Autor Tema: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama  (Pročitano 125585 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« poslato: Januar 22, 2013, 15:29:22 »
Rešio sam da zasnujem novi pčelinjak od nule. Planiran je kao stacionaran, a pošto mi je izbor lokacije jako uzan za početak će biti na otvorenom pored njiva. Ovde ću postavljati precizne izveštaju o napretku i radu, poželjne i dobrodošle su sve sugestije pa ako ovo nije mesto za ovu temu nek je admin premesti na mesto koje će odgovarati....

Izbor je pao na Eko Voju zbog:

1. male veličine (težine) nastavka... mlađi biti neću a imam i dva klinca koje bih želeo da uvedem u svet pčelarenja

2.  osobine da se ram ne mora užičavati ( ne zbog posla nego zbog izbegavanja svega neprirodnog u unutrašnjosti košnice jer je opredeljenje kvalitet a ne kvantitet)

3. osobine da se ne postavljaju satne osnove ( ako i treba onda je to minimalno, a opet je razlog kao pod 2)

4. moje osobine da sam sklon da se priklonim novinama...

bilo kako bilo krećemo sa 10 eko voja naručenih kod g.Ajdanovića pa il pokojnik il pukovnik...
« Poslednja izmena: Januar 22, 2013, 23:03:05 od strane admin »

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #1 poslato: Januar 22, 2013, 15:46:44 »
Taj izbor lokacije, pored njiva, može biti jako problematičan, u uslovima intenzivne poljoprivrede ratari koriste svakojake herbicide i insekticide i možeš imati problema zbog toga, sve zavisi šta je posejano i sa čim se prska, a i da li su svuda okolo samo njive ili si recimo između njiva i šume naprimer. Probaj pronaći povoljniju lokaciju. U svakom slučaju želim ti srećan početak.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #2 poslato: Januar 22, 2013, 16:56:11 »
Pa trenutno je tako i svestan sam problema ali je to u okolini teško izbeći... Vojvodina je to, znaš i sam... Trenutno su dve opcije u igri jedna pored kanala DTD (150 m) gde ima nešto šumaraka i vikendica (ali pčelinjak bi mogao-morao biti na placu ravnom bez zasada i druga pored 400 kV trafo stanice gde radim. Čini mi se da je mesto pored kanala ipak bolje jer je to građevinska zona, ima nešto vikendica, a od lokacije pored trafo stanice me odbija blizina magistralnog puta i uticaj EM zračenja na pčele, kao i uticaj pčela na kolege na održavanju (ne verujem da su skloni apiterapiji za vreme pregleda DV)...

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #3 poslato: Januar 22, 2013, 18:09:48 »
jesi kupio kosnice ?
Koliko si platio?
Sta si kupio?
Dali je moguce za pocetak kupiti samo po dva nastavka za svaku pa onda dokupljivati ili sam praviti nastavke .
Jel je potrebno za pocetak izvuci satne onove?

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #4 poslato: Januar 22, 2013, 19:04:17 »
Košnice još nisam kupio ali sam ih naručio u Bečeju pre dva dana za kraj februara a tek juče pročitam da se ljudi žale na kvalitet rada iste radionice... ne bih da paničim, al još ni počeo nisam a problemi počinju ničim izazvani...Verovatno to tako mora da bi proradio najveći pokretač INAT...Koliko sam uspeo da saznam po forumima  cena se kreće oko 60-65 € po kompletnoj a ima više radionica koje ih prave, ako malo potražiš i voljan si i sam da ih praviš postoje i nacrti..

Odlučio sam se za EV pa je zato i postavljeno u ovom delu foruma...

Pojedinačno kupovina nastavaka verovatno zavisi od proizvođača, kako se dogovoriš..

Satne osnove moraš izvući na početku,i to svaki drugi ram da pčelama odrediš pravac kojim će graditi saće, a na svaku satonošu napraviti traku voska odozdo kako bi samo nastavile izgradnju saća  koliko sam shvatio, jer ti se može desiti da ako naseliš pčele u košnicu bez SO one izvuku saće tako da ti bude nemoguće da izvučeš ramove bez totalnog oštećenja saća( i prosipanja meda, gnječenja pčela i sl.) zato što su ramovi u različitim nastavcima kod ove i RV zakrenuti za 90 stepeni. Postoje detaljna uputstva od strane domaćina foruma (pronalazača ove dve vrste košnica) da ja ne pametujem...

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #5 poslato: Januar 22, 2013, 19:43:19 »
Odlicno zapoceta tema bilo bi lepo da se nastavi pa kad dobijes  kucice za pcele  postavis koju slicicu, da pratimo razvoj pcelinjaka  da dobre stvari uvidimo i upotrebimo.
ako mozemo i pomognemo ;D

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #6 poslato: Januar 22, 2013, 20:01:30 »
Kolega Borise, bilo bi korisno da slikaš tvoju buduću lokaciju za pčelinjak i njeno okruženje, da vidimo i da možemo da ti damo korisne sugestije. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #7 poslato: Januar 22, 2013, 20:15:09 »
Kolega Borise želim Vam srećan i uspešan početak u ovom poslu,
 Za EV košice do sada nikom nisam odobrio proizvodnju osim Ajdinoviću koji na žalost ne poštuje potpisani ugovor i ne ispunjava svoje obaveze prema meni, osim što sam dozvolio pčelarima da sami u sopstvenoj proizvodnji mogu napraviti do 5 košnica bez ikakvih nadoknada, naravno ako za to imaju uslove.
Za kvalitet Ajdinovićeve izrade košnica ne mogu ništa da kažem jer za godinu i po dana nemam pristup za kontrolu i kvaliteta košnica, mada po udovoru overenom u sudu na to imam prava.
Tako da je veliko pitanje (na koje trenutno nemam precizan odgovor) ko će u budućnosti proizvoditi EV košnice .
Kod mene se iste mogu poručiti a da bi se započela serija treba da se sakupi narudžba od najmanje 50 košnica. Imam proizvođača koji košnice radi za mene a ja ih nakon kontrole kvaliteta isporučujem kupcima.
Ovde  na Forumu imate nacrte pa ako imate mogućnost sopstvene proizvodnje naparvite i 10 kompleta ako želite i ne treba ništa da platite.

Što se tiče nekih izmišljenih priča o izgradnji saća kako se ramovi ne mogu izvući od pogrešno izgrađenog saća, to je moguće ali samo kod onog ko potpuno pogrešno dodaje ramove u EV nastavke. Već sam napomenuo da u bilo koju košnicu ako se dodaju potpuno prazni ramovi jedni do drugih pčele će saće graditi potpuno nekontrolisano to jest kako one žele.
Nikada se ne sme dodavati više neizgrađenih ramova jedan do drugog.

Još zaboravih da kažem da se sastavni delovi RV i EV košnica mogu posebno naručiti.

Pozdrav iz Novog Miloševa.... 
« Poslednja izmena: Januar 22, 2013, 20:23:09 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #8 poslato: Januar 22, 2013, 22:42:52 »
@ Sveto     

pa pošto nisam siguran kako se ovde postuju slike pokušaću nešto da okačim vezano za lokaciju...

        <---  lokacija okačena! kad pogledate sliku samo backspace na tastaturi i opet ste ovde

@ Vojo

Ne bih da se udaljavamo od teme g. Brstina, ne zaboravite da sam totalni početnik i da svašta mogu pogrešiti,( zato i jesam ovde), zahvaljujem Vam što ste već odvojili toliko vremena na mene kao i za dozvolu za 10 komada u samogradnji,  samo sam g.Stojanoviću preneo ono što je i sam mogao pronaći čitajući forume.O tome šta ja mislim dovoljno govori činjenica da sam se odlučio za EV košnice. Također Vam zahvaljujem na informacijama vezanim za g. Ajdanovića.. uradićemo blic kontrolu kvaliteta (nije Bečej na kraj sveta pa ću preneti kako sam zadovoljan)...


 samo ću još probati da dodam u naziv teme " EV košnicama" ,  al mi nešto ne ide...
« Poslednja izmena: Januar 22, 2013, 22:57:46 od strane Boris Salaj »

Van mreže admin

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 252
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #9 poslato: Januar 22, 2013, 23:05:19 »
Odrađeno.Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule
« Odgovor #10 poslato: Januar 22, 2013, 23:07:11 »
Ona lokacija pored trafostanice mi se ne sviđa. Ova sa slike je možda bolja, ali sve zavisi od toga šta se seje u blizini pčelinjaka i koliko se i čime tretira. U svakom slučaju, ja bih izabrao ovu lokaciju pored kanala. Želim ti da formiraš lep pčelinjak sa EV košnicama i da nam prenosiš iskustva u formiranju i održavanju istog. Mislim da je tvoj izbor dobar, jer ja da sad počinjem da pčelarim počeo bih sa EV. Pozdrav.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #11 poslato: Januar 22, 2013, 23:27:48 »
Pa tako sam ga i ja ocenio, Sveto. Ta lokacija više pogoduje pčelama a ona pored TS meni...Jedino što me relativno zabrinjava je to što se u blizini na oko kilometar nalazi fabrika za preradu kanalizacionih voda, to bi mogao biti problem mada viđam košnica u blizini. No u svakom slučaju pokušaću da pronađem još koju opciju...




Još nekoliko razloga zbog čega sam se opredelio za EV


- za razliku od RV neću imati više vrsta okvira što samo komplikuje stvari, uniformnost mi je verovatno ostala od prošlog zanimanja
- očekujem da će paše biti manje i raznovrsnije
- želim što manje metala i hemije u košnici
- pokušaću da se držim dobre pčelarske prakse i proizvodim med ne da bih zaradio nego da bi povećao svoju fizičku aktivnost i da bih stvorio radne   navike deci



« Poslednja izmena: Januar 22, 2013, 23:46:30 od strane Boris Salaj »

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #12 poslato: Januar 22, 2013, 23:40:33 »
Ovde na ovoj lokaciji sa slike izgleda kao dobro mesto za pčelinjak. Kakva je ovo šuma oko kanala? Pozdrav.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #13 poslato: Januar 22, 2013, 23:57:52 »
Nešto samonikli  bagrem, nešto razno žbunje, nešto privatni voćnjaci, nešto državna zemlja.Moram da priznam da do sad nisam obraćao mnogo pažnju. To je inače tzv Tromeđa, ustava na kanalu DTD.   


Nisam baš siguran da mogu da postavim pčelinjak gde mi padne na pamet, u nekim propisima sam pročitao da moram imati pismenu saglasnost vlasnika zemljišta za držanje pčela (radi registracije gazdinstva i ne samo zbog toga naravno) pa sam prihvatio predlog prijatelja da stavim na njegov plac na kome za sada ne planira gradnju nego neki voćnjak u neko tamo dogledno vreme. Da dobiješ saglasnost od nekog JP nema šanse (usmenu možda al pismenu nikako) tako da ovako krećem a nećemo liti temelj pa ako iskrsne nešto bolje lako ćemo preseliti... Ove nedelje je još u planu učlanjenje u Somborski savez, pa se nadam da će mi i oni nešto pametno i konkretno reći
« Poslednja izmena: Januar 23, 2013, 00:13:13 od strane Boris Salaj »

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #14 poslato: Januar 24, 2013, 00:53:22 »
Bio sam danas do pčelarske radnje da se raspitam o cenama i odmah mi ponudiše 25 LR košnica sa zazimljenim pčelama komplet ( jedan od starijih kolega pčelara nas je napustio, nažalost), pa ako koga zanima imam kontakt telefon, navodno su u dobrom stanju...