Autor Tema: RAZNA PITANJA  (Pročitano 540213 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #45 poslato: Maj 31, 2012, 19:50:45 »
Molio bih iskusne da mi odgovore na sledece : Primetio sam juce i danas da iz ove dve rv kosnice pcele mnogo ranije izlecu ujutru, u odnosu na ove stare kosnice. Samo da kazem da su u rv kosnicama rojevi a u starim su drustva. Primetio sam da bas rano izlecu, a tek posle nekih 1-2 sata izlecu iz ostale 4 kosnice koje su dosta jace. Da li je to zato sto su u rv rojevi ili nesto drugo. Evo i 2 slike odakle ovih dana sakupljaju polen,..na nekih 20 metara od njih,..ako neko zna koji to zuti cvet neka napise.

Pozdrav svima


Van mreže Bubo Lazarov

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: makedonija
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #46 poslato: Maj 31, 2012, 23:41:43 »
nisi reko kad si formirao nukleuse i dali su rojeve od te kosnice gde ulaze pcele
ako je tako ondak stara pcela sta je u rv kosnica se vraca vo semejstvo gde je bila (starije drustvo)
pozz

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #47 poslato: Jun 01, 2012, 08:47:20 »
Dragane ako su rojevi skorašnji 2-3 dana trebalo bi da bude normalno jer u košnici nemaju ništa (prazna kuća) a sve im treba pa se trude da se što pre skupe hranu za dnevne potrebe a i rezervu a i rojevi su u startu mnogo mnogo aktivniji od postojećih društava.
Ova dva krupnija cveta se u mom kraju zove ljutić a ovo sitno žuto neznam nevidi se baš najbolje

Van mreže Nikolic Nenad

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vinoraca,Jagodina
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #48 poslato: Jun 21, 2012, 18:38:29 »
Molba za pomoc iskusnih kolega totalnom pocetniku,naime 25-og marta sam kupio 6 kosnica DB-10 kako bi prosao kroz bagrem i nesto naucio o pcelarenju pre par dana sam uzeo jos deset paketnih rojeva i naselio ih u RV kosnice pa me muci da li moze doci do problema jer nisam razrojavao drustva iz DB-10 koja su u fenomenalnom stanju pa imam bojazan da moze doci do grabezi........Da li je moja bojazan opravdana pa da razrojavam i ovih 6 DB kako bi ih oslabio ili da nista ne diram jer u blizini imam 30-tak hetara suncokreta pa da probam da sakupim malo meda ? unapred zahvalan

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #49 poslato: Jun 22, 2012, 16:49:50 »
da pokušam ja da odgovorim mada nisam iz grupe ISKUSNIH.Do grabeži teško da će doći trenutno jer nema prirodnih rizika osim ako ti nešto ne učiniš pa je izazoveš.Ako su ti društva toliko jaka onda treba da se bojiš ROJENJA zato pregledaj društva pa ako su puna pčela tj.sve ulice zauzete,mnogo ramova sa zatvorenim leglom a krajnji ramovi puni zatvorenog meda  pod hitno dodaj dve osnove ili ceo polunastavak a ako vreme ne zezne stvar (kao sa bagremom) biće tu meda.O sprečavanju rojenja i pripremi za pašu imaš ovde  na forumu pa pročitaj.Nadam se da će se javiti neko iskusniji od mene pa da ti da konkretniji odgovor.
PS. Ovako bih ja uradio pozdrav

Van mreže Nikolic Nenad

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vinoraca,Jagodina
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #50 poslato: Jun 22, 2012, 17:11:49 »
Hvala puno na preporuci,posto tek krecem u pricu pcelarenja imam dosta neizvucenih satnih osnova pa ih dodajem redovno kako bi pcelice bile zauzete da im svasta ne pada na pamet :D ,da ramovi u plodistu su puni pcela i legla sto otvorenog sto zatvorenog, polako formiraju medni venac,dodao sam polunastavke i u njima ramove sa satnim osnovama.Nadam se da ne pravim gresku....Moja glavna bojazan je da ne dodje do nekog problema izmedju ovih jacih drustva i paketnih rojeva koje sam naselio u kosnice na istom pcelinjaku samo par metara dalje.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #51 poslato: Jun 22, 2012, 19:10:08 »
Nenade obrati paznju na medista DB, jer ako si dodao samo osnove kao sto kazes moze da se desi da ne predju pcele u medista i onda eto rojenja. Sto se grabezi tice ne brini, samo suzi leta na par centimetara,i pazi kad sipas sirup . Problem moze biti kod naseljavanja paketnim rojevima ako ne uradis kako treba, onda ti se pcele razlete po ovim starim kosnicama, pa tamo bude rojenje a u nukleusima saka pcela.
pozzzzzzzzzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #52 poslato: Septembar 03, 2012, 10:40:20 »
Pozdrav svima, danas sam otvarao kosnice i primetio da u svakoj ima po neka crna pcela, koja je i manja od ostalih pcela.
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #53 poslato: Septembar 03, 2012, 20:02:41 »
Te male crne pčele su neka anomalija u razvitku , ostale  pčele ih polako eliminišu iz košnice,sedi ispred košnice i posmatraj.
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #54 poslato: Septembar 03, 2012, 20:21:44 »
Te male crne pčele su neka anomalija u razvitku , ostale  pčele ih polako eliminišu iz košnice,sedi ispred košnice i posmatraj.
Pozdrav.
Ikod mene ih ima,izgledaju bas cudno u poredjenju sa ostalim pcelama,potpuno crne i glatke,Bas sam posmatrao bilo ih je celog leta,ima ih i sada ali ih ostale pcele ne diraju.Rade i funkcionisu kao i sve ostale.

Van mreže Branko Radovanović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #55 poslato: Septembar 10, 2012, 21:37:47 »
Danas sam otvarao košnice i u nekima ima dosta nepoklopljenog meda, pa me interesuje šta da radim?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #56 poslato: Septembar 10, 2012, 21:46:30 »
Ako si ih prihranjivao sirupom ovih dana to je normalno, nemoj mnogo da brineš. Pozdrav.

Van mreže Branko Radovanović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #57 poslato: Septembar 10, 2012, 21:55:33 »
Pre 15 dana sam izvršio dopunu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #58 poslato: Septembar 10, 2012, 22:38:32 »
Kolega Branko, moguće je da je to med koji su pčele donele posle prihranjivanja.
Kakav sirup ste im davali?


Pozdrav ....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Branko Radovanović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #59 poslato: Septembar 11, 2012, 10:16:36 »
Kolega Branko, moguće je da je to med koji su pčele donele posle prihranjivanja.
Kakav sirup ste im davali?


Pozdrav ....
Šećerni sirup 1:1
U nekim košnicama su već matice prestale sa leglom dok u nekima ima po 2 -3 rama puna legla