Autor Tema: Pojilice  (Pročitano 13568 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Pojilice
« poslato: Oktobar 06, 2014, 12:20:30 »
 
 
                Razmisljajuci o tome sta mi je ciniti na pcelinjaku tokom predstojece zime dosao sam na ideju da napravim jednu vecu pojilicu koja bi bila  funkcionalna ali i lepa, neka vrsta ukrasa na pcelinjaku.Konsultovao sam, naravno, forum i video sijaset dobrih i lepih resenja ali je sve to nesistematizovano,razbacano po raznim temama te je muka sve pronaci i pregledati.Sa ovih razloga i otvaram ovu temu da bi smo sve po pitanju pojilica imali na jednom mestu.
                 Pitanje resavanja potrebe za vodom na pcelinjaku sam da sada resavao postavljanjem dve plasticne pojilice . Radi se o klasicnim pojilicama za pilice koje zahvataju po 5.litara tecnosti i koje se mogu kupiti na svakoj pijaci.U donji,na slici crni deo, odakle pcele uzimaju tecnost sam stavljao parcice letvica da se pcele ne bi davile.U jednoj od pojilica sam uvek drzao cistu vodu - cesmovacu dok je u drugoj bila zasoljena voda - oko kasicica soli na dva litra vode. Obzirom da se bavim vikend pcelarstvom u obe pojilice sam stavljao oko 2,5 do 3.litra tecnosti i to menjao dva puta nedeljno, cetvrtkom-petkom kada na pcelinjak dodjem i nedeljom uvece kada sa njega odlazim. Desavalo se da vodu ne menjam i po dve nedelje ali je to bilo bas retko,kada sam morao da preskocim neki vikend sa obilaskom. Par puta sam u vodu dodavao i po malo nozevoja najcesce u prolece kada sam ih prvi put aktivirao ali mislim da to i nije neophodno. Primetno je da pcele vise posecuju pojilicu sa zasoljenom vodom posebno u prolece kada je intezivan razvoj ali i kasnije dokle god ima legla. Sa ovim pojilicama sam u nacelu zadovoljon jer su jeftine,lako se odrzavaju - peru,ne zauzimaju mnogo prostora. Ipak na pcelinjaku mi je potrebna i jedna veca koju cu nadam se zimus i postaviti.
 

Van mreže janko bizic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vrdnik
Odg: Pojilice
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 06, 2014, 23:24:00 »
POZDRAVLJAM KOLEGU I TEMU I EVO I MOG PRILOGA TEMI

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pojilice
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 08, 2015, 13:31:20 »


                      Током лета у време највећих врућина поред постојећих , са прошлогодишње слике , појавила се потреба и за новом већом појилицом. Проблем сам решио постављањем канте од поликолора који прима нешто више од 20.литара воде. У саму воду сам поставио стиропор и све је добро функционисало.
                       Потрошња воде је била око 15 - так литара дневно за 25.кошница. Поучен личним али и искуствима искуснијих колега држаћу их на пчелињаку током целе године.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pojilice
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 08, 2015, 14:02:06 »
Gorane, Jankovo rešenje je bolje.  :D
Šta više, mislim da je odlično.
 - higijenski sasvim ok.
 - Isparavanje (u letnjim mesecima nije zanemarivo) svadeno na minimum.
 - domaće i divlje životine ne mogu ništa...
 - takve dve mogu da "izdrže" i 14 dana (dok ne dođe gazda sa godišnjeg odmora).
 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pojilice
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 08, 2015, 14:38:12 »


                  Слажем се Душане у потпуности. Цајтнот и она ненормална врућина су ме натерали да ове године хитно овако одреагујем. Пре неки дан сам набавио стари бојлер те ћу видети да са њим направим нешто веће и трајније а да уз то и лепо изгледа. На разним форумима сам видео интересантна решења те би било лепо да их и овде видимо.

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Pojilice
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 08, 2015, 15:29:52 »
Na ovaj nacin su pojice na mom pcelinjaku ..

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Pojilice
« Odgovor #6 poslato: Februar 18, 2016, 22:36:00 »
Na ovaj nacin su pojice na mom pcelinjaku ..
j
Na ovaj nacin su pojice na mom pcelinjaku ..

Bit ce da se prtljam bas u svaku temu no ovakve mi pojilice nepasu jer su nehigijenske... Pcele se mogu u njih olaksati..
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Pojilice
« Odgovor #7 poslato: Mart 28, 2017, 06:55:10 »
POZDRAVLJAM KOLEGU I TEMU I EVO I MOG PRILOGA TEMI

Јуче сам и ја гледао канте да купим, па ми није јасно како си решио проблем са рупом од ручке?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pojilice
« Odgovor #8 poslato: Mart 28, 2017, 08:44:35 »
Ja sam ranije imao pojilicu sa obrnutom kantom. Rupe od ručke sam riješio sa ljepljivom trakom. Imao sam pri ruci samoljepljivu alu foliju koja se koristi za spajanje izolacije ali nebitno mislim da bi skoro svaka traka radila posao. Slažem se da je obrnuta kanta mnogo bolje rješenje od otvorene iz higijenskih razloga.

Kao moj prilog temi moja higijenska pojilica sa obrnutim teglama se vidi na slikama. Rekao bih jako praktično rješenje. Ideja je preuzeta sa interneta. S obzirom na za sada mali broj košnica i blizinu pčelinjaka meni radi posao jer par dana izdrži jedno punjenje. Slana voda se troši pet puta brže nego čista kako je Goran primjetio.
Pojilica je jako posjećena poslednjih dana. Postavio sam je na mjesto gdje je bila stara pojilica i pri prvom punjenju u jednu teglu sipao blago zaslađenu vodu da ih privučem.
Mana ovakve pojilice može biti mala zapremina pa nije pogodna za vikend pčelarenje i veći broj košnica.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pojilice
« Odgovor #9 poslato: Mart 28, 2017, 09:46:35 »



                     Ево и моје приручне појилице усликане у недељу 26.марта. Тог дана је због хладноће само она радила .

Van mreže Dejan Lazic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bela Zemlja - Užice 750mnv
Odg: Pojilice
« Odgovor #10 poslato: Mart 28, 2017, 21:19:12 »
Evo kako sam ja uradio pojilicu.
Naravno, uslov je da imate vodu na pčelinjaku.
Prednost ove kante je što se lako našteluje slavinica da voda lagano kapljuca.
Unutar kante je ugrađen plovak od vodokotlića koji reguliše dotok vode.


Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Pojilice
« Odgovor #11 poslato: Mart 28, 2017, 23:13:28 »
Dobro si to osmislio kolega, samo je problem kome nije pcelinjak blizu da moze da obilazi svakog dana, jer te slavinice dosta cesto znaju da prekinu sa kapanjem pa pojilice ostanu suve. Takvo je moje iskustvo , i pored pune kante vode slavinice prestanu da kaplju i pojilice presuse.pozdrav za sve kolege.

Van mreže Dejan Lazic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bela Zemlja - Užice 750mnv
Odg: Pojilice
« Odgovor #12 poslato: Mart 29, 2017, 17:29:13 »
Ovakvu pojilicu koristim već godinu dana. Veoma je zahvalna za rad.
To da prestane da kaplje, može da se desi ako se slavina zavrne da u minuti kapne dve tri kapljivce, što je inače premalo.
Čim sam podesio da kaplje nešto brže to mi se više nije dešavalo.
Inače bez problema jedan rezervoar izdrži 24h.
Kada najave noćne temperature ispod nule, ja napunim kazančić i isključim vodu u šahtu. Slavinica je od plastike i do sada mi nije pukla, a dešavalo se nebrojeno puta da zaledi.
Ja sam veoma zadovoljan sa ovakvom pojilicom

Pozdrav svima

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pojilice
« Odgovor #13 poslato: April 01, 2018, 01:37:50 »
Problem oko stvaranja algi u pojilici pokušat ću riješiti samoljepljivim aluminijskim trakama. Također se nadam da će alu trake zaštititi plastiku od UV zraka. Ranije sam imao stiropor iz tri dijela koji je plutao na vodi pa kada je bilo kiše znao je ispasti van. Sada sam stavio puni krug tako da više nema ispadanja

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pojilice
« Odgovor #14 poslato: Jun 04, 2018, 08:31:50 »



                      Потрошња воде се драстично повећала. Поред пчела су сада 5. оваквих канти. Вода се мења сваког другог дана. До тада је и потроше.