Autor Tema: Пчелињак Пешић  (Pročitano 26886 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Пчелињак Пешић
« poslato: Januar 06, 2017, 19:54:35 »
Свим колегама са форума желим сретну и медну 2017 годину и срећан Божић.
Представљам вам са закашњењем мој пчелињак у развоју. Почео сам са 8 ројева у нуклеусима Родна Воја током маја и јуна месеца 2015 године, који су успешно развијени и зазимљени. У току 2016 године, успео сам да одгојим још 9 нових ројева (у једном слабом друштву сам и заменио матицу). Уз препоруке Воје Брстине и других чланова са овог форума успео сам да развијем нова друштва до сунцокретове паше. Није баш све било идеално у том развоју, у односу на текстове у форуму што ме је збуњивало, док нисам прочитао и да су други имали сличне проблеме, на шта су највише утицале временске неприлике односно честе кише. Све је то утицало на јачину друштава и унос нектара. Ипак било је нешто меда за врцање за сопствене потребе.
Током летњих месеци у кошницама сам стављао Брстивар на трулекс тракама, а средином августа сам убацио по један штапић Херба стрипса. Опадање варое се кретало у подношљивом броју. Одрадио сам и третман оксалном киселином дана 03.12.2016.г. на температури између 5 и 7 степени. Опадање варое је било наредних седам дана од 5 до 12 комада по кошници(по прегледу).
Кошнице се налазе у Качареву на плацу куће која је на крају насеља у чијој близину је необрађена ливада површине око 10 хектара а свугде около су њиве.
Планирам да ове 2017 године увећам пчелињак до 25 заједница, што изискује набавку нових кошница, сатних основа и осталог прибора. У прилогу су фотографије кошница настале средином октобра месеца.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #1 poslato: Januar 06, 2017, 19:56:05 »
Ево још неколико фотографија

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #2 poslato: Januar 07, 2017, 01:55:23 »
Eeee kolega i komšija, ovo sve izgleda perfektno.
Neka je i tebi medna 2017. i sve najbolje.

Христос се роди!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #3 poslato: Januar 07, 2017, 12:02:18 »
Ваистину се роди, срећан Божић желим твојој породици.
Хвала на комплименту за пчелињак. Твој пчелињак ће ове године бити формиран и бити леп.
Једва чекам да сарађујемо, међусобно се дружимо и испомажемо. Поздрав !

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #4 poslato: Januar 07, 2017, 22:53:27 »
Христос се роди Пријатељу Небојша!
Нека ти ова година буде успешна, да да Бог да прошириш пчелињак а теби и твојој породици желим пуно здравља, среће и радости!

Нешто су ми познате ове кошнице...  ;)  :D  Лепо изгледају...  :)

Пуно поздрава из Новог Милошева...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #5 poslato: Januar 08, 2017, 12:57:36 »
Ваистину се роди, срећан Божић, здравље , весеље и успеха у послу желим теби и твојој породици Војо.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #6 poslato: Januar 09, 2017, 14:14:16 »
Citat
Нека ти ова година буде успешна, да да Бог да прошириш пчелињак
Šta?
Kad ga ja pripušim, ima da se širi i sve da pita jel ima još...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #7 poslato: Januar 10, 2017, 08:55:36 »





                                                                          Поздрав Небојша ,


                       Добро је да си отворио тему о свом пчелињаку. Оно што се на сликама види обећава. Поздрав и медна ти 2017.година.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #8 poslato: Februar 05, 2017, 21:17:04 »
Данас сам преузео још десет нових кошница без рамова, које ми је направио пријатељ столар из Качарева. Рамове ћу наручити од Игора из Новог Бечеја.
Јуче и данас је коначно била пријатна температура и променљиво облачно са сунчаним интервалима. То је погодовало пчелама, да се огреју на фебруарском сунцу, размрдају крила и истресу сав баласт. Обзиром да је температура била скоро 15 степени подигао сам збегове и мало исфајтао пчеле којима је то пријало. Сва друштва су преживела јануарске мразеве. Од 15 друштава, само су у 2 кошнице узимљене на 2 наставка залихе хране знатно смањене. Највеће залихе су остале на друштвима која су узимљена на 3 наставка, те се још једном потврђује Војина препорука. Ево неколико фотографија. Поздрав свима.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #9 poslato: Februar 23, 2017, 20:20:25 »
Данас је био предиван дан, као пролећни. Био сам на послу до 15 сати, а онда рекох себи да искористим мало дужи дан и прегледам кошнице, јер се већ сутра најављује промена времена. Започео сам око 16,15. Од 15 друштава, успео сам да прегледам 11, до 17,30 сати док се видело. Само у једној кошници на једном раму је било започето легло у пречнику од око 8 цм. Изгледа да  хладан јануар, кошава у мом крају и локација кошница нису погодовали прераном започињању легла.
У једној кошници запазио сам на сатоношама браон флеке, вероватно од ноземе. У доњем наставку те кошнице било је доста угинулих пчела, те сам их истресао и очистио подњачу. Због критично малих залиха хране у 4 друштва (прошлогиодишњи ројеви) морао сам да додам погаче. Све у свему стање и није тако лоше како сам мислио.
Када прође најављени талас захлађења и поново отопли, очекујем да почетком марта леска отвори ресе, а након ње и сибирски брест. 
Ово је био мој мали извештај са пчелињака.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #10 poslato: Februar 23, 2017, 21:41:45 »
Честитам Небојша!

То је право зимовање, у само једној РВ кошници легло од 11 прегледаних на данашњи дан 23. фебруар 2017 године.

То је право пчеларење Родном Војом!

Молимо Бога још који дан да издраже или макар још једну недељу без покретања легла а после кад крене озбиљније цветање биља и унос поленовог праха и нектара чека их брз пролећни развој.

Пуно поздрава из Новог Милошева...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #11 poslato: Februar 24, 2017, 17:40:19 »
Хвала Војо. Мислим да ће код мене кренути са леглом интензивније тек почетком марта.
Микроклиматски услови на мом пчелињаку су слични као код тебе у Новом Милошеву, тако да сам примењивао технологију рада коју си описивао на овом  форуму.
Пчелиње друштво је живи организам, тако да се ту не може само механички радити, већ је  битан и осећај према тим живим бићима, што мене додатно испуњава и мотивише. 

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #12 poslato: April 02, 2017, 19:31:36 »
Када је данас сунце лепо угрејало, а пчелице почеле да излећу око 10 сати прегледао сам моје кошнице.
Протекле недеље било је значајног уноса полена и нектара џанарике, а сада  маслачка, мртве коприве и вишње. Рамови са поленом се полако троше, а залежено легло се убрзано повећава, сада има углавном 3, 4 рама са затвореним и по 2 рама отвореног легла, тако да сам задовољан овим развојем. Тамо где су у горњем наставку била 9 рама, додао сам између рамова са леглом по 1 изграђени рам, ради бржег залегања.
По завршетку прегледа око 11 сати, сваком пчелињем друштву сам сипао стимулативан сируп са нозевојем по 600 мл. 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #13 poslato: Maj 10, 2017, 08:33:54 »



                           Има ли чега новог на пчелињаку Пешић ?  Поздрав.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #14 poslato: Maj 10, 2017, 19:44:55 »
Хбала на питању Горане.
Уграбио сам мало времена да се укључим на форум. Десет ПЗ сам у суботу 06.05. одселио на багрем у Делиблатску пешчару. Међутим до данас време није погодовало ни багрему ни пчелама. Јуче по подне сам обишао и прегледао пчелињак. Утврдио сам да уноса нектара у медиштима нема, или има врло мало. У неким кошницама већи број пчела се спустио у плодиште, у коме је матица без обзира на лоше време обилато занела јајашца. Надам се да ће ових неколико дана бити без кише и ветра и омогућити пчелама да сакупе нектар, али тешко да ће нешто да претекне и за врцање. После ове "паше" следи ми разројавање.
Мој рођак и још један дугогодишњи пчелар су пре 10 дана довезли кошнице у околини Велике Плане негде у твом комшилуку. Питам се зар толико има шуме у том крају, а на гугл мапи се нешто не види, или су то шумарци.
На форум ћу се укључити за пар дана.
Поздрав свима.