Autor Tema: Satna osnova za RV?  (Pročitano 81240 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sasa Spasojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #120 poslato: April 11, 2015, 22:13:45 »
@Andreja - mozda i ispadoh glup :) ako nadjem snimak, postavicu ga ovde. Verovatno si ti u pravu sto se tice tecnosti.

@Darko - ne ljutim se brate, zasto bih ? :) Moji su odavde, a ja sam ti k'o Englishman in New york :P , rodjen u Beogradu, ziveo u Zemunu a u prolazu (visegodisnjem ) kroz          Jagodinu :D 
                Slike su da se smrznes :)  ::) a i da ti voda podje na usta !

@Borise - uze mi rec iz usta. Pizza noz resava viskove SO ;)

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #121 poslato: April 12, 2015, 20:32:10 »
Na jednom predavanju sam gledao kako ispitati ispravnost SO tj. cistocu voska. Naime, kao sto rece Andreja, u vodu kuglica voska pluta, ali i sa parafinom u sebi isto pluta. Zato u tu casu sa vodom dodamo medicinski alkohol i, interesantno za videti, kuglica koja je od cistog voska stoji na sredini case, iznad vode, a ispod alkohola, a "parafinska" kuglica tj. vosak ispliva na povrsinu. Pozdrav!
 

Van mreže Miodrag Milanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #122 poslato: April 12, 2015, 21:27:10 »
Saša,ja mogu da ti obeybedim koliko hoćeš SO za RV košnice i svima iz okoline Jagodine,pčelarim RV košnicom imam pčelinjak u Bagrdanu,ako ti treba javi se.SO su od Zvonka Vasića,koristim ih pet godina i za sada su odlične.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #123 poslato: April 12, 2015, 21:51:51 »
https://www.facebook.com/video.php?v=1526778600895204

Evo link kako se testira kvalitet-cistoca voska sa alkoholom, link je postavio kolega Sasa Milojevic.


Ja sam probao sa sljivovicom domacom, pravi vosak mora da pada na dno kao sekira u bunar, a parafin ide na vrh kao plovak, a mesani vosak i parafin, cerazina itd obicno stoji negdje izmedju ni na dnu ni na povrsini.


Pozdrav.

Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #124 poslato: April 14, 2015, 15:40:11 »
Ništa bez rakije, živeli
Andra
062 31 00 13

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #125 poslato: April 14, 2015, 15:45:27 »
Saša nismo glupi ka nešto neznamo kao i što ne postajemo pametni kad nešto naučimo. Opušteno...
Andra
062 31 00 13

Van mreže Sasa Spasojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #126 poslato: April 15, 2015, 11:36:01 »
@Miodrag - Odlicno ! Javljam se kad mi bude zatrebalo ! Hvala !

@Andra - ja sam saljiv covek pa mi nije strana sala ni na sopstven racun  ;) , vazno da forum 'sljaka'.  :)

Van mreže Sasa Spasojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #127 poslato: April 15, 2015, 11:45:03 »
@Slavisa - e bas taj video !  Hvala !  Ja pogresih sto se tice tecnosti.  :o  Moracu da obratim paznju kako pisem postove  ;)

Van mreže Dragan Milenković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Parcani , 220 m
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #128 poslato: Jul 21, 2015, 09:15:08 »
Evo da i ja kažem koju o plastičnim SO. Mislim da su OK, izgrađuju ga dovoljno brzo, čak nema razlike ni u izgledu saća, i veličine ćelija. Što se tiče "neprirodnog" porekla, mislim da kritike nisu na mestu, jer sve se danas može okarakterisati kao neprirodno. Hteli mi to ili ne mnogo veštačkih materijala su uključeni u ovu našu profesiju. Bitno je da ne narušava život pčela, kao pojedini preparati kojima se tretira Varoa i sl. , danas je dozvoljeno sredstvo, sutra već zabranjeno. Što se tiče plastičnih SO, onog trenutka kada pčele izgrade saće na njoj, tog trenutka prestaje kontakt plastike i pčela, ako je ta plastika prehrambena, i iz nje dajemo našoj deci da jedu hranu koja je tu boravila ponekad i duži period, zašto bi za pčele bila štetna.

JEDINA MANA , koja to možda i nije, jeste što moramo imati veću količinu rastopljenog voska, u dubljem sudu, da se može uroniti ceo ram odjednom. Jer premazivanje je vrlo nezgodno, vosak na nekim mestima poravna reljef SO, a onda se gubi smisao iste. Ja sam premazivao i namučio se.Tako da ću ubuduće samo da uranjam.

Treba olakšati sebi život, koliko je to moguće. A proizvođači voštanih satnih osnova, će naravno biti protiv ovih plastičnih, kao što pčelari koji imaju puno drugih košnica (LR,DB) neće da čuju za RV, jer sada bi trebalo da menjaju po 300-400 košnica, a to je investicija, kao i proizvođači prateće opreme.

Svako od nas ima glavu da sam razmisli šta je realno.
„Leti kao leptir, bodi kao pčela. Nedostatak vere je razlog zašto se ljudi boje izazova, ali ja verujem u sebe.“

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #129 poslato: Jul 21, 2015, 14:47:46 »
Ipak NE. Ako bih uranjao plastičnu so u rastopljen vosak od tog voska bi se mogla izliti so. Onda se gubi smisao plastične.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #130 poslato: Jul 21, 2015, 23:54:55 »
smisao je da ne moraš imati presu za SO...i radiš sa isključivo svojim voskom

Van mreže dejan antalic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vranjevac
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #131 poslato: Januar 30, 2016, 10:26:31 »
da li vostani moljac reaguje na lavandu ili naftalin kao i obican moljac?

Van mreže ivan ljujic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zlatibor
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #132 poslato: Januar 30, 2016, 10:43:20 »
Da li neko moze da mi odgovori, zasto je satna osnova ispucala, tj. kupio sam ram sa satnom osnovom(gotov ram) da mi posluzi kao uzorak posto sam pocetnik. Sinoc kada sam ga uzeo video sam da je ispucala satna osnova, i na blag dodir se slomila, a stajala je mesec dana u praznom nastavku, zbog cega se to desilo???
 Hvala unapred

Van mreže ivan ljujic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zlatibor
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #133 poslato: Januar 30, 2016, 10:46:22 »
Kolega Dejane, ne znam za lavandu i naftalin, ali znam da orahovo lisce dobro resava problem vostanog moljca... A dosta utice i nacin cuvanja saca..

Van mreže dejan antalic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vranjevac
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #134 poslato: Januar 30, 2016, 12:17:25 »
Ivane hvala na savetu barem orahovog lisca imam yimi nije problem ali kada je toplo moljac cuda pravi