Autor Tema: Vrskara  (Pročitano 74407 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zivomir gujanicic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Vrskara
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 25, 2011, 22:17:40 »
  Интересантно да у тим старим вршкарама не видим прополиса као у осталим кошницама и видим да нема посебно лето а уједно имају по два цента врхове прућа па  је лето са свих страна.
    За назив ,вршкара, ја имам друге податке али ћу их изнети други пут кад будем сигуран да су тачни.
   Поздрав.
« Poslednja izmena: Oktobar 26, 2011, 08:37:23 od strane Global Moderator 1 »
Не постоји лоша књига , постоје  само лоши читаоци.(Живомир Гујаничић)

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: Vrskara
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 26, 2011, 17:10:14 »
  Zivomire ima otvor samo nisam slikao sa te strane inace ova stoji sigurno 15 -20 godina na tavanu i hocu na prolece da je uselim . Sto se tice imana vrskara recite nije sve bitne da je tacno 8)

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Vrskara
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 26, 2011, 20:45:18 »
I u vrškarama pčele isto sve propoliziraju ali to je samo 'film', tanak sloj, koji pčelama nudi zaštitu od bakterija, virusa ... ali zbog čega nema toliko propolisa kao u danas običnim košnica to neznam.
Možda oblik i material i veličina toliko odgovaraju pčelama da im ne treba tolike količine.
Odlično pitanje, Zvonimire !

Pozdrav svima.

Van mreže Dragan Stamenkovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Grdelica
Odg: Vrskara
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 26, 2011, 21:21:09 »
Podstaknut Vasim pisanjem danas sam  nasao materijal i jednu "sklepao " na brzaka.
Evo i slika

Van mreže zivomir gujanicic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Vrskara
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 26, 2011, 21:25:35 »
  Према речима мог прадеде Вучете , вршкара је добила назив јер се прави од врхова бора. Када се одсече врх бора , гране се огуле а средњи део се такође избаци и онда се гранама од љесковог дрвета око тог костура исплете кошниица. Обавезно остају врхови костура да штрче 2 цм јер се на њих ослања кошница и обезбеђује се улаз пчела са свих страна  и уједно се елиминише влага, зато нема прополиса.
  Кошница се облаже крављом балегом а  потом премаже кречом и споља и изнутра због топлотне изолације и дезинфекције.
   О улози облика кошнице други пут. Поздрав
Не постоји лоша књига , постоје  само лоши читаоци.(Живомир Гујаничић)

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Vrskara
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 26, 2011, 21:54:00 »
Evo jedne vrškare oblepljene kravljom balegom kao što objasni kolega Živomir. Ona je ostala od oca mog kolege sa kojim pčelarim. Koristimo je pri rojenju i tu je nezamenljiva za hvatanje rojeva. Voleo bih da jednu imam i da je naselim, pa ću to verovatno uraditi u narednom periodu. One na Markovim slikama su lepe.
Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vrskara
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 26, 2011, 23:48:20 »
Podstaknut Vasim pisanjem danas sam  nasao materijal i jednu "sklepao " na brzaka.

Bravo Dragane, čestitam!!!

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: Vrskara
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 28, 2011, 20:44:15 »
 Ja svoje vskare omazujem kravljom balegom  krec i stavim sitno seno  to smesam odstoji 1-2 dana pa onda omazujem tako su radili moji stari  ;) e zatim je okrecim ova je bela sad cu da promenim boju ;D

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vrskara
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 28, 2011, 23:27:44 »
Kod mene u okruženju još nisam našao ni jednog pčelara da pravi vrškare.

Inače rado bih prisustvovao izradi vrškare. Mislim da je uživanje praviti vrškaru.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Stamenkovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Grdelica
Odg: Vrskara
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 29, 2011, 00:21:46 »
Davnih sedamdesetih godina proslog veka , na pcelinjaku mog dede, pored 1 poloske i 5-6 kongresovki  stajal je na samom kraju pcelinjaka i jedna vrskara. Inace pcelinjak je bio uz zgradu i natkriven . Kao postolja za kosnice bile su  tesane grede.  Podnjaca za vrskaru je bila kamena ploča. Zimi je bila dodatno utopljavana razrnom slamom. Ta vrskara je sluzila samo za dobijanje rojeva. Na zidu su bile obesene i dve manje vrskare, oblepoljene vrlo tankim slojem govedje balege pomesane sa pepelom i krecom. Kad je jednom izao roj iz trmke , da bi  pomogao dedi  otisao sam da je skinem sa klina na zidu. Onako nestasnom mi je ispala, a kako je bila prilicno stara i oronula, prilikom pada se dosta ostetila, tj postala je neupotrebljiva. Uzeo je deda drugu trmku  i uhvatio roj sa grane. Prekriven belim carsavom cekali smo vece da ga prebacimo u kosnicu. Za to vreme najpre je kosnica opaljena slamom,  pripremani su ramovi sa  satnim osnovama. U sumaraku je roj istresen u kosnici.
Po zavrsetku posla deda se malo zamislio i rece: rano ujutru idemo da nakupimo pavit i  leskovio pruce, jer vec sutra se moze destiti da se jedna kosnica izroji.  U svanuce sa vocarskim makazama i malom sekiricom krenuli smo u akciju, no moj deda je bio izuzetno probirljiv koju lozu pavita uzeti. Te nemoze sa ovog drveta, te ova je previse debela , te ova ima puno cvorica.....  Bogme vec sam bio mttav gladan, kad rece dosta je idemo kuci. Doruckovali smo i ja sam sa nestrpljenjem cekao da pocne izrada vrskare.  Dedi se ko po obicaju nije zurilo. Taj je radio po ceo dan, od svanuca do smrknuca, ali nikad i nista na brzinu. Njpre je naostrio njegov dzepni nozica, pa je onda natenane svaki lozu cistio od korice i nozicem gladio cvorice. Svaki moj pokusaj da mu pomognem bvio je propracen recima .. ne tako , nego ovako ..... Iako sam imao osecaj krivice sto se zbog mog nestakluka mora raditi vrskara kad joj vreme nije (to se radi zimi), i zarku zelju da pomognem i naucim, morao sam da se zadovoljim samo posmatranjem. Tek u sumrak je bila ispletena.............


Van mreže Dragan Stamenkovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Grdelica
Odg: Vrskara
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 29, 2011, 00:22:54 »
Kod mene u okruženju još nisam našao ni jednog pčelara da pravi vrškare.

Inače rado bih prisustvovao izradi vrškare. Mislim da je uživanje praviti vrškaru.

Pozdrav svima.....

Vojo, dovoljno je malo strpljenja, jedno posmatranje kako drugi radi.... i vec bi i ti mogao da uradis sam.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Vrskara
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 31, 2011, 22:33:55 »
Evo nekoliko fotografija useljavanja roja u vrškaru (pletaru).


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vrskara
« Odgovor #27 poslato: Novembar 03, 2011, 00:44:03 »
Bravo momci!
Posebno bravo za Marka. Ko onakvoj ljepoti i čistoći nađe prigovor, nos mu otpao.
Nisam znao za ovu temu, a inače bih Živomiru odmah odgovorio. Zašto? Zato što moj tetak godinama cijelu sezonu, od ranog proljeća pa do kasne jeseni, ide od kuće u planinu čuvati telad, junad krave i redovno jednog bika. Od dosade se brani upravo pravljenjem vrškara (pletara, ulišće...), ukrasnih korpica its. Prave umjetničke, a onako grube ruke. Za jedan dan zna ih po nekoliko napraviti, a onu korpu za hljeb, napravio je od kaiševa lijeske dok je tetka napravila pitu pod sačem (supruga i ja sjedili i gledali). Pravi ih dvojako: od divlje loze i kaiševa lijeske.
Kad sam bio manji, redovno me je nagovarao da se popnem i odsječem vrh jele, bora... Zašto mene? Zato što šumar ne može tužiti dijete, može samo zagalamiti, oplati plesku, natjerati..., a kad teka upita: "Čiji je ono klipan?!", on uvijek ravnodušno odgovori: "Šta ja znam! Nisi me platio da ja svisku dicu pazim!"
Zaključak: Vojo i ja zabušavamo (ja jesam). Kao da je problem napraviti vrškaru! Teška stražnjica, draga sećija (to ja sam sebi).
Pozdrav, svako dobro! Odlična tema.
P.S.
Hvala Marku za postavljanje videa jer sam vidio i učinak Vojinog lijeka protiv varoe, ali i Huberovu košnicu.

Marko, daj jedan snimak izdalje, da vidim kovanluk (nadstrešnica za ulišća). Može?

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vrskara
« Odgovor #28 poslato: Novembar 03, 2011, 17:57:36 »
Evo nešto i moje vrškare (pletare, ulišća),
Zanimljivo, imao sam jednu vrškaru koja je jedina imala čast da ostane pred kućom. Za četiri godine nije se nikad rojila, a bila je bar dva puta veća od ove na slici. Samo jednom sam je pokušao podići i odvalio ručku te na vrhu dobio "dimnjak".
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vrskara
« Odgovor #29 poslato: Novembar 03, 2011, 21:00:25 »
Nisam nikada imao ni jednu vrškaru. A voleo bih videti neki snimak kako se radi pa da ja i Esad više ne zabušavamo nego da i mi malo mrdnemo ove zime.

Ima li igde snimak na nekom domaćem ili stranom forumu o izradi vrškare ???

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.