Autor Tema: Šećerni sirup  (Pročitano 104254 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Šećerni sirup
« poslato: Januar 14, 2011, 13:41:42 »
 Šećerni sirup i njegova upotreba...

 Pozdrav svima  :) 
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #1 poslato: Januar 15, 2011, 22:36:15 »
                                                    ŠEĆRNI SIRUP SA KVACEM
   Sirup od šećera i kvasca u odnosu 1:1 sa vodom za 10 zajednica i jednokratno davanje kod prehrane,priprema  se na sledeći način:
Pripremiti treba 3 l.vode  za izradu sirupa od koje se najpre odliju 2 čaše u posebnu posudu.U preostalu vodu treba sipati 3 kg.šećera u
kristalu.Šećer se otapa u vrućoj vodi.Ranije odlivenoj vodi dodaje se 400 gr.razdrobljenog kvasca.Pekarski kvasac se meša i iprilikom mešanja dodaje se 2-3 kašike šećera.Mešavinu trba ostaviti 5-10 minuta da se kvasac podigne.U vrući sirup tada ulijemo već jako fermentsanu
mešavinu kvasca i šećera,mešajući drvenom varjačom uz lagano podgrejavanje ali ne do vrenja.Nakon hlađenja na temperaturu 37-40*C.
sirup se sipa u hranilice u količini od 300 gr.da bi ga pčele uzimale toplog.
   Iako temperatura ubija kvaščeve gljivice,sirup nije trajan i može da fermentiše posle 4-5 dana.Zbog toga se preporučuje njegova priprema
samo za jednokratnu upotrbu.Nakon što pčele odnesu sirup treba pripremiti sledeću porciju.Svaka zajednica treba ukupno dobiti 300 gr.
pekarskog kvasca i 2 kg.šećera.
   Kada se u proleće pojavi paša na ogrozdu i ribizli podražajno prehranjivanje treba prekinuti.Jesenje podražajno prehranjivanje primenjuje se
zavisno od lokalnih klimatskih prilika od 10.08-10.09.a nakon dovršenog podražajnog prehranjivanja započinje prehrana radi popune zimskih
zaliha i to sa samim šećernim sirupom u većim količinama 2-3 l.pripremljen u odnosu 2kg.šećera i 1 l.vode
   Zajednice koje su prehranjivane na ovaj način imale su za 25% jače legla od neprehranjivanih.
                                                                                                                                Franciszek Dajbrowski
                                                                                                                                Pszezelarstwo 3-10/06/08
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #2 poslato: Januar 17, 2011, 22:24:57 »
   Spravljanje sirupa,ma koliko na prvi pogled izgledalo jednostavno,ipak nije prosto "MUĆKANJE"šećera i vode.Nije redak slučaj da početnik
očekuje jednu količinu sirupa a dobije drugu.Evo tablice tih odnosa:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     
                                                 1:1                                       3:2                                             2:1
         šećerna                 sadrži                daje             sadrži                   daje                sadrži                   daje
         otopina                 šećera               prerađene      šećera                 prerađene         šećera                  prerađene
         litara                       kg                  hrane              kg                     hrane                 kg                     hrane
                                                              kg                                           kg                                             kg

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
           1                        0,625                 0,750             0,800                  0,940               0,990                   1,100
           2                        1,250                 1,500             1,600                  1,880               1,980                   2,200
           3                        1,875                 2,250             2,400                  2,820               2,970                   3,300
           4                        2,500                 3,000             3,200                  3,760               3,960                   4,400
           5                        3,125                 3,750             4,000                  4,700               4,950                   5,500
           6                        3,750                 4,500             4,800                  5,640               5,940                   6,600
           7                        4,375                 5,250             5,600                  6,580               6,930                   7,700
           8                        5,000                 6,000             6,400                  7,520               7,920                   8,800
           9                        5,625                 6,750             7,200                  8,460               8,910                   9,900
          10                       6,250                 7,500             8,000                  9,940               9,900                  11,000
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Kad kažemo  1:1 , 3:2 , 2:1 , uvek je prvi broj šećer u kg,a drugi broj litara vode.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #3 poslato: Januar 20, 2011, 00:25:22 »
  Dali moze ova tabela da se malo sredi ;)
 
  Pozdrav svima :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #4 poslato: Januar 20, 2011, 01:53:04 »
  Dali moze ova tabela da se malo sredi ;)
 
  Pozdrav svima :)
Pokušao, ali ne znam da li sam i uspeo...
Pozdrav

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #5 poslato: Januar 20, 2011, 08:38:56 »
Pokušao, ali ne znam da li sam i uspeo...
Pozdrav

  Mislim da je sada dobro ;)

  Pozdrav.

Uzastopna Poruka: [time]Januar 20, 2011, 14:18:17[/time]
Citat: Lazovic Zivojin
Probaću da pronađem i gde sam pročitao (radi se o ispitivanjima na nekom od ruskih pčelarskih instituta) da pčele znatno bolje zimuju na medu, koji su napravile od šećernog sirupa ( na vreme dodatog), nego čak i na nektarskom. Razlog za to je što se u debelom crevu pčele od takvog meda stvara znatno manje nesvarljivih materija, pa je i vreme do pročisnog leta produženo.
Takođe se preporučuje da je za zimske rezerve hrane pčelama potrebno davati sirup 3:2 (u korist šećera) jer se za njegovu preradu u med pčele najmanje "troše". Prehranu je potrebno uraditi već u avgustu u velikim porcijama.

  
« Poslednja izmena: Januar 20, 2011, 14:19:24 od strane Global Moderator 2 »
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #6 poslato: Januar 29, 2011, 12:40:53 »
 

  Dali prerađena hrana je dobijeni med posle prerade secernog sirupa (serbet), ili?
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #7 poslato: Januar 30, 2011, 13:26:06 »
Sigurno nije, jer svi bi onda kupovali kilu secera koja je jeftinija od kile meda (bilo kojeg).. i time hranili pčele da dobiju med.. i na taj način dobiven "med" ne može nikad imati one lijekovite sastojke kao med dobiven sakupljanjem nektara raznog bilja.. i zbog razlike u tim sastojcima razultat prerade secernog sirupa ne mozemo zvati medom.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #8 poslato: Januar 30, 2011, 13:46:59 »
Citat
  Dali prerađena hrana je dobijeni med posle prerade secernog sirupa (serbet), ili?

To se naziva umjetni ili patvoreni med ;)
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže Nemet Ištvan

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #9 poslato: Septembar 28, 2011, 05:49:17 »
Pošto je sad već (može biti da je kasno u nekim predelima) na izmaku sezona za prihranu pčela šećernim sirupom, želim napomenuti da kad govorimo o PRIHRANI ŠEĆERNIM SIRUPOM ne mislimo na proizvodnji fasifikovanog meda!
Bar, ja se tome nadam!
Šećerni sirup je veoma korisno, ali samo u potrebnim količinama, a savestan pčelar, koji ima imalo obzira prema potrošaču, nikad neće proizvoditi "nazovimed"-a!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #10 poslato: Jul 26, 2012, 22:40:01 »
Za pčelare koji su ove godine imali slabu pašu pa posle ovogodišnje velike suše ostali sa malim količinama hrane u košnicama a svoje pčele nisu doseljavali na suncokret, sada bi bilo pravo vreme da obezbede dovoljne količine šećera za kasniju pripremu lekovitog sirupa i dopunu zimnice.

Obično tokom avgusta šećer poskupi pa bi bilo korisno što pre obezbediti šećer po još uvek nižim cenama.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #11 poslato: Avgust 29, 2012, 11:15:40 »
Pozdrav svima, na pcelinja drustva RV, formirana ove godine pre oko dva meseca, na dva nastavka, i koje su izgradile oko 15 satne osnove sa hranom od 8 do 10 kg. davao sam sirup 1sx1v svako drugo vece, kada sam pre 20-tak dana dobio na poklon jos jedni pcelinju zajednicu RV (malo slabiju), te sam od tada, zbog toga sto nema pase, sva tri drustva prehranjivao svaki dan sirupom 1vx2s. Interesuje me dali je za prezimljavanje i prolecni razvoj bilo stetno ili korisno prehranjivanje i dali da nastavim prehranjivanje.

Poydrav, hvala...
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #12 poslato: Avgust 29, 2012, 22:19:38 »
Pozdrav svima, na pcelinja drustva RV, formirana ove godine pre oko dva meseca, na dva nastavka, i koje su izgradile oko 15 satne osnove sa hranom od 8 do 10 kg. davao sam sirup 1sx1v svako drugo vece, kada sam pre 20-tak dana dobio na poklon jos jedni pcelinju zajednicu RV (malo slabiju), te sam od tada, zbog toga sto nema pase, sva tri drustva prehranjivao svaki dan sirupom 1vx2s. Interesuje me dali je za prezimljavanje i prolecni razvoj bilo stetno ili korisno prehranjivanje i dali da nastavim prehranjivanje.

Poydrav, hvala...

Kolega Predraže, slobodno nastavite sa prihranjivanjem. Niste nam naveli sa kojom dozom-količinom sirupa ste ih prihranjivali.

Možda bi bilo dobro da pravite malo ređi sirup u ovo doba godine. Mislim da bi koncentracija od 3:2 šećer:voda u ovo doba godine bila najprihvatljivija za pčelinje zajednice. A posle desetog do petnaestog septembra nešto malo gušći sirup 5:3 (šećer5 : voda3).

Koncentracija 2:1 koju pominjete može se koristiti kao poslednja (krajem septembra ili početkom oktobra dok još ima unosa polenovog praha ) i samo onda kada je u pitanju veći nedostatak hrane koji se dodaje u kraćem vremenskom periodu.

Pozdrav svima....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Stepanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kovacevac 200m
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #13 poslato: Avgust 29, 2012, 23:07:17 »
Predraze da biste nadomestili dovoljnu kolicinu hrane u ovom periodu potrebno je da stavite dve hranilice ili jednu od 2.5l
i sipate u njusirup u srazmeri 3-2 u korist secera.U ovom periodu se jos uvek izvode zimske dugozivece pcele koje se
izrabljuju preradjivanjem sirupa ali to je cena koju morate platiti.
Prolecni razvoj na secernom sirupu zargonski receno i na medu nikada ne moze biti isti.Pceli je za prolecni razvoj najbitniji polen
jer ako uporedimo dve kosnioce podjednakog kvaliteta,iste kolicine hrana izrazene u kg,istog kvaliteta matice i broja izimelih pcela ONDA
u prolecnom delu razvoja drustvo zazimilo na medu daleko se  brze razvija.
Postoji jos nesto kad kosnica valja onda sve ide olako i nema preteranog penzenja i titranja kad ne valja mozes da radis sta oces .
Najbolja potvrda ove teze je da se na pcelinjaku od 100 kosnica u istim uslovima i rezimu ishrane i nege uvek desi da dvotrecinski deo bude uspesan u razvoju a ona jedna trecina kilavi,mrljavi i stize tek za suncokret.
Da podsetim nevezano za ovu temu mi se zavaravamo da sve znamo,dok postoji ljudi i ovog naseg bavljenja pcelarstvom dolazice nova znanja,nova saznanja,
stare prevazidjene stvari ce se odbacivati a novo i naprednije prihvatati.
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #14 poslato: Avgust 30, 2012, 12:06:40 »
Hvala, pozdrav...
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!