Autor Tema: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici  (Pročitano 21513 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Milutin Dukić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Samaila
Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« poslato: Februar 03, 2019, 02:25:27 »
Da li je neko radio ograničavanje matice na DB košnici 15ak dana pred pašu tako što podigne 3 rama legla gore u duplo medište, a dole matici ostavi 4-5 ramova za zaleganje ?
Da li bi se tako bolje iskoristila bagremova paša i ostale tihe paše na stacionaru?
Pozdrav iz Kraljeva.
 

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #1 poslato: Februar 03, 2019, 06:55:05 »
То се не може назвати ограничавање матице.
Ако се у плодишту остави простор за 5 ДБ рамова легла плус рамови за мед и полен то није ограничавање посебно ако се још у медоште подигне неколико рамова легла.

На пет ДБ рамова који у средишњем делу кошнице буду са преко 90% легла стане око 40.000 легла плус легло у медишту то је тада огромно легло.

Најбоље матице кажу да залежу до 2.000 јаја на дан пута 21 дан = 42.000 а ми у овом случају имамо легла око 50.000.

То се не може назвати ограничавање него још и проширењем легла ако то легло из плодишта додатно подижемо у медиште.

Такође и у ЛР плодишту чија је запремина око 67.000 радиличких ћелија пчеле не могу без великог уноса нектара да изблокирају матицу и обзиром да матица има простора за залегање преко 2.500 јаја на дан не може се назвати ограничавање матице. 2.500 пута 21 дан =52.500.
То омогућава ЛР плодиште и то је огромна количина легла.

У оба случаја матице су неограничене.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milutin Dukić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Samaila
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #2 poslato: Februar 03, 2019, 21:12:33 »
Znači maksimalno treba matici obezbediti 42000 ćelija za zaleganje, a to je oko 5 DB ramova i ograničiti maticu  na 15 dana pred glavnu pašu na 3 rama legla (+ ram meda i perge ?).

Cini mi se da ste kod RV savetovali da se društvo razvija do 15 ramova legla a onda ograniči na prvi nastavak, to je oko 67000 ćelija legla ?


Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #3 poslato: Februar 04, 2019, 07:47:30 »
Једини начин да ограничиш матицу у дб кошници је вертикална преграда која има матичну решету а у самом багреми мрежом. Три рама је превише. Два са леглом један са медом и две сатне основе. То је у ствари систем као у полошци. У том случају део плодишта од седам рамова постаје медиште и има капацитет за преко двадесет килограма меда.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #4 poslato: Februar 04, 2019, 09:52:22 »
Pitanje je za DB kosnicu, ali toliko legla je po meni puno i otici ces u pogresnom pravcu, dobices previse legla koje treba hraniti i u slucaju losijeg vremena u toku pase, ostaces bez meda. Ja Polosku razvijam do 15 dana pred pasu i tada je ogranicavam na pet ramova i svo zatvoreno leglo ostavljam u medisnom delu. Sto se RV kosnice tice, razviti je do bagrema na tih 15 ramova legla je umetnost i po meni neminovno je tera u rojevi nagon. Vojo je uvek govorio o 12 ramova legla i tada je ograniciti na jedan nastavak.

Van mreže Milutin Dukić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Samaila
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #5 poslato: Februar 04, 2019, 10:26:29 »
12RV ramova = 6DB = 54000 ćelija a Vojo je u gornjem postu pominjao da je 42000  ćelija dovoljno za leglo (10RV ramova, odnosno 5DB) ako matica zaleže maksimalno 2000 dnevno, što po logici stvari i jeste a šta je praksa pokazala ?

Slažem se za vertikalnu matičnu, samo ja bih je zadržao tako i za vreme bagrema, zašto pred bagrem staviti žicu ?

Pitam ovo da bih razvio strategiju za proleće da optimalno iskoristim ovu košnicu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #6 poslato: Februar 04, 2019, 12:57:50 »
Nemoj da te zbunjuje to sa postavljanem zice ili mreze. To je Belciceva metoda i koristi se radi usmeravanja izletnica iz plodista u mediste i mislim da nije prakticna za DB kosnicu. Za Polosku je idealna , mada se dobro pokazala i na RV kosnici... Imas  temu Belciceva metoda pa procitaj.

Sto se tice ogranicenja matice na taj br. celija to je neki standard u pcelarenju RV kosnicom i sasvim je dovoljno uz prebacivanje po kojeg rama sa zatvorenim leglom u mediste, pred suncokret. Sto se tice Poloske, to je jedini ispravan nacin rada sa njom, ograniciti je pred bagrem i povremeno prebaciti po koji ram za zatvorenim leglom u prostor predvidjen za mediste. Uz obaveznu upotrebu pgegrade sa MR i u odredjenom momentu , zicane pregrade.

Van mreže Milutin Dukić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Samaila
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #7 poslato: Februar 05, 2019, 21:47:04 »
Čitao sam Belčića i Rensona pa sam došao na tu ideju.

Jedan kolega na spos-ovom forumu probao sa žicom i kaže da prave dosta matičnjaka u drugom delu plodišta, što nije problem, čak se može i iskoristiti za dobijanje matica a pčele bi trebalo brže da pređu u medište nego da je matična rešetka popreko.

Posle toga se nije više oglašavao.

Pozdrav

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #8 poslato: Februar 06, 2019, 08:00:06 »
Kako mu prave maticnjake i odakle, ako pravilno radi, u vreme kada postavlja mrezu, iza MR nema vise otvorenog legla.Mreza se koristi samo dok traje medobranje ali nije DB za tu metodu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #9 poslato: Februar 06, 2019, 09:48:28 »
Kako mu prave maticnjake i odakle, ako pravilno radi, u vreme kada postavlja mrezu, iza MR nema vise otvorenog legla.Mreza se koristi samo dok traje medobranje ali nije DB za tu metodu.
ДБ није ни за једну методу у нашим условима. 12 дб рамова је граница која дели настављачу од полошке. По Белчић методи ако би урадили дб остаје седам рамова за медиште што је капацитет 24.5 килограма меда. Ја бих потписао да до краја мог бављења пчелама имам 20 килограма по кошници.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #10 poslato: Februar 06, 2019, 11:33:38 »
Potpisujem majkane, za tih 20 kg po kosnici. Obzirom na klimu, pasne uslove i upotrebu pesticida.

Van mreže Milutin Dukić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Samaila
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #11 poslato: Februar 06, 2019, 23:07:32 »
Kolega je delio plodište sa mrežom 15 dana pred bagrem, zato su i pravile matičnjake.

Ja imam dve DB10 od prošle godine i nemam još izgrađeno medišno saće.

Planirao sam da iznad plodišta ograničenog na 4 rama(1 meda+3 legla) podignem ostale ramove sa leglom u dva polumedišta a između postavim po dve polumedišne satne osnove filovano.

Posle bagrema vrcam, u medište vratim samo polunastavke. Posle dolazi tiha paša i tako ostavljam do 1. avgusta.

Od 1. avgusta proširujem plodište sa 3 rama koja sam izvadio pre da se zaležu zimske pčele i podmećem polumedište ispod.

Onda ide tretman protiv varoe i dohrana.

To bi u globalu bio plan, sad zavisi od godine kakva bude.

Ima li to smisla i treba li nešto promeniti ?

Pozdrav.




Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #12 poslato: Februar 07, 2019, 10:46:41 »
Ne znam za DB, ali pravilna upotreba mrezaste pregrade kaze sledece. Suzavanje i ogranicenje matice ide 15 dana pre pocetka pase i to  MR  a u danu kada pasa krene se umesto MR postavlja zicana pregrada. Svo vreme do pase pcele iskljucivo kroz MR imaju komunikaciju sa maticom a postavljanjem zicane pregrade se ta komunikacija prekida ali se u prostoru sa maticom , otvara novo leto kroz koje sve izletnice izadju i vrate se u mediste i nemaju vise dodira sa maticom, kod nje ostanu samo mlade pcele i leglo. Ovim postupkom se pre svega sprecava rojenje, stara pcela nema matice, niti mogucnost povlacenja maticnjaka a matica nema stare pcele koje bi povela u roj. A utice i na povecanje prinosa.

Plodiste od cetiri rama , je malo da bi matica normalno funkcionisala, moze da prestane sa zaleganjem. Minimum 5 Db ramova kao plodiste i na svakih 10 - 15  dana posle pase podici ram sa najstarijim leglom u mediste a kod matice ubaciti prazan. Cim se pasa zavrsi med izvrca, zicana mreza se sklanja i daje se matici prostor za zaleganje ili ostavljas MR ali radis prebacivanje ramova sa leglom kako sam opisao Ali opet kazem, mislim da DB jednostavno nije za ovaj nacin pcelarenja.

Van mreže Milutin Dukić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Samaila
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #13 poslato: Februar 11, 2019, 18:58:42 »
Da li matica zaleže svih 5DB do ivice (i onaj medni kada  potrose med) ?

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Ograničavanje matice pred pašu u DB košnici
« Odgovor #14 poslato: Februar 11, 2019, 23:14:18 »
Da li matica zaleže svih 5DB do ivice (i onaj medni kada  potrose med) ?
sve zavisi od matice. Ipak nikada neće zaleći svih pet ramova. Razlog je što je ostala bez izletnica a i ne provodi dugo vremena u toj formaciji. Čim se završi bagrem i izvrca med vraćaš na staro a kasnije razrojiš ili spremaš za neku drugu pašu....
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić