Autor Tema: STRŠLJENI  (Pročitano 55893 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #30 poslato: Septembar 20, 2012, 20:09:01 »
Пре пар дана је мом пријатељу рој од тридесетак стршљенова потпуно уништио једно друштво за непуних 40 минута. Када је покушао да их отера они напали и њега па једва побегао, покушао још једном да их отера помоћу борове гране и том приликом је убио три комада а остали се разбежали, али док је он ишао по грану они завршили мисију. Каже, када је касније отворио кошницу видео је стравичан призор: уништено саће, пуно преполовљених пчела на поду и једва шачица преживелих.

  Da nam u posetu nije dosao azijski strsljen?Kazu da ga ima u Francuskoj.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #31 poslato: Septembar 20, 2012, 22:56:11 »
Stršlljeni su prava napast.

Srećom, ove godine ih nema mnogo na mom pčelinjaku. Skoro da ih uopšte nema, za razliku od osa, koje se u poslednje vreme pojavljuju u sve većem broju.

Iza jedne košnice imam rupu u zemlji iz koje izlaze ose. Prskao sam ih dva puta Rajdom i još uvek izlaze.

Šta da radim?

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #32 poslato: Septembar 20, 2012, 23:01:49 »
Iza jedne košnice imam rupu u zemlji iz koje izlaze ose. Prskao sam ih dva puta Rajdom i još uvek izlaze.nali naftu ili benzin

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #33 poslato: Septembar 21, 2012, 18:28:14 »
Ove godine još nisam video stršljena. Neznam gde su ponikli.
Jedna fotka iz prošle godine.
Lp Branko

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #34 poslato: Septembar 21, 2012, 18:53:47 »
nali naftu ili benzin

Само да налијем, или и да запалим?  ;) :D

Мислим да са бењнзином нема шале, а и кошница ми на 10 цм.  8)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #35 poslato: Septembar 23, 2012, 23:15:32 »
 
Iza jedne košnice imam rupu u zemlji iz koje izlaze ose. Prskao sam ih dva puta Rajdom i još uvek izlaze.nali naftu ili benzin

nali naftu ili benzin

Само да налијем, или и да запалим?  ;) :D

Мислим да са бењнзином нема шале, а и кошница ми на 10 цм.  8)



Ako si zapalio, znači da si sipao nešto od predloženog (nafta ili benzin). Ako nisi sipao, malo potreži na "gugletu" koliko je to dobro i koliko vode zagadi mala količina izlivene nafte. Ja to ipak ne bih tako radio. Treba izbegavati sa su u košnice trpa sve i svašta, ali isto tako treba malo paziti šta ostavljamo deci u nasleđe.


PS
Nije bitno koliko se nafte i naftnih prerađevina sipa u tlo. Možda je ti vrlo malo, ali malo po malo i biće...
« Poslednja izmena: Septembar 23, 2012, 23:27:32 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #36 poslato: Septembar 24, 2012, 08:12:53 »
nali naftu ili benzin

Само да налијем, или и да запалим?  ;) :D

Мислим да са бењнзином нема шале, а и кошница ми на 10 цм.  8)
nisam mislio da zapalis,samo da polijes

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #37 poslato: Septembar 24, 2012, 12:58:31 »
Nasao sam košnicu stršljenova u šupljoj lipi. Vri kao na vareru.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 07, 2012, 14:52:44 »
Jutros sam bio na pcelinjaku i povadio strsljenove iz flasa (2 flase ) nisam brojao mozda ima 50 tak ali sam pivo promjenio i nije se pjena ni razbistrila dva dobrovoljca su pocela da plivaju ako  ako  doci ce i drugi
isti recept sa po dvije kocke secera i jedno jelenko pivo od 0,5 l 
pozdrav svima sa pcelinjaka ...

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #39 poslato: Jul 24, 2013, 10:51:24 »
Pozdrav svima!Napasnici,terminatori stršljenovi su ovih dana krenuli na moje rojeve u Rodnim Vojama i redovno ordiniraju.Par njih sam sredio reketom,ali uvijek dolaze novi.Koje zamke su najefikasnije a da se na njih ne pecaju pčele(šta nasuti u prazne flaše).Primijetio sam i manjeg bumbara kako dolazi i ulazi na leto,čekao ali nisam primijetio da je izašao,Molio bih za pomoć onih koji su imali iskustvo sa stršljenovima.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #40 poslato: Jul 24, 2013, 12:43:59 »
U veliku plastičnu flašu (2 l) nasuti pola litra piva, malo nekog sirupa, može se nasuti i malo šećera. Flašu okačiti u blizini pčelinjaka (naravno, otvorenu). Stršljenovi i ose ne mogu odoleti toj mešavini i stalno ulaze, ali ne mogu izaći iz flaše. Pozdrav.

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #41 poslato: Jul 27, 2013, 13:21:21 »
Zamke za stršljenove i ose su postavljene oko pčelinjaka!U roku od pola sata već tri terminatora su su se ulovila,mogu zamisliti koliko će ih biti za par dana.Evo par slika

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #42 poslato: Jul 27, 2013, 20:25:12 »
Zamke za stršljenove i ose su postavljene oko pčelinjaka!U roku od pola sata već tri terminatora su su se ulovila,mogu zamisliti koliko će ih biti za par dana.Evo par slika


zatvori flase i balon,a sa strane otvori rupe ovako moze da izadju napolje.

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #43 poslato: Jul 29, 2013, 13:58:14 »
Пиво као атрактант доста добро привлачи стршљена али на високим температурама његов мирис брзо извјетри, обично за неких 2 - 3 дана. Много боље дејство има "коктел" који уз пиво садржи мало сирћета (најбоље домаћег  јабуковог) или воћне "шире", мало шећера и квасца (пекарског или пиварског). Циљ је да се изазове ферментација, односно врење а гасови који се ослобађају јако привлаче стршљена. Ко пече ракију зна да су стршљенови увијек око каца у којима ферментише ком,  гдје лове винске мушице. Овакав коктел ради и по тридесетак дана.
Тачно је да из флаше стршљен често зна изаћи, нарочито ако су већ попуњене па се одмах не утопи у течности. Једно од рјешења је да се  одсијече врх флаше и убаци назад у виду лијевка. Он увијек покушава изаћи летећи уз унутрашњи зид флаше према горе, али пошто отвор остаје ниже нема му спаса  :o :) .
Иначе, код стршљенова зиму преживи само оплођена матица на неком скривеном, заштићеном мјесту. Сви остали чланови друштва угину у касну јесен и у вријеме првих мразева.  Матица се може се видјети у прољеће како тражи мјесто за прво гнијездо. Обично је нешто већа и јарко наранџасте боје. Положи неколико десетина јаја у земљи, на топлим осунчаним мјестима из којих се излегу прве радилице. Затим заједно са матицом одлазе у потрагу за новим стаништем гдје почињу са изградњом чувеног "лустера"...
« Poslednja izmena: Jul 29, 2013, 14:23:21 od strane Радоје Киперовић »

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #44 poslato: Jul 30, 2013, 08:23:29 »
Hvala na idejama i upustvima prijatelji,moraću  svoje zamke da korigujem, da budu što efikasnije i da se riješim što više napasnika.