Autor Tema: Мој план рада са ЕКО ВОЈА кошницама у 2016.години  (Pročitano 43000 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Gorane, pročitao ovu temu i veoma mi je interesantna, iskrena i pre svega poučna. Hoćete li ove godine po planu?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                     
Gorane, pročitao ovu temu i veoma mi je interesantna, iskrena i pre svega poučna. Hoćete li ove godine po planu?


                      Нажалост не. Немам услова ни да покушам да ово спроведем. Највећи проблем је време а и много другог уз пут. Све остаје за нека друга боља времена ако их уопште буде било.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Bice boljih vremena Gorane, a dotle bi Vojkan i Ti mogli malo da se ukljucite u edukaciju nas pocetnika, imate sta da kazete..

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Bice boljih vremena Gorane, a dotle bi Vojkan i Ti mogli malo da se ukljucite u edukaciju nas pocetnika, imate sta da kazete..


               Наравно да ће бити бољих времена . За викенд идем да обиђем пчелињак и утврдим какво је стање. Имам неки лош предосећај , но видећемо. Од тога шта и како будем затекао зависиће и то шта ћу и како радити ове године. Знаш и сам које ме муке море невезано од пчеларења а то ће бити озбиљан ограничавајући фактор. Но неда се наша генерација . Што ме не убије то ме само ојача , зар не ?

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Poštovani Gorane.ja i dalje čekam izveštaje o Eko Voji.Ja lično prošle godine nisam bio zadovoljan sa njima,mada prošla godina i nije neki parametar.Ove godine sam nastavke Eko Voje koristio kao pounastavak na Rodnoj i mislim da ću sledeće godine to uvesti kao pravilo u pčelarenju sa Rodnom Vojom.Pišite ljudi,ja ne pišem puno ali to neznači da nečitam.Pozdrav Dragan.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje



                    Нема се Драгане по овом питању много тога рећи. Еко воје сам још од пролећа почео да пребацујем на РВ. Разлози су били зимски губитци , контејнер који је требало пунити а на који по мени не треба стављати ЕВ и лоша година која је неминовно тражила продају једног броја ројева да би се покрили трошкови. На крају је остала само једна зазимљена ЕВ. Током и ове лоше године она се добро показала . Одузео сам јој неколико добрих ројева а зазимљена је на 4.ЕВ наставка.
                    Убудуће ћу увек на стационару држати по неколико комада чисте ЕВ. Она је још увек непознаница у погледу најефективнијег начина пчеларења тако да имам намеру да са њом и даље експериментишем и истражим свој начин рада.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
I ja nesto razmisljam majkane, sve cekam da se vidimo pa da te pitam ali ko zna na koju ce stranu otici razgovori tada, ako Neso krene, verovatno cemo pricati i o pcelama pre milion godina...Zbilja sta mislis ako bi jedan nastavak EV cele god. drzali kao sastavni deo kosnice, od proleca kao prvi iznad MR i uvek pun hrane koju ne diramo a od septembra ga podbaciti ispod plodista da pcele prenose..Na primer zazimljena da bude, prazan RV, pun EV i iznad plodiste a PRED BAGREM plodiste RV, iznad MR, zatim EV i kao gornji ostaviti RV sa svim zatvorenim leglom...Po meni za bagrem i ne treba vise mesta  od jednog EV i jednog RV.. Eventualno za suncokret dodati jos jedan RV..

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
I ja nesto razmisljam majkane, sve cekam da se vidimo pa da te pitam ali ko zna na koju ce stranu otici razgovori tada, ako Neso krene, verovatno cemo pricati i o pcelama pre milion godina...Zbilja sta mislis ako bi jedan nastavak EV cele god. drzali kao sastavni deo kosnice, od proleca kao prvi iznad MR i uvek pun hrane koju ne diramo a od septembra ga podbaciti ispod plodista da pcele prenose..Na primer zazimljena da bude, prazan RV, pun EV i iznad plodiste a PRED BAGREM plodiste RV, iznad MR, zatim EV i kao gornji ostaviti RV sa svim zatvorenim leglom...Po meni za bagrem i ne treba vise mesta  od jednog EV i jednog RV.. Eventualno za suncokret dodati jos jedan RV..


                         Мајкане ходај по земљи. Шта би било кад би било и шта ће бити ако бити не може ... ? ? ? Ипак је ово пчеларски а не филозофски или научно фантастични форум. Причаћемо кад се видимо али није за писање.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Nema tu filozofije moj majkane, u ta dva nastavka, EV I RV stane oko 30 kg meda, sto je za moj stacionar, mozda i vise od limita...To je Vener prvi radio pa sam mislio sta ti mislis jer su meni nepoznanica ovi mali ramovi. Tj kako se pcela u RV ponasa sa njima kao mednom kapom tokom sezone i spremistem hrane ispod plodista, koju ce preneti u jesenjoj prihrani..

Za Polosku mi je jasno za sva vremena, kod mene u mojim pasnim uslovima mora biti ogranicena na 5 ramova tokom cele sezone, ako hocu uvek da imam meda za vrcanje...Da bas uvek i kada je losa god poput prosle i ove... Zato i pitam za model sa RV,postoji li nacin da i u losim god. pcelaru ostane nesto meda....Ako ne, pa bolje onda to bataliti u startu..

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Zbilja sta mislis ako bi jedan nastavak EV cele god. drzali kao sastavni deo kosnice, od proleca kao prvi iznad MR i uvek pun hrane koju ne diramo a od septembra ga podbaciti ispod plodista da pcele prenose..Na primer zazimljena da bude, prazan RV, pun EV i iznad plodiste a PRED BAGREM plodiste RV, iznad MR, zatim EV i kao gornji ostaviti RV sa svim zatvorenim leglom...Po meni za bagrem i ne treba vise mesta  od jednog EV i jednog RV.. Eventualno za suncokret dodati jos jedan RV..

Nešto malo sam eksperimentisao sa tom kombinacijom RV plus EV, PRED BAGREM, taj EV nastavak mora ići na vrh košnice prilikom ograničavanja, on je tad već dobro popunjen medom od voća i maslačka i od repice, pčele će ga u bagremu dopuniti ako bude dobre paše i taj nastavak ne vrcaš, a ako je pun onda možeš sve iznad MR izvrcati i imaš sortni bagremov med, ako u bagrem uđu makar male količine meda od repice, pokvare mu i boju i ukus i miris. Malina ako uđe nije problem, po meni ga oplemenjuje.
Probao sam ove godine EV nastavak ispod RV plodišta, dakle prvi na podnjači, u suncokretu. Zanimljivo je da mi matice nisu širile leglo na dole, održavale su leglo samo u RV nastavku a u EV su lagerovale polen i nešto meda je bilo, moguće da je to od ranije, nisam obraćao pažnju, ali je to dobro došlo posle suncokreta u onim vrelim i suvim danima, uglavnom još ću probati ovu konfiguraciju sledeće sezone.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Da, ovo bi bilo resenje za sortni med, izvcati sve iz tog nastavka pre bagrema, ostaju medista prazna i spremna za bagrem..Taj med iskoristiti kasnije za prihranu ili jos bolje, posto sam nasao nacin za pecenje rakije od cistog meda, ispeci dobru medovacu..

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
По ко зна који пут сам прочитао ову тему. Идемо полако пчеларском годином, корак по корак. Да пребродимо овај фебруар па ето баба марте. Правимо ли планове?
Нека нам живот буде сладак као мед!