Autor Tema: Satna osnova za RV?  (Pročitano 81238 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ivan ljujic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zlatibor
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #135 poslato: Januar 30, 2016, 13:34:25 »
Dejane, ovde kod mene stariji pcelari pa i mladji,  sace cuvaju na otvorenom, jel nije retko da nocu bas budu temperature ispod nule, pa valjda priroda samo unisti moljca na taj nacin, i orahovo lice obavezno stavljaju.  Vidjao sam da stavljaju i listove duvana...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #136 poslato: Januar 31, 2016, 16:04:46 »
da li vostani moljac reaguje na lavandu ili naftalin kao i obican moljac?

Колега заборави нафталин!

Довољно је омирисати га и људски организам ће сам показати колико му тај мирис прија. То је одвратан отров.


Da li neko moze da mi odgovori, zasto je satna osnova ispucala, tj. kupio sam ram sa satnom osnovom(gotov ram) da mi posluzi kao uzorak posto sam pocetnik. Sinoc kada sam ga uzeo video sam da je ispucala satna osnova, i na blag dodir se slomila, a stajala je mesec dana u praznom nastavku, zbog cega se to desilo???
 Hvala unapred



Восак је крт и на ниским температурама се лако ломи.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rodoljub Stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ćovdin, opština Petrovac na Mlavi
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #137 poslato: Februar 01, 2016, 08:02:19 »
Svakako je bolje pokusati sa prirodnim jedinjenjima, koja koristimo i sami. Lavanda (kaosto je vec napomenuto) suzbija moljca pa sam razmisljao da pokusam sa njenom upotrebom, ali se zahvaljujem kolegama za informaciju da to uspesno cini i list oraha. Njega je bar lako naci.
Pozdrav svima na forumu

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #138 poslato: Februar 02, 2016, 07:29:38 »
Sto se tice satnih osnova i ja sam imao isti slucaj. Njih sam drzao u prostoriji van kuce u kojoj je zaledila voda. Kada sam ih uzeo pocele su da se krune. Odneo sam ih u prostoriju koja se greje i nakon nekog vremena dosle su u stanje kao i pre, normalno sam sa njima radio.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #139 poslato: Mart 21, 2018, 21:51:32 »
Vojo mi je preporučio Pedju iz Leskovca za satne osnove. Ovaj mi je rekao da u 1kg ima oko 18so. Koliko će meni trebati za ovu godinu ako od juna krenem sa pet novih rv košnica/rojeva? Smeta li SO-ama da budu skladištene negde, tj da li da kupim odjednom količinu koja mi je potrebna do zime?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #140 poslato: Mart 22, 2018, 11:59:41 »
I ne moras svu kolicinu odjednom, kupi za deset nastavaka , znaci nekih 6 kg, videces kako ti budu napredovali rojevi  pa kasnije dokupi i za treci nastavak. Ne smeta da budu uskladistene SO, cak je i bolje da malo odstoje pre utapanja.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #141 poslato: Maj 15, 2018, 21:09:03 »
Stigle satne osnove koje kad se stave u ram, leži knap, samo imaju 1cm praznog prostora do donje letvice. Da li krojenjem da napravim još po 1cm praznog prostora do bočnih letvica?

Edit: zapravo Vojo mi je rekao da ih ostavim da dodiruju bokove, ali sam negde čitao da bi valjalo da imaju i sa strane prostora za prolaz... Šta mislite?

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #142 poslato: Maj 16, 2018, 05:49:35 »
Стави тако и остало пусти пчелама нека раде.