Autor Tema: Pčelinjak UkiDuki  (Pročitano 25018 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #45 poslato: Jun 08, 2017, 08:10:08 »



                    Врло једноставно. Наставак са изврцаним рамовима вратиш увече. Тада су пчеле мирне , не излазе из кошница и током ноћи почисте већи део враћеног наставка. Тај твој пријатељ вероватно није овако поступио. Питај га ? А то што је прскао изврцане рамове заиста не схватам ? Чему  то и са којом идејом ? На тај начин је само појачао мирис изврцаног меда а вероватно се део воде и сливао по кошници. На тај начин је он лично изазвао грабеж.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #46 poslato: Jun 08, 2017, 09:53:24 »
Pitacu ga, mada je ramove vratio kasno popodne jer do 5 je na poslu, ali predpostavljam da je mislio da ce vodom prikriti miris, ali se ocigledno presao.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #47 poslato: Avgust 02, 2017, 16:46:43 »
Pre nego što bilo šta napišem želeo bih da napišem da je tekst koji sledi jedno sumiranje mojih rezultata u 2017. godini koje će mi služiti kao svojevrstan podsetnik tj. dnevnik i da niste u obavezi da to čitate. Veliki pozdrav svima na ovom forumu.
   
   Danas je Sv. Ilija. Srećna slava svima koji slave. Početak avgusta i po mnogima kraj pčelarske sezone 2017. godine. Mislim da je pravi trenutak da se sumiraju rezultati za ovu godinu. Čitajući po forumima, mnogi se žale, ali se ja ne bih složio. Možda zbog toga što sam posle 3 godine napokon probao med iz svojih košnica, možda zbog toga što sam uspeo da proširim pčelinjak, zapravo nije bitan razlog, bitno je da sam zadovoljan, a kad je čovek zadovoljan onda su i  ostali oko njega zadovoljni.
   Iz zime sam izašao sa svih 7 društava koje sam i zazimio. Imale su dovoljno hrane, ali sam im ipak krajem januara dodao po pogaču iz straha. Kroz vrbu, lesku, voće i 3x200ml sirupa početkom aprila, uspele su koliko toliko da se razviju. Tri su se izdvojile dok su otale 4 bile slabije od njih. Na 20 dana pre bagrema, po metodi Zorana Sevića za koju imam samo reči hvale, vadim iz tih 4 leglo i stavljam u 2 jače, formirajući proizvodne koje će mi doneti bagrem. Treća koja se izdvajala po jačini je tada već imala 14 ramova legla tako da nju ništa nisam dirao sem proširenja satnim osnovama. Kasnije od te 2 formiram akumulatore iz kojih sam uspeo da oformim 12 rojeva. Jedna proizvodna mi se mojom nepažnjom izrojila, ali sam uspeo da uhvatim roj, znači 13. po redu. Od te dve proizvodne  i od one koja je imala 14 ramova legla, kroz jedan kišni period u sred bagrema i sa najviše 5 lepih dana u kojima su pčele mogle bez kiše da rade, izvrcao sam 34kg bagremovog meda i to iz saća koje su sada izgradile, znači nisam imao izgradjene ramove.
   Kao šlag na tortu i da zadovoljstvo bude veće, u starom buretu od rakije koje mi je stajalo pod trem uselio se roj. Uspeo sam i da snimim sam čin useljavanja, ali sam greškom izbrisao pa vas, koji čitate, moram uskratiti te lepote. Imate fotografiju ispod (vratile se neke na staro mesto nakon premeštanja bureta na pčelinjak i ušle u dečiju čašu, otuda na slici ova kutija sa čašom).
   Kako posle bagrema nailazi jedan bespašni period, sa oskudnim lipama, krenula je grabež na većini rojeva. Sve sam ih odmah preselio na par km, kod kolibe. Ukupno 14, računajući i jednu staru koja je bila najslabija. Grabež je stala. Rojeve nisam prihranjivao uopšte, nadajući se u ne baš izdašnu livadsku pašu i u desetak hektara suncokreta kojih je bilo u obližnjem ataru. Mada svi tvrde da u ovom kraju suncokret ne medi, a ako na to dodam i ove paklene vrućine, onda je propast zagarantovan. Zato sam ipak polovinom jula sve rojeve u četiri navrata prihranio sa po pola litra sirupa. Kući su mi ostala 6 društva i roj u buretu koji je prepušten sam sebi što se tiče izgradnje saća i hrane.
   27. jula sam pregledao sve. U društvima koja su mi kući ima na pretek livadskog meda i nešto bagremovog koji sam im maja ostavio. Nisam hteo da vrcam livadski već sam ih takoreći ujednačio sa količinom hrane. Kod rojeva je situacija šarena, dva su ostala bez matica pa sam ih pripojio drugima, nisu uspeli neki da izgrade sve osnove u 2. nastavku, a 4 roja ću biti primoran da zazimim u 1 nastavku. Ne brinem za njih, naprotiv želeo bih sada na svom početku da vidim kako će uspeti da prezime, jer volim da učim na svom iskustvu. Tretirao sam sve krajem maja Brstivarom na truleks trakicama, a preksinoć isto Brstivarom dimio sve. Padanje varoe posle kontrole podnjača je slabo, ali planiram da ponovim postupak još 3 puta i da na kraju uradim jedno kontrolno dimljenje Mitakom krajem avgusta. Takodje rojevi će dobiti i par porcija gustog sirupa u malo većoj količini, a Nozevoj se naravno uz to podrazumeva kao uostalom i pri svakom dosadašnjem pregledu. Skor na današnji dan 18 košnica sa pčelama i jedno rakijsko bure sa pčelama iz kojeg ću sledeće godine, Bože zdravlja, vaditi medovaču iz prve ruke. Izvolite 
   Na kraju ne mogu a da ne dodam da se radilo i u školi i u radionici za košnice i u jagodnjaku i u malinjaku i u plasteniku i po saborima i vašarima i kod žene , a red je i da se malo okrene kolo i odmori uz meze i piće. Živeli i medna nam bila 2018. godina. 

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #48 poslato: Avgust 02, 2017, 16:48:54 »
.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #49 poslato: Avgust 02, 2017, 16:52:25 »
.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #50 poslato: Avgust 02, 2017, 16:54:12 »
.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #51 poslato: Avgust 02, 2017, 17:58:23 »
Ivice, kao jedan od najgrlatijih na ovom forumu, proglašavam te CAREM...

Zbog čega:

1. Jer imaš strašno pozitivan pristup i poglede na svet;
2.jer se odlično snalaziš u pčelarenju, čak i kad nastupe nevolje ( grabež );
3. jer si radio na svim poljima, ne zapostavljajući ženu;  ;)
4.jer si napravio sjajne pirografije na nastavcima i
5. jer pored četvoronošca na ražnju pečeš i roštilj!!!

Imam i jednu primedbu:
Onako lepe nadstrešnice sa novom gradjom zaslužuju bolje stubove od ovih hegedavih. :D
I još jednu: vrcaljka.

Imam i pitanje:
Da li su nagoreni nastavci prošli test kiše i kako se ponašaju ( čitao sam da voda klizne sa njih, kao sa ofarbanih )?


Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #52 poslato: Avgust 02, 2017, 18:16:01 »
Hvala Dragane. Trudim se, šta ću :) Što se tiče stubova, koristio sam ono što sam imao, ima u nekim mojim ranijim postovima ovde, ali gredice sam morao da dokupim, bitno da stoji. :) Što se tiče vrcaljke, tako smo ove godine bili u mogućnosti, nije moja, od druga sa fotografije je, na fotografiji nisam ja, mora da se zna ko mota, a ko fotografiše. :) Roštilj je za one što ne jedu jaretinu, ali trudim se i njih da opametim. :) Nastavci sa pirografijom se koriste za reklamu, ali mislim da bi prošli test bez problema, čak za sledeću godinu planiram da ih napraim u znatnijem broju za sebe jer mi deluju posebno, svaki ima drugačiju teksturu nagorenih godova.  Ovi su lakirani eko lakom. Veliki pozdrav za najgrlatijeg.
Zaboravih u tekstu da navedem da sam imao u jednom roju pojavu lažnih matica, istresao sam je uz jednu šljivu, većina su se rasporedile po drugim košnicama, a šaka pčela je na toj šljivi ostala više od 3 nedelje. Sve sam ovekovečio fotografijama, ali me iskreno mrzi sad da ih tumbam, smanjujem itd, kad se budem setio ubaciću i njih. Dovoljne su uostalom i ovih dvadeset i kusur. :)

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #53 poslato: Avgust 02, 2017, 19:08:08 »
Citat
Hvala Dragane.
Molim, kume... ;D

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #54 poslato: Avgust 03, 2017, 08:14:08 »



                   Знао сам да ће пчелињак " Уки - Дуки " напредовати. Али баш оволико и на овај начин не. Ипак , Ивице задовољство је прочитати сва твоја овогодишња искуства. Драго ми је да си успео у свему што си наумио . Методе које си испробао и које су се показале као успешне сада усаврши и искуства подели са онима који их нису испробали.
                   Велики поздрав и све најбоље у даљем раду и пчеларењу .

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #55 poslato: Avgust 03, 2017, 11:27:18 »
Hvala Gorane, svakako. Pozdrav

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #56 poslato: Avgust 05, 2017, 00:44:49 »
Nenad, Dragan, dodje mu na isto.  ;) :D

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #57 poslato: Avgust 06, 2017, 09:37:37 »
Od sad Draganče ima da ga vikamo. :)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #58 poslato: Avgust 06, 2017, 10:09:16 »
Da , majkane, spremi lepo mezence , pice i dolazimo da to proslavimo na celu sa Ivicom kao kumom..Rakovac je zaduzen za barjak..Bojan i ja mozemo i neko jagnje....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #59 poslato: Avgust 06, 2017, 19:49:54 »
Da , majkane, spremi lepo mezence , pice i dolazimo da to proslavimo na celu sa Ivicom kao kumom..Rakovac je zaduzen za barjak..Bojan i ja mozemo i neko jagnje....
Gde se dedoste neki dan, kad sam selio pčele?