim vas nemojte nas zamajavati.Pozzz

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #39 poslato: Maj 26, 2015, 18:52:13 »
Moj kolega je seleći pčelar i kaže da nije problem dobiti 80-ak kg po košnici godišnje (osim ako nije kao prošla godina). Stoji i tvrdnja koju je napisao Esad da onda možeš zaboraviti na ženu, djecu, posao,....

Kolega Anto,80tak kg po košnici u selidbi u proseku je nedostižna cifra,ako je reč o čistom medu i ako se ne mulja sa šečerom.To je možda neka vanredna godina kod nekog jako dobrog pčelara sa gomilom opreme,košnica,svega...apsolutno ne stoji ni za prošlu godinu,ni za predprošlu godinu,kada su i kod selećih pčelara našeg regiona košnice ostale prazne.

Inače kolega Bukovac je izneo podatak o redovnom prinosu od 100 do 200 kg meda,što je složićete se prilično više i od tih 80 kg.

Nikola Bukovac

  • Gost
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #40 poslato: Maj 26, 2015, 19:17:05 »
@ Аца Перић

no comment.

Први пост је још и био иоле вредан коментара, а овај сигурно није.

Можда да за Ваше неуспехе у пчеларству утеху пронађете на другом месту. Ја Вас сигурно нећу тешити. А сасвим сигурно Вас нећу ни подучавати јер бих по свему судећи морао почети од пчеларске азбуке. Све што сте навели је некако жалосно. Већ и сама чињеница да сте - за разлику од мене - уопште упознати са начином фалсификовања меда и којекаквих махинација на ту тему ми се чини жалосном. Молим Вас да ми се убудуће директно не обраћате.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #41 poslato: Maj 26, 2015, 20:14:15 »
U nekoj drugoj temi meni neko rece da malo obratim paznju na ton i da se moze i drugacije razgovarati ;D
a ja samo rekao POJMA NEMA....

Van mreže Moderator 3

  • Moderatori
  • *****
  • Poruke: 8
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #42 poslato: Maj 26, 2015, 20:15:24 »
@ Nikola Bukovac,

na forumu ste do sada ostavili dvadeset devet poruka. Ni jedna od tih poruka ne odnosi se na vaše predstavljanje.
Pravila lepog ponašanja nalažu da pre ulaska u diskusije izložite neke osnovne podatke o vama i vašem pčelarskom iskustvu. To nikako nisu informacije privatnog karaktera čije objavljivanje bi vama moglo naškoditi.
Ovako korisnici foruma s razlogom imaju pravo da sumnjaju u vaš identitet; naročito jer kontinuirano podgrevate atmosferu.
Privatnom porukom zamolio sam vas da nam se predstavite.
Oglušili ste se na molbu. Zbog toga molbu ponavljam i ovako, javno.

Ako se ponovo oglušite, članovi foruma će lako proceniti kakve su vaše stvarne namere.

Nikola Bukovac

  • Gost
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #43 poslato: Maj 26, 2015, 20:33:46 »
Takođe bih voleo da mi pokažete recimo danas,ili zadnjih par dana,šta to i gde tačno u Srbiji tako dobro medi?

Замислите неког ко тврди да је пчелар и некакав агроном са искуством а у сред кише поставља овакво питање. Шта дакле рећи а не заплакати.

Nikola Bukovac

  • Gost
Odg: Ekonomska opravdanost pčelarenja profesija i hobi
« Odgovor #44 poslato: Maj 26, 2015, 20:35:46 »
Inače kolega Bukovac je izneo podatak o redovnom prinosu od 100 do 200 kg meda,što je složićete se prilično više i od tih 80 kg.

Не, истоимени колега је изнео податак о приносима у распону од 50 до 200кг по кошници у сезони у зависности од којечега а пре свега од знања и способности.