Autor Tema: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA  (Pročitano 110612 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #30 poslato: Maj 04, 2017, 22:08:44 »
Žao mi je što Sava nije tu već duže vrijeme da malo pojasni opisani metod.

Svejedno mislim da je ovakav način razrojavanja pogodan te da pomenuti nedostatak ili nedoumicu mogu da riješim tako što ću:
1. Leglo iz stare košnice podjeliti drugim jačim zajednicama.
2. Pojačati staru košnicu stresanjem određenog broja ramova iz drugih jačih zajednica.

Kako su mi neke zajednice u rojevom nagonu to će useljavanje na satne osnove sa starom maticom doći skoro kao naseljavanje prirodnim rojem.

Pošto namjeravam da naselim i jednu-dvije EV košnice razmišljam da li će biti prevelika gužva ako istresem društvo na dva LR nastavka u jedan EV nastavak? Da li odmah staviti dva nastavka ili ipak jedan pa kada izgrade dodati drugi?

Pozdrav svima...

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #31 poslato: Maj 04, 2017, 22:59:13 »
Bez obzira sto nemam EV iskustva sigurno mozes da dodas i tri EV nastavka za drustvo koje zauzima 2 LR nastavka. I za tri do pet dana pogledati sto su pcele napravile.
Tako bi ja.

Sto se tice kolege Save stalno si mislim da mi tu nesto nije jasno.. Jer 2 okvira pcela je malo za preostalo leglo kojeg moze biti dosta vise od dva rama pcela.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #32 poslato: Maj 05, 2017, 13:01:22 »
Troramni oplodnjaci u jednom RV nastavku o kojima smo pričali unazad par dana.



Tomislave imaš li sliku kako izgleda trorami oplodnjak ali bez pčela tj prazan i kako izgleda leto na takvim oplodnjacima...
Do or do not, there is no try!

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #33 poslato: Maj 05, 2017, 13:19:15 »
Žao mi je što Sava nije tu već duže vrijeme da malo pojasni opisani metod.

Svejedno mislim da je ovakav način razrojavanja pogodan te da pomenuti nedostatak ili nedoumicu mogu da riješim tako što ću:
1. Leglo iz stare košnice podjeliti drugim jačim zajednicama.
2. Pojačati staru košnicu stresanjem određenog broja ramova iz drugih jačih zajednica.

Kako su mi neke zajednice u rojevom nagonu to će useljavanje na satne osnove sa starom maticom doći skoro kao naseljavanje prirodnim rojem.

Pošto namjeravam da naselim i jednu-dvije EV košnice razmišljam da li će biti prevelika gužva ako istresem društvo na dva LR nastavka u jedan EV nastavak? Da li odmah staviti dva nastavka ili ipak jedan pa kada izgrade dodati drugi?

Pozdrav svima...

Ajd da se uključim... Društvo koje zauzima 2 LR tela koje su u rojevom nagonu kad razrojavaš metodom Taranove daske će se podeliti kao i da ti je prirodan roj izleteo iz košnice. Prema mom iskustvu, razrojavanjem EV društva na ovaj način u toku i odmah posle bagremove paše dobiju se dva EV društva solidno zazimljena bez prihrane pod uslovom da imaš suncokretovu pašu. Ako pri tom ima i druge dobre paše, može biti i za vrcanje... Ah, da, ramove sa leglom obavezno vraćaš u košnicu koja se razrojava (ne pojačavaš druge košnice), da bi se deo pčela u nju vratio, i ram sa matičnjakom ne istresaš nego sa njega pčele skidaš četkom, da se ne ošteti matičnjak. Postoji mogućnost da ti se mlada matica (koja treba izaći iz matičnjaka ne oplodi ili ne vrati sa svadbenog leta) u društvu koje razrojavaš, pa pripremi rezervnu varijantu. Kad budeš radio razrojavanje radi na dva EV tela, a kad sve legne na mesto (sutradan) lako ćeš oduzeti višak prostora ako ga ima...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #34 poslato: Maj 05, 2017, 16:04:23 »
Borise hvala što si se uključio. Ti imaš iskustva sa EV košnicama pa će biti korisno čuti tvoje mišljenje.

Kao početnik nemam iskustvo ali sam čitao ponešto pa mi ova metoda koju je Sava predložio ne izgleda kao Taranova metoda iako liči. Kod Tarana se daska postavlja tako da postoji oko 10cm razmaka između leta i ukoso postavljene  daske na koju se pčele stresaju. Takođe ako se ne varam kod Tarana se ne hvata matica nego se zajedno sa pčelama strese ili pomete četkom na dasku. Kasnije se od djela pčela i matice formira roj ispod daske sa kojim se dalje postupa kao sa prirodnim rojem.

Ovo što Sava predlaże kako ja to vidim je stresanje pčela u "golu" košnicu na SO. Samo dio pčela ostaje u staroj košnici i ona postaje nukleus kojem se dodaje matičnjak ali mi ne štima količina legla i količina pčela koja ostaje u staroj košnici.

Ja bih rekao da se ovo stresanje može obaviti i tako što se pčele stresu na satonoše otvorenog nastavka sa SO koji je već postavljen na pripadajuću podnjaču na mjestu košnice čiji sadržaj se stresa. Gore dodati samo jedno prazno tijelo da bi se pčele usmjerile na SO i da bi manje njih palo u travu oko košnice.

Borise hvala za napomenu u vezi matičnjaka.
Bitno je napomenuti zbog onih koji neznaju da ne bude zabune.

Dakle sa ramovima na kojima se nalaze matičnjaci rukovati pažljivo. Pčele sa njih omesti četkom a ne otresati sa rama. Takođe matičnjaci bi trebali uvjek da stoje u svom prirodnom položaju tj. vertikalno. Znači ne prevrtati ramove i takođe paziti da se prilikom rukovanja ramom a naročito ako se matičnjaci presađuju prilikom isjecanja matičnjaka isti ne ošteti na bilo koji način jer je prijem takvog matičnjaka vrlo neizvjestan.
Ovo se može pročitati u više tema ovog foruma a pažnju na to je naročito skretao Dragan Šošić.

Ako negdje griješim molim ispravku.

Pozdrav svima...

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #35 poslato: Maj 05, 2017, 18:50:12 »
Kod Taranove daske se odvaja roj koji je vec odredjen za rojenje - tu ima i mladih i starih pcela i trutova i obavezno matica.

Pretpostavljam da kad streses pcele u novu kosnicu tu budu samo mlade pcele sa maticom jer se sve izletnice vrate na staro mesto  e to nije roj koji ce da radi i izgradi i sace i drustvo kao roj dobijen Taranovom daskom.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #36 poslato: Maj 05, 2017, 19:15:24 »
Miodraže po predloženoj metodi stresaju se sve pčele sem dva okvira a nova košnica u koju se stresaju pčele ide na mjesto stare dok se stara pomjera na novo mjesto tako da sve pčele zajedno sa izletnicama trutovima i starom maticom ostaju u novoj košnici i to bi trebalo da rezultira sličnim efektom kao i naseljavanje prirodnog roja. Naročito ako je društvo u rojevom nagonu.
Ima u jednoj mojoj prethodnoj poruci link na originalan tekst pa pročitajte da ne citiram.

Pozdrav svima.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #37 poslato: Maj 06, 2017, 09:14:46 »
Bojane, ovo sto Sava predlaze se radi kao klasicno razrojavanje bez maticnjaka, ide dodavanje sparene matice ili zrelog maticnjaka u novu kosnicu u kojoj ostaje svo leglo sa dva rama mlade pcele i svakodnevnim izaskom mladih pcela se dobija kolicina pcela koja greje leglo a izletnice postaju pcele sa ona dva rama sa kojih nisu istresene pcele, istovremeno se u novoj kosnici na starom mestu resava varoe , on to radi pre nego sto drustvo udje u rojevi nagon...Ti, cini mi se, hoces da razrojis pcele koje su usleu rojevi nagon i vec imaju maticnjake, mislim da je u tvojoj situaciji bolje da ides sa Taranovim metodom , gde u novom roju imas samo rojevo aktivne pcele, starosti do 21 dana i snagu pravog prirodnog roja iz kojeg se pcele nace vracati.. Pazi da u kosnici ostane samo jedan maticnjak, inace ode drugi roj sa mladom maticom na granu, sto za tebe nije lose, da naselis i drugu kosnicu...Ali i ja tek ucim tako da ipak poslusas iskusnije, Boris bas ima iskustva sa ovim nacinom..
« Poslednja izmena: Maj 06, 2017, 09:45:13 od strane zoran drpljanin »

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #38 poslato: Maj 06, 2017, 16:32:02 »


Snelgrova Metoda kontrole rojenja

1.   Dan

•   Pripremiti drugi plodišni nastavak s okvirima i satnim osnovama i/ili izgrađenim saćem.
•   Skinite krov, poklopnu dasku/ventilaciju, hranilicu i medišta  sve do plodišta i pronađite maticu (uhvatite je i spremite u kavez ili kliješta za maticu  da spriječite gubitak ili oštećenje matice prilikom svih ovih radnji).
•   Stavite pripremljeni nastavak na postojeću podnicu i izvadite nekoliko okvira iz centra da napravite slobodni prostor.
•   U taj ostavljeni slobodni prostor stavite okvir s nepoklopljenim leglom iz plodišta, a na njegov vrh pustite maticu iz kaveza ili kliješta. Prethodno dobro provjerite da na tom okviru nema početaka matičnjaka ili izgrađenih matičnjaka te zatvorite taj prostor s pripremljenim okvirima.
•   Pregledajte stari plodišni nastavak da se na okvirima ne nalaze matičnjaci (ako ih ima) i odstranite ih.
•   Složite košnicu tako da na taj novi plodišni nastavak stavite matičnu rešetku, zatim medišta, na njih snelgrovu dasku, potom staro plodište i na njega hranilicu, poklopac i krov. Postavite snelgrovu dasku tako da je strana bez ulaza  na čeonoj strani košnice (ista strana kao i leto košnice).
•   Otvorite gornji lijevi ulaz na Sneglerovoj dasci i zatvorite sve ostale (letačice će se vratiti kroz glavni ulaz na prednjem dijelu košnice)

4. ili 5. dan
   
Bez otvaranja košnice, na snelgrovoj dasci zatvorite gornji lijevi ulaz i otvorite donji lijevi ulaz i stražnji gornji ulaz.

9. ili 10.dan
 
Provjerite gornji nastavak, osnovno plodište, da li ima početaka matičnjaka ili izgrađenih matičnjaka i odstranite sve osim onih najvećih i najljepših koji će biti upotrebljeni za drugu zajednicu ili za formiranje nukleusa (ili uklonite sve matičnjake ukoliko se ne želi uvećavati broj zajednica). U ovoj fazi, pčele u starom plodištu nemaju jaja za održavanje niti larvi iz kojih mogu izvući matičnjak.
Zatvorite donji lijevi ulaz i stražnji gornji ulaz te otvorite gornji desni ulaz i stražnji donji ulaz.

Što dalje?
Dosad je zajednica bila umjetno izrojena  odnosno podvrgnuta s tri vala iscrpljivanja letačica (početni povratak letačica na glavno leto košnice praćen s dvije manipulacije izlazima na dasci šaljući pčele ispod nje)
Što se dešava dalje ovisi o tome želi  pčelar uvećanje broja zajednica ili ne.
Bez povećanja broja zajednica -  ako ne želimo da se poveća broj zajednica i nije se dozvolilo matičnjacima da se razviju, ili:
•   Premjestite gornji nastavak, onaj iznad snelgerve daske, ispod matične rešetke da se podupla plodište.
•   Ili odstranite snelgrovu dasku da se ostalo leglo izlegne kroz nekoliko tjedana. Nakon toga gornji nastavak se može ukloniti, ili ostaviti za medište.
Ako je matici bilo dozvoljeno da se razvije u gornjem nastavku i potom se uspješno i oplodila, ona se može iskoristiti za zamjenu matice spajajući dvije zajednice u jednu. Iako je dio mreže bio između dvije zajednice i on je puštao mirise da slobodno prolaze, svejedno se preporuča upotreba novinskog papira prilikom spajanja dvije zajednice. Izlazi iz snelgrove daske trebaju biti ostavljeni otvoreni kako bi matica slobodno mogla izletiti na oplodnju.


Povećanje broja zajednica
Ako je namjera da uzgojimo novu zajednicu u gornjem nastavku, ulazi na snelgrovoj dasci se trebaju ostaviti na miru dok se ne izlegne nova matica. Pretpostavljajući  da su svi matičnjaci bili uklonjeni prvog dana, za novi matičnjak iz kojeg će se izleći nova matica brojimo vrijeme od tog dana nadalje. Nova matica će se izleći za 14 do 16 dana nakon početne podjele zajednice (ovisno da i su korištena jaja ili larve) i potom više nema daljnje manipulacije s ulazima na snelgrovoj dasci. Kada je matica sparena i počne lijegati jaja, gornji nastavak se može premjestiti na novo mjesto kao nova zajednica.
Ako je ostavljeno više od jednog matičnjaka u starom (prvotom ili majčinskom) plodišnom nastavku u cilju da napravimo nukleus,  matičnjak mora biti ili sazrio do trenutka pred poklapanje ili skoro poklopljen ali sigurno pred izlazak matice iz matičnjaka prije no što se s njim formira novi nukleus.
Snelgrova daska je korisna za stvaranje novih zajednica. A može se koristiti i samo za sprečavanje rojenja. Odvajanje plodišta (majčinske zajednice) od matice često dovodi do stvaranja mnoštva prisilnih matičnjaka. Ako su pčele u prirodnom rojidbenom nagonu, uzgojene matice iz takvih matičnjaka su uglavnom dobrog kvaliteta. No ako je postupak napravljen prerano u sezoni, prisilni matičnjaci bi mogli rezultirati slabim i lošim maticama.

Opisana metoda dana je samo kao smjernica. Nakon vlastitih pokušaja na jednoj ili više osnovnih metoda kontrole rojenja, pčelar treba kroz vlastito iskustvo razviti svoj način sprečavanja rojenja i prilagoditi ga vlastitim potrebama.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #39 poslato: Maj 07, 2017, 13:06:42 »
Tomislave imaš li sliku kako izgleda trorami oplodnjak ali bez pčela tj prazan i kako izgleda leto na takvim oplodnjacima...

Nisu bas lijepi za izložbu.. ali eto posluze.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #40 poslato: Maj 09, 2017, 13:00:04 »
Tomislave hvala na slikama.
Do or do not, there is no try!

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #41 poslato: Maj 09, 2017, 14:43:51 »
Sa izradom nepada mi napamet da se hvalim.
Ali su super za koristenje za male pcelinjake. Sto je vrlo bitno u pcelarenju.
Brzo i fino.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #42 poslato: Jul 17, 2017, 19:53:54 »
Pitanje za kolege: Da li je kasno za dijeljenje drustva?

Naime, imam, bar ja tako mislim, za sada dva prilicno dobra i jaka drustva koji imaju i pristoju zalihu meda. Med ove godine necu vrcati tj. ostavljam im sve za prezimljavanje.
Imam sledeci plan u glavi.
Svako od ova dva drustva jednostavno podijeliti na dva dijela.
Novodobijene kosnice bi bile prenesene na drugu lokaciju oko 9km od trenutnog mjesta.
Ukoliko ne pronadjem maticu prilikom dijeljenja, sto cu se potruditi, provjeriti ih nakon 5-7 dana da provjerm aktivnost matice.
Tamo gdje te aktivnosti nema, dodam sparenu maticu.
Matice inace planiram nabaviti od g. Mihica iz Drinjace.
Krajem avgusta ili pocetkom septembra bih vratio izmjestene kosnice na pcelinjak i zazimio.

Sta mislite o ovome?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #43 poslato: Jul 18, 2017, 11:36:59 »
Nije kasno,podeli i dodaj sparenu maticu, prihranjuj redovno i bice dobro..

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #44 poslato: Jul 18, 2017, 13:41:19 »
Како планираш да их делиш Мирославе?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"