Autor Tema: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama  (Pročitano 125606 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #30 poslato: Januar 25, 2013, 23:54:54 »
Milane, to najverovatnije nije bila varoa a imaćeš prilike i da je upoznaš u narednim sezonama.
Imaš slike varoe na raznim temama o varoi pa malo pretresi teme i pogledaj.
Kad dođe vreme za razrojavanje lako ćeš sve razumeti ako ove zime izučiš i savladaš život pčela.
Imaš temu kako laku udesetostručiti pčelinjak pa je celu pročitaj nekoliko puta, verujem da početnici treba barem dva tri puta da je pročitaju.
Posle ćeš verovatno i sam doneti neke zaključke u odnosu na svoje mogućnosti..

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #31 poslato: Januar 27, 2013, 15:49:53 »
Kolika je tačno visina nastavka eko voje ? pronašao sam podatak da je 130 mm, da li je to tačno?


u ostalom ( podnjača,ram za MR,hanilica i krov) nema razlike u odnosu na RV. Nisam uspeo da nađem nacrte za EV, svugde su za RV

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #32 poslato: Januar 27, 2013, 16:55:31 »
Kolega Borise

Evo vam sajta za ono što trežite.

http://spos.info/forum/index.php?topic=2825.msg61117#msg61117

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #33 poslato: Januar 27, 2013, 22:49:54 »
Hvala Savo, ali nisam član SPOS foruma pa ništa ne vidim... čekamo sad da mi odobre registraciju...ako neko ima nešto drugo u međuvremenu bio bih zahvalan..

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #34 poslato: Januar 27, 2013, 23:04:46 »
Borise, visina EV nastavaka je 130mm. Falc za oslanjanje satonoša širok je 10mm kao i kod RV nastavaka a dubok 13mm umesto 15mm što je slučaj sa falcom u RV nastavcima.
Visina od 13 mm je određena da bi iznad satonoša koje su visoke 8 mm ostalo još 5 mm.
Ostalo je sve isto kao i kod RV nastavaka.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #35 poslato: Januar 27, 2013, 23:34:23 »
Evo ja nađoh ove slike i skice za EV. Nadam se da će da ti koriste. Nemam u skečapu, možda ima Lazo. Pozdrav.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #36 poslato: Januar 27, 2013, 23:41:37 »
Hvala ljudi...
« Poslednja izmena: Januar 28, 2013, 00:08:06 od strane Boris Salaj »

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #37 poslato: Januar 27, 2013, 23:48:12 »
Zato i postoji forum, da se pomažemo, a ne da mudrujemo i da se vatamo za vratove. Zaboravih da napišem da su podnjača, hranilica i matična rešetka (ram), kao i krov isti kao i kod RV. Želim ti da ti pčelice ovako započinju izgradnju saća. Pozdrav.

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #38 poslato: Januar 28, 2013, 12:33:11 »
Iz B. Luke sam u petak nabavio m.resetke zicane radjene vrlo profesionalno i uredno po cijeni od 4km za lr su kosnice neradi za rv. pa sam mislio skratiti mr.po duzini.Neznam kako da napravim ram dali on ide sa falcom u koji se ubaci mr.kao u podnice lim ili je samo klamericama pokovati po ramu.Sveto molim te ako imas te fotog. mr. da ih stavis da se moze vidjet kako je mr. ubacena u ram poz.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #39 poslato: Januar 28, 2013, 13:08:05 »
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=10.15 Kolega Jasmine na ovom linku imaš u skečapu nacrte okvira matične rešetke za RV i EV. Koliko mi se čini ram nema falc. Možda bi Vojo mogao bolje da objasni. Postaviću slike delova rama. Pozdrav.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #40 poslato: Januar 28, 2013, 15:35:01 »
Stirorez RADI fenomenalno! Od dve table dobio sam delove za 4 nastavka, verovatno sam mogao i više da nije bilo početničkih grešaka ali kad se ruka privikla trebalo je nešto manje od sat efektivnog rada. Rez čist, gladak kao staklo, prosto fantazija. Pošto sam trenutno bez kabla za povezivanje foto aparata i računara slike i video tek večeras posle 21 čas. Da stvar bude još bolja osim električnog žvrka kojeg verujem svi imate, dve stolarske stege, jedne opruge, cekas žice, nekoliko šarafa i eksera i šire daske (kao radna površina) ništa više nije potrebno. Nemam reči da opišem svoje oduševljenje...


Usput testirao sam nosivost stirodura tako što sam na na falcove prednje i zadnje stranice ( Na mesta gde se oslanjaju ramovi)  postavio ivericu i stao na nju sa svojih 85 kg. Posle tri minuta dosadilo mi da stojim pa sam sišao, sklonio ivericu a na stranicama nikakvog traga...


@Sveto


 još jednom hvala! Usput, kad smo već kod saća, oduševio me onaj fazon sa ubacivanjem manjih ramova u ram ( zaboravih kako se to zove, da ne kopam sad) radi dobijanja meda u saću kao finalnog proizvoda. Da li je to neko probao?


« Poslednja izmena: Januar 28, 2013, 15:43:44 od strane Boris Salaj »

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #41 poslato: Januar 28, 2013, 16:00:13 »
To su boksesi, mogu se kupiti plastični, a mogu se napraviti od tankih, širokih letvica. Ostaje ti da se igraš. Takve ramove sa boksesima koristi nekoliko užičkih pčelara (Slobo Marjanović...). Imaju negde na SPOS-ovom forumu slike, kad nađem postaviću link. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #42 poslato: Januar 28, 2013, 16:51:23 »
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=10.15 Kolega Jasmine na ovom linku imaš u skečapu nacrte okvira matične rešetke za RV i EV. Koliko mi se čini ram nema falc. Možda bi Vojo mogao bolje da objasni. Postaviću slike delova rama. Pozdrav.
Evo objašnjenje...

Kolega Jasmine, spoljne dimenzije matične rešetke su za 2mm uže od unutrašnjih dimenzija rama matične rešetke.
Matična rešetka se dužom stranom oslanja na bočne stranice plodišnog nastavka na koji se postavlja.
Zatim se postavlja ram matiče rešetke sa letom i poletaljkom koja dolazi direktno iznad prvog leta na podnjači.

Ako nešto nije jasno ponovo ćemo objasniti...  A sve već ima objašnjeno na temi nacrti delova to jest na linku koji je Sveto postavio ......

Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: Januar 28, 2013, 16:59:28 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #43 poslato: Januar 28, 2013, 18:44:57 »
Hvala kolegama Sveti i Voji sve jasno poz iz Bugojna

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #44 poslato: Januar 28, 2013, 19:44:41 »
Stirorez RADI fenomenalno! Od dve table dobio sam delove za 4 nastavka, verovatno sam mogao i više da nije bilo početničkih grešaka ali kad se ruka privikla trebalo je nešto manje od sat efektivnog rada. Rez čist, gladak kao staklo, prosto fantazija. Pošto sam trenutno bez kabla za povezivanje foto aparata i računara slike i video tek večeras posle 21 čas. Da stvar bude još bolja osim električnog žvrka kojeg verujem svi imate, dve stolarske stege, jedne opruge, cekas žice, nekoliko šarafa i eksera i šire daske (kao radna površina) ništa više nije potrebno. Nemam reči da opišem svoje oduševljenje...


Usput testirao sam nosivost stirodura tako što sam na na falcove prednje i zadnje stranice ( Na mesta gde se oslanjaju ramovi)  postavio ivericu i stao na nju sa svojih 85 kg. Posle tri minuta dosadilo mi da stojim pa sam sišao, sklonio ivericu a na stranicama nikakvog traga...


@Sveto


 još jednom hvala! Usput, kad smo već kod saća, oduševio me onaj fazon sa ubacivanjem manjih ramova u ram ( zaboravih kako se to zove, da ne kopam sad) radi dobijanja meda u saću kao finalnog proizvoda. Da li je to neko probao?



daj sliku stiroreza.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić