Autor Tema: Češljevi protiv miševa  (Pročitano 7120 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Češljevi protiv miševa
« poslato: Oktobar 11, 2016, 11:37:28 »
Ova tema nebi bila vezana samo za LR nego za sve tipove košnica. Sastavni dio košnice bi bio i metalni češalj za sprečavanje ulaska miševa i rovčica tokom zime. Pitanje koje si postavljam bi bilo kako miš može proći kroz leto koje je visoko 6-7mm (osim ako ga progrize), kako se može popeti do leta ako su postolja dovoljno visoka i na metalnim nogama (ili kontejneru). Postoje li i drugi "ulazi" kroz koje može prodrijeti u unutrašnjost košnice. Pitam ovo iz razloga što imam neke podnice koje nisu predviđene za metalne češljeve a i uzimljavao sam već košnice bez češljeva na terenima gdje je bilo dosta krtica i miševa bez napada istih na košnice

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Češljevi protiv miševa
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 11, 2016, 13:54:20 »
Na sajmu prosle godine dok sam kupovao cesljeve jedan stariji pcelar je stajao do mene i kad sam vec kupio on mi kaze ako su ti otvori 6 mm onda si sad bezveze bacio pare. Kaze to sa misevima je propaganda koju su prodavci izmislili da bi prodali i da ako je otvor 6 mm sem za smanjivanje otvora cesljevi nicemu vise ne sluze jer na tih 6-7 mm mis ne moze da udje. Verovatno je covek i u pravu, mada ja na mojim kosnicama imam cesljeve, da ne bude da sam dzabe dao pare  :)

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Češljevi protiv miševa
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 11, 2016, 14:00:51 »
Razmišljao sam da sa unutrašnje strane leta postavim ravni lim na visinu 7mm za slučaj da miš želi progristi leto a drvenom letvicom reguliram otvor leta u zavisnosti od paše ili grabeži

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Češljevi protiv miševa
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 11, 2016, 15:07:42 »
Pošto su miševi i rovke česti posetioci košnica u zimskim mesecima, sa završetkom sezone u septembru treba postaviti zaštitu od njih. Obično se stavljaju češljevi, ali oni predstavljaju smetnju pčelama pri unošenju polenovog praha, i pri iznošenju mrtvih pčela iz košnice. Zato je umesto češljeva mnogo bolje na leto prikucati horizontalni lim, po visini 5 mm, što sprečava ulaz miševa, a ne predstavlja smetnju pčelama. Na 6mm miš ulazi.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Češljevi protiv miševa
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 11, 2016, 16:53:19 »
Anto, nekih 7-8 godina kako pčelarim sa kontejnerom, nikad nisam imao miša!
Još kad bih na noge stavio metalne keceljice...

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Češljevi protiv miševa
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 12, 2016, 09:37:16 »
Kad miš ili rovčica uđu,često je to siguran gubitak društva,ili barem velike štete po saću,medu,a dosta i pčela strada i društvo oslabi.U našem kraju je to čest slučaj za nemarne kolege.Ja stavljam češljeve početkom septembra,jer takođe sprečavaju i ulaz stršeljnova kojih takođe ima dosta.Često ih nalazim mrtve zaglavljene u nekoj od rupa na češlju,jer su i za njih premali.S druge strane to sa otvorom visine 5 mm deluje dobro,mada miševi znahu da to prošire grickanjem leta i eto belaja.Ja lično ne rizikujem i koristim češljeve,a drugi kako hoće.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Češljevi protiv miševa
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 12, 2016, 12:59:15 »
Citat: sljivic b miljko
Na 6mm miš ulazi.
Očito su kod nas malo veći miševi ;)
Kod pročisnih izleta sam primjetio ako je češalj skroz navučen onda se pčele muče da izbace mrtve pčele kroz češalj, pa sam im ostavljao bar 1cm razmaknut češalj a onda mi se čini skroz nepotrebno staviti češalj - bolje suziti otvor na letu i ograničiti visinu zbog miša

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Češljevi protiv miševa
« Odgovor #7 poslato: Februar 24, 2017, 08:08:57 »
Misevi i rovcice su velika napast. Jeste da cesalj smeta pcelama ali je potreba,mora da se napravi neki kompromis. Ove zime su mom komsiji misevi unistili 6-7 drustva. Mis zna da se lepo uvuce u kosnicu i tu napravi leglo,pogotovo u poloskama izmedju poklopne daske i krova,pcele ga greju a ima i cime da se zasladi :D

 Deda iz komsiluka je pcelario ,umro je 2010.godine,a njegov unuk je alergican.U tom zapustenom pcelinjaku je bilo dvadesetak kosnica,poloske i DB,niko nije prilazio tamo 4-5 godina. Dva drustva su prezivela(mozda su se rojevi uselili u prazne kosnice) , da nisu imala cesljeve na letima sigurno bi stradala,dobio sam ih na poklon 2015.god,i preselio sam ih iz poloski u LR.....tako sam krenuo. A u ostalim kosnicama je bilo svega i svacega. Ponajvise miseva,osa,strsljenova,i poneka zmija.Gde god nije bilo cesljeva,ili je kosnica protrulela i napravio se ulaz u kosnicu,gamad je odradila posao.


Van mreže Dragan B Todorovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Devojacki bunar
Odg: Češljevi protiv miševa
« Odgovor #8 poslato: Februar 25, 2017, 19:27:11 »
  Verovatno jeste prednost ali postoji i drugi nacin da miš udje u košnicu .Moje Až grom kosnice se nalaze na prikolici sa krovom , stranicama , vratiima . Od poda prikolice su podignute 10 cm i leže na drvenim gredicama . Miš je sa donje strane progrizao pod košnice i ušao unutra , od novina koje je izgrickao je napravio leglo veličine pesnice . Izgrizao skoro tri rama sa medom , a pčele oterao na drugu stranu kosnice gde nema hrane i tu su uginule u ćelijama saća bez hrane . I tako u dve košnice koje sada moraju na remont . Samo mi nije jasno kako se popeo uz metalne delove prikolice , gibnjeve , šrafove ...

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Češljevi protiv miševa
« Odgovor #9 poslato: Decembar 11, 2018, 13:27:16 »
Па онда се не исплати стављати пластичне чешљеве?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Češljevi protiv miševa
« Odgovor #10 poslato: Decembar 11, 2018, 17:02:44 »
Мени се дешавало да ми лимени оксидирају па упекну и онда је права мука са њима радити, па сам мислио стављати пластичне... Е сад, прогризе миш и подњачу, без обзира на метални чешаљ...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"