Autor Tema: Pčelari i gljive  (Pročitano 79442 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #15 poslato: Mart 04, 2011, 11:35:40 »
Evo da se malo uključim u ovu temu. Volim šetnje po šumi, pa mi je nalaženje pečuraka pravo zadovoljstvo. Ovde na Zlataru i okolini najtraženije su vrganj i lisičarka, jer se otkupljuju pa ih nije više ni lako naći. Ja ih uglavnom berem za sopstvene potrebe zbog odličnih gastronomskih kvaliteta. Ima i mnogo drugih jestivih pečuraka kao što je blagva koju kolega Sveto tako lepo opisuje. Pa sunčanice, razni šampinjoni, mlečnice...Od otrovnih karakteristična je muhara sa kojom je kolega Predrag nažalost imao problema. Na prvoj slici se upravo one  vide, ali zato na druge dve "kraljevi" četinarskih šuma.
Pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #16 poslato: Novembar 05, 2011, 19:29:09 »
Kolega Željko, Borov vrganj je jedan od najboljih vrganja. Obično raste u Smrčevoj i jelovoj šumi, ali ga naš narod zove Borov jer je za njih svaki četinar bor. Ja sam ga brao na Murtenici, Plješevici i na Ponikvama isključivo u jelovoj i Smrčevoj šumi (septembar mesec). Negde imam i slike, pa dok ih ne pronađem postaviću slike običnog letnjeg vrganja, koji po kvalitetu nimalo ne zaostaje iza borovog. Ove jeseni nisam našao nijedan primerak, a to je verovatno zbog dugog, toplog i sušnog leta. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #17 poslato: Novembar 05, 2011, 19:35:24 »
Kolega Sveto
Da li ova mala " oštećenja " na gljivama su od puževa ili nečeg drugog pa malo
estetski pokvare izgled gljiva.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #18 poslato: Novembar 05, 2011, 19:42:37 »
Tako je, kolega Savo. Ta pštećenja napravio je puž golać jer su gljive njegova omiljena hrana, čak i otrovne. Ako na vreme ne ubereš vrganj puževi ga potpuno pojedu. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #19 poslato: Novembar 05, 2011, 19:58:31 »
Znači, puž je glavni kokurent u sakupljanju gljiva svim gljivarima.
Sem vrganja i lisičarki koje su vrste gljiva još interesantne za sakupljanje na
našim terenima. Naravno da ih ima u većim količinama.
Pozdrav iz zvezdama i mesecom pokrivenim Aleksincem.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #20 poslato: Novembar 05, 2011, 20:09:51 »
Naši krajevi su bogati gljivama. Kad se vratim kući napisaću nešto više o drugim gljivama. Ovde nemam slike, a ne volim da nešto pišem ako ne mogu to pokriti odgovarajućim slikama. Za večeras još ova slika vrganja. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #21 poslato: Novembar 05, 2011, 20:13:37 »
Do narednog javljanja

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #22 poslato: Novembar 05, 2011, 20:39:26 »
Ipak da napišem nešto.

VELIKA GNOJIŠTARKA (Coprinus comatus)

Veoma karakteristična gljiva. Ne postoji opasnost da se zameni sa nekom otrovnom gljivom. Mislim da će fotografije biti veoma korisne u determinaciji ove gljive i da će zainteresovani moći dobro da je nauče. Klobuk (šešir) joj je 3-8 cm visok, najpre cilindričan, kasnije otvoren, kao izduženo zvono i taj oblik uvek zadrži.Ima iscepkan rub, bele je boje, kako stari počinje da dobija crnkastu boju po obodu, čupavo je čehasta, a kada ostari iz nje kaplje crna tečnost koja liči na tintu. Listići su joj vrlo gusti, beli, na oba kraja uži, slobodni, od oboda vremenom počnu crvenjeti, pa smeđiti dok potpuno ne pocrne. Stručak (stablo) može biti visoko 10-15 cm, uzdužno je šupalj, zadebljan je na dnu, beo, manje -više vlaknast, ima slobodni venčić koji brzo otpadne. Meso joj je belo, tanko, bez nekog posebnog mirisa i okusa.
Raste u proleće (ređe) i jesen (češće), busenasto, grupno ili pojedinačno na dobroj zemlji, po vlažnim šumama, uvalama, uz puteve, pored potoka i rečica i po vrtovima.
Jestiva je gljiva, prava delikatesa. Upotrebljavati treba samo mladu gljivu pre nego listići počnu da dobijaju crvenkastu boju.
Mnogi autori smatraju ovu gljivu po kvalitetu odmah iza blagve a i ja bih se složio sa tim. Sada je pravo vreme za njih a tamo gde ih ima ima ih u izobilju. Ova gljiva može se i uzgajati pa ako nekoga zanima mogu mu donekle pomoći, imam neke literature za to.

Ove primerke sam nabrao kod Laze u Skakavcima pre dve godine. Sada je njihovo vreme, a rastu na nađubrenom zemljištu (ponegde je zovu i Đubretara što mislim da im ne priliči jer su izuzetno ukusne i korisne gljive). Pozdrav.
 se jave.

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #23 poslato: Novembar 05, 2011, 21:17:13 »
Kolega Sveto tek sad videh da je ova tema opet osvežena. Lepe fotografije pečuraka. Kod nas zbog sušne godine ove godine nažalost pečurka potpuno podbacila (naročito vrganj), tako da nemam novih slika. Nabrao sam jednom letos  manju količinu lisičarki oko 1 kg  i to je sve. Možda je to i dobro da jedna godina pauzira biće ih više narednih.
Pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #24 poslato: Novembar 05, 2011, 21:28:38 »
Upravo tako, kolega Željko. U junu i početkom jula bilo je mnogo lisičarki i belih mlečnica, ali kad je nastupilo dugo, toplo i sušno leto to nije bilo dobro za gljive. Izostale su skoro sve jesenje gljive. Ja sam pronašao malo Osinaca (mali borov vrganj) i rujnica, poneku sunčanicu i ništa više. Ostaje nam da koristimo Šampinjone i Bukovače, gljive koje se uzgajaju i da čekamo do sledećeg proleća kad počinju Smrčkovice, Smrčci, Đurđevače i Šljivovače. Evo još nekoliko slika Velike gnojištarke. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #25 poslato: Novembar 06, 2011, 15:23:04 »
Kolega Sveto
Koliko to vi dodatnih zanimanja imate
- Vrstan pčelar
- Odličan voćar / malinar /
- Odličan gljivar-
- Posetilac Beograda, Banja Luke, Makovišta. Naravno sve iz Užica.
- Vrstan fotograf
Čime ste još dodatno okupirani.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #26 poslato: Novembar 06, 2011, 16:26:38 »
Evo kako gljive na rubu šume rastu, ko da jih je neko posejao.

Lp Branko

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #27 poslato: Novembar 13, 2011, 13:40:42 »
Kolega Branko, ta gljiva sa slika mi liči na Martinčicu (Clitocybe geotropa) koju još negde zovu i livka ili velika livka. Raste u vlažnim crnogoričnim i bjelogoričnim šumama, travnjacima, pašnjacima, na travnatim šumskim čistinama, na obroncima šuma, u velikim skupinama ili izvanrednim krugovima u kasnu jesen. Jestiva, mlada martinčica je izvanredno dobra gljiva, može se pripremati na razne načine, nije za sušenje.
Podaci su iz knjige Romana Bošca  "Gljive - poznavanje i sakupljanje - 300 vrsta".

Mnogo je imalo u Zapadnoj Bosni, u okolini Bihaća gde sam ju prvi put video i brao. Tada nisam imao fotoaparat pa nemam odgovarajućih fotografija. Kolega Branko, ako imaš još koju fotografiju postavi je, pogotovo ako su mlade gljive u pitanju. Lep pozdrav.

http://www.google.rs/search?q=clitocybe+geotropa&hl=sr&biw=1680&bih=892&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Iru_Tv23MI2BhQf76uWgBA&ved=0CBwQsAQ

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #28 poslato: Novembar 13, 2011, 17:41:59 »
Da to je vjerojatno ta gljiva. To sam fotografirao samo 15 m od pčelinjaka.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Pčelari i gljive
« Odgovor #29 poslato: Novembar 13, 2011, 17:45:47 »
Tu su još Štorovke, neznam kako kod vas nazivate ove gljive.
Baš u ova doba so za jelo. Najraje rastu na starim mestima gde su rasle kruške i slive.